Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Szeregowo - równolegle, czy równolegle - szeregowo?


Recommended Posts

Witam,

 

Zadając pytanie posłużę się przykładem, dla uproszczenia podaję małą ilość ogniw i pomijam różne straty i nieścisłości.

 

Mam pojedyncze ogniwa i chciałbym z nich zrobić pakiet, o napięciu i pojemności większej niż pojedynczego ogniwa. Mam 4 ogniwa 1,2V 2000mAh.

 

Zastosować mogę dwa warianty:

 

A. Równolegle - szeregowo

1. Po dwa ogniwa łączę równolegle uzyskując 2 x 1,2V 4000mAh

2. Powstałe pakiety łączę szeregowo i w efekcie mam 1 x 2,4V 4000mAh

 

B. Szeregowo - równolegle

1. Po dwa ogniwa łączę szeregowo uzyskując 2 x 2,4V 2000mAh

2. Powstałe pakiety łączę równolegle i mam 1 x 2,4V 4000mAh

 

Które podejście jest lepsze do zasilania silnika w replice?

 

Szukałem trochę informacji na stronach AS i RC, ale jakoś nie trafiłem na uzasadnienie - raz podają tak, raz tak, ale bez uzasadnienia, czym różnią się wynikowo oba podejścia? Czy ładuje i rozładowuje się je tak samo? Czy wpływa to jakość na ilość amperów jakie jest w stanie dać bateria?

 

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Link to post
Share on other sites

OK masz 4 ogniwa 1,2V. Do zasilania silnika w replice przydały by się jeszcze 4 takie np. Wariant A.

 

Pozdrawiam.

 

To rozumiem i napisałem, że wiem, że 2,4V to za mało, ale tu chodzi o zasadę łączenia akumulatorów. Ilość ich już można dobrać.

Link to post
Share on other sites

Może inaczej :) Mniejsza o napięcie wyjściowe i pojemność. W przypadku A i B wyszło takie samo, tylko czym oba warianty się różnią, jeśli pominąć te parametry. Dziwiłbym się gdyby się nie różniły.

 

@Kicpa

W przypadku 9,6 też mógłbyś też po 2 równolegle ze sobą i potem całość szeregowo. Parametry wyjściowe identyczne.

 

@Agata

Tak jak napisałEś, to jest szeregowo równolegle, ale też można równolegle szeregowo. Oczywiście prościej jak napisałEś, ale może wariant skomplikowany ma jakąś przewagę, o co poniekąd, pytam.

(Sry :) nie doczytałem odnośnie płci)

Edited by wichur
Link to post
Share on other sites

Roznica moze byc w przypadku uszkodzenia ktoregos z ogniw.

Jezeli dwa ogniwa (i tylko dwa) sa ze soba zrownoleglone - to wtedy jedno spalone bedzie oddzialywac na drugie (pewnie je rozladowujac caly czas wiec teoretycznie oba beda wylaczone).

W przypadku gdy bedzie to szeregowo pare ogniw - wtedy jezeli w jednej czesci bedzie 8,4 a w drugiej 9.6 - to wtedy napiecie bedzie spadac do 8,4 i wszystkie pakiety z 9,6 przejma to obciazenie. Wiec zamiast jedno ogniwo spadac do zera - spadna wszystkie do 1,02 V. Wiec teoretycznie jedno padniete ogniwo nie powinno ich uszkodzic.

Za to dwa zrownoleglone - jedno padniete uszkodzi drugie (bo sa zlutowane na stale).

Ktos widzi gdzies blad w moim rozumowaniu ?

Bo to tak na szybko.

Link to post
Share on other sites

Ja już sporo baterii przerzuciłem miedzy chinami a śmietnikiem, więc mogę powiedzieć, że jak ogniwo umiera i zostaje nadal w pakiecie (na mierniku ma 0V) to gdy pakiet zostaje obciążony w jakiś magiczny sposób to ogniwo ma napięcie -1.2V. Z pakietu 19.2V zostawał 16.8 :(

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Łącząc szeregowo - równolegle tworzysz dodatkowe połączenia a co za tym idzie niepotrzebną rezystancję(minimalną ale zawsze) więc masz stratność energetyczną względem układu R-S.

Niezależnie od kombinacji(A czy B) wartość prądu wyjścia jest ta sama, jedyna różnica w napięciu wyjściowym - kilka mV - zależnie od oporu całego układu czyli moc wyjściowa również mniejsza o kilka mW.

Przy silniku np. 7.2V różnice 0.005V ciężko będzie dojrzeć ;)

 

Tu znajduje się ujęcie teoretyczne:

http://fizyka.org/?teoria,20,4

A tu podstawy do obliczeń:

http://www.elportal.pl/ea/elebier.html

 

Mam nadzieje że pomogłem;)

 

Pozdrawiam

Edited by freq
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...