Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[ARCH] 5,56 czy .223?


Recommended Posts

Każdy chyba zna amunicję 5,56x45, znaną też jako .223 Remington. Ale 0,223 cala (a cal to 25,400 mm) to dokladnie 5,6642 milimetra. Więc 5,56 to jest .218 cala. Co ciekawe, taki .22 LR do kbksu to 5,588mm czyli po zaokrągleniu 5,6mm jak się zwykło podawać. Skąd więc taka niedokładność w przypadku .223 Rem? Może mi to ktoś wyjaśnić?

Link to post
Share on other sites

Hmm Uziel czy Gerard Heime ? Jak zwał tak zwał , waażne że wiadomo o co chodzi :)

Na tej samej zasadzie europejska amunicja 7,65mm Browning, której rzeczywisty kaliber przekracza 8mm w Stanach Zjednoczonych nazywa się .32 ACP (lub "32 Auto")

 

A dlaczego? Ja bym stawiał na ogólnoświatowy spisek żydomasoński ...

Link to post
Share on other sites

ech... ile razy to juz bylo...

kaliber jako identyfikacja naboju nie musi byc dokladnym odwzorowaniem srednicy pocisku... szczegoly na pewno poda Ci REMOV...

9mm Para i Makarov tez maja rozne srednice... .357 to tez de facto 9mm a srednica ciut inna ;)

Link to post
Share on other sites

Heh, jasne, jest dużo takich różnic, co nie zmienia faktu, że skądś to się bierze. Czemu nie moze byc po prostu normalnie? Podstawowa definicja kalibru odnosi się do średnicy przewodu lufy (przynajmniej tak było jakiś czas temu - źródło to MEW) a ten sie nie zmienia za bardzo, więc?

 

PS. Już niedługo na tym forum będzie jak na lekcji religii - "Proszę pana, a dlaczego Bóg istnieje?" "Bo ja tak mówię!" itd... o nic nie mozna zapytać :P Po prostu prawda, o której wszyscy wiedzą ale nie wiedzą dlaczego... a co gorsza nie chcą nawet wiedzieć!

PS2. Nie żydomasoński tylko mużydowski! :P

PS3. Ile razy było nie wiem, na tym forum się z tym nie spotkałem.

PS4. Ty Foka już tego Remova nie prowokój :P

Link to post
Share on other sites
Heh, jasne, jest dużo takich różnic, co nie zmienia faktu, że skądś to się bierze. Czemu nie moze byc po prostu normalnie?

a dlaczego ludzie wysylaja spam? a dlaczego do kazdego telefonu jest inna bateria? a dlaczego kazdy producent oprogramowania ma wlasne technologie?

bo kazdy dba o wlasny tylek i nie obchodzi ich ze ktos inny robi to inaczej - to ICH rozwiazanie jest sluszne i jesli ma byc standard to wszyscy maja sie dostosowac do ICH rozwiazan

tak jest zbudowany ten swiat

 

Podstawowa definicja kalibru odnosi się do średnicy przewodu lufy

sprecyzuj "srednica przewodu lufy" w przypadku lufy gwintowanej

 

(przynajmniej tak było jakiś czas temu - źródło to MEW) a ten sie nie zmienia za bardzo, więc?

hmm co ty nie powiesz... a jak w takim razie wg Ciebie sa okreslane kalibry strzelb gladkolufowych?

 

PS. Już niedługo na tym forum będzie jak na lekcji religii - "Proszę pana, a dlaczego Bóg istnieje?" "Bo ja tak mówię!" itd... o nic nie mozna zapytać :P Po prostu prawda, o której wszyscy wiedzą ale nie wiedzą dlaczego... a co gorsza nie chcą nawet wiedzieć!

hehe bez przesady... co do "dlaczego" na pewno REMOV napisze.. ja mam bardzo praktyczne podejscie do strzelania, broni itd i mnie tak na prawde nie interesuje "dlaczego" wystarczy ze wiem ze tak jest i sie do tego stosuje... a co? mam walczyc z Coltem czy chociazby z Mesko zeby inaczej nazywali swoje produkty bo wg mnie bedzie tak sensowniej? :)

