Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa - linki, informacje, porady.


Recommended Posts

Impreza jest dla pełnoletnich. Musiałbyś się skontaktować z szefem sztabu - Old Shiftim z prośbą o dopuszczenie do rozgrywki. W tym roku po raz pierwszy będzie działał brytyjski XXX Korpus, który zbiera maniaków w stylizowanych (i reko) mundurach brytyjskich. Będą też obecni spadochroniarze, więc na pewno byłaby okazja podyskutować, porozmawiać, zapytać.

 

P.S. Nie jest to impreza rekonstrukcyjna, więc dominują Amerykanie w marpatach i Niemcy we flecktarnie. Niemniej jednak z roku na rok poziom stylizacji jest coraz wyższy.

Edited by Domin007
Link to post
Share on other sites
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.pegasusar...artenstein3.jpg

http://www.pegasusar...tOosterbeek.jpg (oficer po prawej)

 

Miałem jeszcze gdzieś obsługe moździeża 2". Jak dalej cie to męczy mogę zdobyc wiecej zdjeć gdzie sa w samych BD w oporządzeniu.

 

Takze nie mozna powiedziec, ze nie moze biegac w obszytym BD. Zwłaszcza ze komplet mozna dorwac na allegro za mniej niz za kiepskiego Denisona. A BD to podstawa z czasem moze sobie kupic Denisona do uzupełnienienia sylwetki. A nie jak wiekszosc kupuje Denisona a później chustka pod szyje aby nie bylo widac ze nie ma bluzy BD.

 

Lepiej kupic BD i go obszyc, plus to oporządzenie co posiada, beret. I sylwetke bedzie miał niskim kosztem na początek.

Edited by xxNDxx
Link to post
Share on other sites

Mnie to wygląda na wyjątek od reguły, battledres też można zdjąć i biegać w koszuli wełnianej i takie zdjęcia też są (np. sanitariuszy). Jak się komuś Denison podarł to pewnie zdjął póki nie zdjął z trupa nowego, nie zaprzeczam.

Zdjęcia gen. Urquharta pod hotelem Hartenstein w battledressie też są i co to oznacza?

 

Ci z filmiku nie mają nawet siatek na hełmach i żaden z nich nie ma Denisona (swoją drogą rozpoznałeś obszycia na rękawach?). Zresztą cała ta produkcja to dość bezsensowny zlepek fragmentów z różnych frontów i okresów wojny (ala Wołoszański albo Discovery production) . Byłoby ciekawe dotrzeć gdzie te ujęcia były robione i kiedy.

 

Zapytaj kogoś z rekonstruktorów czy będzie biegał na rekonstrukcji 1DPD, 6DPD albo 1SBS w battledresie? I będziesz miał odpowiedź na swoje pytanie co pierwsze kupować.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Wszystkie ujecia sa z Market Garden.

 

Oho ho Panie jak wchodzimy na teren rekonstruktorski, to ja duzo roznych kwiatków widziałem, i kontakt z takimi grupami mam. Temat rzeka. Zapewniam cie ze nikt by mnie nie pogonił jakbym nie miał na sobie Denisona, a całą reszte poprawnie jestem tego pewny w 100%. Choć nie zmienia faktu ze powinienem go mieć.

 

Tu chodzi o to ze: Kolega nie ma funduszy i zalezy mu na sylwetce taniej i maksymalnie poprawnej, wiec posiadając BD, może praktycznie robić wszystko, kupuje naleśnika,beret wełniany w kolorze BD i jest piechociarzem. Po drugie bedzie miał kase to sobie kupi Denisona za 600 zl albo za 600Ł.

 

Zresztą sam zaczynałem kiepsko, widac na forum jest temat. Ale jak poznalem ludzi ze srodowiska, szybko wszystko ruszyło , kazdy mi mowil ze BD to podstawa. I teraz z doswiadczenia sam mogę to potwierdzić.

Edited by xxNDxx
Link to post
Share on other sites

0.56 i 1.02 to Market Garden? Co ci Amerykanie zrobili w takim razie z kurtkami M43, rozbierać się w Holandii we wrześniu do koszuli, gdzie doszyte spadochronowe kieszenie do spodni? Miasteczko też wygląda na Włochy albo południową Francję.

