Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lekka piechota (Jägertruppe)


Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wolfie, kiedyś wrzuciłeś zdjęcie apteczki BW. jest na pierwszej stronie TU:

http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=30525&st=0

Możesz jeszcze raz wrzucić to zdjęcie w większym formacie?

Niestety nie posidam innych zdjęć. Te w/w też zostały znalezione w internecie.

Ten sprzęt ma już swoje lata i aktualnie w użyciu są te apteczki o których pisał Ronin.

Niedługo będą zdjęcia takiego własnie mojego zastawu :mrgreen:

Ponawiam swoje pytanie, czy piechota Bundeswehry ma jakiś swój hymn?

Niestety, nic na ten temat mi nie wiadomo.
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

To ja tak odświeżę temat...

Na wikipedia.de szukałem jednostek Jagertruppe BW. Jednak znalazłem tylko Jagerregiment? Jakie jednostki wchodzą w skład tego pułku? I czy miałby ktoś zdjęcia naszywek? Mam te zdjęcia naszywek, co wrzucał Dingo, ale która z nich to znaczek lekkiej piechoty?

Czy żołnierze noszą znaczki swojego pułku czy batalionu? Bo jak patrzę na te, to się wydają na mundury galowe. Strasznie pstrokate...

 

Czy to nie jest między innymi naszywki nr. IVA 179 czy IVA 243? Jaki musi być przedrostek?

Edited by choisen
Link to post
Share on other sites

Na wikipedia.de szukałem jednostek Jagertruppe BW. Jednak znalazłem tylko Jagerregiment?

 

Jägertruppe to po prostu określenie tego rodzaju piechoty. Jägerregiment z numerem to już nazwa konkretnego regimentu.

 

Jakie jednostki wchodzą w skład tego pułku?

 

Tu masz dokładny podział na wszystkie kompanie wraz z ich nazwami.

 

http://www.deutschesheer.de/portal/a/dlo/k...E%2Fcontent.jsp

 

I czy miałby ktoś zdjęcia naszywek? Mam te zdjęcia naszywek, co wrzucał Dingo, ale która z nich to znaczek lekkiej piechoty?

Czy żołnierze noszą znaczki swojego pułku czy batalionu? Bo jak patrzę na te, to się wydają na mundury galowe. Strasznie pstrokate...

 

Jeżeli jest naszywka batalionu to nosi się naszywkę batalionu (w przypadku spadochroniarzy większość ma swoje), jeśli takiej naszywki nie ma nosi się naszywkę regimentu.

 

Czy to nie jest między innymi naszywki nr. IVA 179 czy IVA 243? Jaki musi być przedrostek?

 

Nie, to nie te naszywki. One mają przedrostek FJg, co oznacza FeldJäger - żandarmeria. Samo Jäger to przedrostek Jg. Przedrostek FschJg pochodzi z kolei od FallschirmJäger - spadochroniarze.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Nawiązując do tematu "Jägerlied"

-oto oficjalna wersja ale tłumaczyć mi się nie chce, więc może znajdzie się ktoś chętny? :mrgreen:

 

Frühmorgens, wenn die Hähne kräh´n,

zieh´n wir zum Tor hinaus,

und mit verliebten Äugelein,

späh´n Mädchen nach uns aus !

Am Busch vorbei wir ziehen,

wo Heckenrosen blühen,

und mit den Vögelein im Wald,

ein frohes Lied erschallt.

 

Ref.

Von der Lore, von der Dore,

von der Trude und Sophie,

von der Lene und Irene,

von der Annemarie !

|: Ja, schön blüh´n die Heckenrosen.

Schön ist das Küssen und das Kosen.

Rosen und Schönheit vergeh´n,

drum nütz die Zeit,

denn die Welt ist schön.

 

 

Und mittags wenn wir rücken ein

mit frohem Spiel und Sang,

begleiten uns die Mägdelein

die Straße dann entlang.

Und jede sucht den Ihren

und will mit ihm marschieren,

vergnügt, im gleichen Schritt und Tritt,

dann singen wir das Lied:

 

Ref.

 

Und abends, wenn kein Dienst mehr drückt,

wird lustig ausgeschwärmt.

An neuer Liebe sich erquickt,

die alte aufgewärmt.

Ein jeder weiß ein Schätzchen

an einem trauten Plätzchen.

Der Mensch braucht, was er haben muß,

und ab und zu `nen Kuß.

