Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Czy ktos slyszal o spiworku dla oddzialow specjalnych KSK firmy CARINTHIA?

 

Jaka to ma wage, wymiary i temperatury i z czego zostalo zrobione? Czy to jest od razu z pokrowcem gore czy ten pokrowiec jest oddzielnym bajerem? Czy ma to jakies rozmiary czy jest jeden uniwersalny?

Link to post
Share on other sites

Skoro o to pytasz to zapewne nabrałeś się na opis aukcji na allegro ;).

 

Carinthia robi śpiwory ogólnowojskowe II gen. Są to zwyczajne śpiwory BW, tylko model wprowadzony niedawno, zastępujący zwykłe pikowane mumie. Sprzedawca zapewne porównał te śpiwory ze zwykłą starą mumią BW i błędnie założył, że to śpiwór dla jednostek specjalnych.

 

Opis na metce: "Allgemein" tłumaczy się jako "ogólnowojskowy".

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Ja posiadam Carinthie.

Jako uzupełnienie tego co napisał już Ronin dodam tylko, że komfort spania utrzymuje się podobno do -15 st. C.

Maksymalnie można w niej spać przy -35 st. C.

 

Osobiście testowałem ją tylko przy -8 stopniach pod gołą chmurką na jednym z wypadów z nocką w terenie - egzamin zdała wzorowo. Jest znacznie wygodniejsza od zwykłej mumii.

 

Skład : 100% Poliester

Rozmiar: do 210 cm wzr. (domniemam, że to uniwersalny)

W komplecie miałem pokrowiec.

 

PS: Jednostki specjalne używają - Ajungilak Tyin - recenzja na naszej stronie.

Link to post
Share on other sites

Dodam tylko, że TL-ka opisująca wyposażenie jednostek działających na pustyniach polarnych oraz w wysokich partiach gór przewiduje wyposażanie żołnierzy w śpiwory firmy Mountain Equipment (zdaje się jest to model "Everest" do blisko - 60 st. C).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Mam pytanko, czy czy tkoś może mi powiedzieć czy przy około -10stopniach komfort spania w pikowanej mumii BW bedzie sie jeszcze utrzymywał czy już nie bardzo. Chodzi mi o to czy ktoś już to sprawdzał w praktyce, bo za jakiś czas wybieram się na zimną nockę i myślę czy uda mi się w nim przetrwać :P

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko, czy czy tkoś może mi powiedzieć czy przy około -10stopniach komfort spania w pikowanej mumii BW bedzie sie jeszcze utrzymywał czy już nie bardzo. Chodzi mi o to czy ktoś już to sprawdzał w praktyce, bo za jakiś czas wybieram się na zimną nockę i myślę czy uda mi się w nim przetrwać :P

Mnie się zdarzyło spać ze śniegiem w śpiworze... ;-) Prawdopodobnie da się wytrzymać, o ile nie będziesz leżał na mokrym/wyjątkowo zimnym (skała, beton) podłożu, ale na pewno będziesz musiał spać wtedy w ubraniu - i raczej nie chodzi mi o koszulkę i gatki. Ale skąd te -10 stopni? Będziecie spędzać tą nockę w chłodni?

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko, czy czy tkoś może mi powiedzieć czy przy około -10stopniach komfort spania w pikowanej mumii BW bedzie sie jeszcze utrzymywał czy już nie bardzo. Chodzi mi o to czy ktoś już to sprawdzał w praktyce, bo za jakiś czas wybieram się na zimną nockę i myślę czy uda mi się w nim przetrwać :P

 

Kolega Phobos spał przy -8. Izolacja spod spodu + przykrycie pałatką zdało egzamin ;) Nie zmarzł/nie wymarzł - przeżył ;)

Link to post
Share on other sites

Ale skąd te -10 stopni? Będziecie spędzać tą nockę w chłodni?

 

 

Chodzi o zbliżającą się akcję Bośnia, jest to listopadowy weekend. Wtedy w nocy o ujemne temperatury nie trudno. Wybieramy się tam z chłopakami z SPW i wolę już teraz zacząć myśleć o tym jak tam przetrwam w razie spania pod gołym niebem lub w namiocie :P Rzecz jasna bundes cerata i karimata bedą izolowały mnie bezposrednio od podloża i nie zmierzam spać na tak zwanego waleta hehe :D dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Na wyposażeniu jednostek specjalnych BW był wcześniej model firmy Mustang Survival Corp. z Kanady. W ostatnich latach został zastąpiony przez nowszy model firmy Hexagrip z USA. Oba modele rożnią się przede wszystkim wielkościa i jakością wykonania.

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...
  • 10 months later...

Odgrzewam, bo i nastala potrzeba ku temu...

