Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Gdzie mozna dostac mundur DPM wielka Brytania????????


Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hej EL Ruhatero z tymi DPM-ami to ciężka sprawa generalnie model 85 to drugi model kurki armii brytyjskiej wprowadzony w latach 84- 85 ( ciężko to stwierdzić )wczesniejszy model miał zieloną podszewkę i był zapinany na guziki ( mankiety a zamek miał metalowy) Model 85 ma mankiety zapinane na rzepy a cała kurtka zapinana jest na cienki zamek żyłkowy koloro zielonego i dodatkowo na małe guziki.Nie ma podszewki a jego wewnętrzna część jest koloru białego .Ogólnie jest szyty z ciężkiego typu materiału .Wewnątrz ma dwie kieszenie na piersiach i jedną na częscii lędzwiowej( ta jest zapinana na dwa guziki).Kieszenie to standart - 4 sztuki górne pod skosem, dodatkowo na lewym rękawie kieszeń na długopisy i małą latarkę a na prawym kieszeń na opatrunek osobisty.

Modele z różnych lat produkcyjnych różnią się dodatkowo kształtem kieszeni - mogą być duże małe z mieszkami bocznymi , z zakładkami i bez

Opis na metce to - SMOCK COMBAT

a model 94 to juz inna bajka :D

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

jo,

 

Wielkie dzieki Super. Powiedz mi jeszcze bajke o modelu 94, to bedzie w pyte. Natomiast przyuwalzylem, ze kurtki spadochroniarzy maja te mankiety, jakby od swetra brytyjskiegoo wszyte. To jest fabrycznie czy spadochroniarze robia to recznie? Bo mi to wygladalo na reczna robota i sie zastanawialem nad tymi kurtkami.

Link to post
Share on other sites

nie ma sprawy ... a więc tak ...dawno dawno temu w państwie zwanym Wielką Brytanią ( a czasem nawet Anglią) armia miała już dość kurtek typu 85 ( w zasadzie to mieli jej już dośc żołnierze - narzekali na jej masę i kijowaty materiał - jak namokła to ważyła tonę miała mało pojemne kieszenie a po podwinieciu rękawów waliła po oczach jej biała wewnętrzna cześć )dlatego postanowiono to zmienić i wprowadzić nowy typ kurtki .Jako że żołnierze często prywatnie zakupywali wiatrówki typu SAS brytyjskie MOD wpadło na wspaniały wprowadzenia istotnych zmian przejętych z tejże kurtki.

Kurtka DPM 94(SMOCK TEMPERATE DPM)ma nowy materiał ( bawełna z małą domieszką nylonu) nowy wzór kamuflażu ( dodano malutkie kropeczki na końcach wszystkich plam i wprowadzono kilka tonacij kolorystycznej w zależności od miejsca uzycia kurtki - generalnie tyczyło się to kurtek przeznaczonych dla obrony terytorialnej- ale to znów długa historia o kamuflażach :D )

dalej-zmieniono wzór kieszeni - teraz tylko jeden niezależnie od czau i miejsca produkcji - standart 4 sztuki , dwie skosne górne i dwie dolne wieksze.każda kieszeń ma zakładkę chroniącą drobne przedmioty przed wypadnięciem oraz przed wpadnięciem chociażby sniegu,guziki są przejęte z SAS PARKI - duże zielone umożliwjające otwarcie kieszeni dłonią ubraną w rękawiczkę ,no i największą nowość kieszenie wewnętrzne z zamkami zewnętrznymi - można teraz coś włożyć do kieszeni nie rozpinając kurtki - niezły bajer

cała kurtka zapinana jest na gruby kostkowy zamek - zrezygnowano tym razem z dodatkowego zapięcia - zapasowego - to był błąd

naprawiono go w modelu 95

zrezygnowano takze z kieszeni na opatrunek osobisty - przeszkadzała w zakladaniu plecaka - są także inne małe zmiany ale to także materaiał na inną bajkę :D

a propo tych mankietów - rzeczywiście kurtka DPM PARA SMOCK ma takie orginalne ściągacze - ale żołnierze często sami przyszywali takie mankiety do swoich kurtek

pozdro

Link to post
Share on other sites

jo,

 

men, dzieki wielkie. Zajebista bajka. Kurna ino ze nie zasnalem. Chyba musisz opowiadac dalej :) btw, szukam wlasnie dla siebie takiej krtki SASu ino ze maly rozmiar ostatnio byl :( . Rzeczywscie, wszystko sie zgadza. A co do tych para smockow, to tak tez myslalem... nie wyglada mi to na fabryczne szycie... Cos jak z Raid Jacketami w BDU. Wszyscy sami to sobie robia.[/code]

