Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[ARCH]Opisy replik a uogólnienia


Recommended Posts

Chciałbym się Was poradzić, gdyż mam następujący problem:

Miałem zamiar napisać coś w rodzaju poradnika, porównania - który z najpopularniejszych modeli sprężynowych replik pistoletów wyłonić ma ten najlepszy - lecz nie to jest meritum.

Repliki, które miałyby być brane pod uwagę w porównaniu to: Sturm Ruger UHC, Walther HFC, Beretta HPA KWC, Glock HG TM i S&W 1911, gdyż chodzi o najpopularniejsze i najlepsze repliki, a te niewątpliwie takimi są.

Wymyśliłem sobie, że wszystkie z nich oprócz Smith & Wesson’a, który nie ma ‘odpowiednika’ miałyby być czymś w rodzaju ‘reprezentanta’ danej serii. O ile w serii HPA i HG (bo każde z tych serii są do siebie pod względem parametrów bardzo zbliżone) z tym problemów nie ma, o tyle trudno mi z założenia powiedzieć, że Sturm Ruger jest taki sam, jak każde inne repliki UHC ‘za stówę’. I tu występuje coś, co nazwałem marginesem błędu, nie wiem, czy mógłbym uogólnić te dwa pistolety z innymi tych marek w podobnej cenie; chciałbym zauważyć jednak, że z tego, co czytałem, Sturm Ruger i Walther są najlepszymi dziećmi danych firm, w tym przypadku odpowiednio UHC i HFC.

Stąd moje pytanie, czy Sturm Ruger’a mogę nazwać typową repliką UHC a Walther’a typową repliką HFC, porównując je tym samym do np. Berettek tych firm?

Z przykrością muszę stwierdzić, że jedynie z tymi sprężynowymi replikami pistoletów miałem do czynienia, lecz są one zdecydowanie najbardziej popularne, lecz sam nie wiem, czy to, co chcę zrobić, to nie porywanie się z motyką na słońce i czy nie lepiej sobie odpuścić.

 

Chciałbym poznać Waszą koncepcję na ten temat, bo przecież ‘Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia’.

Link to post
Share on other sites

Witam,

Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze (i mam nadzieję, że nie zostanie to wywalone z przyczyn wiadomych jedynie redagującym to forum).

Otóż, mam wątpliwość, czy Rugera, a nie Berettę można uznać za najlepszy produkt UHC; jeżeli bowiem weźmiemy pod uwagę estetykę i stopień odwzorowania oryginałów w obu tych przypadkach, to chyba lepiej wypada Beretta; jeżeli zaś uwzględnimy energię i zasięg, to znowu można się zastanawiać, czy aby Desert UHC nie przewyższa Rugera. Drugą rzeczą jest, czy istotnie, jak piszesz, Smith&Wesson 1911 CG nie ma odpowiednika w swojej "serii" czy "klasie"; Istnieje bowiem Colt National Match, który poziomem wykonania oraz energią wystrzelonej kulki całkowicie odpowiada Smithowi (n.b. apostrofów po spółgłoskach chyba nie piszemy :| ). Te jednak zestawienia moim zdaniem są mniej ważne. Myślę, że wiele ciekawsze byłoby porównanie pistoletów nie ze względu na produkujące je firmy czy serie, lecz na modele; Wiele już np. przetoczyło sie na tym forum dyskusji czy lepsza jest Beretta TM, czy UHC (n.b. sądząc po zdjęciach, gdzie oznaczenia na tej od TM są takie same -i bynajmniej nie wyglądają na oryginalne oznaczenia P. Beretty! - jak na tej od UHC, a także po jakże uderzającej zbieżności w magazynkach tychże obu, mam poważne wątpliwości, czy aby nie jest to jeden i ten sam pistolet na dwa sposoby sygnowany!) - i sądzę, że całkiem nie od rzeczy byłoby poczynić jakieś uporządkowane porównania różnych modeli Beretty, Rugera (znowu kwestia niezwykłej zbieżności pomiędzy TM i UHC, łącznie z ich magazynkami!), Colta, Glocka, HK i -nade wszystko Deserta, który w różnych jego produkcjach przedstawia się jako niezwykle mocny pistolet o dużym zasięgu (np. ten od Cyber Guna - jest nieporównanie silniejszy zarówno od często wspominanego przez Ciebie Smitha 1911, jak i od Colta NM, od Beretty i Colta CG/KWC z serii HPA, oraz od np. Socoma TM (właśnie dziś porównywałem te pistolety), a podejrzewam, że także i od Deserta UHC. Sądzę, że niejednemu z forumowiczów przydałyby się tego typu, nie uwikłane w "ogień" dyskusji, rzeczowe porównania i mogłyby służyć jako swego rodzaju "poradnik". Tyle moich uwag i sugestii.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Warto byłoby założyć coś w rodzaju "Najlesze z klasy". Znaczy wybrać:

