Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

No dobra, i jeszcze jedno mnie zainteresowało:

 

http://military.pl/s/m/NSYC11PBK.html#

 

Z recenzji wynika że spoko nóż.

Mam mętlik w głowie, nie wiem co wybrać:

 

-Extrema Ratio Shrapnel (na który musiał bym zbierać jeszcze z pół roku ale mi się podoba)

-Spyderco Delica (który mogę kupić od zaraz i który też mi się podoba)

-Spyderco Goddard (wielki znak zapytania :) )

-MOD STF 685 (następny "pytanik")

 

HELP!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ales kurna chlopie rozpietosc podal. MOD to b. dobre noze, szczegolnie manualne foldery pancerne sa ale marketing maja idiotyczny. TYle, ze tanto sobie odpusc. Shrapnel to wiesz. A te spyderco to delikatniejsze nozyki, takie office foghtery, nie zle ale takie no EDC typowe.

 

Ja bym z tego wszystkiego bral Shrapnela bez 2 zdan.

Link to post
Share on other sites

A możecie tak bardziej przystępnym językiem napisać ;-). Też szukam noża, ale kurde w tych nazwach modeli w ogóle się nie wyznaję. Chodzi mi raczej o nóż składany, którym mógłbym i pasy w samochodzie przeciac i kartkę papieru oraz kijek na ognisko zaostrzyć, a jak trzeb to i grubszą line przeciąć lub coś podważyć. Jednym słowem do lasu, miasta, samochodu, pracy. :-)

Ma mi służyć na codzień i pasować do munduru, a także do garnituru ;-)

Sprawa równie ważna, wiecej niż wspominane tu 500 zł nie chciałbym wydać. A i gdzie kupować?

Stronę guns.com.pl przeglądałem, ale w temacie noży jestem cienki jak blondynka. Wiem tylko, że są skłdane, ze stała głownią, no i róznią się kształtem ostrza, stalą z jakiej jest wykonane itp.

Link to post
Share on other sites

Mateo podales dosc sprzeczne wymagania bo generalnie z twojego psota mozna wyczytac, ze troche chcesz miec combo edge a troch enie chcesz ;)

 

Zabki sa dobre do lin wszelkich i pasow ale na dzien powszedni sie nie nadaja do niczego. Z kolei plain edge sobie radzi ladnie ze wszystkim wg mnie.

 

Nozem skladanym sie nie podwaza nic niestety, chyba, ze skladane lomy z najwyzszej polki typu Strider AR albo Extrema Ratio Fulcrum IID ale to juz jest totalny hardcore ;)

 

Wg mnie bracie 2 nozy potrzebujesz :)

 

Albo jednego w miare pancernego foldera - podaj ile ABSOLUTNIE MAKSYMALNIE chcesz wydac na noz, przebijemy to o 50 zl i cos sie zaradzi ;)

Link to post
Share on other sites

1. Szukaj używanego Microtecha Mini-SOCOM Elite Manual Kiedyś, jak będę obrzydliwie bogaty, to sobie takiego kupię. Nie ma bata...

2. Podważania nie polecam, chyba że nożem o stałym ostrzu, krótkiej głowni i ostrzu grubym na 5 mm. Nie, po prostu zapomnij o podważaniu nożem.

3. Camillus CUDA EDC. Na Military.pl w czterech wersjach: ze stali 440 i 154CM oraz z ostrzami: gładkim lub combo.

4. Benchmade Griptilian. Sam mam właśnie ten nóż (model z kołkiem do otwierania). To cudo, mocna blokada, niezła stal (440C). Rękojeść z tworzywa ze wzmocnieniami z metalu - odpada z roli łomu. Gorąco polecam.

