Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Spadochroniarze (Fallschirmjäger)


Recommended Posts

Witam!

 

Mam do Was kilka pytań dotyczących "zwykłych" spadochroniarzy BW, a więc, jeżeli się nie mylę, żołnierzy służących w Fallschirmjägerbataillon 261, 263, 313 oraz 373.

 

Jakich wersji G36 używają? Czytałem różne opinie na niemieckich stronach, i już nie mam pewności w tym temacie.

 

Jakie typy oporządzenia są przez nich stosowane? W tym wątku znajduje się informacja o "nagminnym używaniu kamizelki KSK", jednak z innego posta wynika, że jedyne kontraktowe kamizelki BW to "kamizelka amunicyjna Heima" i IdZ , a więc nie może to być oporządzenie "przydziałowe".

 

Nie mam także pewności co do używanych przez nich mundurów, choć w odniesieniu między innymi do KSK można odnaleźć nazwy wskazujące na produkcję właśnie dla spadochroniarzy.

 

Podsumowując, interesują mnie różnice pomiędzy "podstawowym" i "powietrzno-desantowym" oporządzeniem oraz uzbrojeniem żołnierzy Bundeswehry. Przepraszam, jeżeli niektóre z zadanych przeze mnie pytań są oczywiste, jednak choć na część z nich chyba znam odpowiedź, wolę się upewnić i poznać Wasze wiadomości na ten temat.

Edited by tomek1988
Link to post
Share on other sites

Witam

odpowiedz na twoje pytanie jest bardzo prosta i juz bylo oglnikowo opisywana w tym temacie. Zolnierze sluzby zasadniczej, a wiec nie zawodowi i nie jednostek specjalnych, maja w BW zawsze standartowe wyposarzenie i uzbrojenie. Powoli przechodzi sie na IdZ.

Dopiero ci drudzy maja mozliwosc doboru sprzetu bardziej specjalistycznego wg wlasnego uznania. Jedyna z podstawowych roznic w tych jednostkach jest uzywanie innego modelu helmu i innych butow.

Uprzedzajac kolejne pytanie zdjec nie mam. Ronin pewnie cos znajdzie.

Edited by wolf75
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o pytania to:

 

Spadochroniarze używają G36 w zwyczajnej wersji. Wersja K jest naprawdę rzadko i wyjątkowo używana - widziałem może na kilku zdjęciach.

 

Jeśli chodzi o kamizelki to wymieniłeś kamizelki oporządzeniowe - tzn. takie noszone albo same (gdy "opancerzenie" nie jest potrzebne), albo zakładane na przeciwodłamkową (rzadka konfiguracja - widziałem kilka razy spadochroniarza w kamizelce Heima założonej na kamizelkę Mehlera Typ SK, tzn. w wersji dla oddziałów specjalnych:

 

http://www.m-v-s.de/de/pdf/produkt_pdf1.php?id=198

 

Faktycznie często w użyciu jest kamizelka KSK (kamizelka amunicyjna Heima to ta sama kamizelka) ew. powoli wchodzi IdZ. Te dwie są więc w użyciu raczej gdy żołnierze nie potrzebują akurat kamizelek przeciwodłamkowych.

Jeżeli natomiast potrzebują, to noszą... Zwykłe kamizelki Mehlera Typ ST (opisana już w tym wątku):

 

http://www.m-v-s.de/de/pdf/produkt_pdf1.php?id=199

 

Jest to kamizelka zintegrowana więc odpada konieczność używania osobnego oporządzenia.

 

Poza tym jest w użyciu inna wersja hełmu (desantowa) - płytsza, bez daszka, z "nabrodnikiem" na pasku.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Faktycznie często w użyciu jest kamizelka KSK (kamizelka amunicyjna Heima to ta sama kamizelka)

Tu rzeczywiście się pomyliłem, po prostu porównując wrzucane przez Ciebie zdjęcia z recon-company.com i rangershop.pl nie pomyślałem, że to po prostu to samo oporządzenie. Gdy klika się na to drugie, pojawia się strona sklepu i tam podana jest już nazwa "Kamizelka komandosów KSK". Nie wiem czemu przeoczyłem tę informację, mimo, że wchodziłem w tamtego linka co najmniej kilkukrotnie :). Szczerze mówiąc, myślałem, że jeżeli oprę się głównie na cytowaniu informacji zawartych w Twoich postach, uda mi się uniknąć pomyłki. A jednak :). Na razie nie czuję się po prostu wystarczająco pewnie w temacie BW, bo informacje dotyczące tej armii ciągle staram się sobie uporządkować.

