Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Duża wada wzroku - wkładki korekcyjne/gogle?


Recommended Posts

Witam,

 

jak w temacie - borykam się z dużą wadą wzroku i mam problem, jeśli chodzi o dobranie odpowiedniej ochrony oczu przy asg. Wada wynosi bowiem -8 dioptrii i po 3/3,5 cylindra w obojgu oczu. Noszę okulary korekcyjne, najwyższej jakości (nie widać po nich mojej wady), ale nie mogę przez to nosić zwykłych okularów balistycznych, typu Bolle, Uvex, WileyX itp. Aktualnie posiadam gogle firmy Bolle, model Pilot. Jednak są one dla mnie po prostu za duże i zbyt jaskrawe. W tym miejscu chciałbym się spytać o dwie rzeczy:

 

- czy istnieją wkładki korekcyjne na moją wadę, które można by zamontować w okularach typu Wiley X Vapor, a jeśli nie, to

- jakie polecacie gogle na okulary korekcyjne o wymiarach 13,5cm x 3cm (szerokość i wysokość oprawki z przodu). Podkreślę, że zastanawiałem się nad UVEXami Ultrasonic, ale nie miałem ich w ręku i nie mam takiej możliwości, nie wiem czy się w nie zmieszczę. Jeśli tak, to prosiłbym o informację jak wygląda komfort ich noszenia w kapeluszu czy czapce z daszkiem.

 

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Podobno najlepsze i stosunkowo niedrogie są soczewki korekcyjne. Możesz też kupić gogle Bolle Defender - są spore i jak nie zapomne to jutro zmierze czy pomieszczą Twoje okulary (ale tak "na oko" to pomieszczą). Tylko mają dwie wady - są szerokie (bez hełmu wygląda się w nich śmiesznie) i parują.

Nie jestem pewien, ale myślałem, że wkładki korekcyjne to szkła do zwykłych okularów montowane w oprawki wkładane w okulary ochronne. Jeśli tak jest (niech ktoś z lepszą wiedzą potwierdzi bądź zaprzeczy) to nie będzie problemu z dostaniem odpowiednich szkieł - kwiestai $.

Link to post
Share on other sites

Szkła do -10D sferycznych są dostępne, ale cylindry chyba tylko do 2,75D. Możesz w takich próbować, będzie dużo lepiej niż bez, ale to nadal nie będzie to. Brak prawie dioptrii cylindra jednak przeszkadza. No i szkła z taką korekcją są grubsze, nie każdemu to pasuje. Jeśli nigdy nie próbowałeś szkieł, to myślę że nie warto się w to bawić wyłącznie do ASG - koszty spore, a zadowalającego efektu prawdopodobnie nie osiągniesz.

 

Komfort noszenia gogli na okulary był - w moim przypadku - żaden. Niewygodnie, wbija się wszystko w twarz, przesuwa, trudno korzystać z zestawu słuchawkowego, bo zauszniki okularów przeszkadzają. Spróbowałem tak dwa razy i odpuściłem. Mam na tyle małą wadę (praktycznie sam cylinder...), że już wolę biegać bez korekcji lub ew w soczewkach.

 

Moim zdaniem, w Twoim przypadku najlepiej sprawdzą się gogle z wkładką korekcyjną. Taka wkładka to, jak pisze Marek, ramka okularów montowana wewnątrz dedykowanych gogli. Każdy zakład optyczny założy Ci do niej szkła jakie u nich kupisz.

Jakiś czas temu kolega na treningu nosił sportowe okulary ochronne z wkładkami korekcyjnymi. Możesz poszukać też w tym kierunku, ale gogle są szerzej opisane na forum.

 

[edit] Właśnie wpisałem w allegro "wkładka do szkieł korekcyjnych" - wyskoczyło kilka wyników które mogą Ci pomóc w wyborze odpowiednich gogli.