 

Warto dodać, że istnieje kilka wersji tej "przyśpiewki", więc dopuszczane są ewentualne różnice w tekście.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Hmm... tak sobie przeglądałem "drzewko" pododdziałów Jagerregiment 1 i jest tam " schwere jagerkompanie". Czy należy to tłumaczyć za "kompanię wsparcia"? Na szczeblu pułku? Czy to może bardziej za "wzmocniony oddział"(nie wiem w końcu, czy powinno się mówić na nie "kompania" czy "batalion", jak wynika z chłopskiego rozumu)?

 

Czy może w końcu "regiment" to niespodziewanie batalion...

Link to post
Share on other sites

Witam mam pytanie w zasadzie pytania... ;-)

 

Było wspominane :

 

Skład drużyny

 

1. Dowódca

2. Radiooperator

3. Operator MG

4. Celowniczy

5. Sanitariusz (przydzielani z oddziałów medycznych)

6. Strzelec

7. Strzelec

8. Strzelec

 

 

- Czy ktoś mógłby mi przesłać linki lub powiedzieć co przychodzi w formie podstawowej

na każdą daną podaną profesje?

 

- Chodzi mi o wyposażenie oraz broń w danej profesji...

 

- Oraz czy G36 z magazynkiem Bębenkowym mozemy nazywać bronią

 

''Operatora MG''?

 

- Jeśli ktoś więcej wie na ten temat i ma informacje prosiłbym o podzielenie się nimi ze mną ;)

 

Mam pozbierane troszkę Informacji ale to pewnie kropla w morzu...

 

Pozdrawiam

 

Wawix

Edited by Wawix
Link to post
Share on other sites

Kiedyś też o to wypytywałem,sprawdzimy co zapamiętałem:

 

1.Dowódca- g36,radio sem52s lub SL, kompas, zegarek wskazówkowy z sekundnikiem, notatnik,ołówek, dodatkowo moze być chyba jeszcze plecak z zapasowymi bateriami do radia plecakowego i osobistego,raportówka.

2.radiooperator- poprostu radio plecakowe sem35 (sem80?)

3.operator mg - mg3 oraz P8, zestaw do czyszczenia MG,jeden pokrowiec na magazynek do P8

4.celowniczy- mg36 (g36 z dwójnogiem oraz magazynkiem bębnowym),plecak zprzytroczoną skrzynią na amunicje do mg3, zapasowa lufa do mg.

5.sanitariusz-g36, torba pierwszej pomocy przewieszana przez ramie, torba z noszami(bez stelaża)

6,7,8- g36

Link to post
Share on other sites

Kwestia ładownic dla 'Jägerów' rozumiem,że najlepiej ładownice pojedyncze G36 wspominał mi Ronin kiedyś.?

 

- I czy strzelec chodzi mi o strzelca ''Jägerregiment 1'' czyli Pułk stacjonujący przygotowujący się do wyjazdu na misje z tego co się dowiedziałem może używać Granatnika AG36 bez problemu?

 

- wracając do G36 z magazynkiem bębenkowym ...wówczas jak możemy nazywać człowieka z tym drumem?Celowniczy czy na pewno?

 

- radiooperatorem może być osobą z sem 52A mająca kontakt z dowódcą który również posiada sem 52A (posiadamy owe 2 radia na stanie dlatego pytam )?

 

Pozdrawiam

 

Wawix

Edited by Wawix
Link to post
Share on other sites

Kwestia ładownic dla 'Jägerów' rozumiem,że najlepiej ładownice pojedyncze G36 wspominał mi Ronin kiedyś.?

 

Należy je mieć, regulaminowo 2 sztuki,aczkolwiek często widuje sie żołnierzy majacych4 -l ub kupić kamizelke IDZ :)

 

- I czy strzelec chodzi mi o strzelca ''Jägerregiment 1'' czyli Pułk stacjonujący przygotowujący się do wyjazdu na misje z tego co się dowiedziałem może używać Granatnika AG36 bez problemu?

Tak

- wracając do G36 z magazynkiem bębenkowym ...wówczas jak możemy nazywać człowieka z tym drumem?Celowniczy czy na pewno?

 

Generalnie w drużynie lekkiej piechoty nazywa sie celowniczym (jego rola była tu chyba omawiana), natomiast w jednostce specjalnej osoba z mg36 pewnie jest nazywana operatorem MG.

