Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Tłumiki dźwięku też są nielegalne na terenie Polski, a ich airsoftowe kopie można kupić bez problemu.

 

Laser z kiosku zamontowany na izolkę na broni sprawia, że jest to "broń szczególnie niebezpieczna". Mimo to można kupić airsoftowe repliki wskaźników laserowych, które emitują wiązkę zarówno w świetle widzialnym (czerwone i zielone) jak i w podczerwieni (widoczne w noktowizji) - i takie cudo na replice ASG jest legalne. A taki laser IR też powinien być uznany za szczególnie niebezpieczny, bo w końcu do takiego lasera można legalnie dokupić noktowizor.

 

Nie można też sprzedawać podróbek markowych produktów ze względu na naruszanie patentów i znaków towarowych. A zobaczcie ile nielegalnych podróbek jest w sklepach ASG i na Allegro, a jakoś nikt z tym nie walczy.

 

Jak dla mnie nie mamy się czego obawiać, bo ten zapis ma w zamyśle dotyczyć myśliwych.

 

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że kolekcjoner militariów chcąc zakupić oryginalną lunetę z IIWŚ będzie musiał zapisywać się do kółka łowieckiego, odbywać roczny staż, płacić 1500 zł za 3-miesięczne szkolenie na kandydatów na myśliwych, zdawać test pisemny i ustny oraz egzamin ze strzelectwa, płacić wpisowe 800 zł do PZŁ, płacić wpisowe 2500-9000 zł za przyjęcie do kółka łowieckiego, płacić składkę 80-500 zł miesięcznie do kółka łowieckiego, wyrabiać 50 roboczogodzin rocznie na rzecz kółka łowieckiego - inaczej płaci 25 zł/godz., ostatecznie po 2 latach i wydanych kilku tys. zł będzie próbował wyrobić sobie pozwolenie na broń za ponad 1000 zł. I na koniec taki kolekcjoner nie dostanie pozwolenia na broń ze względu na decyzyjność Policji i nie kupi upragnionej lunety od Mosina, która i tak miała stać tylko na półce. Absurd, prawda? :icon_wink:

 

Poza tym niektóre wiatrówki i repliki ASG mają lunety w stocku, więc takie modele musiałyby być wycofane ze sprzedaży? Z resztą to byłoby prawo nie do wyegzekwowania, bo za dużo osób ma lunety w domach. Jednym słowem kolejny absurd do jakich zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

Tłumiki dźwięku nie są nielegalne na terenie Polski.

 

I na koniec taki kolekcjoner nie dostanie pozwolenia na broń ze względu na decyzyjność Policji i nie kupi upragnionej lunety od Mosina, która i tak miała stać tylko na półce.

 

Jeśli ktoś spełnia warunki UOBiA dotyczące posiadania broni (pomijam broń do celów ochrony osobistej oraz ochrony osób i mienia, gdzie musi istnieć stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia, co faktycznie rodzi pole do decyzyjności), to Policja (a dokładniej WPA) nie ma prawa odmówić wydania pozwolenia. A jeśli ktoś nie potrafi egzekwować swoich praw, to już inna sprawa...

Edited by Pietracha
Link to post
Share on other sites
Sam używam lunety i mogę mieć przez to problemy?

A polujesz?

 

Do przykładów można dorzucić magazynki. Mając karabin myśliwski samopowtarzalny można mieć w magazynku dwa naboje podczas polowań. Nie znaczy to, że z obiegu znikają magazynki o większej pojemności. Jak ktoś chce, może sobie podpiąć pod Radom-Huntera magazynek od AKM na trzydzieści naboi i wesoło siać sobie na strzelnicy pocisk za pociskiem. Jak pójdzie na polowanie, to już nie może mieć tak załadowanego magazynka, co nie znaczy, że magazynek sam w sobie staje się nielegalny.

