Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Flyn ( i Arend:D), a Wy czytajcie dokładniej posty zanim zaczniecie marudzić ;]

 

Taki magazynek mieści zazwyczaj między 25 a 50ml z tym, że skonstruowany jest tak, aby nie wypełniał się cały (musi zostać miejsce na opary) więc część odpada ale nie wiem czy to 1/3 czy może raczej 1/5.

Link to post
Share on other sites

Kolczu, ehh. 1 ml Greengazu w jakim stanie, pod jakim ciśnieniem, w jakiej temperaturze?...

 

Masa greengasu zgromadzonego w magazynku da Ci całkiem precyzyjnie liczbę atomów propanu znajdujących się wewnątrz. Stąd z równania stanu (czy tam Clapeyrona) i ogólnie z modelu gazu jako zderzających się idealnie sprężyście cząstek możemy wyliczyć interesujące nas rozmaite rzeczy. Ja akurat mówiłem o tym, jaka część magazynka zajęta jest przez propan (dajmy sobie spokój z nazywaniem tego greengasem, jeżeli już rozmawiamy "fizycznie") gazowy, a jaka przez ciekły.

 

Można też policzyć ciekawostki typu wzrost mocy gaziaka, gdy magazynek naładujemy propanem z lodówki, po czym doprowadzimy do temperatury pokojowej itp itd.

 

Ogólnie podawanie czegokolwiek w ml (czy w jakichkolwiek jednostkach objętości) na opakowaniach gazu ciekłego ma sens tylko wtedy, gdy podane jest również ciśnienie, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, ile go (masowo) jest. Ciśnienie w butlach z propanem (greengasem) w temperaturze 20 stopni wynosi ok. 8 atmosfer i jest stałe, dopóki w butli znajduje się propan zarówno w fazie ciekłej jak i gazowej. Znane są przypadki, gdy butle tej samej wielkości oznaczane są 1000, 1100, 2000ml. Mogę przypuszczać, że chodzi tutaj o ilość ciekłego propanu w butli, ale to tylko przypuszczenia.

 

A teraz co do tego, jaką część magazynka zajmuje gazowy, a jaką - ciekły propan. Jest to moim zdaniem zależne od kilku czynników, jednak nie wiem, w jakim stopniu od jakiego.

1) oczywiście temperatura już napełnionego magazynka. Im cieplej, tym więcej gazu, a mniej cieczy.

2) temperatura magazynka w momencie jego napełniania (zakładamy, że napełniamy magazynki z butli o temperaturze 20 stopni). Im wyższa temperatura, tym wyższe ciśnienie się wytworzy w czasie napełniania i tym mniej cieczy przeleje się do magazynka

3) tempo napełniania. Im szybsze, tym mniejsza część propanu zdąży wyparować w magazynku, więc tym więcej cieczy zdąży się do niego przelać.

4) to, czy w magazynku były przed napełnianiem opary propanu, czy powietrze. Żaden z gazów w powietrzu nei skropli się przy ciśnieniu 8 atm., więc spowodują one, że mniej propanu dostanie się do magazynka.

 

Zapewne idealnym magazynkiem byłby cylinder z tłokiem dociskanym silną sprężyną. Powodowałaby ona w trakcie napełniania wypełnianie stopniowo całej objętości cylindra tylko i wyłącznie ciekłym propanem, co powinno znacząco zwiększyć masę gazu, jaki "wejdzie" do magazynka. Dokładnie ten sam efekt osiągniemy napełniając magazynek w bardzo niskiej temperaturze, kiedy ciśnienie równowagi może być niższe niż atmosferyczne (czyli propan występuje tylko w fazie ciekłej). Nie zachęcam jednak do tego typu eksperymentów, gdyż pod wpływem niskich temperatur magazynki stracą na wytrzymałości, a przy tak dużym ilorazie mas propanu w fazie ciekłej i gazowej spodziewać się można zjawisk mogących powodować gwałtowne skoki ciśnienia w górę (np. gazowy propan rozpuszcza się w ciekłym, a przy wstrząsie zachowuje się jak woda gazowana - to już moja spekulacja).

 

No i się znów rozpisałem ;<

Pozdrawiam,

Laokoon

Link to post
Share on other sites

Lao, rozpędziłeś się. Jedyne co Ci jest potrzebne to temperatura, gęstość (a tym samym masa skoro masz podaną objętość) jest już zależna tylko do temperatury.