 

Poza tym jest w użyciu inna wersja hełmu (desantowa) - płytsza, bez daszka, z "nabrodnikiem" na pasku.

 

Co do hełmu generalnie nie miałem wątpliwości, jedyny problem to jego oryginalna nazwa, której nigdzie nie mogę odszukać. Zwykle pojawiają się nazwy takie jak na flecktarn.co.uk, czyli "German Army Parachutist Kevlar Helmet" :).

 

Zastanawia mnie jeszcze sprawa żołnierzy odbywających służbę zasadniczą w Division Spezielle Operationen, a mianowicie które jej "części składowe" są w pełni zawodowe.

 

Dziękuję Wam za odpowiedzi na moje pytania.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Link to post
Share on other sites

Hmmm... A nie jest przypadkiem tak, że cała DSO jest w pełni zawodowa? Nie wiem w sumie, nie znam statystyk, ale myślę, że jeżeli zdarza się tam poborowy to najwyżej w magazynie, albo czyszcząc toalety. Ale specjalistą od struktury armii nie jestem - mogę się mylić.

 

Co do hełmu to znaleźć go będzie bardzo ciężko, a jak już się znajdzie to za kosmiczne pieniądze (i to raczej przez e-bay - wiem bo często prześwietlam aukcje w poszukiwaniu hełmu dla siebie), więc lepiej sobie odpuść na starcie. Na początek najlepiej poszukaj jakiejś w miarę taniej kamizelki Mehlera, i dopiero później kompletuj rzadszy sprzęt.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

http://img115.imageshack.us/my.php?image=w...pezielleea0.png[/img]

DSO składa się na dzień dzisiejszy z: Stabskompanie Division Spezielle Operationen (Regensburg) Luftlandebrigade 26 (Saarlouis) Luftlandebrigade 31 (Oldenburg) Kommando Spezialkräfte (Calw) Luftlandefernmeldekompanie 100 (Regensburg) Luftlandefernmeldekompanie 200 (Dillingen) Fernspählehrkompanie 200 (Pfullendorf) Luftlandeflugabwehrraketenbatterie 100 (Seedorf).

wg. nowej struktury bw 2010 będzie wyglądała następująco: Stabskompanie Division Spezielle Operationen (Stadtallendorf) Luftlandebrigade 26 (Saarlouis) Luftlandebrigade 31 (Oldenburg) Kommando Spezialkräfte (Calw) Luftlandefernmeldebataillon (Stadtallendorf) Fernspählehrkompanie 200 (Pfullendorf) Luftlandeflugabwehrraketenbatterie 100 (Seedorf).

Są to jednostki w których służą zarówno żołnierze zawodowi, kontraktowi (SaZ 02, 04, 06, 08, 12) jak i normalni poborowi (W10).

Będzie to dywizja zrzeszająca 10.000 żołnierzy z landów: Niedersachsen, Saarland, Rheinland-Pfalz, Bayern oraz Baden-Württemberg.

Edited by dingo
Link to post
Share on other sites

Hmmm... A nie jest przypadkiem tak, że cała DSO jest w pełni zawodowa?

 

Zadając to pytanie opierałem się na tym, co napisał wolf75, a z Jego odpowiedzi wynikało, że żołnierze służący w Fallschirmjägerbataillon 261, 263, 313 oraz 373 w dużym stopniu odbywają w nich służbę zasadniczą.

 

Na początek najlepiej poszukaj jakiejś w miarę taniej kamizelki Mehlera, i dopiero później kompletuj rzadszy sprzęt.

Zapomniałem dodać, że po prostu interesuję się między innymi militariami, w tym jednostkami powietrzno-desantowymi i zadaję Wam te pytania, by poszerzyć swoją wiedzę w tych tematach. W dodatku nigdy nie brałem udziału w żadnych imprezach ASG, mieszkam w małym mieście i nie miałem dotychczas takich możliwości :). Jednak niewykluczone, że w przyszłości zajmę się poważniej tym tematem , a wtedy taka wiedza byłaby mi przydatna, bo część rekonstrukcyjna jest dla mnie bardzo istotna. Mam nadzieję, że nie uznacie czasu poświęconego na wytłumaczenie mi tych kwestii za zmarnowany :).

 

Co do zdania o zrzeszaniu żołnierzu z wybranych landów, jak rozumiem to ograniczenie dotyczy tylko żołnierzy służby zasadniczej?

