Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Standardowy mundur flora. Strzelec SWD w drużynie jest tylko strzelcem z dłuższą i precyzyjniejszą bronią, nie jakimś samotnym łowcą.

Ale jak już coś to używają samoróbek, standardowych ogólnodostępnych maskałatów (także cywilnych tzw. tree-camo). A także rosyjskich mskałatów snajperów w stylu leszi, szaman itp.

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu by jako część oddziału ubierali się w takie stroje (skoro i tak będą się poruszać razem z resztą). Tutaj prędzej jest miejsce na improwizowane maskowanie w stylu jakiś zwykły, materiałowy maskałat (KLMK i inne) + kawałki okolicznej flory (mam na myśli trawy, kawałki krzaczków etc).

 

"Super specnaz snajperzy" (niekoniecznie WDW, wręcz z reguły nie-WDW) mają natomiast dużo "krzako-strojów", do wyboru. Najczęściej widać noszone gotowce produkcji różnych firm (a przynajmniej takie odnoszę wrażenie). A jest w czym wybierać, bo prawie każda większa rosyjska firma "z branży" coś takiego w robi. Spław: Leszij, NPO-SM: Szaman, Goblin i coś tam jeszcze. SPOSN i Modox też mają je w swojej ofercie, ale teraz nazw nie pamiętam.

 

Tworząc ghillie samemu będziesz wyglądał jak "kolejny koleś w ghillie", a nie "super snajper w super stroju maskującym".

Link to post
Share on other sites
Tworząc ghillie samemu będziesz wyglądał jak "kolejny koleś w ghillie", a nie "super snajper w super stroju maskującym".

 

Buehehe, jak wyobraziłem sobie Kazika mówiącego to swoim głosem, intonacją i z kazikowymi gestami, to prawie spadłem z krzesła :D

Link to post
Share on other sites

@ krzysiek1594

Jeśli już dyskutujemy o profesjonalnych snajperach to opracowują maskowanie pod konkretne zdanie. Temat na dłuższe wypracowanie. Co wybiorą to od nich zależy. Ghille tak jak pisał Kazik nie jest do końca koszerne, choć stosowane, bo widać snajperów w pół i pełnym ghille często. Polecam poczytać o kamuflażach trochę, nie koniecznie ghille.

 

Pamiętaj o jednym, że snajper z prawdziwego zdarzenia to mistrz kamuflażu i survivalu, a nie tylko gość z snajperką, co ma dobry cel.

Link to post
Share on other sites

Ghille tak jak pisał Kazik nie jest do końca koszerne, choć stosowane, bo widać snajperów w pół i pełnym ghille często.

Pozwolę sobie się przyczepić do słowa "często" ;)

 

Z okazji tego tematu ponownie sobie odświeżyłem "wiedzę fotograficzną" przeglądając zebrane zdjęcia na HDD na temat pierwszej i drugiej wojny czeczeńskiej oraz z paru większych "ćwiczeń" (2008 "Bastion", 2008 "Centrum").

 

Wnioski są takie, że ghillie występuje, ale na nie określiłbym częstotliwości jego występowania jako "często" - bliżej mu do "czasem". Przy czym jako "snajpera" potraktowałem po prostu osobę z SWD / WSS lub czymś innym bardziej precyzyjnym (SWU, SW-98 etc). Z tej grupy najwięcej jest zdjęć ludzi, którzy albo noszą normalny mundur, albo są ubrani w maskałat (czasami przyozdobiony w okoliczną roślinność). Przy czym zazwyczaj wtedy w ten sposób ubrany był cały oddział (jeśli dana osoba działała razem z oddziałem). Oczywiście takie kryteria poniekąd kłócą się z ideą "snajpera samotnika-surwiwalisty" (ew. pary snajperskiej), ale zdjęć takich ludzi raczej zbyt dużo nie ma.

 

Za to mniej było "krzako-strojów" niż się spodziewałem, chyba równie mało jak samych ghillie.

 

 

A, no i przy okazji tematu - głównemu zainteresowanemu polecam też sobie obejrzeć filmik treningowy:

(tylko 5 minutowy fragment - oryginał trwa co najmniej godzinę, można sobie poszukać pozostałych części na youtubie)
Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie się przyczepić do słowa "często" ;)

 

Z okazji tego tematu ponownie sobie odświeżyłem "wiedzę fotograficzną" przeglądając zebrane zdjęcia na HDD na temat pierwszej i drugiej wojny czeczeńskiej oraz z paru większych "ćwiczeń" (2008 "Bastion", 2008 "Centrum").