 

1.19 kolesie w opinaczach piechoty US. Tych chyba nie było w Holandii?

 

Niby drobiazgi ale... nie wszystkie fragmenty są z Market Garden.

 

Może ci bez Denisonów są z RAC (Royal Armoured Corps), podobne topki. Generalnie ciężko sobie wyobrazić dlaczego cały oddziałek zdjął Denisony i siatki z hełmów.

 

Kolega nie chciał być piechociarzem w berecie w kolorze BD, napisał że chce być z 1 SBS stąd nakierowanie na Denisona i tyle. Kupi co będzie chciał, nikt mu przecież nic nie narzuca.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Nie znam sie na szpeju amerykanskim, A na przynajmniej 2 osobach można zauważyć pegazy na bluzach. Maja hełmy spadochronowe. Co sie tak tych siatek przyczepiłeś jak chcesz pokaze ci zdjecia w beretach i założonymi siatkami na nie. Albo całkiem bez.. We wrzesniu to i ja chodzilem w podkoszulku i to w Polsce, wiec ta teza o niczym nie mowi.

 

We Włoszech spadochroniarze byli na Sycylii o południowej Francji nie słyszałem aby brali udział w jakiejkolwiek operacji ponieważ po dużych stratach w Sycylii przetransportowano ich do Anglii. Był jeden mały zrzut w celu zamknięcia Niemcom odwrotu wycofujących się wojsk na lini Gustawa w jednej przełęczy. Ale roślinność i sceneria nie ta, zdjęcia są z pewnego źródła i sa z Market Garden,

 

Po prostu przedstawiłem ci zdjęcia ze nie będzie błędem jeżeli będzie sobie chłopak biegał w BD i założonym webbingu a i tak bedzie wyglądał 1000 razy lepiej od spadochroniarzy w Marpatach i Multicamach. Bardziej się boję że przez przypadek kupił sobie ładownice samochodowe, które maja inaczej umieszczone zapięcia.

 

Nie chce mi sie juz, bić piany i udowadnianie jak to jest być bardziej koszernym. Bo to nic nie wnosi temu chłopakowi. Moim zdaniem lepiej i taniej będzie jak sobie kupi BD , najpierw.

Edited by xxNDxx
Link to post
Share on other sites

Pytanie padło w kwestii stylizacji, ale widzę że temat przeszedł na rekonstrukcję. Otóż, ja wziąłem sobie do serca zasadę, że "rekonstrukcja to proces długotrwały". Po pierwsze żeby wyrobić sobie jako takie pojęcie o odtwarzanej sylwetce najlepiej przejrzeć mnóstwo zdjęć, później przeczytać mnóstwo tekstów, a następnie jeszcze raz przejrzeć zdjęcia- mozolony proces zdobywania informacji, ale wtedy mamy faktycznie podstawy żeby twierdzić, że było właśnie tak, a nie inaczej i na podstawie tej wiedzy wspartej, a nie opartej całkowicie na opiniach innych rekonstruktorów, budować sylwetkę. Inną sprawą jest to, że po prostu wszystko naraz ciężko ogarnąć finansowo... I tak jak mówią koledzy, też radzę kupować wszystko już pod kątem reko, bo romans ze stylizacją na ogół się pogłębia... Moją sugestią jest, żeby zacząć od ekwipunku, który pokrywa się dla piechociarzy i spadaków, a później poszerzyć go o elementy charakterystyczne dla wojsk powietrznodesantowych. O ile nie ma się ogromnych ilości hajsu, to niestety trudno skompletować sylwetkę szybko i dobrze. Ja mimo tego, że odtwarzam chyba najtańszą w II wojennej rekonstrukcji armię- RKKA- dopiero teraz, po roku kompletowania sprzętu mogę powiedzieć, że moja sylwetka jest pełna i koszer. Przez cały ten czas latałem w częściowo pożyczonym szpeju, ale Kolega ma ten dyskomfort, że do żadnej grupy nie należy... Tak więc, moim zdaniem, pozostaje ciułać piniąc na dobrej jakości szpej, bo jak to się mówi "nie stać mnie na to, żeby kupować słabe kopie".

