Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Domowy GreenGas


Recommended Posts

 1. W świecie airsoftu przychodzi taki moment gdy pojawia się bardzo nieprzyjemne uczucie które co chwilę mówi Ci o tym, że wszystko w ASG już miałeś, wszystkiego już spróbowałeś, AEGi, springi, hpa i gazowe pistolety, no właśnie czemu tylko GAZOWE PISTOLETY, są przecież jeszcze gazowe karabinki, pistolety maszynowe, a nawet karabiny.
  Największym problemem jest koszt strzelania z tego typu replik, w końcu każdy by chciał czuć jak replika kopie, każdy by chciał żeby po włożenie pierwszego maga do repliki obowiązkiem byłoby przeładowanie zamka, a po wymianie magazynka obowiązkiem byłoby wprowadzenie pierwszej kulki do komory HOpSiup ręcznie jak w palnym pierwowzorze.
  Cena GreenGasu za butlę mieszczącą około 290/300g gazu waha się miedzy 23, a nawet 40pln i więcej, jednak będę się skupiał głównie na gazie PuffDino, 12kg wersja aktualnie kosztuje 30pln na taiwangunie, jest to cena za 300g gazu czyli 1g gazu kosztuje 10 groszy czyli wystrzelenie jednego magazynka z Colta m1911 od TokyoMarui będzie nas kosztowało około 400groszy gdyż zużywa do wystrzelenia całego maga 4g gazu.
  Jednak wystrzelenie całego magazynka z M4 albo G5 od GHK będzie nas już kosztowało coś miedzy 1,2pln, a 1,4pln bo do wystrzelenia magazynka z małym bezpiecznym zapasem potrzebuje lekko ponad 12g gazu.
  A gdybym wam powiedział, ze istnieje sposób aby za wystrzelenie jednego magazynka z M4 GHK zapłacić jedyne 9 groszy, a za jeden magazynek Colta TM niecałe 3 grosze?
  Ten sposób nazywa się Propan Techniczny i według moich obserwacji i testów jego wartości użytkowe są identyczne jak kupnego Propanu pod nazwą Puffdino, ProTech, WE itd, jeśli chcesz olejku sylikonowego to psiknij sobie w dysze magazynka przed strzelaniem i VOILA domowy GreenGas gotowy.

  Zainspirowany starym filmikiem z YT Pana Szeryfa54 o napełnianiu kartuszy po GreenGasie postanowiłem wybadać temat i uporałem się z nim dopiero po ponad roku, postaram się spisać swego rodzaju poradnik dla opornych na podstawie filmiku oraz wiedzy Pana Szeryfa. https://www.youtube.com/watch?v=CcFRkciP7i0
  Mail do Pana Szeryfa: 2003krzys@wp.pl

  Ale po kolei.
  Aby zacząć używać Propanu w swoich replikach jak najtańszym i najpewniejszym sposobem będziesz potrzebował kilku rzeczy:
  -Pustej butli po propanie/propan-butanie do kupienia na olxach, punktach wymiany butli i innych dziwnych miejscach już od 50pln (nowa stówę kosztuje jakoś)
  -Nowej butli 2/3kg do kupna w Castoramie za circa about 74pln
  -Pustych kartuszy po greengasie, ja używam po PuffDino, polecam wybrać jeden rodzaj butli jednego producenta bo pod te kartusze będzie trzeba zamówić konkretną redukcję
  -Węża przelewowego z gwintami 3/8”lewy z jednej strony i 21,4lewy z drugiej strony (do kupienia u Pana Szeryfa mail wyżej) Jeśli dobrze pamiętam kosztuje od koło 50pln.
  -Redukcji na 3/8” która umożliwi przelewanie gazu z małej butli do kartuszy (tutaj potrzebujemy zmierzyć długość dyszy kartusza od podstawy do końca „dziubka”, a następnie zamówić w mailu taką redukcją od Pana Szeryfa wszystko wytłumaczone na filmiku Pana Szeryfa, w przypadku PuffDino jest to 18mm) cena około 60pln
  -Waga kuchenna około 40pln
  -Najważniejsze czyli sam propan techniczny, pierwszy raz gdy podchodziłem do tematu propanu technicznego w replikach kupiłem propan z niewiadomego źródła, niewiadomej, a jak się potem okazało tragicznej jakości(w kraju kwitnącej cebuli Propan techniczny może być nazywany propanem technicznym nawet jeśli ma 10% innych gazów niż sam propan), najpewniejszym sposobem, a według mnie najlepszym sposobem będzie kupienie gazu od firmy Gaspol, bo chyba w całej Polsce ich oferta jest dostępna, a ich mieszanka ma około 98% propanu, używają oddzielnych butli do propanu oddzielnych do propan butanu, tak samo urządzenia do przelewania mają stricte do danego surowca(żeby nie było, że to jakaś reklamka, bo ani szylinga od nich nie dostałem, a po prostu lepiej kupić od razu pewny gaz niż się zrazić do tematu jak ja na początku), aby kupić butlę z dowozem do domu trzeba wykonać kilka telefonów do Gaspolu, zacząć od infolinii pod numerem 19 919, a potem rejonowo zostaniecie skierowani do następnych ludzików, aż umówicie się w końcu z kierowcą która wam ten gaz przywiezie i koszt takiej przyjemności to 74PLN za 10kg gazu.