Link to post
Share on other sites

Hm, co prawda nie są to noże jakoś wyjątkowo wytrzymałe, ale zrobione z dość dobrej stali, w niezłej cenie, renomowanej firmy i w dodatku (podobno) firmowo naostrzone na golenie :twisted: :

 

podobno jedna z legend firmy: http://military.pl/s/m/NSYC11PBK.html

j.w. ale w specjalnej edycji: http://military.pl/s/m/NSYC11PSOD.html

nóż wyjątkowy, bo seria limitowana: http://military.pl/s/m/NSYC16PSGY.html

 

Mam nadzieje, że to pomoże ci w wyborze. :)

Link to post
Share on other sites

Okruch z tymi mini socomami to ja bym byl ostrozny. To taki entry level Microtech ai przez jakis czas sie srednio przykladali do kontroli jakosci czego rezultatem dosc powazny bladeplay byl no i blokade mial tez srednio pancerna. Oczywiscie ne mowie ze to zly nozyk, po rpostu Mateo podal takie dosc hmmm ratownicze specyfikacje ;)

 

A podwazac mozna jak najbardziej ale tylko fixedami. Ino trzeba umiec bo jak ktos czubkiem podwaza to sorry ;)

 

Folderami mozna OSTATECZNIE ale warunkujac, ze nie naciskasz dalej niz na oś glowna - tyle, ze to srednio wygodne przy malych nozykach ale coz, czasem trzeba...

 

A co do Spyderco - delica brzydka jak kupa i to office fighter jest ;) Jak juz to Manix.

Link to post
Share on other sites

To samo pytanie. Do 500 maksimum. Szkoda by mi było wydać więcej bo bym się "bał" go używać. Ma być porządny, mocny, ładnie wyglądać na oporządzeniu molle i iifs(tego proszę nie komentować, tak chce i już :D), najlepiej jakiś camillus lub ka-bar. Oczywiście nie ze stałym ostrzem. Może być też coś czego używają żołnierze us-army. :twisted: Odrazu mówię że ma on być dobry, porządny, trwały ale i tak będzie sobie wisiał na oporządzeniu. Będę coś tam nim ciął od czasu do czasu a do ( po prostu szkoda mi porządnych rzeczy, użyje go w ostateczności w prawdziwych warunkach survivalowych) cięższych prac używam i używać będę noża firmy muela. Kosztował 90 zł i w zupełności mi wystarcza, nie boje się że się zniszczy. Co radzicie kupić?

 

 

pozdro

Link to post
Share on other sites
najlepiej jakiś camillus lub ka-bar. Oczywiście nie ze stałym ostrzem. Może być też coś czego używają żołnierze us-army.  :twisted:  

Hmm. Polecam lekture stron internetowych. Ka-Bar folder używany przez żołnierzy armii amerykańskiej i dobrze wyglądający na oporządzeniu Molle to dużo rzeczy zupełnie sprzecznych ze sobą. Folder firmy Ka-Bar kosztuje z 30 dolców, jest więc relatywnie tani. Tobie zapewne chodzi jednak o nóż ze stałą klingą ale cóż, podobno błądzić jest rzeczą ludzką.

Jest tam jakiś Mule folder jeszcze za 60 dolców ale nie wiem czy wart swojej ceny. Stal w obu to AUS8.

Potem są Maseriny, ale już ciut droższe bo ponad 100 dolców a stal 440A.

Warthog jest dziwny a Dozier Thorn droższy (150-160 dolców).

Odrazu mówię że ma on być dobry, porządny, trwały ale i tak będzie sobie wisiał na oporządzeniu. Będę coś tam nim ciął od czasu do czasu a do ( po prostu szkoda mi porządnych rzeczy, użyje go w ostateczności w prawdziwych warunkach survivalowych) cięższych prac używam i używać będę noża firmy muela. Kosztował 90 zł i w zupełności mi wystarcza, nie boje się że się zniszczy. Co radzicie kupić?

pozdro

Nie kupuj nic. Nie potrzebujesz noża. Możesz ewentualnie ściągnąć sobie jakąś atrapę gumową z WGC czy też innego sklepu.