Podejrzewam, że ograniczenie krotności podyktowane było względami bezpieczeństwa, już dziś myśliwi nie mogą mieć lunety ustawionej na więcej niż x3 podczas polowań zbiorowych, żeby nie ograniczać pola widzenia i nie postrzelić naganiacza, czy kolegi. Co do pozwoleń na lunety, to ktoś się zwyczajnie zagalopował i zapis zniknie w którejś komisji, bo prawo nie może być wewnętrznie sprzeczne. Z resztą takich uchylanych paragrafów, które były absurdalne jest na pęczki, takie uroki pisania prawa.

Link to post
Share on other sites

Mi się wydaje,ze w razie czego nasze "lunety" najwyżej zmienią nazwę na sprzęt do obserwacji lub lornetka jednoolularowa do obserwacji. Polak potrafi, zawsze coś wymyśli żeby obejść ustawę ;) siedząc w autobusie doczytałem się gdzieś na stronie tych organów odpowiedzialnych za ustawy, że nie dotyczyć to będzie lornetek obserwacyjnych ;)

Link to post
Share on other sites

Mi się wydaje,ze w razie czego nasze "lunety" najwyżej zmienią nazwę na sprzęt do obserwacji lub lornetka jednoolularowa do obserwacji. Polak potrafi, zawsze coś wymyśli żeby obejść ustawę :icon_wink: siedząc w autobusie doczytałem się gdzieś na stronie tych organów odpowiedzialnych za ustawy, że nie dotyczyć to będzie lornetek obserwacyjnych :icon_wink:

Nie zauważyłeś zapewne, że w ustawie jest mowa o urządzeniach optycznych. Czy nazwiesz je lunetami, sprzętem do obserwacji czy jeszcze inaczej, nie zmieni to faktu, że w dalszym ciągu będą to urządzenia optyczne.

Link to post
Share on other sites

Tłumiki dźwięku nie są nielegalne na terenie Polski.

 

Tłumik zamontowany na broni już jest nielegalny. A po co komu tłumik legalnie leżący na półce skoro nie można z niego korzystać?

 

A jeśli ktoś nie potrafi egzekwować swoich praw, to już inna sprawa...

 

Pietracha, nie przesadzaj, że w naszym kraju tak łatwo jest dostać pozwolenie na dowolną broń. Mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w UE i jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów na świecie. Dostałbyś pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich na 20 zabytkowych pistoletów albo broń samoczynną? Albo na FN Five-seveN, FNX .45 czy HK USP (w wersjach Tactical)? No właśnie...

Link to post
Share on other sites

Tłumiki dźwięku też są nielegalne na terenie Polski, a ich airsoftowe kopie można kupić bez problemu.

 

Wskaż mi miejsce w polskim prawie gdzie jest napisane, że:

  • posiadanie tłumików jest zakazane/nielegalne
  • strzelanie z wykorzystaniem tłumika huku jest zabronione/nielegalne

Podpowiem - takiego miejsca nie ma. Jest natomiast taki ustęp:

5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: 1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość; (…) 3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku;

Czyli ten ustęp tyczy się urzędu wydającego pozwolenie na broń i jest to dość martwy przepis, bo w dzisiejszych czasach praktycznie na każdą lufę założysz tłumik (nie potrzeba gwintu na lufie - istnieją tłumiki które się zaciska na lufie). Nigdzie tutaj nie ma słowa o posiadaniu czy używaniu.

 

Pietracha, nie przesadzaj, że w naszym kraju tak łatwo jest dostać pozwolenie na dowolną broń.

Dość prosto, sam zrobiłem pozwolenie na broń :)

 

Albo na FN Five-seveN, FNX .45 czy HK USP (w wersjach Tactical)? No właśnie...

Five-Seven przebija miękką balistykę ze względu na praktycznie karabinowy pocisk. Poza tym kaliber nie mieści się w UoBiA (broń palna z lufami gwintowanymi w kalibrach od 6mm do 12mm). FNX mieści się w ustawie. USP można u nas normalnie kupić i zarejestrować.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Five-seveN jest przykładem dla Pietrachy, że nie na każdą broń można mieć pozwolenie w naszym pięknym kraju.

