Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

gerabox od cm04X do wydmuszki, czy nowa cm028?


Recommended Posts

Moi Drodzy,

 

ostatnio na strzelance kilka razy bardzo dotkliwie poczułem cm028 (metalowy gearbox), postanowiłem zmienić sprzęt,

 

trzymam się AK i cymy.

 

Doradźcie proszę, którą wybrać opcję

 

 

1. do wydmuszki włożyć nowy gearbox od CM04X, potem dokupić preclufę, (koszt 300+100),

2. czy kupić nową cm028? (koszt 380zł).

 

Poradźcie bo jestem w kropce (generalnie lubię dłubać dłubać w swoim karabinku),

 

pozdrawiam .

R

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Bawiłem się 028 i 031. W polu są wyraźnie słabsze od nowych 028.

 

Nowe cmki mają metalowy gearbox, co bardzo podnosi ich wydajność,

028 mają 6mm, 04x bodajże 7mm, do ewentualnego tuningu lepszy jest oczwiście 04x, ale pytanie czy przy tych fpsach w ogóle jest to potrzebne.

 

Niestety z używanym 040 nigdy do końca nie wiadomo jak gearbox jest wyeksploatowany, a zysk finansowy niewielki.

 

Na razie opcja gearbox 040 przeważa. Tak się troszkę spodziewałem,

choć powtarzam, że widziałem nowe 028 w akcji i bardzo mnie zaskoczyły.

 

Czekam na kolejne 3 grosze :icon_biggrin:

 

 

Proszę oto moje trzy grosze. Pisz staranniej. Stawiaj kropki po zakończeniu zdania i używaj wielkich na początku zdań.

Arend

 

Niech dbałość o puryzm językowy nie zniechęca nikogo do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

"Bawiłem się 028 i 031. W polu są wyraźnie słabsze od nowych 028.

 

Nowe cmki mają metalowy gearbox, co bardzo podnosi ich wydajność,"

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ,ale cymy 028 zawsze miały metalowy gearbox, może chodzi Ci o cm.022?

Link to post
Share on other sites
Nowe cmki mają metalowy gearbox

A stare cymki 28 i 31 to miały GB robiony z tortu i ciastek?

 

Chyba lepiej mieć używaną, metalową i nadającą się do tuningu replikę, niż nowe plastikowe i mało wytrzymałe coś (porównując do amelinium z 04x)?!

Poza tym jak kupisz nową cm.028 to moment i będzie strzelać jak te używane - czas upływa tak samo dla wszystkich.

 

edit: Gewer12 mnie wyprzedził

Edited by strzelec5
Link to post
Share on other sites

Stare gearboxy z CM.028 generowały prędkość wylotową na poziomie 330-350 FPS. Jeszcze starsze - 270-290 FPS. Przy czym mniej więcej od połowy 2007 roku na polskim rynku były już chyba wyłącznie wersje z nowym GB, dającym około 360-380 FPS.

 

Nikt za bardzo nie wie o co Ci chodzi, bo sam się co chwilę mieszasz w tym co piszesz. CM.028 to CM.028 - wszystkie CM.028/031 mają metalowy gearbox, nie ważne, która generacja. CM.040/048 ma po prostu lepszy gearbox. Wśród replik AK Cymy, plastikowy gearbox ma wyłącznie CM.022. Określ się - co masz aktualnie, co planujesz i nad czym się zastanawiasz. Bo w chwili obecnej możemy się jedynie domyślać.

Link to post
Share on other sites

Czyli jeszcze raz :icon_razz2:

 

Mam cm028 i cm031. Pierwsza mocno przestrzelana (kupiona w 2010r), druga stosunkowo nowa.

Byłem na strzelance, gdzie kilka osób miało świeżo zakupione cm028 - na stronie sklepu wpisane było, że gearbox jest ulepszony - zrozumiałem, że część plastików jest wzmocniona, albo zamieniona na metal.

Faktycznie było widać ogromną różnicę zasięgu i precyzji w tych nowych cm028ach, lepsze niż steyer AUG A2, nie mówiąc o moich cymkach. Inny świat.

 

Teraz pytanie, które poniekąd samo w toku dyskusji się rozwiązuje.

Czy lepiej jest kupić tę nową cm028ę - wiadomo, że body jest nowe, przyjemniejsze, etc.

Czy lepiej do starego body włożyć gearbox od cm04x.

 

Cm028 ma sprężynę 90m/s, piszą, że ta nowa wersja śmiga ok 390fps.

Cm 04x ma sprężynę 125m/s, piszą ok 430fps - w szczegółach:

 

– wzmocniony szkielet gb wraz z łożyskami stalowymi 7 mm

– wzmocniona prowadnica sprężyny z łożyskowaniem

– wzmocnione stalowe zębatki

- wzmocniony tłok wraz z tuleją aluminiową wewnątrz

– silnik o zwiększonym momencie obrotowym

– wzmocniona listwa dosyłacza

– wzmocniona nylonowa głowica tłoka i cylindra

 

Wniosek nasuwa się sam.

 

Pytanie czy, ktoś ma możliwość potwierdzenia tej teorii w praktyce :blush:

 

 

Stare gearboxy z CM.028 generowały prędkość wylotową na poziomie 330-350 FPS. Jeszcze starsze - 270-290 FPS. Przy czym mniej więcej od połowy 2007 roku na polskim rynku były już chyba wyłącznie wersje z nowym GB, dającym około 360-380 FPS.