Link to post
Share on other sites

Absolutnie maksymalna suma zalezy od.. premii :-) Jeszcze nie wiem ile dostanę. Jednak nie chciałbym, żeby cena noża przebiła koszt dobrego gaziaka. :-)

Ten Benchmade podesłany przez Okrucha jest ładny (tyle moge na razie o nożach powiedzieć :-)), ale noze tej firmy są raczej poza moim zasięgiem. Cóż na Mercedesy to mnie na razie nie stać :-)

Ten drugi z napisem CUDA na głowni (tak to sie nazywa?) też jest niczego sobie jeśli chodzi o projekt i wygląd. :-) Pisze jak blondynka, wybaczcie :-)

Co do podwazania, to może źle sie wyraziłem, miałem na mysli np rozginanie dwóch zacisnietych metalowych końcówek, podwazanie elementów palstikowych w samochodzie itp. Szybciej to co podwazam sie złamie/pęknie, niż nóz. Tak sądzę.

Wolę skąłdany bo go łatwiej schowac. skoro do lin potrzebna piła, to sobie daruję, ale chciałbym miec możliwość przecięcia pasów, tkaich jak są w samochodzie, oraz jakiś sznurków, cieńszych linek, czy kabelków.

Znajdzie sie coś takiego? :-)

Czym charakteryzuje sie ta plain edge? Jak to rozpoznać?

Link to post
Share on other sites

Plain edge to ostrze "gładkie", bez ząbków.

Serrated egde to ostrze w całości ząbkowane.

Cobmo egde to ostrze w części gładkie, a częściowo ząbkowane.

 

Ząbki, ładnie nazywane seracją, przydają się do cięcia materiałów włóknistych, tworzyw sztucznych, łatwo też przy ich pomocy zdjąć izolację z kabla.

 

Niektórzy, Cynicznie do nich nastawieni :wink: , uważają, że są nieprzydatne, inni z kolei są za. Uśmiechnij się do paru kolegow, na pewno ktoś ma nóż gładki i combo, pożycz, porównaj, określ, co Ci będzie potrzebne. Osobiście nie mam nic przeciwko seracji, miałem parę tanich noży z seracją i spisywały się dobrze.

 

Ja swojego BM 551 kupiłem za 260 PLNów z ogłoszenia na vortalu Budo. Sama renoma vortalu stanowiła swoistą rękojmię. Kolega Renegade sprzedał mi prawdziwą perełkę ze swojej kolekcji, pozdro i dzięki!!

Jak zatem widzisz, warto szukać okazji. Używany Mercedes pojeździ dłużej, niż nowy Matiz.

 

CUDA EDC (bo samo CUDA oznacza serię noży, a nie konkretny model) jest OK, coś w typie Kershaw`a Vapor, tylko z lepszej stali. Lojalnie mówię, nie schodź ze stalą poniżej 440/AUS-8. Szkoda kasy.

 

Co do podważania, to ja już sobie wyobrażałem "taktyczne" wyważanie drzwi... Do wspomnianych przez Ciebie prac nadaje się w sumie każdy nóż, ale... ja chyba pogadam ze ślusarzem, i zamówię małą blachę do podważania, otwierania butelek i wyciągania gwoździ. Taki pry bar, chyba tak się na to mówi.

 

@ Cynik: dzięki za info dot. MT. Wychylę za Ciebie coś zielonego :D

Link to post
Share on other sites

Przepraszam ale tam jest pomyłka w moim poście, chodziło mi o to że on ma być ze stałym ostrzem. Byłem już zmęczony. :D

 

Odrazu wiedziałem że pojedziecie po całości nie oszczędzając mnie :D. Chodziło mi że np. kijek nim zastrugam, przetnę jakąś linkę ale nie będę go używał do takich rzeczy jak rąbanie jakiegoś pala :D (gdy zabraknie maczety czy siekierki). Piszecie że w się nie boicie używać swoich noży. Patrzyłem na zdjęcia waszych noży po grubo ponad 500 zł to nie były one zniszczone. Widać że były one używane ale raczej wszyscy starali się je oszczędzać. Co do tego że chce mieć nóż ładny, który będzie się ładnie i efektownie prezentował to moja sprawa i tego prosiłem abyście nie komentowali :?.

