Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pozwolenia na bron w krajach UE


Recommended Posts

Kwestia dostepu obywateli do broni palnej jest suwerenną sprawą każdego z państw i wejście naszego kraju do UE niewiele tu zmieni.

Piszę o tym, aby zwrócić Waszą uwagę na fakt, że PL nie jest najbardziej restrykcyjnym krajem pod względem dostępu do broni palnej. Choćby we Włoszech nie wydaje się osobom cywilnym zezwoleń na broń w kalibrze większym niż 7,65, w Anglii żadna osoba cywilna nie posiada broni, a w Niemczech nie kupi się amunicji z wgłębieniem wierzchołkowym (HP) takiej jak LAPUA Megashock, którą bez problemu dostaniecie w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie z bronią w naszym kraju.

Tatoine

Link to post
Share on other sites
Kwestia dostepu obywateli do broni palnej jest suwerenną sprawą każdego z państw i wejście naszego kraju do UE niewiele tu zmieni.
Może tak, może nie. "W 1978 r. podpisana została przez grupę krajów europejskich "Europejska konwencja o kontroli nabywania i posiadania przez osoby prywatne broni palnej". Konwencję tę podpisało 15 państw członkowskich Rady Europy, zaś ratyfikowało - dziewięć. Sprawy kontroli nabywania i przechowywania broni palnej na terytorium Unii Europejskiej są przedmiotem Dyrektywy 91/477/EEC z dnia 18 czerwca 1991 r. W nawiązaniu do tej Dyrektywy Komisja przedstawiła dwa zalecenia dotyczące Europejskiej Karty Broni Palnej: 93/216/EEC z dnia 25 lutego 1993 r. oraz 96/129/EC z dnia 12 stycznia 1996 r."(*)
Choćby we Włoszech nie wydaje się osobom cywilnym zezwoleń na broń w kalibrze większym niż 7,65
To bynajmniej prawdą nie jest. "We Włoszech zezwolenie na broń może być wydane osobom, które ukończyły 18 lat; w przypadku gdy dotyczy to broni myśliwskiej - zezwolenie takie może być wydane osobie, która ukończyła 17 lat, posiada zgodę opiekuna prawnego i potwierdzone umiejętności posługiwania sie bronią. (...) We Włoszech pozwolenia na broń palną długą wydaje kwestor (szef policji w prowincji), zaś na rewolwery, pistolety i laski z ukrytym ostrzem - prefekt (zwierzchnik całości sił bezpieczeństwa publicznego w prowincji). (...) We Włoszech prowadzony jest przez departament bezpieczeństwa publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Krajowy Katalog Broni. Obejmuje on wszystkie rodzaje broni jaka została zakwalifikowana jako zwykła broń strzelecka. Każdy model ma własną pozycję katalogową i informację o parametrach technicznych i danych dotyczących jego produkcji. Natomiast każdy egzemplarz broni (z wyjątkiem wojskowej) podlega we Włoszech cechowaniu. " (*).

 

Mało tego - zastanawiałeś się kiedyś po co we Włoszech wprowadzono swego czasu kuriozalny kaliber 9mm x 21mm IMI. Problem polega na tym, że cywil nie może korzystać z broni na amunicję wojskową, a 9mm Parabellum została tak we Włoszech zaklasyfikowana (**).

w Anglii żadna osoba cywilna nie posiada broni
To też prawdą nie jest. Acz prawo jest jedynym z najbardziej restrykcyjnych w Europie, od czasu jego wprowadzenia ilość broni kulowej i śrutowej w prywatnych rękach znacząco spadła, a jego efekt jest... odmienny od zamierzonego, bowiem ilość przestępstw popełnianych za pomocą broni palnej wzrasta a nie maleje.

 

(*) za http://biurose.sejm.gov.pl/teksty/i-503.htm

(**) np. http://www.glockfaq.com/models.htm#calibers

Link to post
Share on other sites

To, że tylko część krajów ( niewiele ponad połowa) ratyfikowała dokument o którym wspominasz potwierdza jednak iż kwestia dostępu do broni palnej nie została zunifikowana pomimo ponad 20 lat od jej wprowadzenia.

To, co zmieni się w naszych przepisach znajduje się tutaj: http://www.lowiecki.pl/prawo/prawo_3.php i obawiam się, iż nie jest to dokładne odwzorowanie wspominanej przez Ciebie Dyrektywy jak i innych przepisów obowiązujących w Unii.

