Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Elementy "Non-Standard issue"


Recommended Posts

Greetings,

 

wpadłem na pomysł stworzenia takiego topicu, bo warto było by mieć tu miejsce żeby wszyscy, którzy mają problem z identyfikacją zagadkowych obiektów z wyposażenia angielskich żołnierzy mogli się wyżalić i uzyskać pomoc od kogoś mądrzejszego w temacie. Czyli generalnie mili państwo to zadajemy konkretne i przemyślane pytania już po sprawdzeniu Google'a i uzyskujemy rzeczowe odpowiedzi.

 

Sam się chętnie dam zlinczować na początek i podjadę z pierwszym pytaniem.

Po czym poznać, że południowoafrykańska kamizelka ("Battle jacket" bo w tym przypadku "vest" to coś zdaje się zupełnie innego-o ile się nie mylę to taka bardziej uboga kamizelka produkowana w trzech wariantach) zwana "Patternem 83" jest oryginalna. Skupiamy się na kamizelkach w kolorze "Nutria Brown" (bo przed "Nutrią" chyba były produkowane oliwkowe z odpinanymi kieszeniami, a po "Nutrii" w kamuflażu).

A więc: co odróżnia oryginały od nie-oryginałów (ale MilTeci to możemy sobie darować) - metka (?, podobno produkowane modele czasem nie miały), materiał (?, cordura 1000D?), specyficzne kruczki w budowie (? uwaga na rzepy: powinny być czarne), szwy (?).

Uprzejmie proszę bardzo, poniżej próbka materiału badawczego:

Sklep "CamoCorp"

Sklep "S.W.A.T. Shop"

 

AceSpades!

 

PS: I co w sklepach internetowych na zachodzie oznacza "Grade 1", "Grade 3" do cholery. Co to znaczy?! Pewnie coś związanego ze stanem zużycia sprzętu...

PPS: Walić pałą przez plery jak gdzieś ktoś wyłapie błąd :!: Bo ja sam sie już gubie...

Link to post
Share on other sites

1. 83 Pattern, nie Pattern 83. To tak, jakbyś napisał Polska Pospolita Rzecz. ;) Wiem, że wszystkie sklepy tak je podpisują, ale gdyby się sugerować ich opisami, to wszystko co sprzedają (nawet chusteczki do nosa) są używane przez SniperSASParaCommandoNavySEALSDeltaSpecnaz. :)

2. 83 Patten nie jest issue od MoDu (czasami żołnierze ją noszą, co nie czyni ją automatycznie issue).

3. Grade 1 - z pierwszej ręki* (ma ślady używania/noszenia), Grade 2 z drugiej ręki* (ślady używania + brakujący guzik/element/dziura), Grade 3 z trzeciej ręki* (ślady używania + brakujący guzik/element/dziura + generalnie wygląda jak Hiroszmia po zrzuceniu bomby atomowej).

 

*Nie jestem pewna, czy użyłam prawidłowe polskie określenie - pamiętam tylko, że Sknerus (z Kaczora Donalda) zawsze nosił garnitury z drugiej ręki - jak na sknerę przystało.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Oryginał tej kamizelki możesz poznać bardzo prosto - jak pociągniesz za ładownicę i ci nie zostanie w ręce, to oryginał :)

A tak na powaznie, w nutria brown są robione chyba tylko te oryginalne. Milteki itp raczej są oliwkowe.

Tak jak pisała Mer - nie jest to produkt issue ( znaczy zatwierdzony przez MoD) oczywiście żołnierze często w nich chodzili, jednak równie dobrze można zobaczyć parasów w oporządzeniu Arktisa itp.

 

Osobiście odradzam zakup tejkamizelki - nie jest dostosowana do naszych terenów i wyposażenia ( np te duże boczne sakwy są na manierki których w życiu nie kupisz, bo nie są raczej dostępne )

Link to post
Share on other sites

Mer, nie pouczaj afrykańców i nie twórz własnych teorii - zwłaszcza okraszonych tym SealsoSASowaniem co ma być być chyba zabawne...

 

Sprzęt SADF oznaczany był i jest Pattern 83 Type 1/2/3 etc (zależnie od dedykowanego wariantu), tak jak wcześniejszy był oznaczany Pattern 80 albo 74 a późniejszy Pattern ( Bateleur) 90.

 

 

http://i185.photobucket.com/albums/x248/Ra...to/DSC00783.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a93/mrf21...ar/P4040780.jpg

Link to post
Share on other sites

Catch, ale ja nie widzę na tych metkach 83 Pattern. Zapis: Webbing 90 jest znajomy (np. PLCE 90). Opieram się też na 3 książeczkach Simona Howletta - najpierw rok produkcji, potem "pattern".