 

PS4. Ty Foka już tego Remova nie prowokój :P

ale faktem jest ze on mnie przewyzasz i wiedza teoretyczna, i praktyczna, i doswiadczeniem w tym temacie... tym bardziej ze ja mam podejscie jak wyzej a on... bardziej doglebne ;)

Link to post
Share on other sites
tak jest zbudowany ten swiat

Doba, darujmy już sobie bo wkraczamy na niebezpieczny obszar :)

 

sprecyzuj "srednica przewodu lufy" w przypadku lufy gwintowanej

"w przypadku luf gwintowanych kaliber jest średnicą przewodu lufy mierzoną między występami, tzw. polami" - cytat z MEW

 

a jak w takim razie wg Ciebie sa okreslane kalibry strzelb gladkolufowych?

Średnica przewodu lufy lub wagomiar (ale to raczej broń śrutowa, myśliwska).

 

hehe bez przesady... co do "dlaczego" na pewno REMOV napisze.. ja mam bardzo praktyczne podejscie do strzelania, broni itd i mnie tak na prawde nie interesuje "dlaczego" wystarczy ze wiem ze tak jest i sie do tego stosuje...

Ok, rozumiem. Czekam więc na odpowiedź Remova :)

Link to post
Share on other sites
Każdy chyba zna amunicję 5,56x45, znaną też jako .223 Remington.
Dobrze, że ja nie jestem "każdym", bowiem znam OBA rodzaje amunicji zarówno 5,56x45mm (5,56mm NATO) jak i .223 Remington. Wbrew pozorom to wcale nie jest TA sama amuncja - różnice są znaczne, ale nie w kalibrze, a ciśnieniu w komorze nabojowej jakie powstaje po strzale.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://gunzone.sccltd.net/556v223.html

 

Ale 0,223 cala (a cal to 25,400 mm) to dokladnie 5,6642 milimetra. Więc 5,56 to jest .218 cala. Co ciekawe, taki .22 LR do kbksu to 5,588mm czyli po zaokrągleniu 5,6mm jak się zwykło podawać. Skąd więc taka niedokładność w przypadku .223 Rem? Może mi to ktoś wyjaśnić?
Tak. To są NAZWY pocisków, a nie ich rzeczywiste wymiary. Proste?

 

7,62x39mm wz. 43 też nie ma bynajmniej takich wymarów jakie go opisują. Generalnie podaje się na pierwszym miejscu średnicę, ale LUFY do której pasuje, a nie samego pocisku, a na drugim mniej lub bardziej zbliżoną długość łuski. Zwykle średnica pocisku jest nieznacznie większa niż przewodu lufy.

 

Generalnie jest to zaszłość historyczna. Kiedyś zapytałem znajomy autorytet, znaczy się Speedy'ego i usłyszałem w odpowiedzi: "Interesujące wytłumaczenie podane jest w książce S.Bidzińskiego "Mechanicy istyliści" (o rozwoju pistoletu i rewolweru). Róznica w kalibrze wynika z tzw. poprawki Gorłowa wprowadzonej ok. 1870 r. Gorłow był rosyjskim wojskowym, nadzorującym zakupy broni dla carskiej armii w Ameryce. W tym okresie scalone naboje do broni strzeleckiej przypominały dzisiejsze .22LR - pocisk osadzony był w łusce nieco zweżonym, tylnym końcem, zaś zewnętrzna średnica pocisku rowna byla zewnętrznej srednicy łuski. Pocisk, zwlaszcza w takich wiekszych nabojach, nie siedzial wiec w łusce zbyt mocno i mial tendencje do wykrzywiania sie czy nawet wypadniecia. Gorlow wymyslil zeby było tak jak teraz tzn. srednica pocisku byla równa wewnętrznej srednicy łuski. Dzieki temu pocisk mogl byc osadzony w lusce głebiej i mocniej. Trzeba bylo tylko minimalnie albo zmniejszyc kaliber lufy, albo zwiekszyc srednice komory nabojowej, wytaczając na jej koncu ten "schodek". Przy okazji pozwalał on na, jakby to powiedziec, pewniejsze osadzenie naboju w lufie, bardziej równo tak jakby. No i wlasnie co do tych kalibrów, niektóre firmy zmienily oznaczenia naboju inne nie albo wprowadziły nowe... i stąd ta kicha z .38, wg starych zasad sprzed poprawki, to jest zewnętrzna srednica naboju i stąd zostala ta tradycyjna. A jak w latach 30-tych wynalezli nowy, mocniejszy nabój, wydłużając luske od .38 Spec. to juz go nazwali "po nowemu" .357 Magnum."

