Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Coś w DPM-ie na zime..


Recommended Posts

Witam was bardzo serdecznie. Naszła mnie chętka, żeby kupić sobie jakąś kurtkę w DPMie na zimę. Chodzi mi tu o chodzenie na co dzień aniżeli na strzelanki. Znalazłem 2 kurtki:

http://allegro.pl/kurtka-goretex-dpm-i2845108924.html

http://allegro.pl/brytyjska-kurtka-z-kapturem-smock-dpm-roz-170-92-i2813993441.html

Czy nadadzą się do codziennego użytkowania bez dokupywania podpinek lub specjalnych polarów pod goretexa ?

Link to post
Share on other sites

"Goretex": membranowa kurtka przeciwdeszczowa: Nie chroni przed zimnem, jedynie przed wiatrem i deszczem/śniegiem.

Smock: bawełniana kurtka z kapturem. Patrząc po awatarze, żebyś miał porównanie: cieńsza niż "bawełniak". Chroni przed wiatrem, drobnym deszczem, ma pojemne kieszenie. Żadna z nich nie jest "kurtką zimową". Konieczne są jakieś ocieplacze: od polaru, przez podpinki (których nie podepniesz pod nie, trzeba by było ją nosić oddzielnie), po ocieplacze puchowe w rodzaju "softie".

Edited by Jeremak
Link to post
Share on other sites

Skoro już przy tym jesteśmy - Goretex (brytofile wolą koszerną nazwę "MVP") nosi się na wszelkich innych ciuchach, z kurtką polową / smockiem włącznie (taka idea umundurowania S95 i jego wersji rozwojowych).

 

Na "zimno, zimno, brr...!" zakładasz pod spód golf Norgie http://allegro.pl/golf-bluza-ocieplacz-norwegian-olive-dpm-roz-100-i2858087570.html (niektórzy noszą go na gołe ciało) albo polar http://allegro.pl/polar-armii-bryryjskiej-rozm-160-104-i2803359723.html (to jest starszy model, nowy ma kołnierz-stójkę i inne mankiety) albo, jak jest po byku zimno, jedno i drugie, plus bieliznę termo pod spodem.

Polar nie jest "specjalny pod goretexa", ale jest baaardzo fajny (tak fajny, że sam ma dwa! jeden do lasu, drugi na codzień) - ciepły i dobrze oddycha.

 

Zestawienie polar + combat jacket (dla nie-brytofila: prawie jak smock, tylko ze bez kaptura. Dla brytofila to "prawie" robi ogromną różnicę) daje pięknie radę w mróz i śnieg przez ostatnie parę sezonów na moim grzbiecie.

Link to post
Share on other sites

Na cebulkę :icon_smile:

 

Ale jeśli nie leje, a Ty nie jesteś strasznym zmarźluchem, to polar + kurtka polowa / smock powinny być OK. Dla mnie są - polar grzeje, kurtka chroni przed wiatrem i wilgocią (sam polar z wilgocią radzi sobie OK, ale wiatr słabo zatrzymuje).

 

Ten zestaw działał dla mnie do -20 stopni (oczywiście wtedy już z bielizną termo, Norgie, rękawiczkami, szalokominiarką i czapkami, plus szybki marsz), przy +2 rozpinam kurtkę, żeby się nie przegrzać.

 

Jak będzie lało, założę na wierzch goretexa. Po to jest. Aczkolwiek będę uważał, żeby się nie zapocić.

Jak będzie sypać śnieg, kurtka polowa / smock wystarczy.

 

Chyba, że planujesz stać na warcie, wtedy przyda się Softie (kurtka Softie Sleka Snugpack, ciuch z wypełnieniem typu "loft" = a'la śpiwór), ale tej już nie posiadam.

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Nie umiem Ci wiążąco odpowiedzieć. Rzadko uwalam się na śniegu i po nim pełzam (rzadko mam tu tyle śniegu ;)). Przy konkretnym mrozie (i w konsekwencji suchym śniegu) nie powinno być kłopotu - testowałem to ile tylko się dało, czyli kiedy był śnieg.

 

Jeśli jest ciepło i śnieg jest mokry - prawdopodobnie będzie problem. Polecam Twojej uwadze spodnie MVP (czyli goreteksowe spodnie wierzchnie). Mogą sporo pomóc, jeśli się będziesz w takim draństwie tarzał.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...