Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Strzelec Wyborowy i Snajper


Recommended Posts

Witam,

w zwiazku z tym ze na forum czesto te znaczenia sa mylnie rozumiane.

Snajper ma przewaznie jedna ofiare i teoretycznie jeden strzal aby ja unieszkodliwic. Ma za zadanie ja tropic, obserwowac itp.

Strzelec wyborowy, rozni sie od snipa tym ze ma karabinek wyborowy i nie ograniczona ilosc celow. Jego zadania polegaja przedewszystkim na wspomaganiu oddzialu, szybkiego likwidowania trudnych celi itp.

Mysle ze to wszystko na ten temat

Link to post
Share on other sites

Nie istnieje bo stara doktryna wojenna nie rozróżniała wogóle takiego rodzaju specjalizacji, ba - nie miała nawet odpowiedniej broni w swoim arsenale. Co nie znaczy że snajperów w WP obecnie nie ma, choć w zasadzie ogranicza się to tylko do jspec.

 

Co stanowi dla was kryterium rozróżnienia? Broń? Taktyka? Wyszkolenie? Rozróżnienie doktrynalne?

 

Jesli chcecie podstawowego wyróżnika to możemy przyjąć rozróżnienie najprostsze czyli operacyjne wg. doktryny amerykańskiej - zasadniczo strzelec wyborowy (designated marksman) jest tu żołnierzem działającym w ramach drużyny piechoty, wyposażonym w określoną broń z odpowiednimi akcesoriami pozwalającymi na prowadzenie dalej sięgającego i celniejszego ognia niż inne środki ogniowe pozostałych członków drużyny, podlega bezpośrednio dowódcy drużyny. Snajper, pomijając specjalistyczne wyszkolenie etc. jest częścią wydzielonego zespołu snajperskiego w składzie 2-6 ludzi złożonego z obserwatorów i strzelców różnej specjalistycznej broni (i tu lapsus polskiej terminologii) wyborowej - a więc powtarzalnych i samopowtarzalnych kbw o różnych kalibrach. Zespół snajperski podlega bezpośrednio dowódcy batalionu.

Link to post
Share on other sites

Bardzo w skrócie strzelec wyborowy to "zwykły" członek drużyny a snajper "speckalista" od działań "autonomicznych" w ramach małych kilku osobowych zespołów "specjalizowanych" (wiem głupie słowo ale gdybym napisał specjalnych to by więcej namieszało niż pomogło ;) )

 

Catch bardzo ładnie to "narysował"

 

;)

Link to post
Share on other sites

hehe, jak zwykle "cfaniaki" ;) wiedzą o co chodzi. ;) Problem w tym że osoby zainteresowane i obeznane w temacie generalnie wiedzą o co chodzi w probemie snajper vs strzelec wyborowy. "Szare ludziki" jednak łapią się wszelkich definicji znalezionych w necie i niejednokrotnie interpretują je sobie jak kto chce.

Jeśli ktoś chciałby poznać niuanse pojęcia snajper - strzelec wyborowy, powinien zapoznać się ze wszystkimi materiałami historycznymi bo nie było, nie ma, i nie będzie nigdy definicji naukowo encyklopedycznej definiującej oba te słowa. I nawet wielkie autorytety nie zmienia tego faktu. Można rozmawiać o różnicach pomiędzy snajperem amerykańskim a argentyńskim i polskim ale trzeba pamiętać że w każdym z tych przypadków określenie sniper ma własne korzenie i specyfikę znaczenia.

A dla ciekawskich przytaczam kilka informacji poniżej. Zastrzegam sobie prawo do omylności bo człowiekiem jeno jestem ;)

 

 

W szkole amerykańskiej oficjalne pojęcie snajper wojskowy pojawiło się gdzieś w okolicach (mogę się mylić) Korei. Co nie znaczy że czyny żołnierzy biorących udział w I i II wojnie światowej nie można by podciągnąć pod ten termin.