Edited by Uada
Link to post
Share on other sites

Mnie też się już nudzi ta dyskusja. Ostatni post jest trochę mało zrozumiały, bo raz o szpeju amerykańskim a za chwilę o Brytyjczykach ale kończąc temat filmu: Nie wszystkie ujęcia są z Holandii.

 

Na ujęciach 0.59, 1.02 i 1.19 jest piechota Armii Stanów Zjednoczonych. W koszulach, spodniach piechoty bez doszytych kieszeni i w getrach typowych dla piechoty US. Stąd wnioskować można, że to Włochy inaczej mówiąc ciepły klimat, tak? Budynki mają okiennice typowe dla klimatu południowego, zaluzjowe, chronią przed ostrym słońcem, którego w Holandii brak.

 

Nie rozumiem skąd twoje uparte trwanie przy poglądzie, że wszystkie ujęcia są z Market Garden?

 

Chętnie zobaczę więcej ujęć z Market Garden gdzie cały oddział ma na beretach siatki albo brak siatek na hełmach u wszystkich bez wyjątku jak na filmiku, albo cały oddział bez Denisonów. Bo na razie to zdjęcie jednego gościa w battledresie plus trzech w Denisonach i jedno zdjęcie samotnego kolesia w battledresie. Wyjątki od reguł? Tak, oczywiście zgadzam się, ale nie standardy.

 

Co to za argumentacja, że ty chodziłeś sobie w podkoszulku we wrześniu? Niczego to nie dowodzi, bo nie jesteś żołnierzem na froncie a w szczególności spadochroniarzem. Oni mieli tyle co na sobie, stąd wypchane kieszenie i plecaki wszelakim dobrem. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zdejmie sobie w ciężkim boju kurtki i gdzieś jej nie zostawia bo mu za gorąco. Nigdy by kurtki ani gratów nie odzyskał w razie szybkiego odwrotu czy rozkazu pójścia do kontrataku. Kurtkę może sobie zdjąć ranny albo generał w sztabie albo idący do niewoli, ewentualnie koleś co siedzi sobie przy Hotelu Hartenstein i wie, że już się nie ma dokąd wycofać.

Poniekąd stąd też się wzięły małe plecaczki w drugiej połowie wojny, duże plecaki BEFu się nie sprawdziły w walce. Zawsze ginęły gdzieś z taborami (tych w ogóle spadochroniarze nie posiadali) a pójście z nimi do boju było niewygodne i męczące.

 

O koszerności niczego nie pisałem, prawda?

Link to post
Share on other sites

Sam sobie wymyslasz teorie do swoich tez. Pokazalem ci ze moze tak biegac i nie bedzie duzym odstepstwem od reguły, bo takie sytuacje sie zdażały. Pokazałem zdjecia z epoki, i na tym koncze pustą dyskusje. A ty sobie mozesz tworzyć swoje domysły, nie interesuje mnie to.

Link to post
Share on other sites

Akurat w filmach dokumentalnych "dla mas" na stacjach Discovery czy innych bardzo często mieszają się różne fragmenty z róznych frontów i kampanii - laik i tak sie nie pozna. Żeby zweryfikować ewentualne odstepstwa od reguły, trzeba trochę przebuszować różne strony.

 

I tak:

ci panowie w 0.56 i 1.02 to nie są żadni spadacy, ani też miasto na południu europy. To jest 99th Division gdzieś głęboko w Niemczech w jakimś prowincjonalnym miasteczku. W 1.02 widzimy oficera, na prawym ramieniu ma naszywkę dywizji:

 

117px-US_99th_Infantry_Division.svg.png

Link to post
Share on other sites

Zauważ sobie jeszcze na 2,37 jak żołnierz ma założona torbę na maskę przeciwgazowa (cholernie nieregulaminowo)

2,43 widac naszywki pegasusa i paski od helmow ze to są ewidentnie spadacy, ewidentnie cala grupa bez denisonow,siatek i nieregulaminowo, Ja w swoich źródłach mam potwierdzenie ze to market garden, niektóre zdjęcia są nawet na stronach zagranicznych.

