Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Monte Cassino- wyposażenie żołnierza polskiego


Recommended Posts

Witam, jakich mundurów, broni, oporządzenia, używali polscy żołnierze (saperzy) z armii Gen. Andersa???

Mój dziadek tam walczył i wynika, że był w 2-gim Polskim Korpusie https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/10354815_300335316794378_2529756768563699882_n.jpg jak montowano te blaszki i w których miejscach ?

Edited by ziomax
Link to post
Share on other sites

Żołnierze 2 KP we Włoszech używali standardowego munduru brytyjskiego jakim był battledress. We Włoszech popularnym był wzór P 40 i P 42. Czasami z uwagi na gorącą pogodę żołnierze nie zakładali bluz, lecz walczyli jedynie w wełnianych koszulach collarless. na głowach furażerki FS Cap oraz hełmy Mk II.

Jeśli chodzi o oporządzenie to standarem był webbing parciany wzoru P 37: pas, szelki, ładownice uniwersalne, pokrowiec na manierkę, chlebak typu small pack i dodatkowy szpej, w zależności od pełnionej funkcji. Jeśli chodzi o broń to normą był brytyjski karabin Lee Enfield No. III oraz pistolet maszynowy Thompson w wersji M1A1. Oficerowie uzbrojeni byli w rewolwery Webley. Co do wyposażenia szczególnego saperów nie wypowiem się, gdyż nie jestem specem od tej broni ;)

Co do montowania oznaczeń, były one naszywane na rękawach mundurów. Około cal od górnej krawędzi, na obu rękawach łuczki "Poland" oraz niżej na prawym rękawie oznaka 8 Armii Brytyjskiej - "Tarcza Krzyżowców", zaś na lewym oznaka dywizji 2 KP, do której żołnierz należał i oznaka 2 KP - tarcza z syrenką. Oznaczenia były jednak wykonywane z szeroko rozumianej tkaniny i haftowane. Gotowe patki przyszywano do munduru. Nie wiem w jakich okolicznościach stosowano "blaszki", ale zwróć uwagę, że mają one (łuczki Poland) trzy dziurki, które prawdopodobnie służyły do przyszycia ich na kawałek sukna mundurowego, po czym taką oznakę naszywano na mundur. Podobnie rzecz się ma z Tarczą Krzyżowców i z Syrenką - również mają trzy dziurki do uprzedniego naszycia na kawałek sukna.

Link to post
Share on other sites

Witam, jakich mundurów, broni, oporządzenia, używali polscy żołnierze (saperzy) z armii Gen. Andersa???

Mój dziadek tam walczył i wynika, że był w 2-gim Polskim Korpusie https://scontent-a-f...563699882_n.jpg jak montowano te blaszki i w których miejscach ?

 

Chłopie, ze względu na szacunek dla Twojego Dziadka powinieneś nie zadawać takich pytań na forum tylko samemu wertować strony w sieci i czytać tematyczne książki. Nie dość, że ktoś za Ciebie odwala 'brudną' robotę to jeszcze nie mobilizuje do aktywności w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

Przecie wiem jak to wszystko tam wyglądało, jedynie nie mogłem znaleźć informacji o wyposażeniu takiego żołnierza... Wujek google mi nie pomógł, oglądałem różne filmy dokumentalne na ten temat lecz tam nie mówili o ekwipunku ale o bitwie. Dostałem informacje o tych BattleDress'ach od pana Domin'a poczytałem trochę o nich i wiem więcej niż wiedziałem... Jeżeli forum o tematyce militarnej nie służy według ciebie do zadawania pytań o tematyce militarnej to co ty tu jeszcze robisz?

Link to post
Share on other sites

Nie każdy tak robi, ja przykład najpierw szukam w necie, potem przeszukuje forum czy nie ma posta z interesującą mnie zawartością, a na końcu tworzę posta który może w przyszłości pomóc innym. Już zaczyna się pisanie nie na temat :F

 

No więc panie Domin ostatnie pytanko... Jakich butów używano i czy można takie gdzieś dostać albo je zastąpić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...