 

Spr.

najlepszy pistolet

Najlepsz pm

Najlepsza broń długa

najlepsza snajperka

 

gaz

najlepszy rewolwer

najlepszy pistolet

najlepszy pm

najlepszy karabin

najlepszy karabin strzelający seriami

najlepszy KM (istnieją, ale nie w Polsce- można odrzucić)

najlepsza snajperka

 

AEG

najlepszy pistolet

najlepszy pm

najlepszy karabin szturmowy

najlepszy KM

najlepsza snajperka.

 

Oceniałoby się cena/jakość/osiągi. Uważam, że to niegłupi pomysł szczególnie dla początkujących... Tylko w jakim topicu to umieścić????

 

Pozdro!

Link to post
Share on other sites

Moj sposob widzenia tego tematu (prosze doczytać do końca zanim ktoś mnie zbluzga) :

HFC:

- P99.(najlepszy pistolet tej firmy pod względem wykonania i osiągów itp) - Tu link do paru tematów o tym pistolecie (zeby nie kopiowac non stop tych samych informacji, po prostu krotkie zdanie ogolne i linki do tematow)

- Glock (drugi po P99 ale dopiero po "włączeniu" HU) - tu linki do tematów

- P22 (najmniejszy ale nie ustępujący osiągami zbytnio P99 itd)

UHC:

-Desert, -Beretta, -Sturm Ruger (porównanie, który ma najlepsze osiagi, wykonanie, odwzorowanie, wytrzymałość itd)

TM:

- seria HG (ogólne informacje, osiągi, mag, prostota itp) (tu link tematu o całej serii HG i innych modeli z tej serii [które są w innych tematach] a także do zbrojowni)

- inne najlepsze modele tej firmy, które nie są z serii HG

CB:

- seria HPA (ogólne informacje, osiągi, mag, wykonanie itp) (tu link tematu o całej serii HPA i innych modeli z tej serii, a także do zbrojowni)

- inne najlepsze modele tej firmy, które nie sąz serii HPA

 

Wiem, że łatwo pisać "jak niby ma to wyglądać" więc to tylko moje zdanie, którym chciałem pomóc.

 

Co do postu JOPJ - lepiej nie robić listy w stylu "najlepszy" model bo zawsze będzie kótnia który jest lepszy i nic z tego nie wyjdzie. Lepiej pisać "najlepsze" modele/ przedstawiciele np. pistoletów sprężynowych.

 

Co do określania osiągów to proponuję rozwiązać to tak. W temacie napisać, że prosi się użytkowników danej repliki o podanie w wiadomości prywatnej/gg/mail- w miarę dokładnie jaki jest zasięg celny i ogólny na otwartej przestrzeni przy bezwietrznej pogodzie (zaznaczyć, żeby też napisali przy jakich kulkach, najlepiej wszystkie na 0,2) dla danej repliki, a potem po około 2 tygodniach (lub dłużej) jak uzbiera się minimum 3-5 zbliżonyc do siebie opisów zasięgu- edytować posta i wkleić daną informację przy replice.

 

Co do posta psovatego o beretce: nawet jeżeli UHC kopiowało od TM, to nie to jest najważniejsze tylko wytrzymałość i osiągi. Nie ma sensu roztrzepywać kto od kogo zgapiał. Ważniejsze to pisanie, który model jest lepszy.

Ogólnie rozumiem, że później w poście jak podawałeś przykład twojego punktu widzenia to miało by to wyglądać tak? :

P99 - najlepszy z firmy xx

Colt 1911 - najlepszy z firmy xx ?