W I WŚ, jednym z bardziej spektakularnych jest bodaj przypadek bitwy pod Belleau Wood, gdzie celnego ostrzelania niemieckich pozycji z dystansu około 900m ! przekraczającego skuteczny zasięg stosowanych na frontach I WŚ broni piechoty. Tyle że strzelał cały batalion amerykańskich marines szczycących się doskonałymi wynikami w szkoleniu strzeleckim (wygrywali wszystkie wojskowe zawody strzeleckie w stanach ) bo mieli na wyposażeniu doskonały 5cio strzałowy karabin Springfield a żołnierze byli doskonale wyszkoleni. Pojawiły się techniki kamuflażu nieodparcie kojarzącego się z maskowaniem współczesnych snajperów, taktyki skrytego podchodzenia pod linie nieprzyjaciela itp. jednak nadal nie było niczego oficjalnego o snajperach a jedynie funkcjonowało pojęcie strzelca wyborowego. Doskonałego strzelca z sokolim okiem i doskonałą bronią. To był czas eksperymentowania i US nie dominowało na tym polu bynajmniej nad Anglikami czy Kanadyjczykami.

 

Po Iej wojnie nikt nie definiował niczego i nie wyciągano wniosków przydatnych do szkolenia... Nie było żadnego szkolenia. Za to pojawiło się słowo Snajping pochodzące z angielskich tradycji polowań. Snip to mały ptaszek żyjący w Indiach. Bardzo mały, bardzo płochliwy i baaardzo szybki. To było wyzwanie dla najlepszych strzelców których zaczęto nazywać Sniperami. Nadal nikt tego nie łączył oficjalnie z wojskiem.

 

Po wybuchu II WŚ przypomniano sobie w armii amerykańskiej o roli strzelców wyborowych i zostały założone 2 szkoły. A jedynym źródłem informacji były wspomnienia z I WŚ Huberta W. Mc Bride, walczącego w armii kanadyjskiej.

Wtedy mniej więcej zaczęto stosować określenie sniper w odniesieniu do żołnierza specjalnie przeszkolonego w nawigacji za liniami wroga, maskowaniu, itd...

Z tym że nazywano ich Scout Sniper, co odzwierciedlało ich role na polach walki, zwłaszcza na Pacyfiku, gdzie specyfika walki nie dawała możliwości do demonstrowania przewagi broni zaopatrzonej w lunetę. ( Sniperzy marines nadal stosowali ten sam typ karabinu co pod Belleau Wood ! )

 

Cięcia budżetowe doprowadziły po wojnie do kolejnego zaniku wiedzy "snajperskiej"

i dopiero podczas wojny w Vietnamie po raz pierwszy oficjalnie zorganizowano pluton sniperów, bazując na doświadczeniach z obu wojen światowych.

 

I tak, mniej więcej zaczyna się współczesna definicja snajpera, a dokładnie teamu - sniper-spoter w odniesieniu do sił zbrojnych USA a dokładnie marines.

Dla uproszczenia można powiedzieć ( nie moje słowa gdzieś to wyłapałem, ale się z tym zgadzam) że, każdy sniper jest strzelcem wyborowym... ale nie każdy strzelec wyborowy może być sniperem. Tak to funkcjonuje w US.

 

Natomiast w WP mamy całkiem inną historię. Nie są mi znane informacje dotyczące snajperów czy strzelców wyborowych w wojsku polskim przed wrześniem '39.

Jednak gdzieś przeczytałem o kilku rozkazach z roku '34 mówiących o wyposażeniu pojedynczych żołnierzy w lunetki, co miało z nich czynić strzelców wyborowych. Jednak plan ten przerwała wojna, a wyposażenie nigdy nie opuściło głównych magazynów uzbrojenia.

 

Ktoś ma jakieś informacje którymi może się podzielić o losach definicji strzelca wyborowego i snajpera w naszej historii wojskowości?

Link to post
Share on other sites

Bardzo w skrócie strzelec wyborowy to "zwykły" członek drużyny a snajper "speckalista" od działań "autonomicznych" w ramach małych kilku osobowych zespołów "specjalizowanych" (wiem głupie słowo ale gdybym napisał specjalnych to by więcej namieszało niż pomogło ;) )

 

Catch bardzo ładnie to "narysował"

 

;)

 

wlasnie o to mi chodzilo, moze nie ubralem tego tak ladnie w slowa jak Catch(dzieki za pomoc ;-) ) ale sens byl taki sam pzdr

Link to post
Share on other sites

Snip to mały ptaszek żyjący w Indiach. Bardzo mały, bardzo płochliwy i baaardzo szybki.

