Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"UN in Korea" Prosze o Wasze opinie


Recommended Posts

SCENARIUSZ ASG „UN in Korea” ;) :

 

Rys fabularny: Wrzesień 2011 Konflikt Koreański zaostrzający się od miesięcy przekształcił się w regularną wojnę północy z południem. Społeczność międzynarodowa z napięciem obserwując wydarzenia zdecydowała się na zbrojną interwencje. W kraju ogarniętym wojną mimo pozornego ustabilizowania sytuacji panuje olbrzymie napięcie mogące w konsekwencji doprowadzić do użycia broni masowego rażenia i rozprzestrzenienia konfliktu na cały region. Dotychczasowa obecność Niebieskich Chełmów nie doprowadza jednak do pokoju. Zacięta walka podjazdowa trwa...........

 

Czas: 2 - 3godziny konkretnie wyznaczony!

Miejsce: Najlepiej Poligon, na którym znajdziemy zarówno teren zurbanizowany jak i jakiś zbiornik wodny.

Podział na trzy grupy: A, B i UN

Liczebność grup: A - 25, B - 25, UN – 10 (lub podobne proporcje) Minimum 40 osób.

Akcesoria: Charakterystyczne nakrycia głowy dla grupy UN (np białe czapki), 3 x duże ładunki (np plecak), 3 x pojemniki z trucizną (np papierowy rulon), bandaże min 10szt., szara taśma x 1rolka

Grupy A i B - Walczą ze sobą mając przeciwne cele i te same możliwości (Grupa A zakłada na każde ramie opaskę z szarej taśmy)

Grupa A = Korea PN - Cele i zadania: 1) Niedopuszczenie do wykradzenia ważnych ładunków znajdujących się w kilku budynkach na ich terenie. (Ładunki 3 sztuki - mają się znajdować każdy w innym budynku, na środku jednego z pomieszczeń na parterze i nie mogą być przenoszone)

2) Dokonać skażenia ujęć wody przeciwnika. (Skażenie wody ma być dokonane w trzech miejscach, każde oddalone od pozostałych min 20m! za dokonanie skażenia uznajemy wrzucenie „trucizny” min. 1m od brzegu. „Trucizna” może być transportowana wyłącznie pojedynczo! = nie można ze swojej bazy zabrać kolejnej trucizny zanim poprzednia nie skazi zbiornika wodnego przeciwnika)

Grupa B = Korea PD - Cele i zadania: 1) Niedopuszczenie do skażenia zbiorników wodnych na swoim terenie.

2) Zdobycie ładunków znajdujących się w budynkach na terenie przeciwnika. (Ładunki - 3 sztuki należy zabrać do swojej bazy pojedynczo! = nie można zdobyć kolejnego ładunku zanim poprzedni nie zostanie dotransportowany do bazy)

Grupa UN - Cele, zadania i możliwości: Mają charakterystyczne nakrycia głowy i chodzą zawsze w grupach. Są widoczni z daleka i starają się być widoczni. Są „neutralni” = nie wolno do nich strzelać! Oni mogą strzelać do wszystkich, ale występują zawsze w roli broniących danego obiektu, obszaru lub zaatakowanej grupy broniącej obiektu lub obszaru Najczęściej po prostu patrolują teren nie atakując jako pierwsi! Dla UN konkretne miejsce zbiornika wodnego, czy konkretny budynek nie są ważne (tak jakby nie znali szczegółowego celu napastników) - mają pilnować „spokoju” na całym terenie. Są dynamiczni w obronie ale nie angażują się w działania pościgowe. Nie atakują przypadkowo spotkanych grup, chyba że teren, na którym się znajdują jest zdobywany ogniem - wtedy rozdzielają strony konfliktu. Mają mocną broń, amunicje bez limitu i mogą wzywać wsparcie. Dążą do rozdzielania stron konfliktu.

Respown - Dotyczą grup A i B. Zabici kierują się do swojej bazy. Respown następuje po 15 minutach od przybycia do punktu respownowego ustalonego na początku scenariusza.

Medycy - Każda grupa o liczebności min 5 osób może wyznaczyć jednego medyka, który podczas akcji bandażując będzie mógł uleczyć 2 osoby. Na własnym terenie medycy nie działają!

Amunicja - UN bez ograniczeń. Grupy A i B Za każdym wyjściem ze swojej bazy mają odpowiednik 1 hicapa = 300.

 

 

Co o tym myślicie?? 8)

Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy pomysł, szczególnie grupa UN, co do ilości osób to ewentualnie można by zejść powiedzmy do 30, dodał bym także więcej zadań, obie strony mogły by nie znać części zadań przeciwników, proponował bym też wydłużenie czasu rozgrywki, conajmniej 3-4h.

Ogólnie pomysł bardzo fajny i zaproponuję abyśmy rozegrali podobny scenariusz (tylko nieco poszerzony) na którymś z Gliwickich poligonów.

