Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam wszystkich brytofili jak i zwykłych posiadaczy - lub chociaż fanów - L85. Przedmiotem dyskusji jest replika G&G niesłusznie uważana za awaryjną - co nie jest prawdą przy odpowiedniej obsłudze. Tu jest główny wątek dotyczący samej repliki: [klik]. W tym temacie chciałbym się zająć delikatnym tuningiem (dokładniej właśnie tą enigmatyczną "optymalizacją osiągów") tej repliki.

 

Jak wszyscy chyba wiedzą, jest to replika w pewnych przypadkach dość delikatna - po prostu nie można przesadzać z ROFem. Przy sprężynie M120 (montowanej w standardzie) należy używać baterii nie większej niż 9,6v (lub 8,4 w przypadku Sanio RC, o czym za chwilę). Ponadto mamy tutaj parę nietypowych części, przede wszystkim chodzi o przedłużony tłok i specyficzną budowę samego GB (strzał z naciągniętej sprężyny, blow-back który także potrafi być awaryjny). Jak widać, nie jest to wdzięczny temat do tuningu mocowego - fanom fps po prostu polecam ICSa. Szkoda nerwów.

 

Jednak sama replika w stocku jest już niezłe parametry - lufa precyzyjna ponad półmetrowej długości, przedłużony cylinder, M120... Potencjalnie jest to idealny materiał dla "strzelca precyzyjnego", preferującego kilka dokładnych kulek nad serie pół-hi-capowe. Sama w sobie jest w miarę celna i ma dobry zasięg... No ale właśnie. W miarę. To można poprawić. U mnie niestety na tą chwilę (stock) replika sieje jak chce. No, może nie do końca, ale 30-40m i trafienie pojadynczym strzalem to loteria. Tak raczej nie powinno być, więc tak czy inaczej porządnie się za ten karabin zabieram.

Cel jest (dla mnie) taki - kulki powinny lecieć jak po sznurku i na 60m trafiać w sylwetkę człowieka za każdym razem. Wymagania dość wysokie. ale nie jest to niemożliwe, a wręcz bardzo realne przy takim potencjale i częściach. Ludzie takie rzeczy (choć na mniejszych dystansach) robią z P90.

 

Po przydługawym wstępie :) przystępuję do rzeczy - jakie macie najlepsze patenty na poprawę parametrów bez przesadnego grzebania w GB? Replika jest jednak dość specyficzna.

 

Sam próbowałem zmienić gumkę HU na silikonową guardera... I uważam, że na ten krok szkoda pieniędzy. W prawdzie gumkę lekko zdążyłem uszkodzić jeszcze przed dokładnym przetestowaniem (zdolny jestem, nie ma co :)), jednak uważam, że skutki są nieproporcjonalne do kosztów. Nie zauważyłem znaczącej poprawy zasięgu ani skupienia. Sama standardowa silikonowa gumka jest już dobrej jakości. Moja opinia może właśnie przez to uszkodzenie być błędna - jeżeli ktoś ma pozytywne doświadczenia - niech napisze. Ja dodatkowo ze stocka wyrzuciłem dystanser - używam kulek 0,25 G&G.

Przy okazji przydały by się wszystkie opinie na temat wynalazków takich jak trapezowe dystansery MadBula i innych dziwnych rzeczy. Jasne, można to znaleźć na forum, ale nigdy nie wiadomo jak się to będzie sprawdzać przy tej długości lufie.

 

Co do elektryki - bolączką są tutaj niestety dość delikatne styki i sam układ - mi już od nowości replika notorycznie zacina się na semi - przez co w ogóle z tego trybu zrezygnowałem - i w ogóle dzieją się tutaj cuda, o czym nawet wspomina sam SpecShop. Próbował ktoś montować mosfety? Może jakieś inne patenty?

 

Kolejna, dość ważna sprawa. Jak wszyscy zainteresowani wiedzą, bateria jest dość dziwnego kształtu, a na dodatek aktualnie dostępna jest tylko KAN w sklepach po chorych cenach. Do tego ogniwa RC na batimexie zniknęły. Używałem przez półtora roku intellectów 8,4 w rozmiarze mini z wtykiem large, jednak niestety zaczyna ona już odmawiać posłuszeństwa. Znalazłem rozwiązanie, które oczywiście okazało się dość proste - sklepy modelarskie. Wysłałem maile do chyba wszystkich sklepów które znalazłem na 5 pierwszych stronach w wyszukiwarce - i chyba nie zrobie tutaj specjalnie reklamy, jak powiem gdzie baterie o odpowiednim kształcie można dostać. Dwa sklepy:

modele.sklep.pl

www.modelarski.com

Zaoferowały mi zgrzanie pakietu 8,4v o kształcie takim jak dedykowane KANy na SpecShopie, przy czym do wyboru są ogniwa NiCd 2400mAh lub NiHM 3600mAh. Oba sklepy zaoferowały mi pakiety w cenach poniżej 200zł z wysyłką, co uważam za dość dobrą ofertę.