Chcesz to uderzaj na forach z zapytaniem. Nie wiem jak to juz uzasadniac bo fakty są oczywiste. Ze takie sytuacje miały miejsce

Link to post
Share on other sites

(...) Otóż, ja wziąłem sobie do serca zasadę, że "rekonstrukcja to proces długotrwały" (...) Moją sugestią jest, żeby zacząć od ekwipunku, który pokrywa się dla piechociarzy i spadaków, a później poszerzyć go o elementy charakterystyczne dla wojsk powietrznodesantowych.(...)Tak więc, moim zdaniem, pozostaje ciułać piniąc na dobrej jakości szpej, bo jak to się mówi "nie stać mnie na to, żeby kupować słabe kopie".

 

Trudno się nie zgodzić. Sprawa jest o tyle interesująca, że w wypadku wojsk Commonwealthu wiele części ekwipunku i umundurowania było wspólnych. Ot choćby battledressy, o których Koledzy tak zażarcie dyskutują ;) To samo dotyczy webbingu. Mając battledress można się bawić w II Korpus Polski, XXX Korpus czy BEF. Mając tylko denisona można być tylko (i aż) spadochroniarzem.

Link to post
Share on other sites

Zauważ sobie jeszcze na 2,37 jak żołnierz ma założona torbę na maskę przeciwgazowa (cholernie nieregulaminowo)

2,43 widac naszywki pegasusa i paski od helmow ze to są ewidentnie spadacy, ewidentnie cala grupa bez denisonow,siatek i nieregulaminowo, Ja w swoich źródłach mam potwierdzenie ze to market garden, niektóre zdjęcia są nawet na stronach zagranicznych.

Chcesz to uderzaj na forach z zapytaniem. Nie wiem jak to juz uzasadniac bo fakty są oczywiste. Ze takie sytuacje miały miejsce

 

Oczywiście, że nie neguję tych faktów że to spadacy, tylko ze źródłami jest tak, że masa zdjęć czy filmów krąży po świecie błędnie opisanych i to nawet w archiwach państwowych. To jest tak jak z tymi Amerykanami na filmie, którzy wg twoich źródeł na 100% byli w Holandii i w dodatku to mieli być spadochroniarze. A to piechociarze z 99 dywizji w Niemczech jak ich poprawnie zidentyfikował Aliant. Może i w przypadku tych Brytoli wystąpił błąd i oni są np. na ćwiczeniach w Anglii a nie w Holandii?

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Pokaż mi choć jeden post gdzie odnoszę się do amerykanów, poza tym ze napisałem ze się nie znam na tym. Cala dyskusja zaczęła się od BD. Ja wklejając zdjęcia i film sprawdziłem, po źródłach swoich i zapytałem kolegów którzy siedzą w tym i mi to potwierdzili.

 

Zaczęło się od tego ze powiedziałem ze nie będzie błędem jak kolega będzie biegał w samym BD jako spadak, na początku. I ze posiadając BD może robić praktycznie wszystko tak jak wspomniał również Domin007, kwestia nakryć głowy.

 

To ty zacząłeś podważać oryginalność zdjęć, filmow i doprawiać tezy do nich o rejonach południowej Francji i Włoch.

ja chciałem pokazać że w początkowej fazie stylizacji/rekonstrukcji może biegać w samym BD.

Bo nie sztuka wywalić 600zl na kiepskiego Denisona, i 400zl na spodnie para, które użyje tylko i wyłącznie do spadochroniarza. Jak za 600 zl może mieć komplet BD, a spodnie z płaskimi kieszeniami udowymi używała piechota szybowcowa, wiec dokopując później Denisona nadal może robić za tzw. spadochroniarza. Zresztą popatrz na zdjecia polskich rekonstruktorów ilu z nich ma poprawne spodnie a ilu z płaską kieszenią?

 

Ot cała kilkustronicowa jadka o wyższości świąt, która chłopakowi nic nie wniosła do tematu .

 

Oficjalnie jako spadachroniarz powinien miec późnego BD , spodnie z kieszenią para, i Denisona. Ale była mowa o niskim budżecie, wiec jako pierwszy etap wskazałem mu że pełny komplet BD będzie bardziej zasadny i uniwersalny, bo może robic co chce i być elastycznym. Od Piechociarza, komandosów, po piechotę szybowcową. Spadachroniarze to tak naprawde 4 duze operacje Afryka,Sycylia, D-day, Market Garden. A 1SBS to praktycznie tylko Market Garden.