 

Masa greengasu zgromadzonego w magazynku da Ci całkiem precyzyjnie liczbę atomów propanu znajdujących się wewnątrz.

 

Bezedura, nic Ci to nie da skoro nie znasz DOKŁADNEGO składu GG. A wartości przybliżone nic Ci w tym przypadku nie dadzą bo za duża jest różnica w masach molowych propanu i np sylikonu (czyli małe różnice w składzie dadzą duże różnice "w wynikach").

 

Można też policzyć ciekawostki typu wzrost mocy gaziaka, gdy magazynek naładujemy propanem z lodówki, po czym doprowadzimy do temperatury pokojowej itp itd.

 

Po pierwsze, nic sobie nie policzysz bo nie znasz ani sprawności przy takim ciśnieniu ani przy innym(a zapewne przy wyższym sprawność jest niższa). A po drugie, jak sobie naładujesz propanem z lodówki i doprowadzisz do temp pokojowej to jedyne co Ci się zmieni to ilość strzałów jaką oddasz z jednego nabicia a nie moc. Przysypiałeś na fizyce?

 

Ogólnie podawanie czegokolwiek w ml (czy w jakichkolwiek jednostkach objętości) na opakowaniach gazu ciekłego ma sens tylko wtedy, gdy podane jest również ciśnienie, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, ile go (masowo) jest.

 

Kuuupa prawda. Gazy skroplone podane są w ml ponieważ mają jedną, ściśle określona gęstość. Po skropleniu gazu nie zwiększysz już ciśnienia. Możesz próbować ale ciecze są nieściśliwe.

 

 

 

A teraz co do tego, jaką część magazynka zajmuje gazowy, a jaką - ciekły propan. Jest to moim zdaniem zależne od kilku czynników, jednak nie wiem, w jakim stopniu od jakiego.

1) oczywiście temperatura już napełnionego magazynka. Im cieplej, tym więcej gazu, a mniej cieczy.

2) temperatura magazynka w momencie jego napełniania (zakładamy, że napełniamy magazynki z butli o temperaturze 20 stopni). Im wyższa temperatura, tym wyższe ciśnienie się wytworzy w czasie napełniania i tym mniej cieczy przeleje się do magazynka

3) tempo napełniania. Im szybsze, tym mniejsza część propanu zdąży wyparować w magazynku, więc tym więcej cieczy zdąży się do niego przelać.

4) to, czy w magazynku były przed napełnianiem opary propanu, czy powietrze. Żaden z gazów w powietrzu nei skropli się przy ciśnieniu 8 atm., więc spowodują one, że mniej propanu dostanie się do magazynka.

 

Znowu niepotrzebnie namotałeś. Ilość ta jest zależna (uwaga, coś bardzo oczywistego i zbyt banalnego na ansze tęgie mózgi ale niestety- taka jest prawda) głównie od długości rureczki prowadzącej od zaworu napełniania do zbiorniczka gazu. Jest ona takiej dł żeby nie dało się napełnić cieczą w 100%. TYLE.

 

1) oczywiście temperatura już napełnionego magazynka. Im cieplej, tym więcej gazu, a mniej cieczy.

Temperatura nie będzie miała na to wpływu, jedynie na ciśnienie.

 

2) temperatura magazynka w momencie jego napełniania (zakładamy, że napełniamy magazynki z butli o temperaturze 20 stopni). Im wyższa temperatura, tym wyższe ciśnienie się wytworzy w czasie napełniania i tym mniej cieczy przeleje się do magazynka

 

Identycznie, bezpośrednio po napełnieniu stosunek objętości gaz/ciecz będzie znów identyczna bo nie zależy ona od temperatury w momencie ładowania. Dopiero po chwili, kiedy temperatury nam się wyrównają proporcja może się minimalnie zmienić w stopniu praktycznie i tak nie zauważalnym.

 

Zapewne idealnym magazynkiem byłby cylinder z tłokiem dociskanym silną sprężyną. Powodowałaby ona w trakcie napełniania wypełnianie stopniowo całej objętości cylindra tylko i wyłącznie ciekłym propanem, co powinno znacząco zwiększyć masę gazu, jaki "wejdzie" do magazynka.

 

Odwróć sobie gaziaka do góry nogami i zobacz jak się pluje ciekłym gazem. Gnat MUSI strzelac oparami, faza ciekła jest WYŁĄCZNIE niejako "magazynem"energii zgromadzonej jako ciepło parowania skroplonego gazu. Po prostu w stanie ciekłym wlezie więcej. Właśnie dlatego w magazynkach gazowych jest rureczka regulująca stosunek ilości gazu do ilości cieczy.