 

Gallinago gallinago :) - ten ptaszek to snipe :)

 

Problem baaardzo małych ptaszków wymaga osobnego tematu. Najbardziej kompetentny do jego moderowania jest Moralez/Assarin...

Link to post
Share on other sites

Bardzo w skrócie strzelec wyborowy to "zwykły" członek drużyny a snajper "speckalista" od działań "autonomicznych" w ramach małych kilku osobowych zespołów "specjalizowanych" (wiem głupie słowo ale gdybym napisał specjalnych to by więcej namieszało niż pomogło ;) )

 

Catch bardzo ładnie to "narysował"

 

;)

 

wlasnie o to samo mi chodzilo, tyle ze nie ujolem tego tak pieknie jak catch- dzieki za pomoc ;-)

Link to post
Share on other sites

"W ciągu ostatnich lat nastąpiło pewne rozgraniczenie terminów snajper i strzelec wyborowy. Podczas gdy strzelec wyborowy pojmowany jest jako żołnierz lub policjant specjalnie wyszkolony do eliminowania celów z dużych odległości, określenie snajper stało się terminem raczej pejoratywnym stosowanym do określania wszystkich osób strzelających z ukrycia, zazwyczaj z karabinów, przeważnie przestępców, terrorystów, zabójców."

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelec_wyborowy

Link to post
Share on other sites

Jakoś nie przemawiają do mnie tego typu "definicje" na Wikipedii... Zresztą całą Wikipedię staram się omijać szerokim łukiem...

Typowymi misjami strzelców wyborowych jest rozpoznanie, działania przeciwko wrogim strzelcom wyborowym, eliminowanie kadry dowódczej wroga, a także niszczenie sprzętu przy użyciu broni strzelającej amunicją dużych kalibrów takich jak .50 BMG czy .338 Lapua. Strzelcy wyborowi wojsk brytyjskich i amerykańskich dowiedli swej wartości również podczas ostatniego konfliktu w Iraku działając jako wsparcie piechoty zwłaszcza w terenach zurbanizowanych.

 

idealny przykład pomieszania pojęć....

Link to post
Share on other sites

W ramach 9 osobowej drużyny "irackiej" strzelec wyborowy miał być teoretycznie w składzie drużyny. Praktyka była oczywiście inna, ale to może kolega Zenith o tym więcej powie.

 

Zresztą podstawowa propozycja formalnego rozróżnienia została podana powyżej. Strzelec wyborowy jest częścią regularnego pododdziału, snajper zasadniczo działa w zespole specjalistycznym, ze sprzętem i bronią dostosowaną dokładnie do zadań.

 

To oczywiście nie znaczy że ten umowny nasz "snajper" na pierwszy rzut oka będzie się poza określonymi okolicznościami wyróżniał swym wyposażeniem czy bronią spośród reszty członków oddziału, karabin i strój maskujący będzie odpowiednio zabezpieczony i spakowany, dopóki strzelec nie będzie bezpośrednio na miejscu akcji/punkcie obserwacyjnym. Raczej nie napotkacie snajperów patrolujących okolicę w strojach maskujących ;-)

 

Żeby troche zamieszać dodam że wg. niektórych doktryn termin "snajper" w odniesieniu do przeciwnika oznacza każdego strzelca otwierającego do nas ogień z ukrytego stanowiska, niezależnie czy strzela z AKMS czy z AMP DSR-1

 

I dwie rzeczy na koniec, Snipe to po prostu bekas, żyje i w Polsce, rzeczywiście jest płochliwy i trudno go zauważyć. A druga rzecz to przestańcie u licha pisać "sniper" macie polski przyjęty termin, nie musicie pisać "gołębiarz" więc bez przesady...

Link to post
Share on other sites

I dwie rzeczy na koniec, Snipe to po prostu bekas, żyje i w Polsce, rzeczywiście jest płochliwy i trudno go zauważyć. A druga rzecz to przestańcie u licha pisać "sniper" macie polski przyjęty termin, nie musicie pisać "gołębiarz" więc bez przesady...

Całe szczęście, że nikt nie używa terminu "bekasiarz" ;-D

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...