Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolimator wbudowany P90 G&G - zasada działania kolimatora


Recommended Posts

Witajcie,

 

Temat bardziej tyczy się ogólnej zasady działania kolimatora niż tej konkretnej repliki dlatego zdecydowałem się na ten dział.

 

Celowników kolimatorowych miałem już kilka, mniej więcej wiedziałem jak działają ale okazało się że niestety moja wiedza jest niewystarczająca.

 

Kupiłem używane/teoretycznie nowe z 2 ręki P90 G&G z wbudowanym celownikiem kolimatorowym.

Podczas strzelania coś mi zaczęło nie pasować z celownikiem, przy statycznym ułożeniu repliki przesuwając głowę przesuwa się także kropka zamiast pozostawać na celu.

 

Kolimator rozebrałem i jego konstrukcja jest można by powiedzieć standardowa jak w kolimatorach otwartych. Źródło światła skierowane w kierunku celu trafia na szybkę/zwierciadło pochylone pod pewnym kontem by odbić wiązkę w kierunku oka. Niby wszystko w porządku a nie działa.

 

W sumie taki kolimator ma 2 elementy które odpowiadają za jego działanie czyli źródło światła i zwierciadło.

 

Jeśli chodzi o zwierciadło to oglądając pozostałe moje kolimator mam wrażenie że we wszystkich jest one półokrągłe tak aby występowało zjawisko takie jak na rysunku na angielskiej wiki:

https://en.wikipedia...i/Red_dot_sight

W tym problematycznym kolimatorze zwierciadło jest idealnie płaskie.

Mam także jakiś badziewny kolimator z shit repliki w którym także jest płaskie zwierciadło i on także tak samo nie działa.

Oglądałem zdjęcia różnych kolimatorów i na początku miałem wrażenie że jest wiele kolimatorów z płaskim zwierciadłem aczkolwiek gdy przyglądałem się im w większym przybliżeniu okazywało się że mają jednak lekkie wygięcie tak że nie wiem już jak o tym myśleć.

 

 

Drugi podejrzany to źródło światła, we wszystkich opisach było one opisywane jako laser aczkolwiek o ile przypominam sobie mój stary wiatrówkowy kolimator to po rozebraniu okazało się że w środku siedzi zwykła matowa czerwona dioda 3mm bez żadnej optyki i ten kolimator też działał tak więc podejżewam że nie jest to problem ze źródłem światłą.

 

 

Chciał bym by moje podejrzenia potwierdził ktoś bardziej ogarniające zjawiska optyczne występujące w kolimatorze.

Moje podejrzenie to płaskie zwierciadło które nie działa prawidłowo.

 

W grę raczej nie wchodzi zamontowanie zewnętrznego celownika więc chciał bym naprawić/poprawić ten który już jest wbudowany.

 

Zamówiłem takie badziewie (jeszcze nie doszło):

http://allegro.pl/op...5339909187.html

i planuję przełożyć zwierciadło, mam jednak obawy czy ten badziew będzie w ogóle działał.

Link to post
Share on other sites

Kupując w salonie Audi za 150 tys. zł MUSISZ dokupić apteczkę, trójkąt i gaśnicę za 200 zł ;) Taki pakiet obowiązkowy. To też jest zarobek dla firmy, chociaż brzmi śmiesznie (przecież przy takiej kwocie całego auta mogliby to dorzucić bezpłatnie). Porządny "zabawkowy" kolimator to przynajmniej stówka. Taka zabaweczka pewnie kosztuje 20 zł. Różnica to już 5.3% kwoty całej repliki, więc biznes jest biznes ;) (dla przeliczenia: gaśnica, trójkąt i apteczka to 1,3 promila kwoty całego samochodu - a mimo to jest doliczany).

Link to post
Share on other sites

Twoje dywagacje są jakieś dziwne.

To nie jest dodatkowe akcesorium dołączane do zestawu, to integralny element repliki którego nie ma możliwości dokupić lepszego.

Nawet gdybym postanowił że chcę zapłacić drugie tyle co za replikę to nie ma czegoś takiego w sprzedaży.

Według mojej opinii cały celownik jest wykonany prawidłowo jedynie zostało zamontowane złe zwierciadło, zamontowana szybka nie jest zwykłym kawałkiem szła ale także ma napyloną specjalną warstwę tak więc różnica w cenie wykonania jest nieporównywalnie niższa niż strata wizerunkowa wśród niezadowolonych klientów.

 

Bardziej obstawiam że jest to jakiś błąd na etapie produkcji niż zaplanowane działanie producenta.

Po zastanowieniu się myślę że zrobię dziś zdjęcie macro tego zwierciadła i wyślę do producenta zapytanie czy tak to powinno wyglądać.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem taką oszczędność w zabawce za 100zł, zrozumiał bym w replice za 500zł ale w replice za 1500zł to jest dla mnie niewyobrażalne.

1500zł to cena produkcji czy dla klienta? :icon_smile: Bo zawsze dąży się do największego obniżania kosztów produkcji przy maksymalizacji zysków. Repliki ASG (choćby i G&G) to tylko i wyłącznie zabawki. Fabryka musi zarobić, importer musi zarobić, sprzedawca musi zarobić...

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Znaczy się że jeśli kupił byś za 1500zł replikę i po fakcie okazało by się że np. selektor ognia jest tylko atrapą bo producentowi tak było taniej zrobić to też byś nie miał nic przeciwko ?