  Gdy mamy już wszystko możemy zacząć przelewać gaz
  https://i.ibb.co/N6ysP92/240979895-3996535500476194-2417336758783022909-n.jpg
  1. Wsadzamy puste kartusze po GreenGasie do zamrażarki, aby zmniejszyć ciśnienie wewnątrz pojemnika to pozwoli nam na szybsze i skuteczniejsze napełnienie kartusza (dobrze jest wiedzieć ile fabrycznie w nim mieściło się propanu, gdyż będziemy chcieli wlać około 90% tego co było w nim fabrycznie)
  2. Zaczynamy od przelania gazu z dużej butli do małej, skręcamy dwie butle ze sobą, dużą stawiamy wyżej na jakimś stabilnym stole albo pieńku, odkręcamy zawór główny w dużej butli, potem odpowietrznik w małej, oraz zawód w małej, przelewamy do czasu, aż z odpowietrznika w małej butli zacznie lecieć ciekły prawie gaz, zamiast powietrza, wtedy zakręcamy odpowietrznik, zawór w małej butli a następnie zawór w dużej i mamy pełną małą butlę propanu.
  https://i.ibb.co/zQLc4x4/240966375-3996537670475977-1321111486851964361-n.jpg
  3. Odstawiamy małą butlę na słońce aby się nagrzała do temperatury pokojowej
  4. Na małą butlę nakręcamy redukcję
  5. Wyjmujemy puste kartusze po GreenGasie z zamrażarki, ważymy puste kartusze i zapisujemy sobie gdzieś
  6. Nakładamy gumeczkę doszczelniającą na dysze kartusza, a następnie nakładamy małą butlę z redukcją na kartusz do góry nogami i w powietrzu odkręcamy zawór butli, przelewamy tak długo, aż słyszymy, że gaz dalej się dalej przelewa, gdy przestanie zakręcamy zawór.
  https://i.ibb.co/Ws5vhWH/240975274-3996535847142826-5057207395276930582-n.jpg
  7. Ważymy kartusz, powinno wpłynąć do niego od 80 do 120g gazu
  8. Odpowietrzamy kartusz co przy okazji obniży jego ciśnienie w środku, zazwyczaj takie odpowietrzanie wypuści nam coś między 5-12g gazu w powietrzę.
  9. Powtarzamy punkt 6-7-8, aż do nalania 90% z tego co było w nim fabrycznie czyli w litrowym kartuszu będzie tego koło 270g gazu.
  Kartusze odstawić na słońce aby się nagrzały i są gotowe do użycia

  Tym właśnie sposobem za 10kg gazu płacimy 74pln, między 5-12% gazu wyleci w powietrze przy odpowietrzaniu kartuszy czyli zostaje jakieś jakieś 9,3kg gazu co daje nam 100g za 0,79pln, czyli sam gaz realnie jest jakieś 12,65 tańszy niż sklepowy PuffDino, pomijam tutaj koszty inwestycji w aparaturę do przelewania gazu wraz z pierwszymi 10kg gazu będzie jednorazowym kosztem rzędu 350pln, z takiej butli napełnimy 32 kartusze czyli koszt inwestycji z pierwszymi 10kg gazu zwróci nam się ponad dwukrotnie
  Zrobiłem też małe porównanie na Colcie Tokyo Mario M1911 Government między PuffDino 12kg, a Propanem Technicznym.
  https://i.ibb.co/1vHSkTP/240827227-3996535140476230-3183414277348578164-n.jpg

 

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Zdecydowanie sensowniej jest zainwestować w 500g butlę i wężyk adapter z igłą do napełniania magów ( koszt zestawu ok 200pln). Odpada żmudne napełnianie puszek. Niestety taka butla jest cięższa od puszki gazu. Drugie niestety i tak będzie potrzeba inwestować w dużą "zbiorczą" butlę.  Dokładnie w ten sam sposób napełniasz kartusze do kuchenek turystycznych. Zarówno z gwintem 7/16 jak i klikane a też te "tanie" butanowe z cyckiem. Kwestia odpowiednich przelotek. A propan da się stosować na dużym mrozie.
Natomiast jeszcze dodam słówko o BHP. Uważajcie na masy wlewanego gazu. Przepełnione puszki gazu mają tendencję do rozszczelniania albo zaworów albo łączeń w najlepszym wypadku do deformacji samej puszki. Szczególnie po nagrzaniu na słoneczku. Najlepiej zwarzyć sobie nową puchę gazu i nie przekraczać jej masy przy napełnianiu.
Mnie spotkała taka niespodzianka kiedy napełniłem setkę do kuchenki 

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
 • Create New...