 

83 Pattern aka Pattern 83 nie był issue u MoDu -> nie występuje w książeczkach -> więc nie wiedziałam. To, że w SA mówią swoim akcentem to wiem, nie wiedziałam za to, że posiadają (lub ich MoD posiada) własną wersję gramatyki.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Bo to są metki Pattern 90 - ukazujące na przykładzie wzór zapisu nazwy który próbowałaś "reformować". Na metkach Pattern 83 mamy np napisane: "Breast Pouch Pattern 83" w przypadku Chest riga.

 

A! Znalazłem. Mam nadzieję że to Cię powstrzyma przed kolejnymi świetnymi pomysłami...

 

489880_091005110009_webbing83label.jpg

Link to post
Share on other sites

Czołem,

 

dzięki za odpowiedzi - chyba już połapałem co i jak.

 

Ostatnio po lekturze militaryphotos.com wpadło mi do głowy inne zapytanie. Bronią krótką używaną przez SAS (w okresie '90-'90) był Browning High Power. Czytając wspomnieniowy OPIS RAJDU NA PEBBLE ISLAND (relacja uczestnika) wpadłem na fragment (z ogólnego opisu zabieranego sprzętu):

Nine Milly (tucked under the arm in holster)

W innej relacji (linki są gdzieś w podanym przeze mnie powyżej topicu) było coś takiego:

Each one of us also had a 9mm Browning High Power

I teraz pytanie - co to były za kabury? Prywatnie kupowane? Przydział? Or what? Jak noszono do tego amunicję? :???: I jak się to ma to ogólnej praktyki w SAS - czy zawsze zabierano broń krótką, czy tylko w określonej sytuacji. A może jedynie na tą konkretną okazję (rajd Pebble Island).

 

Jest tu jakiś cwaniak? :lol: :-F

 

Ace Spades!

 

PS: klik!

Co to.

W ogóle skĄD to wziĄć?

Jak to rozmiarować? [Że co? Nawet nie wiem na co to poprawić, bo nie wiem co to ma znaczyć...]

Czy sie da to kupić w ogóle?

Generalnie szukałEM, ale nie znalazłEM.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

To nie mogły być przydziałowe kabury. Przydziałową kaburą do BHP była ta pochodząca z oporządzenia 58 pattern, mocowana do pasa. Zatem musiały być kupowane (lub zdobywane w inny sposób), co nie dziwi bo SASole mieszali sprzęt przydziałowy z np. zdobycznym i prywatnie kupionym (Wystarczy popatrzeć na zdjęcia ich webbingów z tamtych czasów, poza przydziałowymi elementami widać elementy np. starszego wzoru oporządzenia 44 pattern i czasem trafi się jakiś amerykański element). Kto wie może to były jakieś kabury pod pachę produkowane przez Paul Evers, w końcu SAS używał ich rzeczy w przypadku CRW.

 

A jak noszono amunicję do BHP? W przypadku kabury 58 pattern to proste, bo w kaburze jest miejsce na zapasowy magazynek. A jak było w przypadku nieprzydziałowych kabur? To są tylko przypuszczenia, ale lepsze to niż nic, otóż może nosili zapasowe magazynki w kurtkach, albo używali ładownic na zapasowe magazynki z oporządzenia CRW?

 

A co do butów to wyglądają one na wyższą wersję butów DMS. Ale pojęcia zielonego nie mam czy takie były produkowane i wydawane. Z tego co mi wiadomo to do momentu wprowadzenia BHC, armia brytyjska używała wyłącznie DMSów sięgających do kostki.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za naprowadzenie na ten bardzo trafny trop z kaburami by Paul Evers - wejdę w temat, poszukam (de facto samemu skłaniam się ku tym prywatnie kupowanym egzemplarzom). Nie dopisałem tego, ale kabury (i inne standardowe oporządzenie nie "podpadające" pod SAS) na czas omówienia tego konkretnego przypadku może zostawmy - interesują nas tylko te "ekskluzywne" przeróbki (tudzież inne mixy) typowe i charakterystyczne jedynie dla SAS.

 

Pozostaje druga część pytania o broń krótką - czy zawsze nosili te klamki? (i czy zawsze w taki sam sposób? - cywilna kabura pod pachą; co ważne na wielu, jeśli nie większości zdjęć - z pewnością tych które ja widziałem, ale tak na poważnie to ja mało w życiu widziałem - NIE WIDAĆ kabur :???: podobnie jak broni białej ale to zostawmy na deser 8) ).

Wpadło mi do głowy jeszcze jedno pytanie w między czasie - czy znane są potwierdzone i konkretne przypadki prywatnych zakupów broni krótkiej (pomimo tego, że BHP to raczej dobra broń) bądź wymieniania na "trofiejne" egzemplarze przez żołnierzy SAS (czy to tylko domniemane praktyki)?