 

Kwoty które podałem były od strony kupującego, klient który płaci większe pieniądze ma prawo wymagać więcej, w szczególności że jakość wykonania całej repliki przewyższa TM'a. Wszystko jest zrobione jak dla mnie super, za wyjątkiem tego nieszczęsnego kolimatora którego bez kombinowania nie da się nawet zamienić na nic innego bo jest wbudowany na stałe.

Link to post
Share on other sites

Znaczy się że jeśli kupił byś za 1500zł replikę i po fakcie okazało by się że np. selektor ognia jest tylko atrapą bo producentowi tak było taniej zrobić to też byś nie miał nic przeciwko?

Spróbowałbym pewnie zwrócić, byłbym wkurzony ale raczej nie przesadnie zaskoczony. Produkt jest tyle wart ile jest w stanie zapłacić za niego klient. Ktoś pewnie zauważył w skali masowej możliwość obcięcia kosztów o jakąś sumę, zarząd klepnął i poszło w świat, a hajs się zgadza.

 

Pamiętaj - jeśli dany produkt nie ma spełniać określonych norm (zastosowania profesjonalne) to nikt nie będzie frezować skoro można odlać czy oksydować skoro można pomalować, a potem sprzedać po jak najwyższej cenie. Taki biznes :icon_wink: Więc wątpię, że to jakiś błąd produkcyjny. Obstawiałbym zaplanowaną od poczatku redukcję kosztów produkcji zabawkowego karabinka :icon_wink:

 

 

Po zastanowieniu się myślę że zrobię dziś zdjęcie macro tego zwierciadła i wyślę do producenta zapytanie czy tak to powinno wyglądać.

Też jestem ciekaw :)

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Niestety muszę ciebie zmartwić. Ten Kolimator to bolączka tej repliki, i sporo osób na niego narzeka. Jedyny sensowny to marui, a ten jest albo niedostępny, albo ludzie za niego sobie sporo wołają.

Podobny przykład: tawor + mars. Zestaw za 2 koła a optyka rodem z targowej zabawki.

Shit happens.

Link to post
Share on other sites

Pisałem do G&G i niestety potwierdziło się że zrobili chłam:

Dear Marcin,

 

Thank you for the email.

 

As for the red dot issue, I have talked to our side, unfortunately it’s a flat mirror, not a spherical one since it’s a toy gun. The one you have is a correct one which is fit the PDW 99.

We know that it’s better to make it like a real one, but the cost is higher than the toy replica itself, then this product will lose its common market. We are sorry that the flat mirror is not as you expected.

 

Thank you Marcin. Have a nice day!

 

Pozostaje czekać na zamówiony kolimator i później rzeźbić, bo w oryginalnym stanie nie da się tego używać.

Link to post
Share on other sites

No niestety, ale chłopaki z GG mają rację, porządny kolimator zaczyna się od 700zł, więc czego oczekiwać w zabawce za 1500zł...

Tak naprawdę przy masowej produkcji zaokrąglanie każdego elementu, np. szybki w kolimatorze mocno podnosi koszty i nie chodzi tylko o materiał, ale o czas potrzebny na jego wyfrezowanie. To się zwyczajnie nie opłaca.

Link to post
Share on other sites

Dziwne jakoś tm zrobił zajebisty Kolimator w p90, gdzie punkt pozostaje zawsze na celu. Jeden z lepszych, z jakimi miałem styczność. A ich replikę idzie kupić nową za ~300 baksów.

 

Poszli na łatwiznę i tyle w tym temacie.

 

Szkoda, bo od dłuższego czasu na nią się śliniłem.

Edited by Nitro
Link to post
Share on other sites

No ale ja broń boże nie oczekuję nie wiem jakiej jakości od tego kolimatora, ale skoro za 25zł można kupić działający kolimator to czemu wsadzać do tak dobrze wykonanej repliki coś co nie działa w ogóle ?

Przez ten kolimator nie da się celować bo przesunięcie głowy o kilka milimetrów to już dobre kilkadziesiąt centymetrów na 30m i jak bym go nie regulował to się nie zmieni.

A twierdzenie że dużo roboty, że się nie opłaca, no to niech robią szybki badziew i sprzedają za 1/5 ceny.

To jest tak jak by do nowego mercedesa S klasy wsadzić opuszczanie szyby na korbkę .... hmm albo nie bo szyba na korbkę nadal się otwiera i zamyka ....

Link to post
Share on other sites

Dobrze że napisałeś, sam myślałem o tym p90 m.in. ze względu na kolimator.

Jeśli już go wybebeszyłeś, to może uda Ci się dociąć samo lustro? Na komisie jest mnóstwo niesprawnych kolimatorów z całymi lustrami, więc może nawet uda się coś dopasować bez docinania.

Podeślij wymiary samego lustra, jeśli nie Ty to może ktoś inny znajdzie pasujące.

Link to post
Share on other sites

skoro za 25zł można kupić działający kolimator to

Gdzie?

A twierdzenie że dużo roboty, że się nie opłaca, no to niech robią szybki badziew i sprzedają za 1/5 ceny.

Ale to wtedy nie będzie się opłacac producentowi. Kazdy producent szuka sposobu jak wyprodukowac coś najtaniej, a sprzedać możiwie najdrożej. Każde następne ogniwo w łańcuchu sprzedaży kombinuje jak dowalić największy zysk. Nie myślisz chyba, że G&G produkując takie P90 za $100 (cena z pupy, koszta produkcji pojedynczej sztuki są pewnie znacznie mniejsze) sprzeda je za $120.

 

Kupiłeś replikę za 1500zł.

Replika jest na Amazon dostępna za $345.95.

Ile kosztuje produkcja zabawkowego P90 jeśli każdy chce zarobić? :)

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...