Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Hej,nieraz byłem w sytuacji że ktoś krzyczał

-tam z lewej się ukrył

-tam?

-nie,z mojej lewej

Przydało by się żeby maniak znający się na rzeczy napisał na forum o szybkim szkicowaniu map,oraz oznaczaniu znajdujących się na nich obiektów.

Taka mapka ułatwiła by bardzo planowanie akcji i wydawanie poleceń w czasie walki,sam nieraz szedłem do okna przekonany że dobrze robię a potem okazywało się że chodzi o okno znajdujące się trochę dalej.

 

Jeżeli już posiadamy mapę np wielkości A4 to należało by ją jakoś sensownie przenosić,np w mapniku przypiętym na udzie czy za kamizelka taktyczną?,z czego taki mapnik najprościej zrobić(żeby był w miarę sztywny i można by było zaznaczać na nim punkty)

Jak należy go maskować ale żeby jednak można było szybko i łatwo z niego korzystać.

 

Tyle mojego,czekam na rozwiniecie pomysłu.

Link to post
Share on other sites
Taka mapka ułatwiła by bardzo planowanie akcji i wydawanie poleceń w czasie walki,sam nieraz szedłem do okna przekonany że dobrze robię a potem okazywało się że chodzi o okno znajdujące się trochę dalej.
A co Ci da mapnik? Mapa jest dobra do wydawania przez dowódcę "ogólnego" rozkazów dowódcom podległych oddziałów. Ale niższy szczebel to już nie praca z mapą a sprawna i zrozumiała komunikacja i dobr dowodzenie.

 

Jeżeli już posiadamy mapę np wielkości A4 to należało by ją jakoś sensownie przenosić,np w mapniku przypiętym na udzie
Poza pilotami nie spotkałem sie z takim rozwiązaniem.

 

czy za kamizelka taktyczną?
Wiele kamizelek ma wewnętrzne duże kieszenie na mapę

 

z czego taki mapnik najprościej zrobić(żeby był w miarę sztywny i można by było zaznaczać na nim punkty)
Koszulka przezroczysta na kartki A4

 

Jak należy go maskować ale żeby jednak można było szybko i łatwo z niego korzystać.
Nosić ukryty. Jak nie masz kamizelki z kieszenią to na sznurku na szyi i chować pod mundur.
Link to post
Share on other sites

Jeżeli mas zproblemy z podejściem do własciwego okna to gwarantuje Ci że mapa nie rozwiąże tego typu problemów :mrgreen:

 

Jak chcesz mapy to wybierz się do Starostwa Powiatowego w mieście powiatowym pod które podlega teren o który Ci chodzi i zapytaj o PODGiK (powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej) i tam się zapytaj o mapy. Mapy w skalach 1:25000 czy 1:10 000 bez problemu dostaniesz za śmieszne pieniądze (warto się złożyć w kilka osób a potem pokserować dla większej ilości osóB).

 

Co do map które miałyby obejmowac swoja treścią np teren średniej wielkości ośrodka wczasowego czy fabryki to takich map raczej nie dostaniesz od tak i za "śmieszną" kasę. To są mapy "precyzyjne" (choć nie maja średnicy 6.03 mm :mrgreen: ) Używa się ich do celów projektowych.

 

Kwestia rysowania map to dla twoich celów ustalenie umownych "piktogramów" za pomoca których z kumplami bedziecie 'tworzyli" wasze mapy.

oczywiście możecie się posłużyć gotowymi które powstały na potrzeby "prawdziwych" map, Ale trzeba rozróżnić mapy topograficzne i mapy do celów projekiowych jakmi sa w zasadzie mapy w skalach <1:2000

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Takich rzeczy to się uczy przed akcją. Ustala sektory na mapie, uczy się ich (mapę się drukuje i nakłada sektory według własnych kodyfikacji, albo używa systemów wojskowych które na krótkie strzelania są zbyt skomplikowane jak dla mnie), ustala jak oznaczamy jakie okna, jak oznaczamy cele i ew. zakładników. Pamiętamy, gdzie jest północ i operujemy kierunkami zegarowymi albo stopniami.

 

W akcjach airsoftowych zazwyczaj jest o wiele za mało czasu na sprawdzenie mapy. To działa w milsimach, kiedy ustalamy trasy przemarszu i identyfikujemy "waypoint'y". Nie wybierasz właściwego okna, czy nawet budynku, z mapą - zwłaszcza podczas podejścia.

 

Tylko, że ktoś to musi w ekipie przygotować i zazwyczaj jest mały odzew chętnych do nauki, bo za bardzo przypomina to szkołę - wykuwanie nad kartką koordynat i kodów. A szkołą się wielu prawdziwych komandosów na kulki brzydzi.

 

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Kwestia wprawy, poswiecisz jedne wakacje na szkicowanie podczas urlopow wszystkiego co widzisz i jestes gosc - wbrew pozorom nie jest to trudne - wazne zeby wychwycic charakterystyczne elementy terenu ktore jednoznacznie okresla na szkicu dany obiekt. Zasady perspektywy oczywiscie mozna stosowac, jednak jak ktos sobie z tym nie radzi tragedi nie bedzie.

Jezeli mimowszystko masz problem z rysowaniem mozesz sobie pomoc krotkimi opisami.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

niektóre środowiska asg (np. wlkp) mają już coś na ten wzór.

http://wmasg.pl/forum/viewtopic.php?t=26534

 

Ogólnie mapa się na strzelance nie przydaje, ale do robienia scenariuszy jest IDEALNA. No i dzięki niej łatwo można nadać współrzędne przez radio, gdzie jestem, gdzie jest wróg, gdzie jest poszukiwana flaga czy skrzynia itd...

 

Poza podziałem terenu na sektory ponazywałem także co ważniejsze miejsca co jeszcze bardziej ułatwia komunikację. Coś w stylu "Jestem w dolinie X-RAY, wróg w sektorze Kilo 8"

 

Osobiście posiadam mapnik i pozwala on na bardzo szybkie spojrzenie na mapę. Kolor foli w mapniku jest żółty więc biała kartka wygląda na zgniłą zieleń i ładnie się maskuje. Ale jestem na strzelankach jedyny z mapnikiem. reszta używa koszulek i trzyma mapę wymiętom w kieszeni. Niektóre kamizelki (np. patterny) mają specjalną kieszeń na ten cel.

 

poza tym mapy robią klimat 8) no i te komunikaty :roll:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...