 

Poradzicie coś czy nie, bo ja tam się na nożach nie znam w ogóle. :cry:

 

pozdro

Link to post
Share on other sites

Mwist: do wspomnianych przez Ciebie prac w zupełności wystarczy Muela. Nie potrzebujesz niczego więcej (okej, nie odmówię sobie - potrzebujesz jeszcze Victorinoxa), a wydawać ciężką kapuchę na "wisiorek" to wybacz, bracie, ale gruba przesada.

No, jeżeli już bardzo chcesz jakiś nóż, który będzie Ci sie lepiej komponował z oporządzeniem, to może TO Ci spasuje (wygląda jak SOG), ale to juz na Twoją odpowiedzialność.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Okruch, już wiem jakiej stali szukać :-). Przynajmniej mam linie oporową :-)

Ja wiem, ze nawet 16 letni Mercedes to Mercedes :-). W sumie to nie pomyślalem o kupnie uzywanego noża, ale to jest jakaś myśl! :-)

Ten BM 551 jak rozumiem Twój wykład ma właśnie combo edge, przynajmniej takie na fotkach w sieci znalazłem :-). Jednak rozumiem, ze gładkim ostrzem da sie przeciac np pasy w aucie, tyle, że zajmie to więcej czasu niż ostrzem ząbkowanym, tak?

Czy w Polsce istnieje jakaś wirtualna giełda noży, poza wortalem budo?

Link to post
Share on other sites

W kwestii uzywanych nozy to zapraszam na budo, na naszym bazarze teog tona lezy ;)

 

Widać że były one używane ale raczej wszyscy starali się je oszczędzać.

 

Thaaa, szczegolnie ja, zyskalem sobie w srodowisku slawe naczelnego abusera kraju po tym jak pokroilem stalowy okap na kawalki moim bussem, poprzebijalem na wylot spojenia gdzie blacha miala 3 mm grubosci i jeszcze butem poprawiac musialem bo rekami nie szlo ;)

 

I co? I nic, jak nowy :mrgreen: ale to jest Busse w koncu 8)

 

Czy w Polsce istnieje jakaś wirtualna giełda noży, poza wortalem budo?

 

Magia Stali na budo to centrala w sumie, tam sie wszystko zaczelo no i 7500 AKTYWNYCH userow to nie w ciemie wbil, tam to mam dopiero moderatorskiej roboty ;)

 

Sa jeszcze inne miejsca ale rpzewaznie oferty si epo prostu dubluja a jak ktos noz sprzedaje to nie odpuszcza sobie budo bazaru.

Link to post
Share on other sites

Kuwa zamotany jestem dizsiaj

 

jednak rozumiem, ze gładkim ostrzem da sie przeciac np pasy w aucie, tyle, że zajmie to więcej czasu niż ostrzem ząbkowanym, tak?

 

Nie do konca, chodzi o to, ze latwiej bedzie ci pasy przeciac bo noz automatycznie chwyci pas, plainem to raczej musialbys oburacz, choc niekoniecznie... Z reszta jesli nie polerujesz krawedzi tnacej na lustro tylko zostawiasz tzw. microserrations [noz nie goli za dobrze ale za to tnie agresywniej] to roznice si ejeszcze bardziej zacieraja.

 

Innymi slowy - combo jest do dupy ;)

Link to post
Share on other sites

Mateo: niestety, mój BM 551 nie ma ostrza combo. W wyniku działalności p. Mitina i Cynika ten typ ostrza - w powszechnym mniemaniu - nadaje się do dupy. Nikt nie chce podpadać Cynikowi :P i ludziska biorą tylko kosy z gładkim ostrzem :wink:

...ale, jak to się mówi... z czasem kupię sobie "551" combo, lub inną kosę z takim ostrzem. Nie taki Cynik straszny, jak się maluje :wink:

Po prostu wierzę w jego przydatność, i czasami brakowało mi tych ząbków na Vaporze (551 mam od niedawna).