 

Zastanawiam się nad zmianą lufy na KM-Head. W prawdzie kosztuje ona dość sporo (nawet dość bardzo sporo :???: ), a replika ma już w zestawie preckę... Jednak powiem szczerze, ona mi się po prostu nie podoba. Pojawiły się na niej tajemnicze przebarwienia (pod HU jak i w okolicach komory). Teoretycznie nie jest to nic złego, jednak być może wymiana poskutkuje lepszymi osiągami. Ktoś próbował?

 

Proszę w ogóle o wszystkie wrażenia/skutki/niebezpieczeństwa/opinie na jakie spotkaliście się przy tuningu eLki. Prędzej czy później muszą tutaj się pojawić opinie o tłokach, które przy wysokim ROFie lubią się psuć. Podobno model bez pierwszych (ostatnich) zębów nie sprawia problemów.

 

Została jeszcze ostatnia kwestia - tuning zewnętrzny. Niestety, o tłumikach do tej broni nie słyszałem - nad czym ubolewam (choć może ktoś próbował?) - jednak pojawiały się już na forum patenty na montaż szyny na gripie jak i montowaniu różnych przedziwnych celowników w miejscu gdzie powinien być SUSAT. :) Wszelkie spostrzeżenia na te tematy będą bardzo pomocne.

 

Aha, dla wszystkich myślących nad jakimkolwiek tuningiem... Polecam wyłączenie blow-backa na stałe (wyjąć wózek). Jest to bajer, a niestety dość awaryjny, który dodatkowo potrafi razem ze sobą zabrać do grobu inne części GB.

 

Edit: Jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa. Nie kupujcie do tej repliki low-capów od Krakmana (P&J)! Wchodzą bardzo ciasno, do tego ciężko, i potrafią wypaść ze skorupy przy wyciągniu! Kupiłem 6, z czego udało mi się 2 przez tydzień - przed jakimikolwiek strzelankami - normalnie połamać. Podawanie kulek OK, jednak po prostu nie nadają się do tej repliki.

Edited by BlazakoV
Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Ave ja.

Też myślę nad poprawą osiągów, w sumie wymienię chyba 90% całości. Przede wszystkim łożyska kulkowe (myślę nad hybrydami Modify) oraz zębatki helikalne torque up (modify).

 

Ale żeby nie stracić rofa, Batimex zrobi mi baterię o nowym kształcie (podobną do KAN 9.6, ale dodam jedno ogniwo). No i żeby było wesoło, silnik systema magnum tudzież turbo. Układ mosfet + kable silikonowe 3-4mm.

 

Lufa będzie wymieniona na pewno ponieważ pojawiły się bardzo dziwne rysy w środku, ale waham się pomiędzy prometheusem 6.03 a PDI 6.01. Przetestuję też gumkę i dystanser Shark Madbulla. Wiem, że koszty tuningu dorównają cenie nowej repliki... Obiecuję w następne wakacje przedstawić jak sprawuje się nowy potworek. ^^

Link to post
Share on other sites

Co do gumki G&G to fakt, stock'owa dorównuje jakością Systemie czy Guarder'owi, jak zapodasz dystanser H to całkiem jest miodzio. Stock'owa precka również nie jest byle jaka, dobra lufka, ale przez wzgląd na to, iż to mosiądz - zużywa się, jak wyżej kolega pisał, rysy...

 

Bolączką replik G&G pozostają kijowej jakości kable aluminiowe - składałem ostatnio nową replikę ze stajni G&G - stock m100 - mierzone 328-330 fps, ROF na 9.6V aku 11k/s, po zmianie kabli na takie z miedzi beztlenowej przekroju przewodnika 1mm - 19k/s.

 

Na początek to radzę obadać replikę na chrono, powtarzalność strzałów i samą prędkość wylotową, jeśli nie wyjdzie w granicach 390-400 FPS to najtańszą i bardzo dobrą alternatywą jest wymiana O-ringów w dyszy, na głowicy tłoka, doszczelnienie teflonem głowicy cylindra, przesmarowanko. Nie polecam wymieniać lufy, szkoda kasy - na prawdę. Będzie podobnie jak z gumkę, różnica praktycznie żadna. Mam 509mm KM Head',a widziałem 509mm Systemy czy 300mm G&G, różnice? Nie zauważyłem.

Link to post
Share on other sites
Bolączką replik G&G pozostają kijowej jakości kable aluminiowe - składałem ostatnio nową replikę ze stajni G&G - stock m100 - mierzone 328-330 fps, ROF na 9.6V aku 11k/s, po zmianie kabli na takie z miedzi beztlenowej przekroju przewodnika 1mm - 19k/s.

Fakt, kiedyś G&G robiło to lepiej, nawet polimer był lepszy.

Co do gumeczki G&G, to mam w M14 i nie mam zamiaru zmieniać bo świetnie kręci.

Link to post
Share on other sites

@Gogin.

 

Optycznie faktycznie lecą szybciej, chyba że mam coś ze wzrokiem, ale chrono nie posiadam, więc nie może to być stuprocentowy wyznacznik tego że mam rację lub nie:)

 

I obwieszczam że z dniem dzisiejszym tuning mojej Elki się rozpoczął. :P

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...