Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Arma Li-Po 1300mAh, 7,4V 35C - czy jest uszkodzony


Recommended Posts

Cześć

Kupiłem niedawno akumulator jak w temacie:

Arma Li-Po 1300 mAh, 7,4V 35C (pakiet 2 komorowy)

 

Zrobiłem w nim dwa pełne cykle ładowanie i rozładowanie by sprawdzić w jakim jest stanie. Użyłem do tego ładowarki mikroprocesorowej (ładowanie z balanserem) Alpha Redox V2.

 

Ładowanie prądem o natężeniu 0,6A, rozładowanie 1,0A

 

Oto moje spostrzeżenia.

Za każdym razem akumulator przyjął około 1100mAh

Przy rozładowywaniu oddał około 1000mAh.

W momencie końca rozładowywania na jednym ogniwie było napięcie 3,1V a na drugim 2,9V a nawet 2,88V (przy pierwszym rozładowaniu ogólne napięcie pokazane przez ładowarkę mikroprocesorową to 3,0V a przy drugim 5,9V)

 

Czy to znaczy, że jedna komora jest uszkodzona i dlatego pokazuje się napięcie poniżej 3,V i nie jestem w stanie otrzymać pełnej pojemności baterii?

 

Dostałem uszkodzony produkt, czy mieści się w granicach normy?

Link to post
Share on other sites

Jeśli spadło poniżej 3V to mogło, choc niemusiało, uszkodzić się permamentnie. Spróbój naładować do pełnej wartości jeszcze raz, ale obserwuj pakiet, bo może być i tak że niekontrolowanie będzie samozapłon, albo napuchnie.

I niepotrzebnie rozładowujesz lipo, Każde ma swoją żywotnosć w cyklach, więc lepiej na darmo nie kręcić cykli.

Link to post
Share on other sites

I niepotrzebnie rozładowujesz lipo, Każde ma swoją żywotnosć w cyklach, więc lepiej na darmo nie kręcić cykli.

A jak chcesz inaczej sprawdzić czy dopiero co kupiony akumulator na alledrogo jest dobry czy uszkodzony?

W tym momencie mam wątpliwości, dwa cykle przeprowadziłem, w obu na jednym ogniwie napięcie końcowe było w okolicach 2,9V a na drugim ogniwie 3,1V.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ja bym się nie martwił.

Ładowarki Redoxa nie rozładowują pakietu "do końca" (jak wszystkie ładowarki :P ) ponieważ program wgrany na mikroprocesor kończy proces przy danym napięciu, nawet jeżeli jest to tzw. "peak" (w sensie chwilowa zmiana napięcia).

Jeżeli chcesz w miarę głęboko rozładować ogniwo to rób to natężeniem 0.1 A. Ograniczysz wtedy wahnięcia napięć.

A to, że na ładowarce pokazane było napięcie mniejsze niż 3V to całkowicie normalne.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej to poczytaj o 2 prawie Kirchhoffa :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...