Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Maska tupu "słoń" do ASG


Recommended Posts

Jeżeli nie widzisz różnicy w walnięciu prętem stalowym i trafieniu plastikową kulką, to znaczy, że fizykę masz trochę na słabym poziomie. Ale nie ja Cię powinienem uczyć.

 

Wytłumacz co miałeś na myśli, bo jakoś nie mogę zaczaić. Skoro energia jaką z sobą niesie przedmiot jest taka sama i kształt powierzchni styku w chwili uderzenia jest identyczny to czemu miałoby być inaczej? Pomijam już fakt że stal będzie twardsza niż kompozyt i jak ktoś już wcześniej wspomniał, testy są robione właśnie za pomocą metalowych kulek bo się nie rozpryskują oddając w ten sposób część energii na sam rozpad. Stalowe przekazują całą.

 

Ale: zrobiłem testy i jest całkiem nieźle - fakt faktem taki okular powinno się wymienić jak najszybciej, ale spełni swoje zadanie. Poniżej kilka fotek po uderzeniu pręta 0,5kg końcem nieco ostrzejszym niż kulka (większa penetracja) z energią 9J prostopadle do płytki.

obraz002cb.th.jpgobraz005m.th.jpgobraz007l.th.jpg

Jak widać wgłębienie jest wyraźnie widoczne (ostry koniec), ale nie doszło do przebicia ani pęknięcia płytki.

 

A praktycznie takie uszkodzenie będzie bardzo trudno uzyskać bo:

- mało jest (albo i w ogóle nie ma) replik które osiągają 1000FPS

- nawet jeśli zostanie taki okular trafiony s przyłożenia z repliki 700FPS (o takich słyszałem) to energia ta wyniesie już tylko ok. 5J

- trafienie musiało by być prostopadłe - rzadkość

- trafienie musiało by być z przyłożenia - sprawca musiałby się dobrze kryć przed resztą gdyby zrobił coś takiego, nikt normalny z tak mocną repliką się nie wygłupia (na debili to i pełne maski to za mało)

- kulka jest okrągła a pręt w teście był ostry

- kulka przy takiej energii w chwili uderzenia rozpada się i traci sporo swojej energii na sam rozpad

 

Coś jeszcze?

Edited by theant
Link to post
Share on other sites

Fizyka z podstawówki mówi, że energia jest taka sama. Jednak jak się uwzględni rzeczywiste właściwości materiałów to pojawiają się duże rozbieżności. Dlatego też w laboratorium nie zatrudnia się osób po podstawówce a takie, co wiedzą co się dzieje z ciałem stałym po uderzeniu.

Link to post
Share on other sites

Na okrągłej metalowej podstawie, tak aby odwzorować mocowanie w masce. Oczywiście w masce będzie pracować również guma i ona też przejmie część energii uderzenia więc na sam okular pójdzie mniej. A poza tym to test był wykonany za pomocą mocniejszego materiału, mniej podatnego na odkształcenia więc chyba lepiej? Jak już pisałem przy najbliższej okazji przetestuję maskę w warunkach rzeczywistych na najbliższej imprezie. Do tego czasu proszę się wstrzymać...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

No i dzisiaj maska została przetestowana w warunkach rzeczywistych na Hucie 2. Strzelanie serią z przystawienia z jakichś 450FPS nie zrobiło na okularach większego wrażenia. Tak więc uważam temat okularów z zamknięty.

Pozostaje jeszcze kwestia ochrony reszty twarzy, a szczególnie okolic okularów - nad tym jeszcze będę musiał pomyśleć.

Edited by theant
Link to post
Share on other sites
Na okrągłej metalowej podstawie, tak aby odwzorować mocowanie w masce. Oczywiście w masce będzie pracować również guma i ona też przejmie część energii uderzenia więc na sam okular pójdzie mniej.
Strzelanie serią z przystawienia z jakichś 450FPS nie zrobiło na okularach większego wrażenia.

Jak dla mnie, elegancko :)

 

Pozdrawiam.

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...