Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy mam prawo do zwrotu ?


Recommended Posts

Witam

Jakiś czas temu zakupiłem poprzez allegro replikę sprężynową. Według opisu aukcji miała mieć wysoką kulture pracy, 400 fps itp. Po dość długim czasie otrzymałem paczkę (Ah ta polska poczta...). Pierwsze wrażenie, super, opłacił się zakup. Godzinę potem wystawiłem pozytywa.

 

Po powrocie do domu postanowiłem replikę przestrzelać. No i tu zaczęły się schody... Bo replika zamiast strzelać - pluje. Na 5 metrów. Dosłownie :/. Zdzwoniłem się z kontrahentem, powiedział że należy wyregulować hopka, bo może się przekręcił i kulkę blokuje... Tymczasem regulacji hopup... nie ma. Przynajmniej w żadnym widocznym miejscu na zewnątrz repliki... Drugą wadą jest pęknięcie w miejscu klejenia częsci body...

 

Replika miała być sprawna. Wystawiona jako używana (zaznaczono na allegro)

 

Moje pytanie brzmi : czy przysługuje mi prawo żądania zwrotu pieniędzy za replikę i odesłania jej, jako towar niezgodny z opisem aukcji... ?

Edited by Azur
Link to post
Share on other sites

Normalnie masz prawo 10 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny, ale czy to się tyczy aukcji internetowych to głowy nie daję, muszę sprawdzić i się w 100% upewnić.

 

 

EDIT: Upewniłem się i nie można(co by nie było podparte ustawą o ochronie praw konsumentów :-F )

Edited by Tebow
Link to post
Share on other sites

Czysto teoretycznie jeśli brak info takiego jak niżej masz prawo do zwrotu, ale zaznaczam ze nie znam przypadku kiedy ktoś się na to powołał :

 

Według nowych przepisów prawa Unii europejskiej dotyczących zakupu towaru od osób prywatnych, informuję:

 

Przedmioty przeze mnie wystawiane nie podlegają: gwarancji, rękojmi ani zwrotowi po dokonaniu transakcji, chyba że w aukcji zaznaczono inaczej. Jeżeli weźmiesz w niej udział tzn. że się z tym zgadzasz. Zgodnie z prawem EU dodatek ten powinien znajdować się pod każdą aukcją, w przeciwnym przypadku sprzedawca jako osoba prywatna zobowiązany jest do rocznej gwarancji na sprzedany towar nowy czy używany.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Zgodnie z prawem EU dodatek ten powinien znajdować się pod każdą aukcją, w przeciwnym przypadku sprzedawca jako osoba prywatna zobowiązany jest do rocznej gwarancji na sprzedany towar nowy czy używany.
Czy mógłbyś podać jakieś konkrety (np. numer ustawy która tak mówi)? Bo z tego co się orientuje to przepisy, które wynikają z Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie dotyczą sprzedaży aukcyjnej, a sama gwarancja jako taka nie jest obowiązkowa, więc ciężko mi uwierzyć, że jakieś przepisy mogą nakazać ją dawać. Chyba, że uznamy sprzedaż aukcyjną na Allegro nie jak aukcję, ale jedynie licytację najlepszej oferty i zawarcia umowy tak jak to zrobił niemiecki sąd.

 

Jeśli towar sprzedał zwykły sprzedawca, a nie firma to odpowiedzi na swoje pytanie powinieneś szukać w Kodeksie Cywilnym.

Link to post
Share on other sites

 

Widzę, że nie chciało się Ci sprawdzić linka, który podałem. Sprawa wcale nie jest taka oczywista. Aukcja internetowa nie spełnia wszystkich wymogów rzeczywistej aukcji i w przypadku rozstrzygnięcia sprawy przez sąd może być ciekawie (niestety w Polsce jak dotąd nie było czegoś takiego). W skrócie:

sąd odrzucił jego roszczenia, stwierdzając, że w przypadku zawarcia umowy dzięki witrynie eBay nie doszło do działania ze strony aukcjonatora, a kontrakt doszedł do skutku przez przyjęcie oferty licytujących (w tym sensie wystawienie towaru na aukcji jest zaproszeniem do składania ofert, licytacja jest złożeniem oferty a "wylicytowanie" jest przyjęciem oferty i tak dochodzi do umowy). Wobec tego jubiler był zobligowany do przyjęcia zwracanej mu błyskotki na zasadach przewidzianych w prawie sprzedaży bez jednoczesnej obecności stron.
Zatem na tym przykładzie widać, że aukcja internetowa nie musi być uznana za aukcję, a jedynie składaniem oferty, a następnie wygrany zawiera umowę ze sprzedawcą i ma wszystkie prawa przysługujące mu przy sprzedaży na odległość. Oczywiście ważne jest, że sprzedający jest przedsiębiorcą, a kupujący konsumentem.
Link to post
Share on other sites

zdzwoń do skutku oraz mailuj - mail musi być żeby mieć podstawę do późniejszych roszczeń.

Proponuje również wysłać list polecony że zamierzasz zwrócić towar i prosisz o kontakt w celu ustalenia warunków zwrotu. Czyli czy masz odesłać paczkę i czekać na przelew czy też możesz wysłać za pobraniem zwrot towaru (raczej nikt na to nie pójdzie, ale kto wie)

Zostaw sobie ksero paragonu czy też faktury.

Przed ustaleniem warunków nie wysyłaj paczki.

Jakby coś próbował się wymigiwać to rzuć regułkami które tutaj wyczytałeś i tyle. W razie mocniejszego oporu wystarczy powiedzieć "skonsultuje się z rzecznikiem praw konsumenta w tej sprawie, ciekawe co on na to :) "

Link to post
Share on other sites
Zostaw sobie ksero paragonu czy też faktury.

 

Nie mam takowego, gdyż replika była kupowana od osoby prywatnej jako używana. Jedyny dowód zakupu to mail po wygraniu aukcji... oraz sama strona aukcji.

 

Oczywiście, zadzwonię i ustalę, nic w ciemno. Dziękuję bardzo za pomoc, niech moc będzie z Wami ;)

Link to post
Share on other sites

Oczywiście ważne jest, że sprzedający jest przedsiębiorcą, a kupujący konsumentem.

 

A tutaj piszesz, że kupiłeś od osoby prywatnej, więc jeżeli dobrze się wczytałem w podanego link'a to nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu...

 

Z artykułu wynika po kolei:

 

1. mamy prawo do zwrotu kupując przez internet

 

a) z wyłączeniem pewnych artykułów (audio-wideo, prasa, itp)

b) z wyłączeniem transakcji osoba-osoba, przedsiębiorca-przedsiębiorca

 

2. jeżeli kupujemy na aukcji, to prawo do zwrotu (jakiekolwiek) mamy wyłącznie przy opcji kup teraz i raczej w takiej kolejności i zależności należy to rozumieć.

 

Było by miło jakby na użytek wszystkich jakiś prawnik dokonał sprostowania tego toku myślenia.

 

Pozdrawiam,

Marek

Edited by mag
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...