Link to post
Share on other sites

To na co ci to wygląda to jedno a to jak jest zrobione to drugie. Sciagacz jest wszyty na rekawie fabrycznie ... A to, ze na zwyklych kurtkach zolnierze adoptuja to rozwiazanie to zjawisko ktore nie dotyczy Para Smock o ktory pytales - zreszta jako uzytkownik DPM uwazam je za durne. Co jak co ale rzep na rekawie jest pierwsza klasa.... No chyba ze w arktyce ale do takich warunkow jest przeciez inny sort mundurowy. Swoja droga musze odgrzebac na Militaryphotos thread o DPM... :D

Link to post
Share on other sites

Patrze na te zdjecia Para Smock i widze ze kroj praktycznie nie zmienil sie od czasow WW2. Jedyna zauwazalna dla mnie zmiana to wprowadzenie ekspresu na calej dlugosci kurty (w Denison Smock ekspres byl na ~1/3). Co do mankietow. Denisony 1 typu mialy zapinanie podobne do tego zastosowanego we wspolczesnych DPM'ach (oczywiscie z guzikami zamiast rzepow). Zolnierze jednak na tyle nagminnie wszywali samodzielnie koncowki swoich skarpet ze w wersji drugiej uwzgledniono te preferencje i jedna z modyfikacji bylo dodanie owych welnianych sciagaczy. Ciezko powiedziec na ile te sciagacze to tradycja a na ile wygoda (mam i DPM'a i reprodukcje Denisona w wersji drugiej i musze stwierdzic ze w/g mnie oba rozwiazania sa rownie wygodne w uzytkowaniu)

Link to post
Share on other sites

hej Chochla muszę Ci przypomnieć że w WW II występowały także denisony z zamkiem na całej długości - były przeznaczone dla oficerów i kadry .A po wojnie powstała druga wersja kurtki para smock- model 1959

i ta tez dzieliła sie na dwa podmodele produkcyjne -A i B w tych wersjach wprowadzono już ściagacze w rękawach jako standart.Jako że jest to kurtka przeznaczona specialnie dla spadochroniarzy wprowadzono kilka istotnych "nowinek"- mianowicie wszystkie zapięcia i zaczepy zostały tak skonstrułowane by nie zaczepiały sie o linki w czasie skoku ze spadochronem-więc przedewszystkim: mankiety nie mają juz guzików , zamek jest na zewnątrz niczym nie kryty , wszystkie kieszenie zapinane są na napy i w ten sposob nic nam mnie zaczepi sie w trakcie krótkiego koziołkowatego lotu do czasu otwarcia spadochronu :D .PARA SMOCK posiada także charakterystychny "pampers" do zapinania kurtki w kroku-chyba projektanci mieli nadzieje że w ten sposób żołnierzowi nie zdmuchnie jej z ciała podczas skoku :D

pozdro

Link to post
Share on other sites
hej Chochla muszę Ci przypomnieć że  w WW II występowały także denisony z zamkiem na całej długości - były przeznaczone dla oficerów i kadry

Dupa, znowu pomieszalem. Za duzo masla za malo orzeszkow. Wiec tak.

1st pattern mial sciagacze na mankietach i luzny 'ape tail' (czyli 'pampers' jak go nazwales)

2nd pattern byl bez sciagaczy (czyli mankiety spinane na paski z guzikami) i 'ape tail' byl podpinany z tylu. Tyle ze jak pisalem zolnierze zeby uczynic rekawy bardziej 'wiatrochronnymi' i tak przerabiali je na 1st pattern przez wszycie czesci skarpet.