świetny pomysł, ale lepiej żeby to był oddzielny temat. Wtedy mielibyśmy dwa tematy. Jeden ogólny dla łatwiejszego wybrania repliki pod względem osiągów, wytrzymałości itp. A drugi dla fanów danego modelu aby wiedzieli z której firmy najlepiej wybrać swojego ukochanego np. Sig-a :).

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że moje wypociny się przydadzą i nie zostaną odebrane jako zwykłe nabijanie postów ;).

Link to post
Share on other sites

Chyba źle się wysłowiłem, lub nie zostałem do końca dobrze zrozumiany. Chodzi mi o to, że robię stronę www, mam na niej już trzy recenzje, które sam napisałem a są już w Zbrojowni i pomyślałem sobie, że skoro miałem doczynienia z najpopularniejszymi i najlepszymi replikami pistoletów, napiszę porównanie. Ale już na starcie mam problem: wiem, że pistolety zarówno z serii HPA i HG nie różnią się od siebie parametrami prawie wcale, ale pomyślałem, że w porównaniu przedstawię Berettę HPA KWC jako przykład repliki KWC, Glocka jako przykład replik TM, Sturm Rugera jako przykład replik UHC i Walthera jako również przykład replik HFC itd.

Stąd moje pytanie, czy jedną replikę danej firmy można uogólnić do reszty pistoletów tej samej firmy w tej, lub podobnej cenie.

 

RED (Lone Wolf): Masz rację, tylko pokaż mi osobę, która te wszystkie repliki posiadała, bo wg. mnie tylko taka osoba może pisać tego typu porównanie, gdyby to pisała grupa forumowiczów razem, zwiększyłoby się prawdopodobieństwo pisania opinni subiektywnych, pozbawionych jakiejkolwiek rzetelności.

JOPJ: Kupa roboty, patrz wyżej.

Psovaty: Dokładnie, ale ja tego wykonać nie mogę.

Mam nadzieję, że zostałem zrozumiany, a Wy przedstawicie swoje zdanie na ten, nie inny temat.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Bob: Zastanawiam się nad celowością takiego zabiegu; Toż z góry wiadomo, że najlepiej wypadną uogólnienia n.t. ("reprezentacji") Cyber Guna i Marui; Uogólnienie, o które pytasz, pewnie i jest możliwe, ale do czego przyda się komuś, kto ma mnóstwo pytań w głowie i chciałby dowiedzieć się jak najwięcej różnorakich szczegółów; Uogólnienia pomijają szczegóły, które, może nieznacznie, ale zawsze odróżniają poszczególne modele i są ważnymi wskazówkami przy ich wyborach. Obstaję przy tym, aby nie pomijać szczegółów, ale właśnie w oparciu o nie poczynić (w konkluzjach) uogólnienia, o których mówisz (zresztą taka jest "metodyka" uogólnień); Porównania wg mnie powinny dotyczyć: a) cech konstrukcyjnych, np. Glocków (otwarte/nieotwarte "okna", blokada zamka, etc.), B) estetyki wykonania (jakość tworzyw, faktura, "nadlewki", łączenia, dźwięk przesuwanego zamka, etc.), c) zasięgu (skutecznego i całkowitego), d) awaryjności; Opis i porównania ściśle merytoryczne, bez udziału subiektywizmów, typu "podoba mi się/ nie podoba"; Przydałoby się pewnie i trochę informacji na temat koneksji pomiędzy co niektórymi firmami (np. CG-KWC, CG - UHC-na military.pl piszą np. o tańszej wersji Deserta (44 AE), że wykonany przez UHC dla CG - czy wreszcie o dziwnych zbieżnościach pomiędzy produkcjami TM i UHC - czy aby UHC nie produkuje dla TM, i o tyle też solidniej-???)

