Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PMR z osobnymi ładowarkami


Recommended Posts

Witam.

Moim celem jest zakup radia PMR o jakości zbliżonej do maxcom wt 350, tylko z osobnymi ładowarkami.

Czy byłby ktoś tak uprzejmy i podał mi dobrze oceniane i sprawdzone radia z osiągami przedstawionymi powyżej ?

 

budżet: do 350 zł za 2 sztuki.

 

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

Szukaj Baofengów UV 3R albo 5R. To dobre radyjka, ale trzeba je zaprogramować (jeśli kupisz w polskim sklepie to możesz poprosić obsługę o to). Nie wiem jak w wersji 5, ale w trójce programowanie jest banalnie proste.

Edytuj: niestety będziesz musiał nagiąć budżet (chyba, że znajdziesz promocję lub ściągniesz z Chin).

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

To nie jest zwykłe PMR, ale duobander. Nadaje i odbiera na dwóch zakresach częstotyliwości (136-174MHz i 400-470MHz). Zawiera się w tym PMR (okolice 446MHz). Dodatkowo odbiera radia FM. Mam takie, fajne radyjko, ale stockowa słuchawka "gwałci" ucho - jak dla mnie jest troche niewygodna.

Tylko, że teoretycznie posiadanie go jest nielegalne bez odpowiedniego zezwolenia/koncesji/licencji (zdaje się, że ze względu na częstotliwość 136-174MHz), ale póki nikt na Ciebie nie doniesie i nie będziesz nadawał na ww. częstotliwości to powinno być cacy.

Link to post
Share on other sites

Baofengi sa banalnie proste w programowaniu i cena to ok 200pln.

Chciałbym się podzielić wrażeniami z zabawy moim nowym nabytkiem a mianowicie radiem BAOFENG UV-5R. W zestawie otrzymałem instrukcje, smyczkę na nadgarstek, radio oraz ładowarkę sieciową oraz stacje dokującą do ładowania. Oprócz wymienionych rzeczy w pudełku znajdował się klips do samodzielnego przykręcenia. Całość sprawia wrażenie naprawdę solidnej konstrukcji. Przyciski gumowe z naniesioną farba niestety jak pokazuje życie będą podatne z czasem na ścieranie. Radio posiada podświetlany wyświetlacz którego kolor możemy ustawić oddzielnie zarówno do nadawania jak i odbioru. Radio jest w pełni programowalne co akurat nie powinno nikogo zdziwić. Na wyświetlaczu można ustawić dwa aktywne kanały jednocześnie. Przełączamy się miedzy nimi jednym przyciskiem „A/B”. Urządzenie posiada również funkcje podwójnego odbioru dzięki czemu możemy słuchać co się dzieje na dwóch kanałach. Kanały możemy również zakodować (CTCSS) na określona częstotliwość osobno dla nadawania jak i również dla odbioru co z pewnością utrudni trochę życie lubiącym podsłuchiwać :icon_wink:

Moc nadawania to 4W według instrukcji ale z informacji znalezionych w necie to 5W zmierzonych! Zawsze jeśli nie ma takiej potrzeby możemy przełączyć na moc 1W. Radio posiada funkcje rozpoznawania mowy – VOX. Dzieki temu zamiast wduszać przycisk PTT (Push to Talk) wystarczy rozpocząć rozmowę a radio samo przejdzie w tryb nadawania. Funkcja SQL pozwala na wyciszenie szumów kiedy nie ma sygnału odbieranego. Ciekawa funkcja BCL uniemożliwia dotarcie zakłóceń z innych radioodbiorników będących w pobliżu.