Link to post
Share on other sites
a jak w takim razie wg Ciebie sa okreslane kalibry strzelb gladkolufowych?
Średnica przewodu lufy lub wagomiar (ale to raczej broń śrutowa, myśliwska).
No wiesz, ja się tylko raz spotkałem z podawaniem w przypadku strzelb gładkolufowych kalibru w milimetrach, w przypadku rosyjskich strzelb do pocisków 23mm, tak poza tym to wszystkie podawane są w kalibrze wagomiarowym.

 

hehe bez przesady... co do "dlaczego" na pewno REMOV napisze..
Ok, rozumiem. Czekam więc na odpowiedź Remova :)
No masz, pytanie czy jest taka na jaką liczyłeś :wink:
Link to post
Share on other sites
Dobrze, że ja nie jestem "każdym", bowiem znam OBA rodzaje amunicji zarówno 5,56x45mm (5,56mm NATO) jak i .233 Remington. Wbrew pozorom to wcale nie jest TA sama amuncja - różnice są znaczne, ale nie w kalibrze, a ciśnieniu w komorze nabojowej jakie powstaje po strzale.

Mea culpa. Lecz, niestety, sporo źródeł podaje te dane (np. 7,62x45 (.223), 7,62x51 NATO (.308 Winchester) lub podobnie) w sposób, sugerujacy że to jest jedno i to samo.

 

Generalnie podaje się na pierwszym miejscu średnicę, ale LUFY do której pasuje, a nie samego pocisku

Tak też napisałem Foce (Fokowi? ;)).

 

W tym okresie scalone naboje do broni strzeleckiej przypominały dzisiejsze .22LR - pocisk osadzony był w łusce nieco zweżonym, tylnym końcem, zaś zewnętrzna średnica pocisku rowna byla zewnętrznej srednicy łuski.

Hmmm czy to to samo co boat tail, nie wiem jak to jest po polsku - dosłownie to "łódkowy ogon" ? fmjbt_rif.gif

Co prawda służy czemu innemu (AFAIK zwiększa prędkośc pocisku) ale zasada jest ta sama?

 

Aha, i tak, zaspokoiłeś moje pragnienie wiedzy Remov :)

Link to post
Share on other sites
Lecz, niestety, sporo źródeł podaje te dane (np. 7,62x45 (.223), 7,62x51 NATO (.308 Winchester) lub podobnie) w sposób, sugerujacy że to jest jedno i to samo.
Naboje będące standardem dla NATO mają podawaną tylko nazwę w milimetrach i określenie NATO (ostatecznie O z wpisanym krzyżem) tzn. "5,56mm NATO", albo "7,62mm NATO".

 

Aha, i tak, zaspokoiłeś moje pragnienie wiedzy Remov :)
Który to już raz? :D
Link to post
Share on other sites
a jak w takim razie wg Ciebie sa okreslane kalibry strzelb gladkolufowych?
Średnica przewodu lufy lub wagomiar (ale to raczej broń śrutowa, myśliwska).
No wiesz, ja się tylko raz spotkałem z podawaniem w przypadku strzelb gładkolufowych kalibru w milimetrach, w przypadku rosyjskich strzelb do pocisków 23mm, tak poza tym to wszystkie podawane są w kalibrze wagomiarowym.

dokladnie o to mi chodzilo :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...