Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ładowanie akumulatora Ni-Cd


Recommended Posts

Witam, mam akumulator 8,4V 1500mAh. Ładowałem go 2 dni temu przez 8 godzin. Do tej pory strzelałem ok 2h. Jutro jest mi potrzebny na pełnym naładowaniu. I teraz mam pytanie czy mogę go ładować znowu 8 godzin jak nie jest całkiem rozładowany, bo czytałem że to może zaszkodzić?

Link to post
Share on other sites

Nadmierne rozładowanie do "0" jest groźne dla baterii, to musi być proces kontrolowany. Najlepiej kup ładowarko-rozładowarkę mikroprocesorową.

Ja używam z powodzeniem od kilku lat Baltimexa.

 

Ps

Taka dodatkowa rada, dokup akumulator Ni-Mh, są dużo lepsze i nie mają takiej pamięci jak Ni-Cd.

Koledzy będą doradzać Ci Li-Po ale ja nie mam do nich zaufania. Podczas imprezy przy -8'C lipolki padały a moja Ni-Mh 9,6 V, 1600 mAh i mojej Pani 8,4 V, 1600 mAh wytrzymały bez najmniejszych problemów kilkugodzinne strzelanie.

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Jak akumulator Ni-Mh, to polecam ci kupić coś takiego:

 

http://www.taiwangun.com/akumulatory_i_pojemniki/akumulatory_8_4v/akumulator_nimh_1600_mah_8_4v_-_typ_mini_8fields.html

 

Oczywiście możesz sobie wybrać inne pojemności, ale sama ta bateria naprawdę jest dobra. Długo trzyma i nie rozładowuje się tak nagle z powodu mrozu itp.

 

Nie strzelałem ostatnio jakieś półtora miesiąca no i myślałem że w tej batce niewiele już jest mocy, więc ją rozładuje. Mija godzina, dwie i dalej rozładowuje :o. Naprawdę dobrze trzyma energię.

Link to post
Share on other sites

Ja 10V 1500 Firefox zostawiam na noc podpiętą pod zwykłą chińska ładowarkę przed strzelanką nie patrząc na to czy jest naładowana czy nie, i to tak od 2 lat. Efektu pamięci nie ma, jest dalej wydajna i mocna.

 

Szkoda tylko, że jest taka duża, ale nie mam serca by ją wymienić na inną :icon_wink:

Edited by korobov
Link to post
Share on other sites
Akumulatory NiCd cechują się dość dużą wydajnością prądową, ale występuje w nich uciążliwy efekt pamięci. Powinny być rozładowywane i ładowane w pełnych cyklach, tj. zaleca się pełne rozładowanie, a po rozładowaniu należy akumulator niezwłocznie naładować nie pozostawiając go na dłużej w stanie rozładowanym. Efekt pamięci można naprawić ładowarką z funkcją refresh.
Akumulatory NiMH mają od dwóch do trzech razy większą pojemność niż odpowiadające im akumulatory NiCd, a także mają o wiele mniejszy efekt pamięci (jednak nadal wymagają procesu formowania). W akumulatorach tych istnieje za to tzw. efekt leniwej baterii powstaje on wskutek niecałkowitego rozładowania co powoduje nieznaczny spadek napięcia znamionowego, efekt ten można usunąć za pomocą ładowarki z funkcją rozładowania.
Akumulator litowo-polimerowy (LiPo lub Li-Poly) – rodzaj akumulatora litowo-jonowego, do budowy którego wykorzystywane są stopy metalicznego litu oraz polimery przewodzące. W działaniu jest podobny do akumulatora litowo-jonowego. Ze względu na obecność polimerów nowa technologia umożliwia konstruowanie giętkich, bardzo cienkich i płaskich elastycznych ogniw (nawet o grubości milimetrowej). Ogniwa te są jednak nieodporne i łatwo je uszkodzić w wyniku niewielkiego nawet przeładowania, dlatego układy elektroniczne kontrolujące proces ładowania są bardzo złożone.

Ja niczego nie sugeruję, tylko cytuję. :icon_wink:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Akumulator litowo-polimerowy (LiPo lub Li-Poly) – rodzaj akumulatora litowo-jonowego, do budowy którego wykorzystywane są stopy metalicznego litu oraz polimery przewodzące. W działaniu jest podobny do akumulatora litowo-jonowego. Ze względu na obecność polimerów nowa technologia umożliwia konstruowanie giętkich, bardzo cienkich i płaskich elastycznych ogniw(nawet o grubości milimetrowej). Ogniwa te są jednak nieodporne i łatwo je uszkodzić w wyniku niewielkiego nawet przeładowania, dlatego układy elektroniczne kontrolujące proces ładowania są bardzo złożone.

 

Teraz LiPo nie są takie nietrwałe. Są wytrzymałe, wystarczająco (przy dobrej ładowarce) :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...