Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Uniwersalne umundurowanie


Recommended Posts

Witam,

najwyższa pora kupić mundur. Fajnie by było, gdyby się sprawdzał w lasach, na polach, łąkach, może i nawet w CQB (w co wątpię). Potrzebuję naprawdę uniwersalnego camo. Proszę o doradzenie jakiś wzorów. Znalazłem coś jak Camogrom. Jest całkiem niezły. Co o tym myslicie ?

Druga sprawa tyczy się combat shirt`ów. Jeżeli mam zamiar nosić kamizelkę taktyczną, to musze mieć combat shirt ? W zwykłym mundurze też da rade, czy to będzie przenośna sauna ?

Link to post
Share on other sites

Nie ma kamuflażu uniwersalnego.

W naszych warunkach przyrodo-klimatycznych najlepiej - moim zdaniem - sprawdzają się Flecktarn (lato, jesień) oraz DPM i Woodland (wiosna lato).

Do CQB przebierz się za cegłę albo blok betonu... :icon_wink:

W ASG kamuflaż ma bardzo drugorzędną rolę, bo zasięg replik 30-50 m powoduje, że nawet jeśli przebrałbyś się za młodą sosenkę, to i tak będziesz widoczny. Oko ludzkie jest wyczulone na ruch, więc jeśli nie chcesz być zbyt szybko dostrzeżony, to się nie poruszaj, nawet większa kępa trawy Cię wówczas osłoni, chyba że masz gabaryty kaszalota.

Ubierz się w to co Ci się najbardziej podoba, ludzie biegają nawet w pustynnych mundurach, które nijak mają się do kamuflowania się w naszych lasach i polach a tym bardziej budynkach, ale im się podoba i nie przejmują się tym.

Jeśli chcesz przystąpić do jakiejś grupy ASG, to najpierw dowiedz się jakie mundury oni stosują, bo wiele grup wymaga ujednolicenia mundurowego i oporządzenia.

Tyle ode mnie.

Link to post
Share on other sites

W CQB są dwie zasady:

 

-szybko

-wolno i ostrożnie.

 

Nie ma trzeciej zasady - średnio.

 

W ASG kolor kamuflażu się liczy, bo jesteś w stanie skutecznie się schować na odległości 30 - 50 metrów w lesie. Dzięki czemu zyskasz maksymalnie kilka sekund przewagi nad przeciwnikiem. Do dobrego zamaskowania nie wystarczy sam kamuflaż. Ważna jest również wiedza jak się chować, jak obserwować i jak się poruszać by zminimalizować ryzyko wykrycia. Do tego dochodzą elementy wyposażenia i własnego wyglądu zdradzające, że jesteś człowiekiem.

 

Podsumowując - jeżeli zależy Ci na budowaniu przewagi na 30 - 50 metrach, to kolor munduru jest ważny. Zarówno w lesie jak i w CQB.

Link to post
Share on other sites

Zapomniałem dopowiedzieć, że Flecktarn mnie nie interesuje - po prostu nie lubie koloru tych rzygowin. Może dobrze maskuje, może jest tani (nawet nie może :P ) ale po prostu nie, nie bierzmy tego pod uwagę

Link to post
Share on other sites

UCP nie mam zamiaru brać, fajnie to wygląda (wygląda, nie maskuje) w CQB wraz z czarnym oporządzeniem i MP5SD :icon_razz:

Znalazłem całkiem ciekawe wzory :

1) http://allegro.pl/bluza-wojskowa-us-mundur-acu-multicam-mt-s-i4268415656.html

2) http://allegro.pl/bluza-wojskowa-acu-woodland-digital-marpat-s-i4268536785.html

Który mógłby lepiej maskować ? Sam jestem zdania, że Multicam się lepiej sprawdzi w naszych pięknych, polskich lasach. A jak jest w praktyce ?

Edited by YoungZ
Link to post
Share on other sites

Miejsce 1 (w mojej ocenie). Multicam i kopie. Dobry uniwersalny wzór na każdą porę i miejsce (nie wszędzie bardzo dobry, ale wszędzie dobry), bardzo dobry krój, bardzo dobra dostępność, dobra popularność wśród graczy, cena zróżnicowana, chińskie kopie względnie tanie od ok. 180 zł, kontrakt OCP droższy od ok. 400 zł (ale za nowy komplet armia płaci ok 1000 zł).

 

Miejsce 2. Flecktarn. Bardzo dobry wzór do lasu na lato i jesień, średni krój kontraktu (brak kieszeni na ramionach, brak kieszeni na ochraniacze), bardzo dobra dostępność, najwyższa popularność wśród graczy, bardzo niska cena od ok. 50 zł za przyzwoity komplet z demobilu do ok. 1000 zł za KSK (ale w tym przypadku krój bardzo dobry).

 

Miejsce 3. Woodland. Przyzwoity wzór do lasu na lato i jesień, bardzo dobra dostępność (oryginały BDU, wersje ACU, chińskie wariacje różnych krojów), bardzo dobra popularność wśród graczy, cena zróżnicowana, chińskie ACU-podobne komplety od ok. 180 zł, kontrakt BDU droższy od ok. 300 zł za nowy komplet (wytrzymałość kolorów, materiałów i szwów legendarna, krój przestarzały).

Link to post
Share on other sites

Dobra, kończymy. Myślałem, że w jakąś sensowną stronę pójdzie ten temat, ale... myliłem się.

 

1) Tematów o "najlepszym kamuflażu" - jest na pęczki.

2) Uniwersalny kamuflaż na razie nie istnieje.

3) O poszczególnych kamuflażach możesz poczytać na forum.

 

Nie jesteśmy Ci w stanie bardziej pomóc.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...