Link to post
Share on other sites

W teorii fajne, ciekawe i napisane z głową, czego o wielu tzw. scenariuszach nie da się powiedzieć . Wyraźnie dominuje mechanika i gra jest ściśle kreowana, co jednakowoż nie musi ograniczać (to zależy od praktyki) grywalności scenariusza. Natomiast dużo zależeć będzie i od ludzi, i od terenu.

 

Ale ja jestem jednak zwolennikiem prostych rozwiązań... :)

Link to post
Share on other sites

Wszystko jest OK ale wprowadziłbym drobne zmiany:

 

Strana A i B powinny walczyć nie o "wyniesienie" czy "zatrucie" tylko powinny poprostu tłuc się "na wyniszczenie"

 

Grupa A ma za zadanie zdobyć/zniszczyć baze grupy B i odwrotnie. To że na ich terenie są "bagaże" to tylko teoretycznie nic nie znaczący dodatek.

 

Siły UN powinny wiedziec że "gdzieś" z jednej strony są "paczki" a gdzieś z drugiej "strategicznie ważny" zbiornik wodny.

 

To siły UN powinny najpierw znaleźć a potem zabezpieczyć "ładunek" i nie dopuścić do jego przeniesienia, tak samo powinny nie dopuścić do skażenia zbiornika.

 

Element "masowej" zadymy między stronami A i B na pewno wniesie troszeczkę "realizmu" ;) Oczywiście żadna ze stron nie powinna bezkarnie strzelać do sił UN. Ale jak UN wejdą sobie "spokojnie" między dwie walczace strony muszą się liczyć z tym że nie będzie nikt specjalnie uważał na ich obecność.

 

Tak więc żeby "zprawdzić" zabudowania muszą siły UN albo przeczekać aż zadyma w tym miejscu się skończy albo zanim się zacznie, ewentualnie w czasie walk starać się ostrożnie i nie narażając się na ostrzał dostać do budynków żeby je spenetrować.

 

Co do zbiornika to chyba jakies albo stął eposterunki przy "podejściu" sprawdzające kazdego kto się zbliża albo patrole sprawdzajace każdego napotkanego "osobnika".

 

To tyle odemnie

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Bardzo dziękuje za Wasze Uwagi! :!: - już częściowo je wykorzystałem poprawiając ten scenariusz. 8)

 

pozdrawiam

 

[ Dodano: Czw 05 Paź, 2006 22:03 ]

Scenariusz się odbył i wyszedł nad wyraz ciekawie :ok: - ujawniając swoje słabsze i mocniejsze strony. Po Waszych i uwagach i moich modyfikacjach ostatecznie wyglądał tak:

 

SCENARIUSZ ASG  „UN in Korea”  sf by sir Patryk ;D :

Rys fabularny: Wrzesień 2011 Konflikt Koreański zaostrzający się od miesięcy przekształcił się w regularną wojnę północy z południem. Społeczność międzynarodowa z napięciem obserwując wydarzenia zdecydowała się na zbrojną interwencje. W kraju ogarniętym wojną mimo pozornego ustabilizowania sytuacji panuje olbrzymie napięcie mogące w konsekwencji doprowadzić do użycia broni masowego rażenia i rozprzestrzenienia konfliktu na cały region. Dotychczasowa obecność Niebieskich Chełmów nie doprowadza jednak do pokoju. Zacięta walka podjazdowa trwa...........

Czas: 3 – 5 godzin    

Miejsce: Poligon Pasternik Kraków  (teren zurbanizowany, oddalony teren ze zbiornikiem wodnym i obszerne okolice)

Podział na trzy grupy: A, B i UN

Liczebność grup: A - 25, B - 25, UN – 15  (minimum 40osóB)

Akcesoria: Charakterystyczne nakrycia głowy dla grupy UN (np białe czapki), 3 x duże ładunki (np  średniej wielkości widoczne z daleka pudła kartonowe), 3 x pojemniki z trucizną (np. oznaczony papierowy rulon), bandaże min. 10szt., szara taśma x 1 rolka, taśma do oznaczenia miejsc respownowych (20-30metrów)

Grupy A i B - Walczą ze sobą mając przeciwne cele i te same możliwości (Grupa A zakłada na każde ramie opaskę z szarej taśmy) Grupa A bazuje na terenie zurbanizowanym, Grupa B na terenie ze zbiornikiem wodnym Każda z tych grup wyznacza sobie na obrzeżu swojego terenu neutralne „miejsce respownowe” i zaznacza je.

Grupa A = Korea PN - Cele i zadania: 1) Niedopuszczenie do wykradzenia ważnych ładunków znajdujących się w kilku budynkach na ich terenie. Ładunki 3 sztuki - mają się znajdować każdy w innym budynku, na środku jednego z pomieszczeń na parterze i nie mogą być przenoszone - Grupa A nie może wchodzić do budynków!