 

Co do noszenia amunicji - to faktycznie mamy dużo opcji: kieszenie kurtki (ewentualnie bluzy), spodni, ładownice, kieszenie na pasie, fabrycznie umieszczone ładownice na prywatnie kupionej kaburze, no niech będzie i plecak - pas de probleme.

 

A buty to podpisane były (na sas22) jako "NI Patrol Boots" (zalinkowałbym - łamigłówka nie do przejścia, grozi implozją mózgu - konkretną parę w sklepie na zachodzie, ale tego nie zrobię bo adres gdzieś dostał nóżek i się wziął zniknął). Wymienili je jako te używane między innymi w czasie Op.:"Nimrod". Prawdę mówiąc myślałem, że przykładowo TO też właśnie te NI Patrol Buty.

Link to post
Share on other sites
(...)

 

Wciąż: pozostaje Południowo Afrykańskie, nie Brytyjskie.

 

 

AceSpades - wraz z PLCE pojawiła się nowa kabura (można nosić przy pasie lub na specjalnej "szelce") - może nosili w tej kaburze? Patrzyłeś?

 

NI Patrol Boots - czy może chodzi o Combat Bootsy? Poszukaj w necie pod tym hasłem i zobacz sam, czy to ten sam model butów tylko 2 różne nazwy. ;-)

Link to post
Share on other sites

AceSpades - wraz z PLCE pojawiła się nowa kabura (można nosić przy pasie lub na specjalnej "szelce") - może nosili w tej kaburze? Patrzyłeś?

Ale w pierwszej połowie lat 80 nie było jeszcze PLCE.

 

NI Patrol Boots - czy może chodzi o Combat Bootsy? Poszukaj w necie pod tym hasłem i zobacz sam, czy to ten sam model butów tylko 2 różne nazwy. ;-)

Combat boots to zupełnie inne buty od tych, których zdjęcie znajduje się w linku AceSpades. Różnią się wzorem podeszwy, czubem i są uszyte z gładkiej skóry. Te z linku to po prostu wyższa wersja DMS ankle boots.

Link to post
Share on other sites

Mer, dzięki za podpowiedź, ale właśnie - to trochę nie te ramy czasowe (na pewno chodzi nam o wsio co przed 1984, co więcej historie około Falklandzkie jak i zarówno z późnych lat '70 też mile widziane).

 

A Det.Aciepk rozwiązał dzisiaj kolejną sprawę. Wykorzystałem wskazaną przez niego poszlakę (tu: określenie "wyższa wersja DMS ankle boots") w poszukiwaniach i momentalnie już na PIERWSZEJ STRONIE GOOGLE'A pojawili się dwaj podejrzani z czego JEDEN został pozytywnie zweryfikowany jako poszukiwany figurant.

 

A do krótkiej wracając - to czy zabierali je "zwyczajowo" i zawsze, czy tylko w zależności od zadania, czy może tylko w zależności od osobistych preferencji?

 

AceSpades!

 

PS: Mer, nazwy państw jak są przymiotnikami to o ile się nie mylę piszemy z małej, ale nie ja tu jestem od ortografii.

PPS: tej, nie żebym się wtrącał w dysputę, ale jeśli w jakimś kraju mówi się po angielsku i w nazewnictwie sprzętu używa się słowa "pattern" to (wydaje mi się, ot jedyne co) niekoniecznie trzeba sprzęt nazywać stricte też jak anglicy (jestem zbuntowaną nastolatką i nie używam pochodnych słowa "brytyjski").

Link to post
Share on other sites

A do krótkiej wracając - to czy zabierali je "zwyczajowo" i zawsze, czy tylko w zależności od zadania, czy może tylko w zależności od osobistych preferencji?

Od własnych preferencji. Biorąc pod uwagę specyfikę działań SAS broń boczna zawsze może się przydać, bo nuż do głównej zabraknie amunicji/zatnie się, a będzie trzeba się jeszcze odgryźć Argentyńczykom. Jak mają wybór brać czy nie brać pistolet, a może dojść do sytuacji, że może się on przydać to go biorą, w przeciwieństwie do regularnych, którzy tego komfortu podczas walk o Falklandy nie mieli.

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites

Rzuć okiem na zdjęcia tutaj: - co prawda z 1986, ale warto rzucić okiem.

 

Pamiętaj, że możesz połączyć oba oporządzenia: 44 oraz 58 Pattern - coś, czego nie robił zwykły regularny żołnierz i coś, co samo za siebie mówi: SF.

 

 

ps. AceSpades - próbuję ci pomóc. I nie, dziękuję - nie potrzebuję osobistego moderatora. Tak długo, jak mogę porozumieć się o co chodzi, będę zadowolona z mojego polskiego. I nie, nie jestem nastolatką.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Seria zdjęć bardzo ciekawa. Co to za jednostka?

