Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wielkokalibrowe karabiny wyborowe


Recommended Posts

khaoz akurat to lata mi koło fai..

Ma ktoś informacje o tym wielkokalibrowym karabinie snajperskim?

Konkretnie czy jest używany jeszcze przez jakieś wojska oprócz Chorwackiego i Norweskiego ?

Z informacji podanych na stronie można się doczytać że skuteczny zasięg to bagatela 2000m

czyli troszkę więcej niż słynny barret, do tego prędkość początkowa pocisku też jest większa, więc czemu większość wybiera M82A1?

Link to post
Share on other sites
Ma ktoś informacje o tym wielkokalibrowym karabinie snajperskim?
Jakie informacje Cię interesują?
Konkretnie czy jest używany jeszcze przez jakieś wojska oprócz chorwackiego i norweskiego ?
Przede wszystkim armia państwa - producenta, czyli Węgrzy. Nigdy nie znalazłem żadego potwierdzenia, że armia norweska korzysta z tej broni, podejrzewam, że jakaś lokalna akademia wojskowa mogła sobie kupić sztukę czy dwie do celów dydaktycznych, ale to wszystko. Tak samo nie widziałem Chorwatów uzbrojonych w 12,7-mm wkbw Gepard M1, choć oczywiście w tym przypadku partia mogła być tak mała, że niezauważalna.

 

0c6f94504090c24dm.jpg 1a586989ed3f72c2m.jpg

01485c4449fb5f27m.jpg 6274bea1e36b455am.jpg

Zdjęcia: Łukasz Mazur (1.bsp/21.BSP)

 

Z informacji podanych na stronie można się doczytać że skuteczny zasięg to bagatela 2000m czyli troszkę więcej niż słynny barrett, do tego prędkość początkowa pocisku też jest większa, więc czemu większość wybiera M82A1?
Po pierwsze, to Barrett M82A1 już jakiś czas temu został zastąpiony odmianą M82A3/M107 LRSW. Po drugie, M82 i pochodne to broń samopowtarzalna, a przyjęty do uzbrojenia 12,7-mm wkbw Gepard M1 to jednostrzałowy karabin, w dodatku ładowany w dziwaczny sposób - zamek jest na stałe połączony z chwytem pistoletowym (sic!). Po trzecie, nie należy specjalnie wierzyć ulotkom rekalmowym, zarówno Gepard jak i Barrett mogą strzelać na dystanse powyżej 2000 metrów. Co się tyczy energii czy prędkości początkowej to dla pocisku 12,7 mm x 99 wcale nie musi być mniejsza (np. 45,36-g pocisk Barnes ma 908 m/s i 19 000 J, zaś 51,84-g, odpowiednio 885 m/s i 20250 J). Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites
Z informacji podanych na stronie można się doczytać że skuteczny zasięg to bagatela 2000m

czyli troszkę więcej niż słynny barret, do tego prędkość początkowa pocisku też jest większa, więc czemu większość wybiera M82A1?

 

O ile mi wiadomo to na dzień dzisiejszy "rekord" skutecznego strzału do człowieka o dziwo nadal należy do karabinu .50'' rodziny Barrett'a (jakieś dobrze ponad 2 kilosy) więc nie kumam co nadzwyczajnego jest w zasięgu tego typu broni rzędu ponad 2km ??

Link to post
Share on other sites

Panowie nie zapominajcie do czego został "stworzony" M82. Przyznaje że nie wiedziałem o kanadyjczyku który w Afganistanie trafił na te 2400metrów ale nie zmienia to faktu że jest wiele przypadków strzałów z Barretta M82 na odległości ponad 2km. Mało tego w oficjalnych "danych" podaje się jako skuteczny zasięg dla celów "sprzętowych" właśnie 2500 metrów. Tak więc trafienie w człowieka z tej odległości to tylko kwestia celownika i umiejętności strzelca. Na pewno nie ogranicza tu w żaden sposób broń.

Link to post
Share on other sites

Co nie zmienia faktu że Gepard jak zauważył już Remov jest wynalazkiem który nie jest i nie będzie najskuteczniejszym, najulubieńszym i z chęcią używanym karabinem wyborowym tego typu.

10 razy skuteczniejszy i sensowniejszy w użyciu będzie taki właśnie Barrett z racji wspomnianych różnic choćby w sposobie zasilania i przeładowywania.

Link to post
Share on other sites

Dobra - sprawdziłem o tym 14.5 mm Gepardzie i znalazłem nawet coś lepszego.

 

GEPM6.jpg

 

Ten jest samopowtarzalny, ładowany z magazynka i wali jednocześnie amunicją od KPW :P

 

A imię jego - Gepard M6...

Edited by Ohtar
Link to post
Share on other sites

No to spojrzyj misiu posta wyżej. Sprawdziłem zasoby sieci i okazało się, że karabin na amunicję 14.5mm występuje również w samopowtarzalnej wersji... a z tego granatnika to co chcesz ustrzelić? Trolla? Bo to chyba na cele takiej wielkości.

 

Inna sprawa, że 14.5 mm też raczej na takie trolle, ale i do siły żywej dałoby się z tego strzelać. Zasięg ma prawdopodobnie dużo większy od .50 BMG. Ciekawe jak z celnością na dystanse +2000 km. Amunicja to zwykłe naboje do "kapcia", chyba że robią jakieś lepsze dla strzelców wyborowych.

Link to post
Share on other sites

Ja widzę że do siły żywej na odległość powyżej 2000 metrów znacznie skuteczniejszy jest właśnie XM 109 :mrgreen: Chyba że miarą skuteczności ma być zrobienie dziury w celu a nie wyeliminowanie go z walki :mrgreen: rozerwany bądź podziurawiony cel jest chyba skuteczniej trafiony niż tylko z małą dziurką ? :mrgreen: Wiecej wolę mieć broń do dyspozycji która pozwoli mi z odległości 2000-2500 metrów wyeliminować ciężarówkę razem z desantem niż każdego z żołnierzy osobno :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...