 

Nikt za bardzo nie wie o co Ci chodzi, bo sam się co chwilę mieszasz w tym co piszesz. CM.028 to CM.028 - wszystkie CM.028/031 mają metalowy gearbox, nie ważne, która generacja. CM.040/048 ma po prostu lepszy gearbox. Wśród replik AK Cymy, plastikowy gearbox ma wyłącznie CM.022. Określ się - co masz aktualnie, co planujesz i nad czym się zastanawiasz. Bo w chwili obecnej możemy się jedynie domyślać.

Link to post
Share on other sites

Jak Twój problem polega na tym, że Twoja Cyma strzela słabiej niż Cymy kolegów, to na razie nie baw się w wydawanie kasy, tylko doszczelnij swoją replikę. Najlepiej daj dobremu serwisantowi, zrobi Ci teflonfix, wymieni uszczelkę na tłoku, da nową, nieubitą sprężynę.

Link to post
Share on other sites

Hmm, powiem tak. Nie mam pojęcia czy weszła do oferty jakaś nowa generacja CM.028 - zastanawiam się tylko, czy miałoby to większy sens, jeśli wziąć pod uwagę, że od tamtej pory Cyma wypuściła już całą gamę innych kałachów. Czy chcieliby wracać z przeróbkami do starych Cym? Trudno powiedzieć.

 

Niemniej jednak od pewnego czasu CM.028 rzeczywiście się zmieniło, jednak od zewnątrz i też nie w każdym przypadku. Zasadniczą różnicą jest to, że od jakiegoś czasu można kupić CM.028, które jest pomalowane w taki sposób, że przy odpowiednim kącie oświetlenia - elementy metalowe wpadają w niebieski odcień. W starszych modelach takie zjawisko nie występowało. Czy oprócz tego zmianie uległo wnętrze? Raczej wątpię, ale zapierał się nie będę, bo od dawna nie miałem okazji grzebać w CM.028.

 

Jednakże uważam, że różnica w osiągach w tych replikach może być spowodowana pewnym "wysłużeniem się" Twojej repliki lub zwykłą losowością egzemplarzy. FPSy mogły już spaść, a ponieważ robiły to stopniowo - mogłeś różnicy nie odnotować. Podłub w niej sam, lub odeślij komuś, kto się na tym zna - być może niewielkim kosztem da się tej replice przywrócić pierwotne parametry.

 

Na Twoim miejscu zastanawiałbym się raczej nad kupnem całej nowej repliki, zamiast wsadzać do środka gearbox od CM.04X, ponieważ konstrukcja zewnętrzna CM.028/CM.031 pozostawia nieco do życzenia. Jednak na pewno nie wybierałbym nowego CM.028, a poszedł już typowo w kierunku CM.040/048.

 

Cm028 ma sprężynę 90m/s, piszą, że ta nowa wersja śmiga ok 390fps.

Raczej mało prawdopodobne. 390 FPS to odpowiednik około M120. Powiedzmy, że replika jest rzeczywiście szczelna, itd. - prawdopodobnie siedzi w niej sprężyna odpowiadająca mniej więcej M110.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi,

Sprawy wizualne są dla mnie zdecydowanie mniej istotne, de gustibus non disputandum est.

 

Wysłużenie i losowość działania replik oczywiście wziąłem pod uwagę (kompletnie pomijam też sprawę, że niektóre z nich były po tuningu) – tak jak napisałem wcześniej – różnica w osiągach jest porażająca na korzyść nowych 028.

Niestety nie mam chronometru…

 

No i przechodząc do konkretów, czy ktoś może powiedzieć, czy w praktyce nowe 028 ustępują mocą czy nie ustępują mocą w polu cm04x i jeśli tak to jak bardzo.

 

pozdrawiam, R

 

 

 

 

Hmm, powiem tak. Nie mam pojęcia czy weszła do oferty jakaś nowa generacja CM.028 - zastanawiam się tylko, czy miałoby to większy sens, jeśli wziąć pod uwagę, że od tamtej pory Cyma wypuściła już całą gamę innych kałachów. Czy chcieliby wracać z przeróbkami do starych Cym? Trudno powiedzieć.

 

Niemniej jednak od pewnego czasu CM.028 rzeczywiście się zmieniło, jednak od zewnątrz i też nie w każdym przypadku. Zasadniczą różnicą jest to, że od jakiegoś czasu można kupić CM.028, które jest pomalowane w taki sposób, że przy odpowiednim kącie oświetlenia - elementy metalowe wpadają w niebieski odcień. W starszych modelach takie zjawisko nie występowało. Czy oprócz tego zmianie uległo wnętrze? Raczej wątpię, ale zapierał się nie będę, bo od dawna nie miałem okazji grzebać w CM.028.

 

Jednakże uważam, że różnica w osiągach w tych replikach może być spowodowana pewnym "wysłużeniem się" Twojej repliki lub zwykłą losowością egzemplarzy. FPSy mogły już spaść, a ponieważ robiły to stopniowo - mogłeś różnicy nie odnotować. Podłub w niej sam, lub odeślij komuś, kto się na tym zna - być może niewielkim kosztem da się tej replice przywrócić pierwotne parametry.

 

Na Twoim miejscu zastanawiałbym się raczej nad kupnem całej nowej repliki, zamiast wsadzać do środka gearbox od CM.04X, ponieważ konstrukcja zewnętrzna CM.028/CM.031 pozostawia nieco do życzenia. Jednak na pewno nie wybierałbym nowego CM.028, a poszedł już typowo w kierunku CM.040/048.

 

 

Raczej mało prawdopodobne. 390 FPS to odpowiednik około M120. Powiedzmy, że replika jest rzeczywiście szczelna, itd. - prawdopodobnie siedzi w niej sprężyna odpowiadająca mniej więcej M110.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...