Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rusznikarstwo<- jakie szkoly??


Recommended Posts

Witajcie, mam 16 lat i jestem w 3 gimnazjum. Stoje przed trudnym wyborem szkoly. Moim marzeniem byloby zostac rusznikarzem. I tu jest moj problem, niewiem jaka szkole wybrac. Jestem z Wielkopolski i mam mozliwosc zamieszkania / dojezdrzania do Poznania. Moze zna ktos jakies szkoly rusznikarskie w Poznaniu?? A jak nie to czy sa jakies studia rusznikarskie na ktore mozna sie dostac po ogolniaku??

 

Kazda pomoc procz podawania linku do googli albo innej wyszukiwarki sie przyda :wink: .

Link to post
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak szkoła rusznikarska. Naukę możesz zacząć albo od dobrego ogólniaka, albo jakieś technikum mechaniczne. Następnie studia na politechnice, najlepiej na takiej gdzie jest kierunek związany z uzbrojeniem (np. warszawska, nie wiem jak inne), czy jakiejś uczelni wojskowej.

Link to post
Share on other sites
każdy może łatwo mieć broń przecież ;)

 

A kto bedzie robil przeglady tej broni?? :wink: , swoja droga, coraz wiecej ludzi chce miec bron mocniejsza od wiatrowki "tak dla szpanu" i strzelania do puszek :wink: , wiec wg mnie zapotrzebowanie na takie rzeczy bedzie..... BTW chce jeszcze sobie informatyka lub fotografa zrobic :P .

Link to post
Share on other sites

Szkoła średnia => technikum mech. obróbka skrawaniem to chyba najlepszy kierunek,

Studia => kirunek mechaniczny najlepiej mechanika precyzyjna

No i jakiś rusznikarz po tym wszystkim który weźmie Cię na ucznia/czeladnika pod jego "opieką" zrobisz papiery-zdasz egzamin czeladniczy a potem mistrzowski i to w zasadzie wszystko.

 

Pozdrawiam

 

ps

Raczej nie przydadzę się specjalnie kierunki na uczelniach traktujące o nowoczesnej broni i takich tam :) Raczej nikt nie przyjedzie do Ciebie naprawiać Abramsa czy rakiet typu Criuse czy Tomahawk. A w broni strzeleckiej od wieeeeelu lat poza detalami elementy którymi zajmuje się rusznikarz nie zmieniły sie i sposób ich naprawy, wytwarzania czy regulacji jest taki sam od lat.

 

Swoją drogą zawód na wymarciu. Dlaczego? Kupując dziś broń znanych firm ma się z reguły "dożywotnią" gwarancję i obsługę serwisową "trudnych" przypadków. Jedyne miejsca gdzie faktycznie rusznikarze mają pełne ręce roboty to ci którzy robią dla wojska czy policji.

Link to post
Share on other sites

Mimo wszystko przed studiami polecam dobry ogólniak. Nawet jak idziesz na uczelnię techniczną łatwiej po ogólniak, z dobrą podbudową matematyki i fizyki nadgonić czysto techniczne sprawy, niż technikowi ze średnią matematyką i fizyką nadgonić te podstawy. Mówię to z autopsji z Politechniki Gdańskiej.

Link to post
Share on other sites

Aha, dzisiaj juz bylem na targach edukacyjnych w poznaniu (zamiast isc na strzelanke :cry: , mam nadzieje ze sie oplaci :wink: ) i wrocilem z 15 kilogramami ulotek przeroznych szkol, powiem tak, technika i zawodowy omijalem szerokim lukiem :P , teraz tylko wybrac (i dostac sie :P ) jakies dobre liceum i na studia 8) .

 

Thx za pomoc, jak dobije do 18 roku zycia to postawie piwo, jak bede rusznikarzem to stuninguje repliki :P .

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

na "wacie":D na cywilnych będa od przyszłego roku między innymi:

-technika uzbrojenia i materiały wybuchowe

-uzbrojenie klasyczne i środki bojowe

-uzbrojenie rakietowe

na wydziale mechatroniki na kierunku mechatronika

 

na lotnictwie i kosmonautyce bedzie jeszcze uzbrojenie lotnicze

 

do tego trzeba zdawać matmę i fizę, oczywiscie na rozszerzonym najlepiej...

 

co do wojskowych to sami jeszcze dokładnie nie wiedzieli na targach szkół

 

taki mały OT...

:D

Link to post
Share on other sites

mam te wymienione na ulotce z tego roku (czyli na rekrutację w roku 2007)

w tamtym roku było (na ulotce przynajmniej, mam je obie przed sobą)

w tym już jest tylko to co napisałem wyzej...

w tamtym było po prostu mniej specjalnosci jeśli chodzi o broń, teraz to rozbudowali, tak mi się przynajmniej wydaje, acz kolwiek ekspertem nie jestem, przekazuje tylko inf. które znalazłem w ulotce (tamten post jest z 3 marca, wiec z tamtego roku szkolnego)

 

pozdrawiam (acha, polecam zadzwonić i się spytać--> bardzo miła Pani w informacji, wszystko wyjaśni :D )

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

Każdy z polskich rusznikarzy uczy się samemu bądź od kogoś. Pozatym w PL jest już "kilku" rusznikarzy którzy mają swoją klientelę i trudno było by się wybić na własną rękę. Żeby otworzyć zakład rusznikarski potrzebujesz koncesję MSWiA i dużo złotych monet :/ . Coś tam wiem, bo troszkę siedzę w tej "branży". Uwierz mi, droga do bycia rusznikarzem nie będzie łatwa. Jeżeli za wszelką cenę chcesz mieć kontakt z bronią, jak dorośniesz, poszukaj pracy w sklepie z bronią i amunicją - ale tutaj też nie jest bajecznie ;)

Link to post
Share on other sites

poszukaj pracy w sklepie z bronią i amunicją - ale tutaj też nie jest bajecznie :icon_wink:

 

Strasznie jest w ręcz bym powiedział. Klientele, przynajmniej moja taka była, nieuprzejma i chamska. Środowisko myśliwych to bogate buce, ale oczywiście nie wszyscy. Do tego badania do dopuszczenia są drogie, ja znalazłem tanio, bo za 350 zł chyba. Najtaniej w PL. Do tego przepisy jeśli chodzi o gospodarkę magazynową dot. broni i amunicji w PL są... ciężkie.

Link to post
Share on other sites

Widze, że kolega zna temat. U mnie podobnie (oczywiście z wyjątkami). W wiekszości są to nowo bogackie "myśliwce", których jara napis Swarovski i jego cena, do tego jakiś express, najlepiej Krieghoff w 9,3x74, żeby nie trzeba było specjalnie celować :icon_smile: i obojętnie czy trafi na komorę czy w dupe :icon_wink:.

 

Co do badań to moje zamknęły się w ok 250zł (psychiatra, psycholog, orzeczenie o niekaralności, dopuszczenie do prowadzenia sprzedaży).

 

Ogólnie mówiąc, praca związana z bronią i amunicją nie jest taka miła jak oglądamy w programach na Discovery :icon_wink:

Edited by kalach
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...