Czas zamienic stary spiwor BW na cos fajniejszego. Stary model calkiem niezle sie spisywal, przyzwoicie sie w nim spalo nawet na mrozie, nawet w temperaturach oscylujacych w okolicach -10/-12 (choc nie do konca, bo w namiocie, we trojke - co innego byloby spac samemu pod chmurka). Jednak uwazam, ze choc sprawdza sie w uzyciu, to jednak jest za wielki i za ciezki do tachania go na pieszych wycieczkach z plecakiem.

Mam wiec budzet w okolicach 300 zl i sporo watpliwosci. Zaciekawil mnie spiwor dla BW produkowany przez Carinthie - chodzi o ten lzejszy model, z zakresem temperatur +3/-10. Ogolnie spiwory tej firmy sa polecane, wersje cywilne to dosc drogi sprzet.

A jak jest z wojskowym odpowiednikiem? Jak prezentuja sie jego wymiary po spakowaniu, jak waga? Czy osoby, ktore kupily taki spiwor z demobilu nie zauwazyly jego zuzycia? (Carinthia daje gwarancje na wypelnienie 6 lat przy odpowiednim traktowaniu, o ktore trudno przy sprzecie wojskowym)

Aletrnatywa jest cywylny spiwor Ajungilaka - wazacy jakies 1,5 kilograma, po kompresji zajmujacy 20x30/35 cm, o podobnych (moze nieco gorszych) przedzialach termicznych.

Link to post
Share on other sites

Ten lżejszy model to wersja "letnio - tropikalna" i wg moich doświadczeń nie nadaje się na temperatury poniżej zera. Wersja o której było wcześniej pisane tzw. Allgemein II, to jest właściwy odpowiednik starego modelu. Opisując to obrazowo i porównując do starszego modelu, ogólnowojskowa Carinthia waży i jest wielkości 3/4 starego spiwora. Wersja tropikalna to już tylko polowa wagi i masy. Dostępne w demobilu śpiwory mają najczęściej uszkodzone suwaki, rozerwania, rozciecia lub przypalenia.

Jeśli się dobrze poszuka, to można trafić na stan bardzo dobry z przykładowo jednym nadpaleniem papierosem. Ajungilak to też dobre rozwiązanie, tym bardziej, że też są niektóre modele używane przez BW. W większości przypadków wersja cywilna od wojskowej różni się metką kontraktową, ale bywają tez inne pokrowce lub kolorystyka.

Link to post
Share on other sites

Osobiście polecam śpiwór Ajungilak Tyin.

Są na stanie w BW. Używam go od 14 lat jako 3 sezonowy, a latem carinthię tropikalną.

Jak dotąd się nie zdeptał, jedynie suwak został raz wymieniony.

W wersji cywilnej występują Ajungilak Tyin i dla bardziej ciepłolubnych Tyin Winter. Różnią się od kontraktu nie metką (początkowe kontrakty miały cywilne), a tankietkami i pokrowcem w kolorze pomarańczowym (roczniki 92-95 miały tankietki w kształcie walca. Nowsze w formie kuli).

Obecne cywilne odpowiedniki są nadal oliwkowe, jedynie dola część (na stopy) jest czarna.

Firma Ajungilak została wchłonięta przez szwajcarską firmę Mammut. Miejsce produkcji i jakość nie uległy zmianie, za to możemy te i wiele innych modeli dostać w firmowych sklepach Mammut-a i sportowych.

 

Istnieje też opcja śpiwora, a właściwie śpiworów. Były one rozdawane na misje w Bośni, Kosowie, na zimowe szkolenia górskie i w Norwegii. Zostały przejęte od Kanadyjczyków. Są to dwa śpiwory (puchowe) zewnętrzny, wewnętrzny, plus kaptur i worek bawełniany umożliwiający spanie w brudnych buciorach i ubraniu, lub dodatkowo zwiększający komfort spania.

Śpiwory można używać osobno, jako letnio-jesienne, a sam worek jako tropikalny. Osobno są małe po spakowaniu, niestety jako komplet wypełniają sporych wymiarów worek ze sznurkami kompresyjnymi (jak w gorsecie). Wagowo nie jest najgorzej...woli jednak zimny suchy klimat, a nie wilgoć, ze względu na puchowe wypełnienie. Przy temperaturach poniżej -20 można w nim spać w samych badziach (potwierdzam), a w bieliźnie i - 40 (w suchym klimacie) nie robi wrażenia. Kłopotliwe jest jedynie jego poranne opuszczanie :biggrin:

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Mam pytanie do znawców tematu odnośnie śpiworu Carinthi dla wojsk niemieckich / holenderskich.

Czy wersja Troppen 200 kl jest z moskitierą a zakres temperatur to +5 do -12?

Gdyż zakupiłem niby śpiwór Carinthia Troppen 200 KL, a dostałem to http://armyworld.pl/...inal-Nowy-.html

Spodziewałem się http://www.military-sleeping-bags.com/tropen.html a to jest raczej wersja http://www.military-....com/eagle.html

Edited by MJ6
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...