Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ISC Alfa 3 i baterie 9,6V...


Recommended Posts

siema

 

Zamierzam "przejść" z akuml. 8,4V na 9,6V. na opakowaniu od ładowarki znalazłem takie hasło: "ISC Szybkoładowarka 9,6V AC DC". Na samej ładowarce jest tylko przełącznik pomiędzy 7,2V i 8,4Vjak to jest w koncy z tym napięciem?? czy ładowanie akumlatora 9,6V jest mozliwe prądem o napięciu 8,4V ?? (wg, wskazania przełacznika).

 

wyczytałem na forum w starych tematach ze bateria nie bedzie doładowana do konca...czy rzeczywiscie jest to odczuwalne ?? czy ten proces psucia sie akumaltora jest prędki ?? czy rozpieprzy sie za powiedzmy 2 - 3 lata ??

 

i jescze jedno czy ładował ktos duuze akuml. ALFA?? np 2500 mAh, ile to zajmueje czasu i jakim natęzeniem traktować ??

 

dodam iż jestem totalnym laikiem w sprawach prądu w aegach i ładowania akulatorów wiec proszę piscie po ludzku :)

 

pozdrawiam

wilku

Link to post
Share on other sites

Ładowanie

 

Akumulatory niklowo-kadmowe ładowane są stałym prądem. Elektrody z niklu i kadmu, oraz elektrolit z wodorotlenku potasu umożliwiają wytworzenie napięcie ogniwa U=1,2V. Sprawność procesu ładowania wynosi około γ=60%, czyli w czasie ładowania należy doprowadzić więcej energii niż otrzymuje się przy wyładowaniu. Przyjmuje się, że energia doprowadzana wynosi 140 % energii odzyskiwanej. Oznacza to, że współczynnik ładowania jest równy 1,4. Normalne natężenie prąd ładowania akumulatora NiCd wynosi I=0,1C (C-pojemność akumulatora) w czasie (14-16) h. Parametry ładowania można określić z zależności:

I=Q x 1,4/t

gdzie:

I - prąd ładowania w A,

Q - pojemność w Ah,

1,4 - współczynnik ładowania,

t - czas ładowania w godzinach.

Napięcie ogniwa w trakcie ładowania stopniowo rośnie, dochodząc do wartości (1,45-1,5)V w końcowym etapie. Dla prądów ładowania o natężeniu poniżej 0,2 C nie jest konieczny nadzór nad procesem ładowania. Ładowanie powinno się odbywać w temperaturze pokojowej. Należy dokładnie sprawdzić polaryzację akumulatora przy podłączeniu do zasilacza. Bateria NiCd ulega zniszczeniu przy nieprawidłowym (odwrotnym) dołączeniu do zasilacza.

 

Ładowanie szybkie

Akumulatory niklowo-kadmowe mają bardzo korzystną właściwość, polegającą na możliwości przyjęcia dużego ładunku w krótkim czasie. Im krótszy jest czas ładowania, tym dokładniejsza musi być kontrola tego procesu. Napięcie ogniwa NiCd w czasie ładowania sukcesywnie wzrasta, aby w końcowym etapie nieznacznie zmaleć gdy ogniwo jest w pełni naładowane. W tym czasie temperatura ogniwa silnie wzrasta.

Nowoczesne ładowarki, przeznaczone do szybkiego ładowania wykorzystują metodę ΔU=f(t) (minus delta V), co oznacza, że wykrywają one zmniejszenie wartości napięcia i przerywają proces ładowania. Należy unikać nadmiernego wzrostu temperatury ogniw, gdyż znacznie skraca to czas ich eksploatacji. Z tego powodu zalecane jest używanie wyłączników bimetalowych lub termistorowych. Po szybkim ładowaniu temperatura ogniwa wynosi około t=45°C. Wyłącznik bimetalowy powinien być włączony szeregowo w obwód ładowania i umieszczony na obudowie ładowanego ogniwa. Gdy temperatura przekroczy wartość t=45°C, ładowanie zostaje przerwane. Szybkie ładowanie prądem o natężeniu I<1 C można również prowadzić przy użyciu wyłącznika czasowego, zgodnie z wcześniej podaną zależnością, lecz również wtedy należy stosować układy kontrolujące temperaturę akumulatora w celu uniknięcia jego przegrzania.

 

Może nie krótko ale zwięźle i na temat :D

 

PS.Materiał ten jest zaczerpnięty ze strony internetowej :

http://www.wsp.krakow.pl/~heilig/akunicd.htm

Link to post
Share on other sites

I tu jeszcze ważna informacja:

Akumulatory Ni-Cd mogą być ładowane i rozładowywane ponad 1000 razy, posiadają jednak przykry efekt uboczny zwany „pamięciowym”. Polega on na tym, że niecałkowicie rozładowany przed ponownym ładowaniem akumulator pamięta swój stan przed ładowaniem i nie pozwoli się rozładować ponownie poniżej tej wartości. Skutkiem tego jego użyteczna pojemność maleje nawet o 75 proc. Akumulatory Ni-Cd należy więc zawsze rozładowywać całkowicie przed ponownym ładowaniem (mówiąc całkowicie ktoś miał na myśli że pojedyńcze ogniwo 1,2V ma mieć 1V).

 

podaje jeszcze raz ten link :

http://www.wsp.krakow.pl/~heilig/akunicd.htm

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...