Edited by tomek1988
Link to post
Share on other sites

Są to jednostki w których służą zarówno żołnierze zawodowi, kontraktowi (SaZ 02, 04, 06, 08, 12) jak i normalni poborowi (W10). -oczywiście z wyjątkiem KSK Claw. Tam służą żołnierze zawodowi i kontraktowi (od SaZ 08) i stopnia "Feldwebel"

 

Co do liczby 10.000 jest to przyszłościowa ilość wszystkich żołnierzy DSO.

Było by to trochę dużo jeżeli mieli byśmy 10.000 tylko na służbie zasadniczej.

Biorąc pod uwagę fakt że całe niemcy miały w 2006r. jakieś 34.000 żołnierzy pełniących służbę zasadniczą ;-)

Edited by dingo
Link to post
Share on other sites

Co do liczby 10.000 jest to przyszłościowa ilość wszystkich żołnierzy DSO.

Było by to trochę dużo jeżeli mieli byśmy 10.000 tylko na służbie zasadniczej.

Pominąłem fakt 10000 żołnierzy, po prostu ciężko mi uwierzyć, że tylko ludzie z wybranych landów mogą służyć zawodowo w DSO. Bo miejsce zamieszkania chyba niekoniecznie świadczy o tym, że ktoś jest bardziej "über" :).

 

zyczymy ci kolego powodzenia w twoich planach

Dziękuję i jednocześnie przepraszam za ten OT, moja ewentualna kolejna wypowiedź w tym temacie będzie już dotyczyła "wyposażenia żołnierza BW".

Link to post
Share on other sites

przepraszam ale chyba źle sprecyzowałem moją wypowiedź. Nie chodzi tutaj wyłącznie o żołnierzy z wybranych landów. Główną część tej dywizji stanowią owi żołnierze, ale jeśli ktoś z np. Rostoku chciałby się tam dostać to podejrzewam że jego podanie o przeniesienie zostało by pozytywnie rozpatrzone.

Edited by dingo
Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

A czym dokładnie różnią się buty skoczków?

 

Wcześniejsze modele różniły się zasadniczo. Od czasu wprowadzenia nowego modelu obuwia, tj. model 2000 lub 2005, nie ma już specjalnego podziału i skoczkowie używają standartowych butów.

Jako materiał poglądowy sugeruje stronkę Bundeswehry, na temat

Fallschirmjäger

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Mam pytanie odnośnie Fallschirmjäger. Znalałem parę wersji i ciekawi mnie, które do czego służą.

 

http://www.asmc.de/en/Insignia/BW-Beret-In...-cloth12-p.html

http://www.asmc.de/en/Insignia/BW-Beret-In...ara-gold-p.html

http://www.asmc.de/en/Insignia/BW-Beret-In...-cloth10-p.html

http://www.asmc.de/en/Insignia/BW-Beret-In...a-metall-p.html

 

I czy szarotka jest używana przez Fallschirmjäger (bo tak mi się o uszy obiło)?

 

http://www.asmc.de/en/Insignia/Pins/Pin-mi...delweiss-p.html

 

I ostatnie pytanko. Czy to jest po porstu bajer czy jest coś takiego używane powszechnie?

 

http://www.asmc.de/en/Insignia/Pins/Pin-mini-Eagle-p.html

 

Z góry dzięki za pomoc i jak napisałem jakieś głupoty to przepraszam. :)

Link to post
Share on other sites

Szarotka jest charakterystycznym znakiem tylko i wyłącznie Gebirgsjagerów.

 

Tutaj muszę się nie zgodzić.

Prawo do noszenia szarotki, tym razem na berecie, ma jeszcze Panzergrenadierbataillon 112, ale jest to swoisty wyjątek... ;-)

 

 

@Seba_stian

Ten mały Adler to tylko taki bajerek. ;-)

Jeżeli chodzi o blachy to ja nie spotkałem się z użyciem innych niż ta standardowa:

48553_0.jpg

(u oficerów wyższych widuje się jeszcze czasem te wersje wyszywane...)

Link to post
Share on other sites

Potwierdzam informację podaną przez Jurgena. Zgodnie z ZDv 37/10:

 

540. Edelweiß

Soldaten von festgelegten Truppenteilen des Wehrbereichskommandos VI/l.

Gebirgsdivision, der Jägerbrigade 37 und der Gebirgs- und Winterkampfschule tragen

am Barett zusätzlich zum Barettabzeichen ihrer Truppengattung (Nr. 541) und an der

Bergmütze ein altsilberfarbenes, metallgeprägtes Edelweiß mit goldfarbenen

Staubgefäßen.

 

Na potwierdzenie:

 

080423d.th.jpg

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...