 

Włochy:

cywil nie może korzystać z broni na amunicję wojskową, a 9mm Parabellum została tak we Włoszech zaklasyfikowana.

Czyli potwierdza się to, że 9mm Para dostępne dla cywili nie jest. (przyznaję że pominąłem kal. 9mm x 21mm IMI, gdyż ten w PL raczej nie występuje, a przynajmniej ja się z nim nie zetknąłem)

 

Anglia:

To też prawdą nie jest (...) Acz prawo jest jedynym z najbardziej restrykcyjnych w Europie, od czasu jego wprowadzenia ilość broni kulowej i śrutowej w prywatnych rękach znacząco spadła, a jego efekt jest... odmienny od zamierzonego

Czyli znów nie mając racji mam rację ( choć troszeczkę :wink: )?

Sprawdzę to jednak u źródła aby nie siać zamętu ( nigdy nie weryfikowałem tej informacji) i postaram się przedstawić w miarę dokłądnie jak wygląda to w Anglii.

 

Dziekuję za cenne wyjaśnienia. Chętnie uzupełnię swoją wiedzę o podane przez Ciebie źródła.

Tatoine

Link to post
Share on other sites
To, że tylko część krajów ( niewiele ponad połowa) ratyfikowała dokument o którym wspominasz potwierdza jednak iż kwestia dostępu do broni palnej nie została zunifikowana pomimo ponad 20 lat od jej wprowadzenia.
Proces unifikacji prawa w UE jest procesem ciągłym, prawda?
Czyli potwierdza się to, że 9mm Para dostępne dla cywili nie jest.
Bynajmniej tego nie napisałeś. Napisałeś, że powyżej 7,65mm nie jest dostępna, co nie jest prawdą.
(przyznaję że pominąłem kal. 9mm x 21mm IMI, gdyż ten w PL raczej nie występuje, a przynajmniej ja się z nim nie zetknąłem)
Jak już pisałem kwestia dotyczy posiadania przez cywilów amunicji uznanej za wojskową. 9x19mm jest, 9x21mm nie jest. Ot cała tajemnica. Mają AFAIR też jakiś lokalny zamiennik .45ACP.
Link to post
Share on other sites

No dobrze. Skoro więc mamy dokonywać rozbioru wypowiedzi na czynniki pierwsze, to weźmy także i to, co łaskaw byłeś napisać ty.

KWESTIA UNIFIKACJI PRAWA W UE W ZAKRESIE BRONI PALNEJ

Kwestia dostepu obywateli do broni palnej jest suwerenną sprawą każdego z państw i wejście naszego kraju do UE niewiele tu zmieni.

Nie zechciałeś przyznać mi racji powołując się na link do art. Biura Studiów i Ekspertyz z 1997r. Cytaty pochodzą ze wskazanego przez ciebie artykułu mającego jak mniemam udowodnić mi, że przepisy UE w tym zakresie są wspólne lub za chwile takowe będą:

Proces unifikacji prawa w UE jest procesem ciągłym, prawda?

Prawda, ale podobnie jak wskazany przez ciebie artykuł także i to zdanie świadczy o czymś innym, niż to co byłeś uprzejmy napisać w swoim wcześniejszym poście nie zgadzając się z cytowaną na wstępie opinią.

Ponownie namawiam do zapoznania sie z czekającymi nas z chwilą wejścia do UE zmianami prawa w tym zakresie http://www.lowiecki.pl/prawo/prawo_3.php i porównianie ich chocby z "Europejską konwencją o kontroli nabywania i posiadania przez osoby prywatne broni palnej" którą samemu przytoczyłeś.

Nadal twierdzę iż prawo UE w zakresie dostępu do broni palnej nie jest ujednolicone - jeśli jednak nadal masz inne zdanie poparte istniejacymi przepisami, to prosze o ich wskazanie.

 

ROZWIĄZANIA PRAWNE W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

w Anglii żadna osoba cywilna nie posiada broni

skomentowałeś

To też prawdą nie jest

Tymczasem nowelizacja Firearms (Amendment) Act 1997 No 2, uchwalona w 1997 roku wprowadziła niemal całkowity zakaz posiadania broni palnej w Zjednoczonym Królestwie. Jedyną bronią palną nie objętą zakazem jest powtarzalna długa broń myśliwska (sztucery i strzelby gładkolufowe) oraz broń długa kalibru .22 cala, na które uzyskuje się pozwolenie.