 

 

Reszty mi się czytać już nie chce bo śpiący jestem. Jak Cię Lao bardzo lubiłem zazwyczaj czytać na forum tak dziś krwawymi łzami mi się oczy zalały na te wymysły. Pamiętaj, nie musisz stosować pseudonaukowego bełkotu żeby wyjaśniać banalne zjawiska. Może jakiś zielony gimnazjalista/licealista uwierzy ale niestety- niektórzy nie.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Macie ochotę jeszcze pofizykować czy już zamknąć mogę. A pytanie o "ile ml mieści się w magazynek" jest tak samo sensowne jak " ile kulek wystrzelę z jednego magazynka".

To jak zawsze zależy od warunków środowiska (co pięknie wytłumaczyli Laokoon i Dexter)

Link to post
Share on other sites

Fakt, z niektórymi rzeczami się rozpędziłem, ale Ty popełniasz jeden błąd (jeden, który widzę, albo tak mi się wydaje). Piszesz o "gęstości". Zakładam, że chodzi Ci o gęstość fazy ciekłej, która faktycznie niemal nie zależy od ciśnienia. Ale pytanie, które rozpoczęło tą dyskusję było o ilość ml gazu, jaki wejdzie do magazynka. Jeżeli uznamy, że chodzi o ilość ml ciekłego GG czy tam propanu, to wynik ściśle zależy od proporcji między jedną a drugą fazą. A ona nie zależy od temperatury, a od ilości atomów, czy jak wolisz moli gazu znajdujących się w zbiorniku (magazynku). EDIT: (a ta ilość zależy m.in. od długości rurki, o której pisałeś)

 

Z tym ładowaniem w lodówce - faktycznie, napieprzyłem, późno było ;<. Oczywiście, jak mówisz, zmieni się tylko ilość strzałów możliwych do oddania. Bo proporcja między fazą ciekłą i gazową będzie inna (dużo więcej fazy ciekłej).

 

Z tym, na ile silikon zmieni wynik - szczerze mówiąc - nie wiem. Mogę jedynie przypuszczać, że stanowi on w miarę niedużą część masy GG, więc, w związku z tym, że nie paruje, jak propan, zmieni wynik nie tak bardzo jak się boisz. Ale mówię: tylko przy założeniu, że stanowi on stosunkowo małą część masy GG. Po prostu liczba atomów propanu byłaby zawyżona, gdyż bralibyśmy do obliczeń całą masę GG jako masę propanu. Myślę, że wyniki byłyby do przyjęcia, gdyby silikon stanowił tak do 5% masy GG - ile stanowi, nie wiem niestety.

 

Z tym bezsensem podawania w ml, może nieprecyzyjnie się wyraziłem, stąd nieporozumienie. Oczywiście, że w takiej butli ciśnienie dla danej temperatury jest zawsze takie same. Chodziło mi jedynie o bezsens niepodawania info o ciśnieniu na butlach (musiałem trochę poszukać tych 8atm dla propanu). Napieprzyłem w dalszej części, gdyż nawet mając to ciśnienie nie obliczymy masy gazu (chyba, że objętość podana w ml tyczy się tylko ciekłej części propanu, a nie objętości całej butli - wtedy zwyczajnie mnożymy objętość podaną przez gęstość ciekłego propanu i mamy wynik, bo masa fazy gazowej jest pomijalnie mała).

Podsumowując ten punkt: chodzi mi o bezsens podawania objętości butli, w której znajduje się np ciekły propan. Podawanie objętości tylko ciekłej fazy jest jak najbardziej wystarczające oczywiście.

 

Teraz tak - temperatura będzie miała wpływ na proporcję ciecz-gaz w magazynku. Posłużę się prostym przykładem: Ładujemy magazynek w sporej temperaturze, tak, aby ciśnienie wynosiło dokładnie tyle, co ciśnienie równowagi dla tej temperatury, ale aby w magazynku znajdowała się tylko faza gazowa. Potem ochładzamy magazynek. Jestem niemal pewien, że część propanu się skropli, więc stosunek między fazami się zmieni. Jeżeli tu się mylę, popraw mnie, proszę.

 

Teraz z tą rurką - rozumiem, że w niej następuje częściowe parowanie propanu, tak? Im dłuższa, tym więcej propanu wyparuje, dobrze to rozumiem?

