Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rozładowywarki do akumulatorów własnej roboty.


Recommended Posts

Witam, chciał bym poznać wszystkie metody "domowego" rozładowywania bateri.

Bardzo był bym wdzieczny za plany takich układów jak np.

-Rozładowarka z wiatraczka z komputera

-Z diody.

 

Wiem ,że w innych tematach są rozsiane informacje na temat rozładowywarek ale myśle że taki temat ułatwi i troche upożądkuje informacje na temat rozładowywarek.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Może pochwale się moim "sprzętem"

 

Szeregowo połączone:

- Woltomierz

- Żarówka samochodowa 12V 21W

 

Wystarczy złączyć czerwony kabelek rozładowywarki (+) z czerwonym kabelkiem baterii (tez +), czarny rozładowywarki (-) z czarnym baterii (-) I czekać aż wskazówka pokaże odpowiednie napięcie :)

(Kolory kabli z mojej cymowskiej baterii od AK74)

 

Koszty produkcji:

- 1,50 zł koszulka termokurczliwa czerwona

- 1,50 zł koszulka termokurczliwa czarna

- 2,00 zł żarówka samochodowa 12v 21W

- 13,00 zł woltomierz (zakres od 0 do 15V)

= 18 zł

Kable miałem wiec nie wiem ile kosztują :)

 

Działa jak trzeba :) Tanio i skutecznie.

 

Fotka nr1: http://img184.imageshack.us/img184/8311/obraz007xh4.jpg

Fotka nr2: http://img248.imageshack.us/img248/2340/obraz008bo6.jpg

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Na forum ktoś pisał że przy rozładowywaniu pakietów ogniw bezpiecznym progiem jest 1V na ogniwo, wiec przy baterii 8.4V będzie to 7V, dla 9.6 będzie to 8V , 10,8 - 9V, 12V - 10V. Ja zawsze czekam aż wskazówka minie kreskę oznaczającą pożądany woltaż, w moim wypadku jest to lekko (0,1V-0,2V) ponizej 7V czyli jakies 6,9V-6,8V (Bateria 8,4V).

 

Wiatraczka od kompa nie polecam, za mała moc, moim zdaniem optymalne są odbiorniki o mocy 20W-30W, ja używam żarówki samochodowej 12V 21W, za około 2 zł, do kupienia w każdym sklepie z częściami i akcesoriami do samochodów.

 

Ale jeśli chodzi o włączenie wiatraczka do obwodu jako odbiornik prądu to tak samo jak żarówkę :) równolegle z woltomierzem. Ja kable od woltomierza i odbiornika (żarówki) połączyłem na końcach czyt. na "wtyczce" do baterii

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ja zrobiłem rozładowywarkę na dwóch tranzystorach ustawiając prąd bazy pierwszego tak, że zatyka mi się tranzystor mocy po spadku napięcia na akumulatorze do zadanego poziomu np. 7V (regulacja potencjometrem punktu pracy). Obciążeniem jest żarówka samochodowa 12V/21W. Prąd rozładowywania ograniczony jest do ok 1A i w miarę rozładowywania stale maleje aż do zera.

Aha, potrzebny jest też radiator (kawał blachy) bo tranzystory trochę się grzeją.

 

Pozdr

Sgt. Pepper

Edited by Sgt. Pepper
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Zamieściłem kiedyś na forum ten projekt mojej rozładowywarki:

http://img99.imageshack.us/my.php?image=ro...owywarka3nw.jpg

 

Złożyłem ją w obudowie rozładowywarki TM wykorzystując jej jedyne trzy elementy. Rozładowywarka dostosowana jest do baterii 8,4v, dla większych ogniw trzebaby policzyć rezystory i/lub zmienić diodę zenera. Śmiga u mnie już rok i bateria trzyma nadal jak nówka sztuka.

 

 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Rozładowywanie na ślepo to moim zdaniem zły pomysł... albo rozładowywarka z układem przerywającym rozładowywanie po osiągnięciu odpowiedniego woltażu lub woltomierz i ręczne odłączenie w odpowiednim momencie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

A gdyby podłączyć szeregowo diode zenera tak by przepuszczała tylko odpowiednio duże napięcie?(coś mi się wydaje że będzie się strasznie grzać). Można dołączyć jeszcze w szereg jakiegoś LEDa dla sygnalizacji.

Edited by Bedi
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja dzisiejszego popołudnia zrobiłem swoją rozładowywarkę. Powstała ona z kilku kabelków, lampek choinkowych(14V; 3W), wiatraczka z zasilacza(PC 12V) i trochę taśmy. Lampki połączone są równolegle, dzięki temu jeśli jedna żarówka będzie słabiej świecić to wyciągamy ją i 2 pozostałe świecą się nadal i z większą mocą.

Kilku z was pomyśli po co wiatraczek przyczepiony do kaloryfera? Po to żeby ciepłe powietrze rozchodziło się po pokoju, ot tak nic się nie marnuje.

 

38b986644abeac7dm.jpg dafddf638f94b85cm.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Zbyt mała dokładność pomiaru moim zdaniem (2V). Z jakiego źródła pochodzi ten projekt, a raczej nie wiele mówiąca wzmianka? Nie wiadomo co myśleć na ten temat bo za bardzo nie ma nad czym debatować. Brak informacji na temat budowy układu (schemat, lista elementów, dokładny opis budowy i ewentualnej regulacji).

Edited by FireBurner
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Nie, kiedy napięcie na jedno ogniwo wyniesie 1V (ew. 0,8V albo 0,9V).

Dla baterii 8,4V będzie to poniżej 7V, dla 9,6V będzie to 8V i tak dalej.

Zbijając do zera zniszczysz baterie.

 

:poddanie:

Mam takie pytanie ile zajmuje rozładowanie baterii?

Link to post
Share on other sites

Czas rozładowania akumulatora zależy od jego pojemności i stopnia rozładowania.

Wzór na czas rozładowania akumulatora:

 

t=C/I

 

t - czas rozładowania [h]

C - pojemność akumulatora [mAh]

I - prąd rozładowania [mA]

 

Żeby czas wyszedł najbardziej wiarygodny to prąd rozładowania powinien mieć stałą wartość w czasie całego procesu rozładowywania (obciążenie źródłem prądowym), ale w większości wypadków przeciętny użytkownik będzie miał do dyspozycji jako obciążenie prawdopodobnie tylko żarówkę, rezystor lub wentylator komputerowy lub jeszcze coś innego. W takim przypadku do wzoru należałoby podstawić wartość średnią prądu rozładowania wyznaczoną doświadczalnie w czasie rozładowywania naładowanego do pełna akumulatora (potrzebny będzie do tego woltomierz i amperomierz jednocześnie włączone w obwód). Zdaję sobie sprawę, że nie każdy przeciętny użytkownik jest w stanie wykonać potrzebne pomiary lub nie będzie chciał dociekać jak to się dokładnie dzieje bo uzna, że nie ma takiej potrzeby i są to zbędne ceregiele, ale padło pytanie a ja na nie odpowiedziałem.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Trochę odświeżę temat, pokażę jak zrobiłem swoją rozładowywarkę. Użyłem żarówki 24V/21W.

 

roz1tw6.th.jpgroz2ho2.th.jpgroz3ns0.th.jpg

 

Woltomierz kosztował 12zł, żarówka 1,5zł a przełącznik miałem ( ale kosztuje też coś koło 1,5zł). Do obwodu dodałem przełącznik który odłącza żarówkę tak aby sprawdzić napięcie baterii bez obciążenia.

 

Tutaj jest schemat ideowy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...