Źródło: http://www.giwera.pl/artykuly/2003/news01/dostep.htm

 

Przepraszam za długość tego tekstu, ale poczułem się zobowiązany wyjaśnić kwestię równie dokładnie co mój Szanowny Dyskutant.

Link to post
Share on other sites
Nie zechciałeś przyznać mi racji
Sprawdź jeszcze raz to, co napisałem.
Na V sesji Komisji Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości ONZ (...) przedstawiono raport (...) w którym zaleca się prowadzenie dalszych prac badawczych nad zwiększaniem kontroli produkcji i nandlu bronią palną.

Od zaleceń do konkretnych aktów prawnych istnieje jednak dosyć długa droga i sam fakt że przez 20 lat nie udało się wprowadzić jednolitego unormowania dot. posiadania i uzywania broni palnej w samej UE nalepiej o tym świadczy.

Wyjaśnij mi co ma wspólnego komisja ONZ z prawem w UE? A co do szybkości wprowadzania zmian prawnych - to, że w naszym kraju przez 40 lat nie można było posiadać powiedzmy fabryki nie oznacza, że owo prawo nie mogło się zmienić w ciągu ostatnich lat 10. O dziwo - nawet się tak zmieniło. Jakie wnioski z tego można wyciągnąć? Prawo w UE też ulega modyfikacjom i to szybszym w ostatnich latach.

 

Dodatkowo - ja się nie upieram, że prawo będzie ujednolicone, natomiast pewności nie masz. I to pisząc "Może tak, może nie". wyraziłem krótko i w prostych - mam nadzieję - słowach. O co Ci konkretnie chodzi - przyznaję - nie rozumiem.

Tymczasem nowelizacja Firearms (Amendment) Act 1997 No 2, uchwalona w 1997 roku wprowadziła niemal całkowity zakaz posiadania broni palnej w Zjednoczonym Królestwie. Jedyną bronią palną nie objętą zakazem jest powtarzalna długa broń myśliwska (sztucery i strzelby gładkolufowe) oraz broń długa kalibru .22 cala, na które uzyskuje się pozwolenie.
Jeśli chcesz bawić się w semantykę, to jak rozumieć "niemal"? Ty napisałeś jasno - jest zakazana, natomiast w cytowanym powyżej tekście już osłabiasz swoje zdanie. Może nieco więcej konsekwencji w wypowiedzi? :wink:
Link to post
Share on other sites
Jeśli chcesz bawić się w semantykę, to jak rozumieć "niemal"? Ty napisałeś jasno - jest zakazana, natomiast w cytowanym powyżej tekście już osłabiasz swoje zdanie. Może nieco więcej konsekwencji w wypowiedzi?

Podając źródło tego cytatu liczyłem, że zechcesz się z nim zapoznać. Obawiam się, że tego nie uczyniłeś. Cytat pochodził dokładnie stamtąd. Zapytaj więc autora, dlaczego użył sformułowania "niemal".

 

Może więc podsumujmy:

- UE nie posiada wspólnych unormowań prawnych w zakresie dostępu do broni palnej. Pomimo trwających od ponad 20 lat prac akty prawne nie są jeszcze gotowe.

- Obecna praktyka poszczególnych państw-członków UE jest zróżnicowana:

Włochy - zabronienie dostępu osobom prywatnym dostępu do broni strzelającej amunicją 9Para ( jako broni zarezerwowanej do użytku wojskowego) doprowadziło do pojawienia się inncy kalibrów broni jak choćby 9mm x 21mm IMI, nieznanego ( czy też małoznanego) w innych krajach UE.

