Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria i plastry rozgrzewające


Recommended Posts

Zwracam honor - ostatnio zrobiłem wysiłek i poszedłem do apteki specjalnie po te plastry, żeby zrobić test, czy i jak to ogrzewa.

Wynik testu: faktycznie plaster się nagrzewa pod wpływem kontaktu z powietrzem, nie musi być kontaktu ze skórą; po ok 20-30 minutach oklejona plastikowa latatka była ogrzana w wyczuwalny sposób. Czyli faktycznie to działa tak, jak pisał wcześniej BBombello3.

 

Test zrobiłem w warunkach domowych; na ile jest to skuteczne na dużym mrozie nie wiem, ale koszt plastra 4 zł kusi, żeby próbować się tym posiłkować.

Być może umieszczenie tak oklejonej batki w metaliwej prowadnicy spowoduje efekt radiatora i całe ciepło będzie zneutralizowane, ale już M4A1 czy G36, gdzie aku jest montowany w plastikowych chwytach, może mogą faktycznie z tego patentu skorzystać.

Edited by JarekPN
Link to post
Share on other sites

A ja jeszcze raz zwrócę Waszą uwagę na ogrzewacze dłoni, które są wielorazowego użytku. Jest to wydatek rzędu kilku lub kilkunastu złotych (i to często za 2 szt.), a jest dużo wygodniejsze od jakichś rozsypujących się plastrów. Taki plaster łatwo rozerwać przy wkładaniu do prowadnicy kolby, chwytu przedniego itd., bo musi tam się zmieścić razem z akumulatorem.

 

A te wspomniane ogrzewacze to roztwór soli zamknięty w folii razem z aktywatorem (jakaś blaszka). Z resztą nie będę się rozpisywał jak to działa - jak ktoś chce to doczyta. :icon_wink:

 

Niżej zdjęcia poglądowe:

https://www.google.p...iw=1309&bih=670

Link to post
Share on other sites

Te chemiczne ogrzewacze do rąk i tak warto mieć na mrozy-czy to do rąk czy chociażby do kieszeni w której zapas batka siedzi...

A koszt to 9,99 PLN za dwie sztuki,różne kształty (prostokąty, koła), np w Lidlu pojawiają się (sam takie nabyłem i są lepsze od ciepłej herbatki :-) ) Wg instrukcji działają do 1000 cykli "ładowania"...

Edited by karol_alasz
Link to post
Share on other sites

Tylko tegonie wsdzisz w prowadnice czy kolbę bojest za grube i po drugie działają średnio ok 45 minut .

Moje ogrzewacze trzymają ok. 1 godz. Z resztą zawsze można kupić kilka i wymieniać na respie.

 

W prowadnicy eMek czy pod deklem AK to wgl jest mało miejsca na batkę. Jak ktoś ma upchniętą batkę na styk to dodatkowych ogrzewaczy nie zmieści. Chyba, że się wstawi o połowę mniejszą batkę i wtedy ogrzewacz.

 

Podobnie w chwycie MOE przez te żebrowania jest mało miejsca - mi udało się upchnąć 7,4V 1800mAh (co prawda LiPo, ale nie ma więcej miejsca na ogrzewacze - tzn. da się je upchnąć po bokach lufy, ale wtedy grzeją lufę, a nie batkę...). Za to w MP5 to samo LiPo 7,4V 1800mAh mieści się w chwycie z dwoma ogrzewaczami. Podobnie NiMH 8,4V 1200mAh - też się mieści. Więc zależy jaki chwyt, bo do MP5 dużo większa batka mi nie wejdzie, ale za to jest dodatkowe miejsce m.in. po bokach.

 

Podsumowując: najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w LiPo albo kolbę stałą - wtedy zmieści się batka >5000 mAh i siatka ogrzewaczy. :icon_razz:

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

Ok, może popatrzmy tak naprawdę co się dzieje dla takiego samego LiPo w różnych temperaturach:

 

Li_Po_DiscTGph.JPG

źródło: http://www.ibt-power...lymer_tech.html (rozładowanie 0.5C)

 

Jak widać, w niższej temperaturze maleje pojemność i napięcie. Dlatego spadek ROFa nastąpi, chociaż nie powinien być aż tak drastyczny, żeby nie dało się strzelać (chyba, że ktoś naprawdę żyłuje swoją baterię i silnik potrzebuje do pracy wyższego napięcia). Natomiast spadek pojemności będzie tym mocniejszy, im niższa temperatura. Przy -10 nie powinien przekroczyć 10%, czyli praktycznie niezauważalnie.

Nie mniej jednak dalej uważam, że zamiast kombinować z ogrzewaczami, dużo prościej i skuteczniej będzie kupić LiPo o większej pojemności, bo jeśli gdzieś takie ogrzewacze miałyby się sprawdzić, to chyba tylko przy -20. Duża pojemność da dużą przewagę latem, a zminimalizuje efekt spadku pojemności w zimę.

 

EDIT:

 

Znalazłem też krzywą rozładowania dla NiMH (rozładowanie 0.7C więc niewiele większe) dla różnych temperatur. Dobrze widać jak ostro pikuje w dół przy niskich temperaturach. ;)

 

121Fig01.gif

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...