Wnioski. Niezaleznie ktory ze wzorow co mial, wojacy generalnie i tak chcieli miec sciagacze a ja sie starzeje.

Denisony z zamkiem na calej dlugosci owszem wystepowaly (nie tylko wsrod kadry oficerskiej) ale z tego co wiem byly to polowe przerobki a nie oficjalnie zatwierdzona wersja. (jako ciekawostka, widzialem kiedys Denisona ktory zamiast krotkiego ekspresu byl zapinany na guziki z patkami. Gosciu ktory chcial go sprzedac zapieral sie ze widzial archiwalne zdjecia z zolnierzami w takich kurtach ale nie wiem na ile to prawda i jesli tak czy byla to kolejna przerobka pomyslowych dobromirow czy oficjalnie zatwierdzona modyfikacja)

Co do pampersa to sie mocno zastanawiam na jaka cholere go wprowadzili. Zalozenie bylo faktycznie takie jak podales tyle ze w czasie skoku Denison nie mial prawa sie zawijac bo byl pod oversmock'iem czyli taka workowata kurtka (najczesciej) bez rekawow, ktora zakladalo sie na oporzadzenie a pod uprzaz spadochronu w celu ograniczenia ryzyka zaplatania sie linek w sprzet.

wprowadzono kilka istotnych "nowinek"...wszystkie kieszenie zapinane są na napy

hmmm, a czy przypadkiem napy nie byly stosowane od samego poczatku?

zaczepi sie w trakcie krótkiego koziołkowatego lotu do czasu otwarcia spadochronu

raczej malo ktory zolnierz koziolkowal po skoku. chodzilo jak pisalem wyzej nie o zaplatanie sie w line wyzwalacza (to sie bodajze fachowo nazywa lina statyczna) tylko o linki samego spadochronu

Link to post
Share on other sites

no tak w gruncie rzeczy masz rację Chochla

nie będę się z Tobą spierał gdyż w sprawach WW II jestem słaby

natomiast jestem w 100% pewien że występowała wersja z zamkiem na całej długości i była przeznaczona na pewno dla oficerów

a poza tym czy skakałes kiedyś ze spadochronem?

zaczepić się mozna o wszystko i w każdej sytułacji

jak byliśmy no obozie to koleś zaczepił sie o burtę samolotu!!! 8O

pozdro

Link to post
Share on other sites
natomiast jestem w 100% pewien że występowała wersja z zamkiem na całej długości i była przeznaczona na pewno dla oficerów

a ja powtorze, jasne ze wystepowala, tylko na 95% jestem pewien ze to sami oficerowie (i nie tylko) je tak przerabiali. Nigdy nie slyszalem o innym oficjalnie zatwierdzonym Denisonie niz 1st/2nd pattern a te na pewno nie mialy ekspresu na calej dlugosci.

a poza tym czy skakałes kiedyś ze spadochronem?

nie

zaczepić się mozna o wszystko i w każdej sytułacji

jak byliśmy no obozie to koleś zaczepił sie o burtę samolotu!!!

guzikiem od kieszeni???

Ja tylko polemizowalem z Twoim twierdzeniem ze napy wprowadzono zeby ograniczyc mozliwosc zaplatania sie spadochroniarza w line wyzwalacza, ktora nota bene byla nie lina tylko dosyc szeroka parciana tasma w ktora czy guzikiem czy napa bylo niemozliwe sie zaplatac (i ktore to znowu powtorze byly skutecznie ukryte pod oversmock'iem)

Link to post
Share on other sites

no nie niestety nie był to guzik

zaczepil sie bronią i wisiał 450 metrów nad ziemia majgając nogami :D

nie ma sensu polemizować o tym czy wprowadzili specialnie napy dlatego aby sie niz zaplątać w linki- tasmy czy nie

ale musisz pamiętać że taraz PARA SMOCK teraz też ma napy a spadochroniaże skaczą bez kurtek zewnętrznych czy to tradycja czy przyzwyczajenie -cholera wie

tu muszę także napomknąć że obecnie brytyjczycy np.SAS lub ROYAL MARINE skaczą w SAS-Parkach które mają zajebiście wielkie guziki 8O

