Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wiepr (Вепр)


Recommended Posts

Poza krótką wzmianką w jednym z tematów nic więcej na forum nie znalazłem. Jako, że lubię kombinować z przeróbkami (które nie zawsze doprowadzam do końca :) ) w oko mi wpadł taki oto "dzik" (ukr. Вепр). Trochę o nim poczytałem - tyle co znalazłem w necie. Niestety mało zdjęć a jeśli są, to kiepskiej jakości. Koledze tak się spodobał, że prawdopodobnie będę opracowywał mu konwersję AK74 na Вепрa. I tu prośba. Czy ktoś ma pozanetowe zdjęcia? Jeszcze jedno - co to jest?

vepr11ii2lo2.th.jpg

 

 

P.S Mówisz - masz, ale nie każdy zna cyrylicę. ;-)

Link to post
Share on other sites

Nie ormiański K2 tylko ukraiński Wiepr, przecież w temacie napisałem. I nie ma to być dysputa nad używaniem zanglizowanych nazw, którą z resztą zmieniłem na cyrylicę, tylko chodzi o zebranie wiadomości n.t. tego konkretnego karabinka. A pytanie dotyczy przełącznika na chwycie (zaznaczony kółkiem czerwonym).

Link to post
Share on other sites

To co pokazałeś, to nie jest docelowa odmiana Wiepra, tylko jeden z modeli. To na chwycie może - i pewnie jest - bezpiecznikiem (albo chwytowym, albo po prostu blokującym język spustowy bądź szynę), bo jeżeli się przyjrzysz zdjęciu na stronie Popenkera, to dotychczasowa dźwignia służy tylko jako przełącznik rodzaju ognia.

 

Najnowsza odmiana 5,45-mm kbk Wiepr jaką widziałem wygląda tak:

 

newvepr01axv1.jpg

Link to post
Share on other sites

Tak na oko, w prototypie ze zdjęcia Remova, odległość między magazynkiem a chwytem pistoletowym uległa, w stosunku do pierwszego prototypu, zmniejszeniu.

Catch22, jesteś pewien że ten magazynek jest kleszczony? Niby wygląda jak zwykły od AK74, i może nim jest, ale przy tej odległości od chwytu ni diabła nie dało by się go podpiąć ruchem wachadłowym.

Może Ukraińcy zastosowali jakiś "dynks", dzięki któremu daje się go podpinać prostoliniowo. Albo, skoro to prototyp, docelowo będą inne magazynki.

Link to post
Share on other sites

Trudno orzec na podstawie niedużego zdjęcia i to pod takim kątem - odległość może być nieco większa niż na to wygląda na zdjęciu. Remov kiedyś bawił się bodajże Jantarem gdzie ten problem przy stosunkowo "prostych" magazynkach Berylowych i było widać wyrażnie jak mało miejsca pozostaje na zakleszczenie magazynka w gnieździe.

 

Może i dałoby się przebudować gniazdo magazynka żeby "ząb" z AK74 wpinał się nieco inaczej niż zwykle, ale nadal mam wątpliwości co sensowności takiego rozwiązania (magazynki AK stosunkowo płytko siedzą w gnieździe w porównaniu do AR czy G36). Nie jestem skłonny wierzyć że Ukraińcy specjalnie na okoliczność prototypów Wepra przekonstruowali standardowe magazynki 5,45.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...