 

FNX i USP owszem, ale w wersjach Tactical już nie, bo posiadają gwint na lufie. A o wersjach Tactical pisałem - czytanie ze zrozumieniem się kłania.

 

Zgodnie z tym przepisem wszystkie AR-15 też powinny być nielegalne, bo tak jak wspomniałeś są też tłumiki zaciskane, a nie tylko nakręcane.

 

Strzelanie z broni z tłumikiem jest nielegalne, bo w tym momencie masz tłumik na lufie, więc masz broń szczególnie niebezpieczną, na którą nie można mieć pozwolenia.

 

Ale koniec już tego offtopu, bo to temat o lunetach, a nie broni palnej.

Link to post
Share on other sites

bo posiadają gwint na lufie

Kbk. AK też ma gwint na lufie, a normalnie kupujesz, rejestrujesz, strzelasz. Gwint na lufie nie służy wyłącznie do nakręcania tłumików - jakoś hamulce wylotowe czy ciężarki na końcu lufy trzeba zamocować :icon_wink:

 

Przy okazji http://gunblog.eu/2014/05/czy-wolno-w-polsce-strzelac-z-tlumikiem/

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Strzelanie z broni z tłumikiem jest nielegalne, bo w tym momencie masz tłumik na lufie, więc masz broń szczególnie niebezpieczną, na którą nie można mieć pozwolenia.

Ale to nie oznacza, że tłumiki są nielegalne tylko, że broń na którą można założyć tłumik jest nielegalna.

Różnica takaj jak z nielegalnością kupna alkoholu, a jazdą pod wpływem alkoholu.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Ale to nie oznacza, że tłumiki są nielegalne tylko, że broń na którą można założyć tłumik jest nielegalna.

Zdajesz sobie sprawę, że w świetle tego co powiedziałeś to pewnie większość broni w prywatnych rękach jest nielegalna? :icon_biggrin:

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Tak, zdaje sobie sprawę - w końcu jest też ten przepis:

5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: 1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość; (…) 3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku;

To jednak nie czyni tłumików nielegalnymi. Odnosiłem się do postu nr 27 autorstwa B-E-D-A, gdzie napisał, że tłumiki są w Polsce nielegalne.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Tłumik można legalnie kupić i posiadać. Nie można go legalnie montować na broni i nie można legalnie strzelać z broni z tłumikiem. Czyli nie można wykorzystywać tłumików do tego do czego zostały zaprojektowane, więc pozwoliłem sobie na skrót myślowy, że tłumiki są nielegalne (bo zakładam, że tłumik jest po to, żeby był zamontowany na lufie, a nie leżał na półce).

 

Po prostu mamy chore przepisy, że każda broń posiadająca gwint na lufie lub tłumik płomieni jest nielegalna, a mimo to jest rejestrowana. Ot taki mały absurd. :icon_wink:

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

Tragicznie napisany punkt ustawy,

ak47muzzle.jpg

Popularny kałach. Pod zakrętką jest gwint. Broń do kupienia w każdym sklepie z bronią po okazaniu pozwolenia (np. sportowego). Po zakupie rejestrowana w WPA w ciągu 5 dni od daty zakupu. Można odkręcić, przykręcić kompensator odrzutu albo olaboga tłumik!

I niech mi ktoś wyjaśni bezsensowność tego zapisu :icon_biggrin:

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Pietracha, nie przesadzaj, że w naszym kraju tak łatwo jest dostać pozwolenie na dowolną broń.

 

Nie pisałem nic na temat łatwości uzyskania pozwolenia na broń w Polsce. W jednych krajach jest łatwiej, w innych trudniej. Nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi, że dla chcącego otrzymanie pozwolenia na broń to nie problem.

 

Five-seveN jest przykładem dla Pietrachy, że nie na każdą broń można mieć pozwolenie w naszym pięknym kraju.