być teraz mądry i pisz wiersze

pozdrawiam

sprawdzę dokładnie jak było ztymi DENISONAMI w necie i od razu dam znać

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Witam

mam mozliwosc kupienia PARKI MAN'S (Cold Weather) W DPM-ie Tylko nie wiem po ile one chodza bo sie jeszcze z czyms takim nie spotkalem, ona jest strasznie dluga bo siega mi prawie do kolan, a mam 190 cm wzrostu, na metce pisze 180/96, i wogule potrzebowal bym kilku informacji kto je nosil itp. Ona ma oryginalne metki mnostwo sciagaczy, kieszen i kaptur. W maskowaniu chyba jesiennym. Jak ktos cos wie to niech pisze.

Link to post
Share on other sites

Można kupić Dpm originały w każdej AMW. W Łodzi spodnie nie używane kosztują 60złotyszy, a bluza najczęściej Smock Combat kosztują 80 złotych inne kurtki brytoli są po tej samej cenie, a koszule letnie te z dwiema kieszeniami na klacie za 60 złotych. Wystarczy sie przejechać, a w necie jest od groma np. www.demobil.com.pl demobil.pl rangershop.pl i chyba na www.azymut.waw.pl ale nie jestem pewien.

Link to post
Share on other sites

Mam w łodzi AMW i co mnie dziwi jest tam mało polskich choć trudno załatwić je oficjalnie u producenta(wiem bo mój ojciec handluje z wybrzezem i inna firmą tą główną.) kosztują drożej niż komplet BDU!!!! i marpat!!! jest troche z LWP ale tylko bluzy zimowo-jesienne i żyrafki(znam jeszcze określenie żabka

to ten zielony z plamami, a nie deszczykem) A Dpm są tanio taniej niż BDU i chyba Flectarn.

Link to post
Share on other sites
Witam  

mam mozliwosc kupienia PARKI MAN'S (Cold Weather) W DPM-ie Tylko nie wiem po ile one chodza bo sie jeszcze z czyms takim nie spotkalem, ona jest strasznie dluga bo siega mi prawie do kolan, a mam 190 cm wzrostu, na metce pisze 180/96, i wogule potrzebowal bym kilku informacji kto je nosil itp. Ona ma oryginalne metki mnostwo sciagaczy, kieszen i kaptur. W maskowaniu chyba jesiennym. Jak ktos cos wie to niech pisze.

 

Parke testowalem tej zimy. Nie mialem podpinki w zestawie to nosilem do niej polarek. Ogolnie fajna sprawa dla 'brytola' - klimatyczna. Niestety nasiaka woda i po paru godzinach jestesmy chodzaca kostka lodu. Lepsza alternatywa jest Field Jacket CS95 z opcjonalnym polarkiem CS95/2000 (badz czyms grubszym cywilnym - ja mam bipolarek). Zakup Parki ogolnowojskowej uwazam raczej za 'kolekcjonerski' niz praktyczny.

Link to post
Share on other sites

Tą parkę używają min. spadochroniarze.

Też taką posiadam. Nosiłem ją prawie całą zimę i jestem z niej bardzo zadowolony.W całym zestawie (podkoszulek,golf,sweter i parka z podpinką )jest niesamowicie ciepło.Po za tym raz na jakis czas powinno sie ja zaimpregnować to będzie miała mniejszą przepuszczalność wody.

Co do wielkości to parkę (zresztą jak większość kurtek i bluz brytyjskich)podwija się i wtedy jest krótsza.

Kaptur wygodnie jest zrolować i związać jednym ze ściągaczy. Tworzy wtedy wysoki kołnierz.Do kieszeni w dolnej części pleców mozna np schować podpinkę.Takie rozwiązanie może byc dobre gdy posiada się oporządzenie typu Pattern58 lub PLCE a brakuje hippo pada.

Osobiście tego nie próbowałem (heh,hippo mi wystarcza :D )ale wiem ze żołnierze Jej Królewskiej Mości tak robią.

Parkę na allegro sprzedawała DEMOBIL 2000 w cenie właśnie 100pln.

Pozdrawiam.

Szaman.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...