 

Temperatura magazynka - chodziło mi o wyparowanie sporej ilości propanu na początku napełniania, w kontakcie z ciepłym magazynkiem. Z zabaw z ciekłym propanem wychodzi mi, że ciepło przekazywane jest między nim a otoczeniem dość szybko, wylany na stół (cześć odparowuje powodując ochłodzenie reszty do wystarczająco niskiej temperatury, aby był ciekły) parował bardzo szybko - o to mi chodzi.

 

Co do cylindra z tłokiem - byłby idealny pod względem ilości mieszczonego gazu, jednak faktycznie wymagałby dodatkowego parowalnika czy czegośtam. Nie chodziło mi o realne rozwiązanie, a jedynie zobrazowanie, od czego zależy masa gazu możliwego do "upakowania" w magu.

 

Już nie płacz Dexter, będzie dobrze ; ), już nie będę pisał o 2:30 w nocy.

 

Arend, to było pytanie na serio, czy zbyt subtelny dla mnie nakaz zakończenia OT? Serio pytam ^^

 

Pozdrawiam,

Laokoon

Edited by Laokoon
Link to post
Share on other sites
Teraz z tą rurką - rozumiem, że w niej następuje częściowe parowanie propanu, tak? Im dłuższa, tym więcej propanu wyparuje, dobrze to rozumiem?

 

beztytuuztku.th.jpg

 

Prościej się nie da :D. Rurka. Nic w niej nie paruje, po prostu ogranicza poziom fazy ciekłej.

 

Jeżeli tu się mylę, popraw mnie, proszę.

 

Ano mylisz się bo zapominasz, że proporcja faza ciekła-faza gazowa nie zależy od temperatury ale od długości rurki. PO naładowaniu, zmieniając temperaturę możesz zmienić tą proporcję ale i tak w małym stopniu (Ciepło parowania w temperaturze 25°C wynosi - 80.32 cal/g , przelicz sobie na ludzkie jednostki bo mi się już nie chce).

Link to post
Share on other sites

Dexter, nie ma powodu, aby ta rurka ograniczała poziom fazy ciekłej. Jak masz zbiornik z wodą na podwyższeniu i z niego lejesz szlauchem wodę do wiadra, to woda będzie się lała do momentu, gdy poziom wody w wiadrze będzie wyżej niż w zbiorniku (ewentualnie woda przeleje się). Wszystko jedno, czy koniec szlaucha jest pod wodą w wiadrze, czy nad nią.

 

proporcja faza ciekła-faza gazowa nie zależy od temperatury

Skąd ta informacja i czy jest pewna?

 

A, i jak możesz, wytłumacz tok rozumowania z ciepłem parowania, bo ja na to od zupełnie innej strony patrzę: zmiana temperatury --> zmiana ciśnienia równowagi między fazami --> zmiana proporcji mas propanu w obydwu fazach (proporcja dąży do sytuacji, gdy osiągnięte jest ciśnienie równowagi). Oczywiście to uproszczony ciąg przyczynowo-skutkowy, nie chronologiczny opis :happy:

 

Pozdrawiam,

Laokoon

 

PS ale fajna dyskusja się wywiązała :blush:

Link to post
Share on other sites
Dexter, nie ma powodu, aby ta rurka ograniczała poziom fazy ciekłej. Jak masz zbiornik z wodą na podwyższeniu i z niego lejesz szlauchem wodę do wiadra, to woda będzie się lała do momentu, gdy poziom wody w wiadrze będzie wyżej niż w zbiorniku (ewentualnie woda przeleje się). Wszystko jedno, czy koniec szlaucha jest pod wodą w wiadrze, czy nad nią.

 

Lao, zlituj się! Wiadro masz zamknięte d góry?! Bo magazynek- owszem. Już się nie wykręcisz, tego nie pisałeś o drugiej w nocy!

 

Skąd ta informacja i czy jest pewna?

 

Cóż, weź sobie teoretyczny pojemnik z teoretycznym gazem o danym cieple parowania, przypomnij sobie równanie stanu gazu doskonałego, kalkulator w dłoń i sam sobie przelicz ;] co i jak przy V=const i Delta T= przykładowo 5 Kelwinów...

 

Co do ostatniego akapitu, wytłumacz najpierw co to dla Ciebie jest "ciśnienie równowagi" bo niestety, takiego terminu mnie nigdy nie uczono.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...