 

Po raz kolejny: nie pisałem nic o tym, jakie rodzaje broni palnej można legalnie posiadać, więc nie wiem, czego Twoje argumenty mają dowodzić. Można posiadać legalnie taką broń, jaka jest określona w UOBiA i koniec. Nie podoba Ci się to? To działaj w kierunku zmiany tych zapisów.

 

Nie można go legalnie montować na broni i nie można legalnie strzelać z broni z tłumikiem.

 

Poproszę o podstawę prawną. UOBiA mówi, że (poza jednym wyjątkiem) nie wydaje się pozwoleń na broń szczególnie niebezpieczną. W rękach użytkowników w Polsce są tysiące jednostek broni, które przystosowane są (chociażby poprzez gwint) do montażu tłumika huku. Są one rejestrowane i są na nie wydawane pozwolenia. Oznacza to najwidoczniej, że organ decyzyjny nie uznaje ich za broń szczególnie niebezpieczną, bo przecież gdyby uznał, to pozwolenia, zgodnie z prawem, wydać by nie mógł.

Link to post
Share on other sites
Mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w UE i jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów na świecie.

Ale bzdura. Na Litwie jest mniej broni niż u nas, podobnie z Rumunią. Do tego w pozostałych krajach UE statystykę zawyżają pozwolenia na broń czarnoprochową i airsofty (rejestracja broni w statystyce liczona jest podobnie jak pozwolenia). Z każdą ustawą rządzący wprowadzają kolejne uproszczenia, ale u nas nawet gdyby rozdawano broń jak ulotki, to i tak byłyby jęki, że za mało rozdają.

Świetnie obrazuje to ten temat. Od lat w temacie broni rząd nikomu nic nie odebrał, zabrał, czy zmniejszył uprawnień, a największą kłodą pod nogi, w sensie zmiany na minus była rejestracja wiatrówek powyżej 17J i pozwolenia na broń czarnoprochową na nabój scalony, które zostały wydane każdemu, kto taką broń wcześniej miał (jedyne przypadki posiadania legalnego pozwolenia przez ludzi karanych). No, ale jęczenie to nasz sport narodowy w końcu. Bo przyjdzie rząd i zabierze. Nie zabrał, ale może, nie?

Link to post
Share on other sites

Ale bzdura. Na Litwie jest mniej broni niż u nas, podobnie z Rumunią.

Tu chciałbym poprzeć to liczbami (podaję kolejno: kraj; liczba pozwoleń na broń wśród cywilów na 100 osób (w roku 2007 - do takich danych mam dostęp); liczba śmierci w wyniku użycia broni palnej na 100 tys. mieszkańców w 2007 roku; liczba śmierci w wyniku użycia broni palnej w ... (rok w nawiasie - podaję najnowsze dane jakie znalazłem):

Polska; 1,3; 0,3; 0,26 (2011);

Litwa; 0,7; 1,06; 1,61 (2010);

Rumunia; 0,7-1,2; 0,16; 0,15 (2011)

Źródło.

Link to post
Share on other sites

Ale bzdura. Na Litwie jest mniej broni niż u nas, podobnie z Rumunią. Do tego w pozostałych krajach UE statystykę zawyżają pozwolenia na broń czarnoprochową i airsofty (rejestracja broni w statystyce liczona jest podobnie jak pozwolenia).

 

Nigdzie nie napisałem, że w Polsce jest najmniej broni w Europie. W Polsce nalicza się też broń gazową chociażby. Swoją drogą pod względem ilości broni na 100 mieszkańców jest jesteśmy 3. w Europie i 11. na świecie (od końca oczywiście).

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Nwm czy ktoś zauważył ale nie dość że pomysł do kitu, projekt źle zapisany to jeszcze nie znajomość tematu o którym jakieś idiota pisał ten projekt! Bo napisane jest że: Lunety z przybliżeniem od 1 do 18! Głupota bo jak postawi się dwie gładkie szybki przed sobą to przybliżenie jest równe 1! Czyli kolimatory też odpadały by? Jest to strasznie nie uporządkowane i nie przemyślane bo lunetą można nazwać przyrząd celowniczy którego przybliżenie to minimum 1,1x.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...