 

Inne opcje: BM Monochrome (frame lock) i M-21 (liner lock+LAWKS). Oba typy należą do pancernych w swojej klasie cenowej, zwłaszcza M-21 - ma drań charakterek ;-)

 

Jak złapię chwilę, to wrzucę tu parę fotek moich kosałek ;-)

Link to post
Share on other sites

Okruch ale tak powaznie - ja rozumiem zastosowania zabkow i w ogole straszni efajnie, ale jak sie chce miec JEDEN noz i do tego EDC to te zabki w 90% przypadkow przeszkadaja najnormalniej. Wiadomo, ze najlepiej by bylo miec na plecach busse do podwazania, w kieszeni sebenze do pracy i za paskiem emersona serrated w razi ejakby trzeba sie bylo wypiac z pasow bezpieczenstwa ale kurde - czesciej mi sie zdaza w plenerze czy w terenie bulke sobie pokroic niz wypinac sie z pasow. a co do krojenia linek i rzeczy wloknistych - coz, nie spieszy mi sie z tym nigdy wiec ta sekunda wiecej plain edgem mi roznicy nie robi.

 

EDIT: a co do pana Mittina to ja sie z nim zgadzam tylko w 75% przypadkow a czesto mamy rozbieznosci pogladowe ;) szkoda tylko, ze nie dalem rady sie z nim spotkac w zeszlym roku jak byla okazja.

Link to post
Share on other sites
Mateo: niestety, mój BM 551 nie ma ostrza combo. W wyniku działalności p. Mitina i Cynika ten typ ostrza - w powszechnym mniemaniu - nadaje się do dupy. Nikt nie chce podpadać Cynikowi  :P i ludziska biorą tylko kosy z gładkim ostrzem :wink:

Duppa. Moim EDC jest Vaquero Large a jak on wygląda to można sprawdzić na stronie Cold Steel'a. Sprawuje się w pracach codziennych bardzo dobrze.

Link to post
Share on other sites

To może, Cyniku, postawmy sprawę tak: podstawową formą ostrza jest gładkie, i takie jest najczęściej spotykane. JEŻELI Mateo pracuje z materiałami włóknistymi lub tworzywami sztucznymi, to seracja może mu się przydać, ale nie jest niezbędna.

Resztę zostawmy własnemu osądowi zainteresowanego.

Na szkoleniu instruktor opowiadał nam ciekawą legendę nt. seracji, ale to tylko na priva :)

Ja na codzień noszę 551 i vicka Angler. Jestem bardzo zadowolony, chociaż byłbym bardziej, gdybym w Anglerze miał piłę do metalu zamiast skrobaka. A skakałbym z radości, gdyby wreszcie przedstawiciele Vicka z Poznania i Krakowa odpowiedzieli na moje maile z pytaniem, czy taką wymianę można u nich załatwić :?

 

Mateo: celuj w środek i weź BM Monochrome. Ja wam tak szczerze po krasnoludzku teraz powiem...

Link to post
Share on other sites

Kilka tekstów o nożach Sergiusza Mittina przeczytałem :-), trochę w NTW i trochę w Raporcie WTO. Wiem, że częściej do Komandosa pisuje.

Jednym słowem musze na to Budo zajrzeć.

Co do ostrzy to doszedłem do takiej konstatacji, że jak sam nie spróbuję, to się nie dowiem, które mi bardziej pasuje. :-) Błysnołem ynteligencjom, nie? ;-).

W każdym razie dzięki Cynik i Okruch za rady.

Ten BM Monochrome tyż ładny. W ogóle BMy ładne są. Wiem, że wygląd w nożu nie jest najważniejszy, ale ja lubię przedmioty, które poza swoimi czysto uzytkowymi funkcjami jeszcz ładnie wyglądają. W końcu to też jest sztuka. :-)

Szukam tego bazaru pod adersem www.budo.pl, ale kurde tylko link na allegro znalazłem. Albo jestem już tak zpoopsowany, albo wczoraj metyl piłem... :roll:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...