Edited by Merrowing
Link to post
Share on other sites

Komfort noszenia gogli na okulary był - w moim przypadku - żaden. Niewygodnie, wbija się wszystko w twarz, przesuwa, trudno korzystać z zestawu słuchawkowego, bo zauszniki okularów przeszkadzają. Spróbowałem tak dwa razy i odpuściłem.

Kwestia gogli. W Bolle Defender na krótkich strzelankach nie odczuwam jakiegoś szczególnego dyskomfortu. Ze dwa razy miałem też nałożone ESS NVG. W nich było ciasno, ale nie parowały.

Link to post
Share on other sites

Moje okulary mają praktycznie identyczne wymiary i mieszczę się pod ESS NVG. Co prawda na wcisk i lekko cisną ale można się przyzwyczaić lub je delikatnie zmodyfikować (nie tykając najważniejszych części konstrukcji która trzyma szkło). Używane NVG są sprzedawane za śmieszną cenę, ale zazwyczaj wypada dokupić szybkę za ~80zł bo większość jest mocno zarysowana.

Link to post
Share on other sites

- jakie polecacie gogle na okulary korekcyjne o wymiarach 13,5cm x 3cm (szerokość i wysokość oprawki z przodu).

Zmierzyłem - moje okulary na szerokość są takie same, a na wysokość może ciut większe. I tak jak pisałem - pod Defendery mieszczą się bez problemu. Pod NVG było troszke ciasno.

Link to post
Share on other sites

Ktoś tu wspomniał o soczewkach kontaktowych, po czym zorientowałem się, że nie napisałem. Miałem soczewki kontaktowe przez jakieś 3 miesiące i próbowałem się przyzwyczaić, ale niestety, moje oczy nie tolerują soczewek. Dlatego właśnie kombinuję co by było najlepszym rozwiązaniem. Wkładki korekcyjne dla mnie byłyby strasznie grube i niekomfortowe, więc jestem chyba bardziej skłonny kupić dobre gogle. Z tego co widzę, to polecacie między innymi Bolle Defender, jednak jak dla mnie są chyba zbyt szerokie. Nie noszę hełmu, więc chyba odpadają. ESS NVG to chyba trochę outclassing jeśli chodzi o cenę, po prostu mnie nie stać. Czytałem sporo o UVEXach Ultrasonicach, są niby robione pod okulary korekcyjne i są mniejsze od moich Pilotów. Ma ktoś na ich temat wyrobione zdanie? Mieszczą się pod kapelusz/czapkę z daszkiem? Jeśli macie inne propozycje to napiszcie proszę, najchętniej chciałbym się zmieścić do 150/200zł...

Link to post
Share on other sites

zielonapantera na allegro często sprzedaje (albo sprzedawał, teraz widzę tylko jedne i uszkodzone do tego) używane ESS NVG w niskich cenach. Szkła porysowane jak nie wiadomo co ale nowe szkła kosztują poniżej 100zł, a reszta trzyma się jak należy. Ja łącznie zapłaciłem coś około 100zł za gogle+nowe szkła :icon_biggrin:

Warto tylko najpierw się rozeznać jak z dostępnością szkieł, bo o te było trudno swojego czasu jak dobrze pamiętam.

Link to post
Share on other sites

Ja mam wkładki ze szkłami korekcyjnymi i nie jest źle. Mimo sporej wady te soczewki są sporo mniejsze niż te w "normalnych" okularach więc ich grubości aż tak nie widać - a wciąż możesz z jakimś w miarę indeksem (np. 1,6) je wykonać. Jeżeli martwi Cię estetyka to ESS ICE + ciemna szybka i tylko z bliska widać, że jesteś 4oczy :)

Link to post
Share on other sites

marcin_d, a jak zrobić wkładki korekcyjne, dla przykładu właśnie w ESS ICE? Trzeba z nimi iść do optyka, który robi jakieś pomiary i zamawia odpowiednie soczewki? Czy jak? Podkreślam, ze mam wadę -8 i nie wiem, czy możliwe jest w ogóle wykonanie takich soczewek :D

Link to post
Share on other sites

Kupujesz:

1. Okulary ESS ICE.

2. Wkładkę do nich (kiedyś nazywało się toto Rx Insert - widzę, że nazwa się nie zmieniła, tylko wygląd / konstrukcja wkładki).