Edited by xxNDxx
Link to post
Share on other sites

człowiek z linka poniżej robi w cenie 60-65 pln repliki brytyjskich hełmów mkII ATMKII z żywicy i włókna szklanego w rozmiarach do 61 cm obwodu głowy. Mają dobry kolor, i fakturę. Na głowie z siatką i jutą nie do odróznienia od oryginału.

 

Fasunek ok - w mkII z dermy a atmkII ze skórki. gumę z fasunku zastepuje czarną karimatą. Tylko paski podbródkowe są nylonowe i kiepskie trzeba samemu je sobie dorabiać.

 

W tej cenie jak dla mnie to są rewelacyjne do ASgH w 100% wystarczą - a i rekonstruktora mozna oszukać. facet nie zawsze ma dostepne na allegro trzeba pytać - bo robi na bieżąco w tydzień zrobił mi obie sztuki - polecam

 

http://allegro.pl/sh...php?uid=5934737

 

 

a co do brytyjskich żołnierzy pod Arnhem w samych battledresach - to jak pamiętam byli pilotami szybowców - tworzyli swoją własną jednostkę, która wchodziła po lądowaniu do walki. U Amerykanów było inaczej - piloci szybowców to cywile? personel airforce? pałętali się bezuzytecznie i czekali na transport na tyły

Edited by miszon
Link to post
Share on other sites

Pokaż mi choć jeden post gdzie odnoszę się do amerykanów, poza tym ze napisałem ze się nie znam na tym. Cala dyskusja zaczęła się od BD. Ja wklejając zdjęcia i film sprawdziłem, po źródłach swoich i zapytałem kolegów którzy siedzą w tym i mi to potwierdzili.

 

Zaczęło się od tego ze powiedziałem ze nie będzie błędem jak kolega będzie biegał w samym BD jako spadak, na początku. I ze posiadając BD może robić praktycznie wszystko tak jak wspomniał również Domin007, kwestia nakryć głowy.

 

To ty zacząłeś podważać oryginalność zdjęć, filmow i doprawiać tezy do nich o rejonach południowej Francji i Włoch.

ja chciałem pokazać że w początkowej fazie stylizacji/rekonstrukcji może biegać w samym BD.

Bo nie sztuka wywalić 600zl na kiepskiego Denisona, i 400zl na spodnie para, które użyje tylko i wyłącznie do spadochroniarza. Jak za 600 zl może mieć komplet BD, a spodnie z płaskimi kieszeniami udowymi używała piechota szybowcowa, wiec dokopując później Denisona nadal może robić za tzw. spadochroniarza. Zresztą popatrz na zdjecia polskich rekonstruktorów ilu z nich ma poprawne spodnie a ilu z płaską kieszenią?

 

Ot cała kilkustronicowa jadka o wyższości świąt, która chłopakowi nic nie wniosła do tematu .

 

Oficjalnie jako spadachroniarz powinien miec późnego BD , spodnie z kieszenią para, i Denisona. Ale była mowa o niskim budżecie, wiec jako pierwszy etap wskazałem mu że pełny komplet BD będzie bardziej zasadny i uniwersalny, bo może robic co chce i być elastycznym. Od Piechociarza, komandosów, po piechotę szybowcową. Spadachroniarze to tak naprawde 4 duze operacje Afryka,Sycylia, D-day, Market Garden. A 1SBS to praktycznie tylko Market Garden.

 

Napisałeś w poście: Wszystkie ujecia sa z Market Garden. Jest to nieprawda, bo Amerykanie są z 99 Dywizji Piechoty w Niemczech. Trzeba było napisać klarownie - Wszystkie ujęcia Brytyjczyków są z Market Garden. Widziałeś, że moje wypowiedzi i negacja fragmentów filmów dotyczą głównie Amerykanów. Napisałem, które fragmenty filmu są z innego okresu i to było chyba jasne. Miasteczko w Italii też dotyczyło Amerykanów (zresztą błędnie zidentyfikowane przeze mnie) a ty odpowiadałeś jakbym o Brytyjczykach się wypowiadał, przejrzyj posty. Stąd wzięło się całe nieporozumienie. Zakładałem, że jeśli autorzy filmu tak poważnie się pomylili w jednym przypadku, mogli i w drugim.

