Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rumuńskie obuwie wojskowe


Recommended Posts

Witam. Jako że na forum znalazłem bardzo mało na ten temat - postanowiłem zapytać. Czy pamięta ktoś może legendarne już rumuńskie buty wojskowe (znane powszechnie jako "rumuny")? Jako człowiek dość młody nie zdążyłem się już na nie załapać i chciałbym zapytać czy ktoś wie jak one mniej więcej wyglądały, ponieważ może udałoby mi się sprowadzić je z Rumunii za dość niską cenę.

 

Z tego co wiem przywiezione zostały do nas w latach 80tych, dla robotników i kolejarzy, produkowane były przez/dla rumuńskiego Securitate, przypominały polskie "chełmki" ,ale to mi za wiele nie mówi....

 

Szukałem jakichkolwiek zdjęć na google, ale rezultatu nie przyniosło to żadnego...

 

Ma ktoś jakieś fotki lub potrafi je opisać?

Link to post
Share on other sites

Były trochę podobne do popularnych teraz glanów tzn.wysokie, klasycznie sznurowane,ze wmocnionymi noskami, tylko jak pamiętam dużo wygodniejsze( tak je zapamiętałem). Niestety , ostatnią parę miałem gdzieś w okolicach 87r. i najbardziej pamiętam to że jak miałem gdzieś wyjść to musiałem zaczynać je wkładać 10 min. wcześniej :-P . Dół buta wyglądał trochę jak w corcoranach ale cholewka była inaczej uformowana .

Link to post
Share on other sites

O ile pamiętam rumuny miały dziurki (bez haczyków czy innych metalowych wymysłów), wzmocnienie na czubku nosa nie było stalowe a tylko podwójna warstwa skóry. Podeszwa ścierała się szybko, była śliska, skóra znośna ale twarda i rozchodzenie butów wymagało kilku tygodni tortur. Ogólnie jakościowo but porównywalny z naszym opinaczem bo i z tego okresu. Jak za 50 złoty ściągniesz nowe to wezmę :)

Inna rzecz, że mam już od lat uzasadnione podejrzenie, że rumuny to nie jeden model butów a kilka.

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

witam.

 

miałem kiedys (1995-1997r dokładnie nie pamietam) glany które miały na srodku sztywny jezyka rozsówany na pół zamkiem, a jezyk po obu swych stronach był połaczony sznurówkami z butem,

Mozna było wyciagnac ten "język" odsznurowując go, a pod nim był mały mieki normalny język.

Mozna było chodzic z tym "jezykiem" lub z samymi sznurówkami. czy ktos pamieta takie glany? jak sie nazywały? skąd były?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...