Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"Dziwny" problem z rozładowywarką, a może z akumul


Recommended Posts

Z wielkim zadowoleniem znalazłem na forum schemat taniej rozładowywarki dla baterii 8,4V - 7 ogniwowej, którą można zrobić we własnym zakresie.

 

http://www.unconventional-airsoft.com/proj.../discharger.php

 

Jako że nie orientuję się w kwestiach elektronicznych poprosiłem znajomego o zrobienie tego układu. Po odbiorze układu przystąpiłem do rozładowywania. Czynności starałem się wykonać zgodnie z opisem i po zgaśnięciu lampki, odłączyłem rozładowywarkę od akumulatora (po 15 min od zgaśnięcia) i podpiąłem go do Multimetru.

 

I tu zaczęły się schody.

1. Przyrząd wskazywał 5,6V czyli 0,8V na ogniwo !! (miało być 1V na ogniwo)

2. Po ok 3 godzinach dokonałem ponownego pomiaru - tu następne zdziwienie - Multimetr wskazywał 7,9V. Czyżby akumulator się sam zregenerował ??

 

Jak już wspominałem jestem laikiem w kwestiach fizyki i tak się zastanawiam.

1. Może wszystko jest w porządku?

2. Kiedy dokładnie mam rozpocząć proces ładowania (od razu, jak jest tylko 5,6V czy poczekać na lekkie "samonaładowanie" do poziomu 7V)?

 

Nadmienię, że do testów pożyczyłem 2 różne Multimetry.

Link to post
Share on other sites

Wszystko w porzadku napiecie po rozladowaniu zawsze samo wzrasta do pewnego momentu. Mozesz ladowac od razu. 0,8V na ogniwo to jeszcze nie taki straszny wynik (chociaz zaleca sie 1V na ogniwo), wiec baterii napewno nie zepsules. Bateria rozladowala sie do 5,6V bo w opisie jest blad.

 

Ja tez robilem ta rozladowarke i tez bateria rozladowywala sie do okolo 5V, wiecej nie kombinowalem bo juz czasu nie bylo i rzucilem to w kat. Sprobuj dodac 2 diody prostownicze (kolega niech ci doda) tak jak jest to na schemacie zaznaczone (element opcionalny czerwonym kolorem). Moze wtedy rozladuje sie do 7V , tak mysle ale trzeba to sprawdzic. Ja nie sprawdze bo nie mam czasu.

Zanim przerobisz ta rozladowarke mozesz uzywac jej z woltomierzem rownoczesnie, jak napiecie spadnie do 7V to poprostu odlaczasz baterie i mozesz ja od razu ladowac.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Diody prostownicze charakteryzują się spadkiem napięcia ok 0.7V na sztukę. Dodanie dwóch diód szeregowo z ogniwami spowoduje zgaśnięcie żarówki o 1.5V wcześniej.

Rozładowywarka TM każdy pakiet, czy to 8.4V czy 12V rozładuje do 5V na pakiet, czyli w ekstremalnym przypadku, pakietu 12V, do 0.5V na ogniwo, została skonstruowana do pakietów składających się z 7 ogniw.

Swoista regeneracja ogniw jest zjawiskiem całkiem normalnym, kiedy mierzymy napięcie na pakiecie bez obciążenia.

Podpięcie obciążenia szybko doprowadzi pakiet do faktycznego napięcia ładunku pozostałego w ogniwach.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...