Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Skutki złego ustawinia podkładek po zębatkami


Recommended Posts

Witam.

Jeżeli ktoś z was kiedys doświadczył czy może sam coś zaobserwował w zwiazku ze złym ustawineim podkałdek pod zebatkami neich coś powie na ten temat. Co się stanie jak zebatki będa miały za duży luz a co bedzie gdy będa zbyt ściśnięte.

Prosze o ewentualne materiały jak robić poprawnie shimming i jak sprawdzać poprawność.

Link to post
Share on other sites

Jeśli będziesz miał za dużo podkładek pod zębatkami to silnik nie pociągnie takiego ustawienia. Będą zbyt duże opory na osiach zębatek.

Ja zawsze ustawiam podkładki w pustym GB z zębatkami (resztę rzeczy wywalam). Ustawiam tak zębatki by miały minimalny luz (można je było przesuwać o jakieś 0,5mm) i przy skręconym GB sprawdzam czy lekko się kręcą. Jak raz popchniesz palcem to powinny się parę razy zakręcić nim staną. Dopiero po takiej operacji składam cały GB.

 

Co do schematu ilości podkładek, to nie udało mi się jeszcze opracować :) Przy każdych łożyskach miałem inne konfiguracje.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś do gearboxa marui wsadziłem zębatki torque-up CA zostawiając ustawienie podkładek dla zębatek marui. Oczywiście były luzy, ale się tym nie przejmowałem zbytnio. Gdy po jakimś czasie otworzyłem gearbox, zobaczyłem że środkowa zębatka jest półkoliście porysowana od góry. Po za tym są w porządku i dalej służą w innym AEGu. Obecnie mam kółka s. t-up CA helikalne. Dla zębatek helikalnych prawidłowe ustawienie podkładek jest bardzo istotne, bo przez ich konstrukcję zębatki przesuwają się również po swojej osi tzn. 'rozpychają' gearbox.

Jeżeli wsadzisz za dużo podkładek, to spadnie szybkostrzelność i zwiększy sie pobór prądu. Gdy miałem luzy, to na szczęście skończyło się na porysowaniu jednego z kółek. Gdybym zostawił je na takim ustawnieniu, to w sumie nie mam zielonego pojęcie co by się mogło stać :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...