 

Wnioski są takie, że ghillie występuje, ale na nie określiłbym częstotliwości jego występowania jako "często" - bliżej mu do "czasem". Przy czym jako "snajpera" potraktowałem po prostu osobę z SWD / WSS lub czymś innym bardziej precyzyjnym (SWU, SW-98 etc). Z tej grupy najwięcej jest zdjęć ludzi, którzy albo noszą normalny mundur, albo są ubrani w maskałat (czasami przyozdobiony w okoliczną roślinność). Przy czym zazwyczaj wtedy w ten sposób ubrany był cały oddział (jeśli dana osoba działała razem z oddziałem). Oczywiście takie kryteria poniekąd kłócą się z ideą "snajpera samotnika-surwiwalisty" (ew. pary snajperskiej), ale zdjęć takich ludzi raczej zbyt dużo nie ma.

 

Za to mniej było "krzako-strojów" niż się spodziewałem, chyba równie mało jak samych ghillie.

A, no i przy okazji tematu - głównemu zainteresowanemu polecam też sobie obejrzeć filmik treningowy:

(tylko 5 minutowy fragment - oryginał trwa co najmniej godzinę, można sobie poszukać pozostałych części na youtubie)

'Że tak powiem... EEEE.

 

Obojętnie jak to nazwać ghiliie czy jakkolwoek inaczej maskowania głównie indywidualne rosjanie stosują od prawie 70 lat a to,że nie widać na zdjęciach to żaden dowód.

 

Pzdr.

Link to post
Share on other sites

Temat maskowania i broni to by można pisać, pisać i pisać. Maskowanie ma generalnie sens w przypadku broni o zasięgu SWD i wyższym, ale wszytko zależy od zadania.

 

Jednak fakt, że rosyjscy snajperzy tak jak sztuka wojenna są inne niż zachodnia. Wynika to pewnie z różnych zadań jakie mają realizować.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Mam małe pytanko. Jakiego kamo używają snajperzy? Mam SWD i chce sie wczuć :)

Snajperzy w rozumieniu "zachodnim" (czyli również naszym) są członkami formacji bardzo elitarnych, tak więc używają czego chcą (bo w Rosji występuje piękna dowolność w doborze sprzętu). Rosjanie snajperami nazywają również strzelców wyborowych, a ci generalnie używają tego co reszta oddziału (jak już zresztą wyłożyli moi przedmówcy).

 

Chcę w miarę odwzorować snajperów specnazu ale nie kosztem skuteczności na polu walki. Dlatego chcę wiedzieć czy używają ghillie suit

 

Tak używają ghillie, tutaj odpowiedz sobie na pytanie- chcesz wczuć się w klimat i wyglądać na "ruskiego snajpera" (z naszego punktu widzenia takie określenie to komplement), czy interesuje Ciebie po prostu skuteczność, a pytania zadajesz z ciekawości. Jeśli to pierwsze, to albo używasz dowolnego współczesnego munduru ruskiego (chyba wszyscy możemy Ci z czystym sumieniem polecić maskałat Partizan produkcji SPOSN http://rus.mil.pl/forum/discussion/22/partizan-sposn/#Item_0 , na prawdę świetnie maskuje), albo kupujesz sobie komercyjne ghillie i pozując do zdjęc z palcem na spuście dołączasz do grona rusofów (rusofili? nigdy nie wiem jak odmienić). Oczywiście, robiąc ghillie samemu wcale nie niszczysz konwencji ruskiego snajpera, ale niszczysz wyobrażenie tej postaci w oczach ludzi siedzących w temacie ;-) ale to tak jakbyś chciał odtwarzać polskiego snajpera i latał w KLMK- niby się takie coś zdarza, ale... (no dobra może skala nie ta, ale mam nadzieję, że rozumiesz).

Tutaj mała dygresja- osobiście w świetle tej słynnej chyba ruskiej dowolności odnośnie sprzętu uważam, że na pewno rosyjscy snajperzy używają ghillie własnej roboty duuuużo częściej niż by to wynikało ze zdjęć; których nawiasem mówiąc znów tak wielu nie ma. Przykład z brzegu-

widać zarówno "kupne" jak i zrobione przez żołnierzy maskowania. W końcu ich przede wszystkim interesuje skuteczność- nas przede wszystkim- klimat.

Ghillie chciałem wykonać lecz chciałem dowiedzieć sie czy "jest zgodne z rosyjskimi snajperami". A gdyby okazało się że snajperzy ruscy mają lepsze kamo niż ghillie to pewnie bym z ghillie zrezygnował.

Obecnie raczej ludzkość nie zna lepszego maskowania niż ghillie. Z tym, że nadal polecam wspomnianego partizana, choćbyś miał się "zniżyć" do "poziomu" snajpera w drużynie (czyli sw).

Pozdrawiam

PS "jest zgodne z rosyjskimi snajperami"<- ?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

a czemu nikt nie wziął pod uwagę może może większość z nich używa własnej roboty ghillie które są tak dobre że po prostu na zdjęciach i filmach ich nie widać (chyba o to chodzi)

to jak z ninja, że nie widać nie znaczy że nie ma :)

 

dobra jako nieznający się profan uciekam w milczeniu :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...