 

Red: Byłoby to "upieczenie" dwóch tematów zarazem (bez konieczności ich rozdielania; zresztą nie jest to ani potrzebne, ani wskazane - z perspektywy chcącego czegoś się dowiedzieć); Końcową ocenę, w rodzaju "najlepszy/ najgorszy" pozostawiłbym chyba jednak w spokoju, ze względu na duży czynnik subiektywności (składają się przecież na nią momenty nie tylko użyteczności, ale i estetyki, również osobistych gustów);

 

Bob: sądzę, że nie jest to niewykonalne, i nie trzeba posiadać całej kupy replik; Trzeba by tu uczynić tak, jak mówi Red, tzn. skorzystać z opisów (rzeczowych!) użytkowników poszczególnych modeli (ja sam mam ich dość pokaźną kolekcję [stertę], a jestem pewien, że nie jestem pod tym względem odosobniony) :wink: .

 

I to by było na tyle.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Widzę że wątek jeszcze stoi (i się rozwija to może coś napiszę) - koncepcja takich porównań o jakich tu mowa jest raczej trudna do wykonania (o ile to ma być praca rzeczowa) - sam np. mogę napisać sporo o krótkich pompkach marui bo mam w ekipie 5. (i łącznie 3 rodzaje), ale nie porównam ich do produktów innych firm bo za mało mam z nimi (produktami konkurencji) kontaktu.

 

Na podstawie jednego egzemplarza nie można dobrze ocanić całej serii (nie chodzi o to że np. "glock jest typową repliką Marui" , a o to że jeden egzemplarz może być wadliwy - lub wręcz przeciwnie - trzeba trochę postrzelać z różnych aby mieć pogląd).

 

A co do posługiwania sie czyimiś recenzjami w pracy to mi dość kiepsko wygląda - nawet jak recenzja rzeczowa, subiektywna itp. to jednak jest innego autora, i przy dwóch recenzjach innych osób to to już zaczyna nieciekawie wyglądać.

 

Nie piszę że podobny pomysł jest beznadziejny/niewykonalny, bo są (również na forum) osoby które mogły by to wykonać, a jedynie wyrażam (swoją) opinię że nie ma co sie do tego zabierać bez poważnego pogrzebania w bebechach i przestarzelania wielu (naprawdę wielu) replik.

 

Ileż ja napisałem... chyba kawka była za mocna...

Link to post
Share on other sites
Uogólnienie, o które pytasz, pewnie i jest możliwe, ale do czego przyda się komuś, kto ma mnóstwo pytań w głowie i chciałby dowiedzieć się jak najwięcej różnorakich szczegółów
Na podstawie jednego egzemplarza nie można dobrze ocanić całej serii (nie chodzi o to że np. "glock jest typową repliką Marui" , a o to że jeden egzemplarz może być wadliwy - lub wręcz przeciwnie - trzeba trochę postrzelać z różnych aby mieć pogląd).

Wasze poglądy są niewątpliwie słuszne, o dziwo ja o tym nie pomyślałem, zwróciłem zbyt dużą uwagę na samo reprezentowanie firmy daną repliką. W tej chwili wiem, że pisanie tego typu porównania, mija się z celem.

Porównania wg mnie powinny dotyczyć: a) cech konstrukcyjnych, np. Glocków (otwarte/nieotwarte "okna", blokada zamka, etc.), B) estetyki wykonania (jakość tworzyw, faktura, "nadlewki", łączenia, dźwięk przesuwanego zamka, etc.), c) zasięgu (skutecznego i całkowitego), d) awaryjności; Opis i porównania ściśle merytoryczne, bez udziału subiektywizmów, typu "podoba mi się/ nie podoba"

Dokładnie! Można by dodać jeszcze parę punktów, ale nie jest to w tym momencie aż tak istotne.

A co do posługiwania sie czyimiś recenzjami w pracy to mi dość kiepsko wygląda - nawet jak recenzja rzeczowa, subiektywna itp. to jednak jest innego autora, i przy dwóch recenzjach innych osób to to już zaczyna nieciekawie wyglądać.

Tu również się zgadzam - jeśli już się w coś takiego bawić - to samemu, lub w zgranej grupie osób, na przykład teamem, czyli z osobami, które się zna i do których ma się zaufanie.

Wydaje mi się, że wszystko, co można było, zostało powiedziane, przydałyby się jakieś tego efekty :) . Sam chętnie napisałbym coś wedle wzoru, który ustaliliśmy, ale nie dysponuje kolekcją, czy tym bardziej, stertą replik :wink: .

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...