A jeśli komuś już się nudzi to zawsze może włączyć sobie wbudowane radio FM J

Sprzęcik testowany był dzisiaj w mieście gdzie jedno radyjko znajdowało się w domu a drugie w samochodzie pod trakcja tramwajową. Rezultat? Normalna i czysta rozmowa do ok. 2,3 km. Radia w lesie miały bezproblemowy zasięg ok. 5,5km przez drzewa i wzniesienia. Według instrukcji jest do ok 10km. Do realiów ASG jest jak najbardziej przydatne ze względu chociażby na funkcje filtrowania i jakość rozmów która stoi na równi z modelami dwukrotnie droższymi. Za ok. 200pln otrzymujemy radyjko naprawdę dobre i godne polecenia.

 

Dane techniczne:

Kanały: 128

Stabilność częstotliwośći: 2.5ppm

Krok: 2,5kHz/5kHz/6,25kHz/10kHz/12,5kHz/25kHz

Temperatura pracy: -20 do 60stopni

Zużycie podczas odbioru: 380mA

Zużycie podczas czuwania: ok75mA

Zużycie podczas nadawania ok. 1,4mA

Waga: 130g

Radio FM 56Hz- 108Hz

Częstotliwości:

-VHF 136MHx – 174MHz

-UHF 400MHz – 480Mhz

-VHF 144-146MHz

-UHF 430-440MHz

 

Testy robione byly na ustawieniu 4W nadawania.

Edited by seba999
Link to post
Share on other sites

Że co? Jakie rozszyfrowany? CTCSS to takie samo szyfrowanie jak napisanie na kopercie adresu odbiorcy i oczekiwanie, że nikt, kto będzie miał ją w rękach jej nie otworzy.

 

Ustawienie tonu CTCSS u nadawcy znaczy tyle, że jego radio "dokleja" do transmisji odpowiedni ton (nie szyfruje wiadomości, dodaje go) i wysyła taką wiadomość "na cały kanał". Ustawienie jakiegokolwiek kodu CTCSS u odbiorcy powoduje, że do jego radia docierają wszystkie transmisje z danego kanału, ale radio ignoruje te, które nie mają właściwego tonu.

 

Ktoś z ustawionym "czystym" kanałem (bez żadnych kodów CTCSS czy DCS) będzie słyszał wszystkich nadających na tym kanale, niezależnie od tego jaki ustawią kod CTCSS (upierdliwe lub przydatne, żależy czy podsłuchujemy, czy próbujemy się komunikować :icon_wink: ).

 

Edit: No i ktoś mnie ubiegł :)

Edited by Soul reaper
Link to post
Share on other sites

Czyli co u mnie się zadziało skoro ten ktoś nadający miał Ton odpowiadający Podkanałowi 4 i wnioskując z tego co napisałeś otrzymałem tylko niezrozumiały szum?

Ktoś z ustawionym "czystym" kanałem (bez żadnych kodów CTCSS czy DCS) będzie słyszał wszystkich nadających na tym kanale, niezależnie od tego jaki ustawią kod CTCSS (upierdliwe lub przydatne, żależy czy podsłuchujemy, czy próbujemy się komunikować :icon_wink: ).
Link to post
Share on other sites

Możliwe koledzy, że się mylę. To moja pierwsza programowalna PMR'ka. Napisałem na gorąco to co wywnioskowałem po dniu użytkowania...

 

No co chłopak jeszcze nie wie na jakiej zasadzie działaj CTCSS więc czego od niego oczekujesz. Seba999 dla twojej wiadomości niezależnie od ustawionego CTCSS na nadawaniu i tak każdy Cię usłyszy, kto jest na twoim kanale.

 

Dwa Baofeng testowane jednocześnie. Na początku jeden z nas słyszał drugiego ale nie na odwrót. Pomimo, że przechodziłem w tryb nadawania. Dopiero porównując ustawienia miałem włączony podkanał podczas nadawania. Kolega mnie nie słyszał a ja go tak. Nie jestem teraz tego w 100% pewien ale na najbliższej strzelance sprawdze i napisze. Być może było jeszcze coś nie tak ustawione. W sumie byłoby to bez sensu ustawianie podkanałów skoro wszyscy inni słyszeliby nasze rozmowy... :/

Edited by seba999
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...