Anglia - wprowadzone w ostatnim okresie akty prawne wprowadziły niemal całkowity zakaz posiadania broni palnej za wyjątkiem broni myśliwskiej oraz broni długiej kal. .22

czy też dyskutujemy nadal? :wink:

Link to post
Share on other sites
Podając źródło tego cytatu liczyłem, że zechcesz się z nim zapoznać. Obawiam się, że tego nie uczyniłeś.
Kto powiedział, że tego nie zrobiłem? Źle się zatem obawiasz.
Cytat pochodził dokładnie stamtąd. Zapytaj więc autora, dlaczego użył sformułowania "niemal".
Świetnie, a przytoczyć jak to się ma do Twoich wcześniejszych słów: "w Anglii żadna osoba cywilna nie posiada broni"?
- UE nie posiada wspólnych unormowań prawnych w zakresie dostępu do broni palnej. Pomimo trwających od ponad 20 lat prac akty prawne nie są jeszcze gotowe.
Tyle tylko, że od dłuższego czasu istnieje coś takiego jak Europejska karta broni palnej. Jest to było nie było krok do takiej normalizacji. I dotyczy to ostatnich 10 lat, nie zaś 20.
- Obecna praktyka poszczególnych państw-członków UE jest zróżnicowana:
Z tym nie polemizowałem.
Włochy - zabronienie dostępu osobom prywatnym dostępu do broni strzelającej amunicją 9Para ( jako broni zarezerwowanej do użytku wojskowego) doprowadziło do pojawienia się inncy kalibrów broni jak choćby 9mm x 21mm IMI, nieznanego ( czy też małoznanego) w innych krajach UE.
Mam wrażenie, że teraz Ty nie czytasz tego do czego podajesz przekierowanie. Zerknij na stronę: http://www.giwera.pl/artykuly/2003/news01/dostep.htm, dla przypomnienia, Twoja wcześniejsza wypowiedź brzmiała: "Choćby we Włoszech nie wydaje się osobom cywilnym zezwoleń na broń w kalibrze większym niż 7,65".
czy też dyskutujemy nadal?
A o czym? Napisałeś kilka niesprawdzonych tez, poprawiłem Cię, poszukałeś informacji i dowiedziałeś się tego i owego. Nie wiem dlaczego tak trudno Ci się z tym pogodzić, starasz się za wszelką cenę do tego nie przyznać i rozwodnić temat. Ale jeśli chcesz polemizować nadal...
Link to post
Share on other sites
Napisałeś kilka niesprawdzonych tez, poprawiłem Cię, poszukałeś informacji i dowiedziałeś się tego i owego. Nie wiem dlaczego tak trudno Ci się z tym pogodzić, starasz się za wszelką cenę do tego nie przyznać i rozwodnić temat. Ale jeśli chcesz polemizować nadal...

Czyli fale mojej niewiedzy rozbiły się o tamę profesjonalizmu. Jakoś go jednak nie dostrzegłem. Tak, przyznaję - przeczytałem z uwagą zarówno to co napisałeś jak i artykuły podane przez ciebie jako źródła. Przeczytałem, wyciągnąłem wnioski i skorygowałem błędy. A ty? - nadal twierdzisz, że jesteś bezbłędny. Już pędzę budować sobie ołtarzyk na którym napiszę REMOV :?

 

To, że w Polsce 40 lat temu zabrano komuś fabrykę, lub to że w ciągu 20 lat w UE udało sie przyjąć zaledwie jeden :!: dokument unifikujący przepisy to faktycznie argumenty na to, że w UE istnieje wspólne prawo w dostępie do broni.

 

Pat_rws - o udowodnienie mi jak marnym jestem robakiem.

Link to post
Share on other sites
A ty? - nadal twierdzisz, że jesteś bezbłędny. Już pędzę budować sobie ołtarzyk na którym napiszę REMOV
O, kolejny?
To, że w Polsce 40 lat temu zabrano komuś fabrykę, lub to że w ciągu 20 lat w UE udało sie przyjąć zaledwie jeden :!: dokument unifikujący przepisy to faktycznie argumenty na to, że w UE istnieje wspólne prawo w dostępie do broni.
A w którym miejscu ja coś takiego napisałem, iż istnieje wspólne prawo w dostępie do broni, możesz mi powiedzieć? Gdzie podałem jakieś argumenty na to? Znowu nadinterpretacja? Sam z swoimi tezami polemizujesz czy jak?
o udowodnienie mi jak marnym jestem robakiem.
Purażonej księżniczki silącej się na marną złośliwość mnie osobiście wydaje się bardzo infantylna. Ale jak ktoś lubi takie zachowanie... obawiam się, że nie odpłacę Ci się niczym podobnym. Wiesz, wiek nie ten :wink:
Link to post
Share on other sites

Trzy pytania:

- Jakie akty prawne regulujące dostęp do broni palnej ( za wyjątkiem Europejskiej karty broni palnej) zostały przyjęte przez państwa UE?

