Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

tłok - optymalne proporcje


Recommended Posts

Załóżmy taką sytuację - mamy dwa tłoki o tej samej pojemności, ale jeden o dużej średnicy i małym skoku, a drugi o o małej średnicy, ale o dużym skoku. Który cylinder zapewni nam lepsze osiągi? Zakładamy że pojemność body nie ma znaczenia.

 

PS.

To nie jest zadanie maturalne 8)

Link to post
Share on other sites

Mogę się mylić ale chyba "lepszą" sytuacją jest tłok o mniejszej średnicy. Ale nie jestem pewien. Dlaczwego mi się tak wydaje? Ano w takim tłoku sprężyna "dłużej" pcha powietrze ale z drugiej strony w krótszym a większym cąłość powietrza powinna być wyrzucona szybciej.... Hmm

 

Może ma tu ktoś doktorat z mechaniki płynów to może się wypowie konkretnie :)

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem ten o mniejszej średnicy jest dobry do klamek bo wszystko "wyżuca" naraz i daje to intensywny wzrost prędkości.Ale w karabinkach dał bym ten drugi bo jak lufa jest dłuższa to lepsze(chyba) by było stopniowe rozpędzanie.Ale to tylko moja opinia.

Link to post
Share on other sites

Zadałem to pytanie koledze, który jest pracownikiem (czy jakimś doktorantem) IMP PAN (jakby ktoś nie wiedział - Instytut Maszyn Przepływowych Państwowej Akademii Nauk). O lepsze źródło odpowiedzi chyba trudno.

 

Sa dwa zestawy tloka i cylindra. Oba cylindry maja ta sama objetosc, ale jeden zestaw jest dlugi i ma maly przekroj, a drugi duzy przekroj i maly skok. Oba tlocza powietrze przez dysze o takiej samej srednicy. Ktory z zestawow bedzie wydajniejszy?

 

I dostałem odp:

 

Ten drugi przy zalozeniu takiej samej prędkości liniowej tloka
Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne :) z tym założeniem że oba mają taką samą prędkość a niestety przy tej samej spręzynie ten z dłuższym skokiem a mniejszym przekrojem będzie miął większa prędkość :) I znów od nowa problem: a o ile, a może przy takim a takim ruchu się zrówna w wydajności z tym "większym", a może jednak będzie mniej wydajny bo różnica prędkości bedzie zbyt mała, a może właśnie będzie taka że będzie wydajniejszy ... :mrgreen: :mrgreen:

Genearlnie jak nie poda się konkretnych danych: długości, średnicy, "mocy sprężyny", długości skoku każdego z tłoków to nie da rady nic konkretnego przewidzieć :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...