 

Idziesz z tym zestawem do optyka. Każesz dorobić* odpowiednie szkła korekcyjne do wkładki (prawdopodobnie lepiej będzie zrobić takie o zmniejszonej grubości, czyli droższe... ale jako okularnik sam dobrze wiesz, ile to daje). Składasz wszystko w całość, zakładasz na nos.

 

...zastanawiasz się, jak do tej pory mogłeś żyć bez tego ;)

 

* moje -5,25 dioptrii się dało, ale słyszałem opowieści ludzi o optykach, którzy twierdzili, że do takiej wkładki "się nie da" zrobić szkieł. Ja tam się nie znam, ale w takim wypadku podziekowął bym za współpracę i poszukał innego optyka.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Kupujesz:

1. Okulary ESS ICE.

2. Wkładkę do nich (kiedyś nazywało się toto Rx Insert - widzę, że nazwa się nie zmieniła, tylko wygląd / konstrukcja wkładki).

 

Idziesz z tym zestawem do optyka. Każesz dorobić* odpowiednie szkła korekcyjne do wkładki (prawdopodobnie lepiej będzie zrobić takie o zmniejszonej grubości, czyli droższe... ale jako okularnik sam dobrze wiesz, ile to daje). Składasz wszystko w całość, zakładasz na nos.

 

...zastanawiasz się, jak do tej pory mogłeś żyć bez tego :icon_wink:

 

* moje -5,25 dioptrii się dało, ale słyszałem opowieści ludzi o optykach, którzy twierdzili, że do takiej wkładki "się nie da" zrobić szkieł. Ja tam się nie znam, ale w takim wypadku podziekowął bym za współpracę i poszukał innego optyka.

 

Możesz pokazać foto jak wyglądają takie okulary z wkładkami? W sensie - interesuje mnie ta strona wewnętrzna... te wkładki nie dociskają nosa i obwiedni oczu?

 

Ja zainwestowałem w soczewki, ale cylindry 1,75, więc coś mi tam dobrali... fajna sprawa, nawet wygodna, ale to wkładanie soczewek z rana przed szczylanką to masakra :P

Link to post
Share on other sites

@ neo_vir

 

Wszystko zależy od kształtu twarzy. Wkładka odstaje od twarzy a okulary z wkładką ciągną w dół nosa więc robi się przestrzeń do wymiany powietrza. Zdarza mi się również prowadzić auto w takiej konfiguracji i jest ok.

 

Zresztą na zdjęciu pod linkiem do wkładek widać jak one odstają.

Link to post
Share on other sites

@ neo_vir

 

Wszystko zależy od kształtu twarzy. Wkładka odstaje od twarzy a okulary z wkładką ciągną w dół nosa więc robi się przestrzeń do wymiany powietrza. Zdarza mi się również prowadzić auto w takiej konfiguracji i jest ok.

 

Zresztą na zdjęciu pod linkiem do wkładek widać jak one odstają.

 

Ok, sorki, nie zauważyłem tej fotki.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

http://www.procurator.pl/produkt.170e.3ce16c plus http://www.horus.net.pl/blog62_wkladka_korekcyjna_3m_rx.html i można śmigać. U mnie sprawdza się naprawdę dobrze, kasa też się zgadza, bo wkładki robisz raz.

Nie parują bardziej niż normalne okulary/gogle a sztuczka starego optyka (sok z ziemniaka) jeszcze polepszył sprawę, gdy innym parowało ja miałem spokój :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...