2) Dokonać skażeń ujęć wody przeciwnika. Skażenie wody ma być dokonane w trzech miejscach, każde oddalone od pozostałych min 20m! za dokonanie skażenia uznajemy wrzucenie „trucizny” min. 1m od brzegu. „Trucizna” musi być niesiona w ręce i transportowana  POJEDYNCZO! = nie można ze swojej bazy zabrać kolejnej trucizny zanim poprzednia nie skazi zbiornika wodnego przeciwnika lub nie zostanie „skonfiskowana” przez UN. Trucizny znajdują się w miejscu respownowym grupy A i nie mogą być stamtąd zabrane przez B.

Grupa B = Korea PD - Cele i zadania: 1) Niedopuszczenie do skażenia zbiornika wodnego na swoim terenie.

2) Zdobycie ładunków znajdujących się w budynkach na terenie przeciwnika. Ładunki - 3 sztuki należy zabrać do swojej bazy POJEDYNCZO! = nie można zdobyć kolejnego ładunku zanim poprzedni nie zostanie dotransportowany do bazy lub „skonfiskowany” przez UN. Ładunki są bezpieczne w punkcie respownowym.

Grupa UN - Cele, zadania i możliwości: Mają charakterystyczne nakrycia głowy i chodzą zawsze w grupach. Są widoczni z daleka i najczęściej starają się być widoczni. Główne zadanie UN to aktywne patrolowanie terenu i sprawdzanie = przeszukiwanie napotkanych grup w poszukiwaniu trucizn i ładunków. Wezwane lub złapane grupy są zobowiązane dać się zrewidować! Aby przeszukać daną grupę należy ją wezwać do siebie lub „zmusić” doprowadzając co najmniej jednego jej członka do poddania się = doprowadzić do sytuacji, w której znajdzie się on „na celowniku” w zasięgu pewnego strzału (koło 20m) i wezwać do poddania (złapany jeden członek danego oddziału oznacza konieczność poddania się rewizji całego oddziału!). Znalezione przez UN przedmioty są możliwie szybko odnoszone na właściwe miejsce (do bazy na terenie zurbanizowanym), a grupa puszczana wolno. UN w celu dokonania rewizji mogą urządzać zasadzki. Na terenie neutralnym nie wolno bez przyczyny do UN strzelać. Można zaatakować grupę będącą w trakcie rewizji ale UN automatycznie stają po stronie rewidowanych. UN zbliżając się do baz (na odległość 50m) ryzykują bo tutaj można do nich strzelać ale dotyczy to głównie atakujących gdyż UN występują wtedy „po stronie” broniących (nie zabiorą ładunku ani nie skażą wody, a przechodząc mogą pomóc w obronie terenu). Po ewentualnej akcji obronnej UN udają się na dalszy patrol bo to jest ich głównym zadaniem. Są „neutralni” – bez przyczyny nie atakują pierwsi, choć mogą strzelać do wszystkich. Występują zawsze w roli broniących danego obiektu, obszaru lub zaatakowanej grupy broniącej obiektu lub obszaru. Dla UN konkretne miejsce zbiornika wodnego, czy konkretny budynek nie są ważne (tak jakby nie znali szczegółowych celów) - mają pilnować „spokoju” na całym terenie. Są dynamiczni w obronie ale nie angażują się w działania pościgowe. Dążą do rozdzielania stron konfliktu. Mają mocną broń i amunicje bez limitu.

Respown – UN: Zabity pozostaje na swoim miejscu do czasu zakończenia danego starcia, następnie grupa odczekuje 5 minut i wszyscy trafieni się respownują. Grupy A i B: Zabici kierują się do swojej bazy. Respown następuje po 10 minutach od przybycia do punktu respownowego ustalonego na początku scenariusza.

Medycy - Każda grupa o liczebności min 5 osób może wyznaczyć jednego medyka, który podczas akcji bandażując będzie mógł uleczyć 2 osoby. Na własnym terenie medycy nie działają!

Amunicja - UN bez ograniczeń. Grupy A i B w bazie i za każdym wyjściem z bazy mają odpowiednik 1 hicapa = 300 kulek. Uzupełnianie amunicji może następować WYŁĄCZNIE w swoim miejscu respownowym.

 

Było nas ponad 70osób, które w większości dzięki wczuciu się i zaangażowaniu stworzyły szereg bardzo ciekawych sytuacji dla których scenariusz był tylko zarysem i przyczynkiem do realizacji zadań w sposób często niekonwencjonalny. Ostatecznie bawiliśmy się ponad 5 godzin. 8)

Dla chcących wykorzystać pomysł z miłą chęcią służę doświadczeniami z jego przebiegu ;)

pozdrawiam

p.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...