Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kaliber .40 i .45 - mało powszechny w Polsce ?


Recommended Posts

Cześć, ostatnio czytając przepisy i przeglądając oferte różnych firm zainteresował mnie kaliber .40 i .45 Z ciekawości zapytam czy w Polsce jakiekolwiek instytucje i agencje wszelkiego typu uzywają takiej amunicji - w jakiej broni ?

 

Fragment przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na broń:

 

Pozwolenie na broń palną używaną do celów ochrony osobistej może być wydane na:

 

broń palną bojową,

 

broń palną gazową,

 

broń palną alarmową

 

w postaci pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6,35 mm do 9,65 mm (0,38")

 

Pozwolenie na broń palną używaną do ochrony innych osób może być wydane na:

 

broń palną bojową,

 

broń palną gazową,

 

broń palną alarmową

 

w postaci pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6,35 mm do 9,65 mm (0,38")

 

Czyli z tego wynika że osoba prywatna nie może uzyskac pozwolenia na np: takiego Glock'a 23 ktory jest na amunicje .40 ? Nawet agencje ochrony czy inne "prywatne służby mundurowe" nie mogą ?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Westie - jedyna, na prawdę jedyna, możliwość uzyskania pozowlenia na taką broń w Polsce to pozwolenie kat. D czyli pozwolenie sportowe. Przepisy nie dają innej możliwości i nawet gdyby Twój ojciec był samym Kaczyńskim niemógłby mieć pozwolenia kat. A.

Link to post
Share on other sites

Westie - jedyna, na prawdę jedyna, możliwość uzyskania pozowlenia na taką broń w Polsce to pozwolenie kat. D czyli pozwolenie sportowe. Przepisy nie dają innej możliwości i nawet gdyby Twój ojciec był samym Kaczyńskim niemógłby mieć pozwolenia kat. A.

 

A pozwolenie na kolekcjonerskie posiadanie broni ? Tam nie doczytałem żeby był okreslony maksymalny kaliber ?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie wiem dokładnie, ale pamiętam z jego relacji, że miał jakieś przejścia w pracy, żeby pozwolili mu korzystać z prywatnej broni. Ale to i czasy były inne, wczesne lata 80. ... Ale logicznie rzecz biorąc, ograniczenia co do broni sportowej są inne niż myśliwskiej czy do obrony osobistej. Mylę się?

Edited by Westie
Link to post
Share on other sites
A pozwolenie na kolekcjonerskie posiadanie broni ? Tam nie doczytałem żeby był okreslony maksymalny kaliber ?
Nie słyszałem o osobie prywatnej, która takie by miała ;) Choć kto wie....

 

Ale to i czasy były inne, wczesne lata 80. ...
Nie znam tak starych przepisów. Ale napisałeś, że "jest właścicielem" i dziś jedynie jak może go posiadać to na kat. D. Kilku moich znajomych różne 45-tki i nie jest to rzadna niezwykłość, ale raczej jako kolejna broń - kolkcjonerska, bo kulki za drogo wychodzą.

 

Ale logicznie rzecz biorąc, ograniczenia co do broni sportowej są inne niż myśliwskiej czy do obrony osobistej.
Są inne. Chcesz głębiej gadać na ten temat to poczytaj ustawę i rozporządzenie.
Link to post
Share on other sites
Nie znam tak starych przepisów. Ale napisałeś, że "jest właścicielem" i dziś jedynie jak może go posiadać to na kat. D. Kilku moich znajomych różne 45-tki i nie jest to rzadna niezwykłość, ale raczej jako kolejna broń - kolkcjonerska, bo kulki za drogo wychodzą.

 

Tu może być pies pogrzebany :)

Prawo nie działa wstecz, a więc może mieć stare pozwolenie, które nie zostało anulowane nowszymi przepisami.

Ot, taka mała spekulacja prawnicza z mojej strony :P

Link to post
Share on other sites

Nie, nie może. Prawo nie działa wstecz, ale też w aktualnym brzmieniu nie maszansy na posiadanie takiej broni. Nasze ustawodastwo bardzo restrykcyjnie podchodzi do broni, zobacz jak wyglądały sprawy w przypadku zmian w dostępie do wiatrówek - po zmianie przepisów właściciele egzemparzy, na które dotychczas nie trzebabyło posiadać zezwolenia mieli określony okres czasu na zdobycie zezwolenia lub sprzedaż wiatrówki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...