- Jak wygląda kwestia dostępu do broni palnej we Włoszech?

- Jak wygląda kwestia dostępu do broni palnej w Anglii?

 

Oczekuję konkretnych odpowiedzi. Myślę że nie powinny sprawić ci one najmniejszego problemu. Przekonaj mnie że jesteś faktycznie tym, za kogo się podajesz.

 

Osobiste wycieczki dotyczące mojej osoby jak i wieku pozostaw sobie. Lub swoim kolegom. Z piaskownicy.

Link to post
Share on other sites

Panowie, wezcie sie.... Uspokojcie. Remov juz ma wystarczajaco duzo Oltazow Za Zaslugi wiec problemu nie ma, w kwestii marnych robakow na forum jest silna konkurencja wiec raczej sie tam nie dostaniesz Tatione ;). A teraz podajcie sobie graby i na piwo. Dla mnie tez jedno :]

Link to post
Share on other sites
Przekonaj mnie że jesteś faktycznie tym, za kogo się podajesz.
Za kogo się według Ciebie podaję i dlaczego mam Cię do czegoś przekonywać, możesz mi to łaskawie wyjaśnić? Bo ja do tej pory na forum ani razu nie podałem kim jestem i co robię. Ale to taki drobny szczegół, który mógł umknąć Twojej uwadze.
Osobiste wycieczki dotyczące mojej osoby jak i wieku pozostaw sobie. Lub swoim kolegom. Z piaskownicy.
Wiesz, to się nazywa w psychologii zjawisko przeniesienia - innymi słowy najbliższe Ci skojarzenia wykorzystujesz celem opisu innych osób. Dodajmy, że najczęściej nie ma to nic wspólnego z rzeczywstością. Co do osobistych wycieczek pod Twoim adresem, to sam dokonale sobie to robisz - ja osobiście nie udowadniałem i nie udowadniam, że jesteś robakiem, marnym czy nie - to kolejny raz Twoja własna interpretacja polemiki. Po raz kolejny niepoprawna muszę rzec. Podałem tylko punkty w których nie masz racji, jak widzę fakt, że możesz się mylić działa na ciebie cokolwiek dziwnie, stąd takie agresywne zachowanie.

 

Oj czuję, że i tym razem z ołtarzyka nici :wink:

 

Przy okazji - jakoś nie zauważyłem, abyś podał, gdzie to rzekomo napisałem, iż istnieje wsólne prawo dostępu do broni w UE. Jak już napisałem - wymyślasz coś sobie i polemizujesz z własnymi tezami. Celu takiego działanie nie rozumiem.

 

Czy coś jeszcze, bo powoli zaczyna się to dla mnie robić męczące?

Link to post
Share on other sites
Takiej właśnie odpowiedzi się spodziewałem.
Gratuluję zdolności przewidywania.

 

Ja również nie liczyłem, że uzyskam odpowiedź na powtarzane już po raz trzeci pytanie (może nie zauważyłeś), gdzie to rzekomo napisałem o jednolitym prawie dostępu do broni w UE, a zdaje się z tym bardzo gorąco i emocjonalnie starasz się polemizować. Nie doczekam się, prawda? :wink:

Link to post
Share on other sites

Przy okazji - jakoś nie zauważyłem, abyś podał, gdzie to rzekomo napisałem, iż istnieje wsólne prawo dostępu do broni w UE. Jak już napisałem - wymyślasz coś sobie i polemizujesz z własnymi tezami. Celu takiego działanie nie rozumiem.  

 

remov..nie obraz sie ale to własnie tatoine postawił teze, że prawo do posiadania broni w uni nie jest jednolite i kazy kraj ma swoje prawo w tym zakresie a TO WŁASNIE TY wszcząłes polemike z tym zdaniem mówiąc "może tak może nie" iprzytaczając dokumenty na potwierdzenie tezy o tym , że lada chwila (proces ciągły) będziemy miec jednolite prawo.

nie stwierdzasz tego kategorycznie bo jest tak jak mówi tatoine ale sugarujesz, że to sie zmienia na jednolite prawo w uniii

i stąd cała ta wymiana zdań pod koniec której jakos wykrecasz kota ogonem.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
remov..nie obraz sie ale to własnie tatoine postawił teze, że prawo do posiadania broni w uni nie jest jednolite i kazy kraj ma swoje prawo w tym zakresie a TO WŁASNIE TY wszcząłes polemike z tym zdaniem mówiąc "może tak może nie" iprzytaczając dokumenty na potwierdzenie tezy o tym , że lada chwila (proces ciągły) będziemy miec jednolite prawo.
Spokojnie, panie władzo :wink: Mam wrażenie, że zabawy Tatione ze zmianą kierunku wątku, na taki jak mu pasuje zaczynają oddziaływać na innych.