- radiooperatorem może być osobą z sem 52A mająca kontakt z dowódcą który również posiada sem 52A (posiadamy owe 2 radia na stanie dlatego pytam )?

Obawiam się, że nie. Radiooperator to osoba przyjmująca rozkazy i widomości z wyższego szczebla tak wiec potrzeba wiekszego i mocniejszego radia. Semy52 mogą posłużyć do komunikowania sie miedzy dowódcami drużyn.

 

PS. jak coś napisałem nie tak to niech Panowie Kierowniki mnie poprawią :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Jako tako IDZ jest bardzo drogi i trudno dostępny lepiej pozostać przy s95 ale za to wyposażyć się przyzwoicie w tym kierunku ... tak czy siak ramol wielkie dzięki za zainteresowanie moimi postami również mam nadzieje,że reszta się wypowie ;-)

 

Pozdrawiam

 

Wawix

Link to post
Share on other sites
Generalnie w drużynie lekkiej piechoty nazywa sie celowniczym ...

 

Obawiam się, że nie. Jako że nazwy funkcji w BW nie pokrywają się z WP, bliższa temu panu jest nazwa "pomocnik celowniczego", gdy mówimy o obsłudze MG3. Celowniczy jest to żołnierz, który strzela z km. Dokładne nazwy polskich odpowiedników i ich funkcje (dla porównania) można znaleźć najszybciej w wikipedii (choć nie można jej zawsze ufać) lub w "Podręczniku walki wojsk zmechanizowanych (drużyna, pluton)".

Link to post
Share on other sites

Jako tako IDZ jest bardzo drogi i trudno dostępny lepiej pozostać przy s95 ale za to wyposażyć się przyzwoicie w tym kierunku ... tak czy siak ramol wielkie dzięki za zainteresowanie moimi postami również mam nadzieje,że reszta się wypowie ;-)

 

Pozdrawiam

 

Wawix

 

 

Zawsze pozostaje używać Mehlera ;-)

Link to post
Share on other sites

Nie o to chodzi,że w s95 coś mnie się nie podoba przeciwnie.

 

Ale u nas ciężko o tereny Zabudowane lub chociaż lekki las z budynkami ..... ogólnie sam las więc Mehler troszkę do lasu nie pasuję,ale kto wie może się niedługo urodzi jakaś dobra miejscówka z zabudowaniami 8)

 

 

Jedynie,że pojedzie się na jakiś Milsim w zabudowanym Terenie i będzie można bez wstydu pośmigać w Mehlerze heh

Edited by Wawix
Link to post
Share on other sites

Na parogodzinne strzelanki można brać Mehlera. W końcu 'żołnierz' musi być gotowy walczyć w każdym terenie we wszelakim sprzęcie.

A te parę dodatkowych kilo dobrze wpłynie na zdrowie ;-)

 

Ale już dłuższe wypady w tym to czysta psychoza :mrgreen:

Wiem , sprawdzałem...

Link to post
Share on other sites

Spokój starczy ;).

 

Taka mała sugestia z mojej strony - nie bierzcie zbyt sztywno zasad doboru sprzętu dla określonej funkcji w drużynie... Nie ma sensu tworzenie sztywnych list i ustalanie dokładnej liczby ładownic, skrzynek z amunicją czy granatów, bo takich rzeczy nie reguluje w sposób bezwzględny żaden regulamin. Wiele zależy od celów zadania, widzimisię dowódcy itd... Ostatnio to nawet ze wskazaniem na upodobania zwykłego szarego żołnierza. W ustalaniu sprzętu w drużynie pomocne są fotografie (rzadko kiedy wszystko widać na jednej, częściej przydaje się zbiór, np. z jakiś ćwiczeń) - sporo można podpatrzyć i na tym się wzorować.

 

A co do funkcji przy MG to chyba najwygodniej obu panów nazwać odpowiednio "celowniczy" (facet z MG) i "amunicyjny" lub "pomocnik celowniczego " (facet który taszczy mu dodatkową amunicję) - bezpośrednie dosłowne tłumaczenie funkcji nie ma specjalnie sensu bo zawiłości językowe wszystko niweczą.

 

@ ramol:

 

Radioop. nosi radio SEM 70 - SEM35 to staroć, którego zastępczo można taszczyć zamiast 70 w airsofcie dla zachowania funkcji w drużynie ;).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...