Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rozładowywanie akumulatora. Formatowanie/formowanie.


Recommended Posts

Witam. Czytałem kilka tematów o formatowaniu/formowaniu akumulatorów. Wszędzie przewija się temat tego, że napięcie nie może spaść poniżej ok 1 - 0,9 v. dosłownie WSZĘDZIE o tym jest napisane ale nikt nie mówi o tym jak to sprawdzić. Jestem posiadaczem tej

http://www.taiwangun..._do_12v_mw.html ładowarki. Ma ona funkcję zakończenia ŁADOWANIA ale z tego co wiem

to potrafi ona rozładować aku do zera, co może być (z tego co wyczytałem) złe w skutkach dla niego.

Moje pytanie więc brzmi: Czy da się jakoś obliczyć czas rozładowywania?

 

ps. Przeszukałem forum i w googlach też szukałem i nic nie znalazłem więc proszę Was o pomoc.

Link to post
Share on other sites

1. Niestety nie posiadam woltomierza.

2. Właśnie tego nie jestem pewien - czy ładowarka rozładuje do bezpiecznego poziomu czy do zera, czy jest ktoś kto posiada taką ładowarkę albo jest pewny, że ten model nie rozładuje aku do zera?

3. I tu kolejne pytanie raczej do posiadacza tego modelu ładowarki. Czy prąd rozładowywania jest narzucony z góry, czy jest możliwość jego regulacji, tak jak w przypadku ładowania?

Link to post
Share on other sites

Patrz w instrukcje - wszystkie parametry powinny być ładnie opisane - z reguły prąd rozładowania to 1/2 ładowania (albo mi się wydaje).

Miałem takową ładowarkę i akumulatora mi nie zniszczyła, kolega nadal taką ma i akumulator śmiga - wg mojej opinii prąd ładowania w tej ładowarce jest ciut za duży - chodzi o natężenie - ale nie wpływa to aż tak źle na baterie. W sumie to nawet wątpię aby ktoś zrobił ładowarkę która niszczy akumulatory (specjalnie).

Edited by Rosomak15
Link to post
Share on other sites

Instrukcji niestety w pudełku nie było.... Ja chcę tylko dociec czy ładowarka ta zaprzestaje rozładowywania kiedy aku będzie już dość rozładowane bo czytałem, że są ładowarki, które rozładowują do zera. Co do prądu rozładowywania, ładować mogę zarówno w trybie szybkim(1000mA) jak i wolnym (500mA). Napisałeś, że prąd rozładowania to 1/2 ładowania, więc do czego mam się odnieść? A może mogę wybrać również prąd rozładowania jak przy ładowaniu?

Link to post
Share on other sites

To słabo dociekasz . Jakbyś dokładnie zgłębił temat to byś wiedział, że jeżeli jest sprawna to robi to automatycznie (trzeba ustawić tylko ilość ogniw dla pakietu)

A jak nie masz miernika to możesz drżeć że Ci rozładuje do ZERA.

 

Edyta: miernik potrzebny Ci po to, aby sprawdzić czy ładowarka działa poprawnie przy procesie rozładowania pakietu i na odwrót.

Link to post
Share on other sites

Niewierny Tomasz jesteś - w realu voltomierz kosztuje 20 zł, podobnie jest z voltomierzem na straganie u ruskich - wydaj 20 zł, sprawdź i śpij spokojnie. Jak masz rozumiec to, że rozładowuje prądem 1/2 ładowania? Ano tak, że jak masz ustawione na 500mA to rozladowuje prądem 250mA, jak na 1A to bierze na rozładowaniu 0,5A, czyli 500mA. Nie wiem czy tak jest w tej ładowarce, ale byc może się nie myle.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...