Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Anteny pod MilSim


Recommended Posts

Witam ponownie :icon_smile:

 

Przygotowałem parę lat temu rozwiązanie dość prostego problemu: Anteny na wyższe pasma np. 6m i CB wymagają dużej przeciwwagi do pracy (np. samochodu) przez co wiele osób się zraziło do tych pasm, mimo iż są one duuużo bardziej skuteczne niż 70cm i 2m.

 

Teraz na potrzeby SNAFU przygotowujemy proste, gotowe rozwiązanie dla osób nie mających jak zrobić tego samemu.

 

To skrzynka antenowa, czyli prosty układ strojący z wmontowaną na stałe anteną koralikową.

Antena tego typu jest o tyle wygodna że można ją zwinąć gdy nie jest używana i nie stawia dużego oporu na gałęziach w przeciwieństwie do stalowego pręta.

 

Skrzynka stroi się 25-70MHz pokrywając m.in pasmo 6m i CB. Częstotliwość stroi się za pomocą pokrętła i wbudowane wskaźnika zestrojenia, więc urządzenie działa z dowolnym radiem i nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów.

 

20161020_100133.jpg

 

20161020_100143.jpg

 

20161020_100342.jpg

 

20161020_100849.jpg

 

20161020_100923.jpg

 

 

Jak widać części z brytyjskiego i radzieckiego demobilu + wydruki z ABS, wycinanki laserowe, sporo wiercenia, gwintowania, strojenia i napraw. Generalnie wszystko zrobione po najdłuższej linii oporu. Dla Waszej wygody.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

No i w końcu udało się znaleźć czas i warunki.

 

Pogoda dopisała, lało całą noc i roztopy.

20161210_111345.jpg

 

20161210_111354_HDR.jpg

 

20161210_111445.jpg

 

20161210_111454.jpg

 

Anteny użyliśmy jednakowe z obu stron.

Test wykonaliśmy z mocą 1W (rozładowana RF-ka).

 

Oto wyniki:

 

test2.jpg

test1.jpg

 

Zabrakło nam lasu więc pojechałem na miasto, po drodze linia wysokiego napięcia.

To bez jakiejkolwiek infrastruktury typu maszty etc.

 

Na podstawie tego pomiaru przygotuję mapki zasięgu (w równie tragicznych warunkach) z wykorzystaniem stacjonarnych radiostacji z masztami (jak na SNAFU).

 

Generalnie wynik jest znacznie lepszy niż RF-ka w tych samych warunkach.

 

Testowaliśmy też chińskiego Woxuna 2m/6m, niestety klops jest taki że mimo rozblokowania nie nadaje poniżej 50MHz co go dyskwalifikuje do naszych zastosowań. 50-54MHz nie testowaliśmy z uwagi na przepisy.

Link to post
Share on other sites

To rzeczywiście bardzo przyjemny sprzęt, ciężki do zastąpienia.

Ja szczerze mówiąc na nic nie czekam bo mam ukompletowane wszystko wokół, interfejsy, zasilanie, skrzynkę a teraz wchodzą nowe standardy, wtyczki etc. Nic mi nie będzie pasowało. A tak na prawdę to brakuje mu tylko mocy, żeby miał te 5W poniżej 12V. Reszte można sobie zrobić samemu, nawet wyjście QI z pośredniej.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...