Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria w AUG od GFC


Recommended Posts

A czemu mają nie wytrzymać ? Nie wybuchną, ale stockowe kable to kau i ja bym je wymienił (u siebie mam już wymienione).

Mosfetu nie trzeba koniecznie, replika nie wybuchnie jak go nie będzie, a będzie podłączone lipo.

U mnie mieści swobodnie 7.4V 1800mah od gfc.

Edited by xenon500
Link to post
Share on other sites

1. Lipo nie wymaga mosfetu do pracy. Mosfet ma za zadanie ochronić styki przed nieuchronnym przepaleniem - prędzej czy później styki spalą się od każdej batki, ale LiPo (szczególnie 11.1V/3s) z uwagi na dużą wydajność prądową przyśpiesza ten proces. Nowa kostka stykowa do standardowego szkieletu jak v.2 to ~20zł, ale np. moje dwuletnie cm.049 cały czas chodzi na LiPo 7.4V/2s bez mosfetu, i styki jeszcze się nie spaliły.

 

2. Z rozładowaniem LiPo chodzi o to, że zbyt silne rozładowanie baterii litowych powoduje ich uszkodzenie, i dalej niebezpieczeństwo przegrzania przy ładowaniu tak uszkodzonego pakietu. Przed takim uszkodzeniem chronią układy zwane UVP (under voltage protection) podłączane pod wtyk balansera pakietu - to ten z trzema, lub czterema podpiętymi cienkimi kabelkami. Bez UVP LiPo też będzie działać, ale trzeba zachować umiar w ilości rozsyłanego w krzaki kompozytu. Funkcja UVP jest czasem zintegrowana z układami MOSFET np. układ MERF 3.2 Gate, czy też ASCU v3 dostępne na gunfire. Osobiście używam pakietu 7.4V 1800mAh i nigdy nie udało mi się go rozładować więcej niż do połowy w czasie typowej czterogodzinnej strzelanki, ale sypiąc kulkami na lewo, i prawo możesz wciąż uszkodzić baterię.

 

3. Pakiety LiPo NIE MOGĄ POD ŻADNYM POZOREM być ładowane ładowarkami dla pakietów NiMH - takimi jak te dołączane do replik.

Do pakietu LiPo NIEZBĘDNA JEST ładowarka dla pakietów LiPo, a najprostsze tego typu urządzenia to koszt rzędu 30zł, choć w tym aspekcie nie warto oszczędzać - dobra ładowarka, jak Imax b6, turnigy accucell zapewnia bezpieczeństwo ładowania pakietów, choć z zasady nie powinno się zostawiać ładujących się pakietów litowych bez nadzoru.

 

4. Od dwóch lat strzelam na stockowych kablach o grubości porównywalnej z wkładem od długopisu, i jakoś nie wyrosła mi od tego dodatkowa para nóg. Generalnie to stockowe kable wymieniasz wtedy, gdy grzeją się podczas prowadzenia niezbyt intensywnego ognia, lub przy okazji innej operacji związanej z kablami - np. instalacją mosfetu.

 

5. Do AUG`a pasować będzie taki pakiet: http://www.hobbyking..._Lipo_Pack.html

Zamówienie za granicą powinno wyjść taniej niż zakup w polsce :icon_wink:

Edited by Tomek P-ń
Link to post
Share on other sites

Generalnie tak, choć może się zdarzyć że czujnik zadziała przy dłuższej serii pomimo tego, że bateria będzie naładowana. Duże obciążenie powoduje tymczasowy spadek napięcia pakietu, który ustępuje po zniesieniu obciążenia. No i dochodzi jeszcze kwestia zmieszczenia takiego czujnika w przedziale na baterię.

Link to post
Share on other sites

Te czujniki mają tyle tych ząbków, bo nie zostały opracowane dla airsoftu, lecz ogólnie z myślą o użyciu LiPO w modelarstwie gdzie stosuje się często pakiety o znacznie wyższych napięciach, a więc i o większej ilości ogniw.

Czujnik (mój) działa w trzech przypadkach - gdy napięcie któregoś ognia spadnie poniżej 3.0V, przekroczy 4.25V, lub różnica napięć pomiędzy celami wzrośnie powyżej 0.2V

Generalnie lepiej jest wziąść alarmo-miernik, dzięki czemu będziesz wiedział nie tylko czy doszedłeś do granicy rozładowania, ale też jak dużo energii jeszcze pozostało w pakiecie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...