Zacznijmy od tego, że odpowiedziałem mu na kilka uwag dotyczących prawa dostępu do broni. Jednym z nich była kwestia ogólnoeuropejskich unormowań. Bynajmniej nie polemizowałem z faktem, że OBECNIE takich unormowań nie ma, natomiast polemizowałem z tym, że ich nie będzie. Poza tym - gdzie w mojej odpowiedzi znalazłeś coś sugerującego, że lada chwila sytuacja się zmieni? Zerknij jak brzmiała moja odpowiedź pierwotnie.

nie stwierdzasz tego kategorycznie bo jest tak jak mówi tatoine ale sugarujesz, że to sie zmienia na jednolite prawo w uniii i stąd cała ta wymiana zdań pod koniec której jakos wykrecasz kota ogonem.
Cougar - gdzie coś wykręcam ogonem? Zacznij czytać od początku i prześledź jak rozwijała się polemika. Unia jest organizmem bardzo powoli wprowadzającym nowe przepisy, niemniej jednak jest ich coraz to więcej, zarządzeń i tak dalej. Jak będzie brzmiała Twoja odpowiedź, gdy za rok czy dwa UE zajmie się jednak zmianami w dostępie obywateli do broni? Nazwiesz to rewolucją, czy elementem ciągłego procesu tworzenia norm? A mnie tylko o to chodziło, a nie o wdawanie się w bezsensowne przepychanki z kolegą, kto ma rację.

 

Zwłaszcza, że sprowadził dyskusję do rozważań nad jednym jedynym elementem swojej pierwotnej odpowiedzi. Innymi słowy zawęził temat do tego co mu pasowało i przyczepił się sformułowania. To tyle z mojej strony.

Link to post
Share on other sites
Mam wrażenie, że zabawy Tatione ze zmianą kierunku wątku, na taki jak mu pasuje zaczynają oddziaływać na innych.

Ja nie rozumiem, Coguar nie rozumie....- a może jest tak że nikt ciebie nie rozumie? Zresztą, właściwie to zrozumiałe.

 

Zacznijmy od tego, że odpowiedziałem mu na kilka uwag dotyczących prawa dostępu do broni.

Nie odpowiedziałeś bo nie potrafiłeś na nie odpowiedzieć. Zamiast tego wylałeś na mnie jakąś breję.

 

Bynajmniej nie polemizowałem z faktem, że OBECNIE takich unormowań nie ma, natomiast polemizowałem z tym, że ich nie będzie.

CZŁOWIEKU, A GDZIE JA NAPISAŁEM, ŻE ICH NIE BĘDZIE????????

 

Navy - błagam, zakończ już tę dyskusję bo nie zdzierżę tego nadętego i bezustannego dopierdalania się do mnie :!:

 

 

 

 

 

Przepraszam.

Link to post
Share on other sites
Ja nie rozumiem, Coguar nie rozumie....- a może jest tak że nikt ciebie nie rozumie? Zresztą, właściwie to zrozumiałe.
Navy - błagam, zakończ już tę dyskusję bo nie zdzierżę tego nadętego i bezustannego dopierdalania się do mnie

 

Tia. Ja się - pardon my French, ale powtarzam tylko słowa rozmówcy - do Ciebie w sposób "nadęty i bezustanny dopierdalam"? Atak personalny w pierwszym zdaniu to pojawił Ci się zupełnie przez przypadek, jak mniemam? Wiesz, ze swojej strony nie zamierzam odpłacać się żadnymi obelgami na takim poziomie. Mnie osobiście Twoja osoba niespecjalnie obchodzi.

 

Navy, jeśli o mnie chodzi, to "polemikę" zakończyłem, niezależnie co Tatoine sobie jeszcze wymyśli. Możesz zakończyć wątek, możesz zostawić go w spokoju, Twoja wola.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...