Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"Mörderischer Frieden"


Recommended Posts

Witam

 

Od 18.09 wyszedł na DVD film "Mörderischer Frieden". Jest to paradokumentalny film z historią miłosną w tle, którego osią jest misja stabilizacyjna w b. Jugosławii. Film podobno nie zachwyca fabułą, ale za to postarano się o szczegóły.

 

Oficjalny trailer:

 

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseacti...ideoID=22573087

 

Strona filmu:

 

http://www.moerderischer-frieden.de/

 

Trzeba zakombinować i zdobyć DVD bo na torrent nie liczę ;).

 

Ronin

 

A tak nawiasem to jest jeszcze jeden film fabularny o BW w Jugosławii. Jest z lat 90-tych i kiedyś widziałem go na PRO7, ale nie pamiętam tytułu. Dla osoby która ustali tytuł mogę obiecać piwo ;).

Link to post
Share on other sites

Genaralnie film fajny. Widac dużo detali i szczegółów, fabuła sama w sobie raczej słaba. Niestety dużo małych denerwujących błędów, detali niezgodnych z regulaminem i stanem faktycznym, no i przykładowo rzucające się w oczy repliki airsoftowe w rękach aktorów.

Podstawowy wątek prywatnych kontaktów żołnierzy z ludnością cywilną i samowola, pokazana w tym filmie, jest czymś żałosnym i w moich oczach film dużo na tym traci.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie - mam po filmie bardzo podobne wrażenia.

 

Generalnie film to faktycznie historia miłosna, ale scenarzysta najwidoczniej nie znał absolutnie żadnych procedur wojskowych więc żołnierze działają przedziwnie na silę prowokując sztucznie "dramatyczne" sytuacje.

 

Detale są pokazane całkiem nieźle, ale niestety widać sporo niedociągnięć. W scenach gdy stoi w kadrze wielu żołnierzy widać, że część z nich w oddali ma repliki - na dodatek te najbardziej tandetne z allegro - wersja C ze śmiesznym plastykowym kolimatorem :?. Te same repliki widać nagminnie na stojakach, jako wystrój Wolfa którym jeżdżą główni bohaterowie (po wyjściu z samochodu mają oczywiście ostrą broń ;)). Poza tym widać, że aktorzy mają plastykowe hełmy w oryginalnych pokrowcach - można to poznać po tandetnym, dwupunktowym pasku...

 

Wkurza też aktorka grająca główną rolę kobiecą - mówi po niemiecku tak jakby bez przerwy deklamowała Mickiewicza. Jest w tym tak nadęta, że aż śmieszna.

 

Wszystko inne jest na bardzo wysokim poziomie - widać dużo pojazdów, fajnie prowadzone konwoje, żołnierze mają regulaminowo obszyte mundury i spięte oporządzenie itd (tylko nikt aktorom nie wyjaśnił jak prawidłowo beret założyć ;)). Tak z 95% detali jest odtworzona idealnie, ale te 5% (hełmy, te kilka replik widocznych w niektórych momentach i berety) dość mocno drażni. W połączeniu ze słabym pokazaniem procedur film nie jest wg mnie dobrym "obrazem" BW. To raczej film zrobiony dla laika - miła historia miłosna z wojną w tle.

 

Generalnie polecam ale raczej do obejrzenia z nastawieniem na film średniej klasy. Wielka szkoda - wg mnie szansa została zmarnowana - wystarczyło poprawić kilka drobnych niedociągnięć (w sumie łatwych do poprawienia) i film byłby niezłym obrazem.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

...żeby uzupełnić recenzję filmu dodam, że żołnierze BW I.Kontyngentu KFOR (II i III również) nosili "Mehlery" i brytyjskie "Bristole" a nie tanie podróbki "Splitterschutza"

Najbardziej autentyczny był krajobraz ponieważ film kręcony był w Kosowie i wypożyczone pojazdy BW.

Edited by Dingo
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

Mi się generalnie film średnio podobał - oglądając pół filmu na przewijaniu niczego się nie traci, bo w gruncie rzeczy jest o tym, że czekoladowy batonik może uratować życie... Więcej uwagi zwracałem na detale, co do których mam kilka pytań:

1. Kamizelki - dlaczego nie miały naramienników? Jest to w jakiś sposób praktykowane?

2. ładownice - czy były to kontraktówki na 2 magazynki, czy miltecowe podróbki? I czy takowe są w powszechnym użyciu?

3. torby na lewym boku zakładane pod oporządzenie - pokrowce na "sprzęt ABC", apteczki czy coś jeszcze innego?

4. Szelki - aktorzy pozakładane mieli je w taki sposób, że klamra umiejscowiona była zaraz pod kołnierzem, a cały pas zapięty był dość wysoko - jakieś odniesienie do rzeczywistości?

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Jest to tylko film i nie jest nakręcony perfekcyjnie. Jest w nim dużo nieprawidłowości, nie tylko w wyglądzie, ale i w zachowaniu żołnierzy.

Odpowiadając na pytania:

1. Żołnierz musi mieć widoczne oznaczenia ;

2. Wg mnie Miltec, podobnie jak tanie repliki G36 zamiast ostrej broni i nie znam żadnych kontraktów na 2 magazynki w systemie S95;

3. "Sprzęt ABC";

4. Jest to pas biodrowy, co określa jego prawidłowy sposób noszenia.

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Napisy i tłumaczenie, nawet to najlepsze, nie odda żargonulub dowcipu, niektóre sforułowania i słowa mogą nie mieć dobrych odpowiedników w innym języku. Powoduje to częściowa utratę sensu, przez co cały efekt zostanie stracony.

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...