 

Co do źródeł to panie kolego jest często tak, że jedna informacja źródłowa jest powielana przez następne osoby w kolejnych publikacjach i w końcu pojawia się jako potwierdzona i pewna bo opatrzona w którejś z kolei pracy kilkoma przypisami ale to cały czas jedno źródło czyli nie potwierdzone. Częsty przypadek w historiografii. Warto być czasem nieufnym.

 

Dalsza wymiana poglądów w tej kwestii jest bezsensowna ale i tak coś wniosła do tematu i nie była bezowocna. Kolega Bishow pewnie sporo się dowiedział i ma pewnie już jakiś pogląd na sprawę battledressu i Denisona.

 

Ty uważasz, że należy mieć najpierw Battledress i beret. Ja uważam, że podstawa to u polskiego spadochroniarza Denison. Po sporządzeniu protokołu rozbieżności sprawę rozstrzygnie kolega Bishow dokonując odpowiedniego dla siebie zakupu.

 

Tyle w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

No cóż. Fakt faktem, że każdy z was Panowie miał rację. Jednak biorąc pod uwagę mój bardzo ograniczony fundusz oraz fakt, że na początku chciałbym aby stylizacja była nieco bardziej elastyczna zdecyduję się jednak na zwykły BD. Pierwszą sylwetką jaką uformuje będzie jednak nie 1 SBS tak jak chciałem lecz postac brytyjskiego żołnierza piechoty. Potem w miarę czasu i zdobywania funduszy przekształcę tą sylwetkę na spadochroniarza dokupując Denisona i szary beret.

 

Mimo wszystko dziękuję bardzo wszystkim za tą wymianę poglądów. Jakby nie patrzec wiele z niej można wynieśc informacji, które w zależności do wybranej stylizacji mogą byc przydatne nie tylko dla mnie, ale też dla innych w przyszłości :)

 

Przy okazji jak już piszę. Zacząłem szukac i przeglądac zdjęcia epokowe. Im więcej widzę tym więcej mam pytań. Tak więc:

http://willigula.tumblr.com/post/36843865224/a-jewish-illegal-immigrant-aliyah-bet-stopped-by

Pytanie co do zdjęcia. Co to za oporządzenie u żołnierza na pierwszym planie zdjęcia?

Mam w domu podobny pas, ale on jest datowany na 1952r. Czy to zdjęcie na pewno pochodzi z okresu WW2? Bo szelki też są jakieś inne. Co to za jednostka i jakie to oporządzenie?

http://www.guns.com/2012/09/17/delisle-carbine-wwii-sniper/

Patrząc na pierwsze zdjęcie. Ci Commando mają hełmy MK2?

http://ww2total.com/WW2/Weapons/Infantry/Firearms/British/Sten-Gun/Sten.htm

Ci dwaj żołnierze na pierwszym zdjęciu (pod animacją STENa). Czy to jest jakaś jednostka na wzór Niemieckiego Volkssturm'u?

 

Przy okazji znalazłem też zdjęcia z (chyba) rekonstrukcji:

http://www.ww2airsoft.org.uk/php/phpBB2/viewtopic.php?f=28&t=9434

Pierwszy post, drugie zdjęcie i to:

http://www.rowanpix.com/reenactments/pages/w-brit-soldier.htm

Co to za zielone BD? Gdzie były używane i przez jakie jednostki?

 

No. To chyba tyle na razie.

Link to post
Share on other sites

1 Zdjęcie, wygląda na powojenne z okolic Palestyny. Z okresu walk o niepodległość Izraela (sądząc po opisie)

2. Tak to Mk II

3. Prawdopodobnie tyłowe jednostki , na luzaka. Oznaka na berecie podobna jest do Royal Army Pioneer Corp.

4, To jest mundur roboczy/letni taka sama funkcja jak niemieckich HBT. Były w roznych kolorach brązowe,zielone.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...