 

możesz połączyć oba oporządzenia: 44 oraz 58 Pattern

Podstawa :-P

 

A co powiecie na dodatkowe przeróbki: pokrowiec, manierka.

(zdjęcia z eBaya)

 

Dysponuje ktoś zdjęciami belt kitów z okresu i zechciałby się podzielić bo ciągle mi mało wiedzy. :uśmiech: Może w jakichś książkach są

 

Belt kity, pojedyncze elementy, przerobione, nie przerobione. Zastanawiam się czy zasadny byłby tuning tego typu sprzętu - sprej, może nawet obszycie materiałem i wymiana zapięć (sic!).

 

AceSpades!

Link to post
Share on other sites

Panie, Pan mnie masz za debila.

 

To już wszystko przejrzane, przeczytane od dechy do dechy i dodane do ulubionych. :lol:

 

Gogle też przetrzepałem; myślałem, że może raczej znacie jakieś tytuły czterogodzinnych filmów gdzie w którejś sekundzie widać dobrze oporządzenie, albo może książki ("Immediate Action" McNaba już zamówione po tym jak spostrzegłem dwa skany na stronie Mer).

Link to post
Share on other sites

To mogę ci polecić lekturę: British Post-War Jungle Webbing - Europa Militaria No34 , Simon Howlett

 

O ile się nie mylę, na MP.net jest temat, gdzie ludzie dodają swoje zdjęcia "SASowego" oporządzenia, przykładowo:

 

1253386132_resized.jpg

 

(Nie wiem, czy widziałeś/przeglądałeś MP.net)

Edited by mer
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Uff, nareszcie mam chwilę żeby coś napisać.

 

Mer - dzięki za fotkę z mp.net. Niestety większość tych belt kitów tam to wymysły zbieraczy mniej lub bardziej bazujące na historycznej prawdzie. Miałem kilka paczek zRARowanych i uzupełnianych o nowe fotki w miarę poszukiwań. Jak narazie mam tylko drugi package (bo to jedyny jaki miałem zapisany na dysku) ze zdjęciami kitów i poszczególnych elementów wyszukane przez google'a (dobrej jakości i o wysokiej "wartości" można by rzec są tylko zdjęcia beltkitu ze strony Mer, ale pracuję nad tym żeby sytuacja się polepszała; mix archiwalnych, skanów z książek, naprawdę dobrze i dosyć źle zrekonstruowanych współcześnie zestawów): Druga paczka na rapidzie

 

Acha i jeszcze zwracam się z uprzejmą prośbą, że jeśli znajdziecie coś przypadkiem przy okazji poszukiwań materiałów dla siebie - bądźcie na tyle nie leniwi i uczynni i znajdując w sobie odrobinę chęci podzielcie się ;-)

 

AceSpades!

 

PS: na zachodnich forach funkcjonuje określenie "ally" - w sensie, że coś może być "ally". Wykoncepowałem, że znaczy to mniej więcej tyle co poprawne/właściwe ALBO 100% właściwie i typowo, ale zarazem lansersko bo to element charakterystyczny dla jednostki. Ktoś może naprowadzić?

Link to post
Share on other sites

Trapi mnie jedna rzecz: w opracowaniu mer było napisane, że w przypadku zwykłych żołnierzy panuje taka nieoficjalna zasada: "jeśli twój mundur/oporządzenie zakupione w własnym zakresie spełniają jedno kryterium: jest w DPM tak długo Mundur/oporządzenie [...] nie sprawia kłopotów – możesz je nosić." Czy oznacza to, że w teorii żołnierz mógłby nosić dowolne oporządzenie (szyte powiedzmy na zamówienie) pod warunkiem, że będzie w DPMie? (zwłaszcza chodzi mi o wszelkiego rodzaju konstrukcje modułowe, w standardzie molle)

Dodatkowo chciałbym wiedzieć, jak wygląda sprawa z aktualnie stosowanym sprzętem w molle: z tego co widziałem, oficjalnie w użyciu jest jedynie plate carrier? I jak wygląda sprawa modułów do niego? Wybiera się z dostępnych rzeczy kontraktowych, zapożycza się z innych armii, można kupować własne ładownice, byle były w odpowiednim kamuflażu?

Nie chodzi tu już o ścisłą rekonstrukcję, a jedynie o możliwości jakie zostawia regulamin armii brytyjskiej.

Link to post
Share on other sites
Czy oznacza to, że w teorii żołnierz mógłby nosić dowolne oporządzenie (szyte powiedzmy na zamówienie) pod warunkiem, że będzie w DPMie? (zwłaszcza chodzi mi o wszelkiego rodzaju konstrukcje modułowe, w standardzie molle)

 

Tak może.

W przypadku Afganistanu - nie musi być DDPM, noszą CPU, Multicam itd.

 

Dodatkowo chciałbym wiedzieć, jak wygląda sprawa z aktualnie stosowanym sprzętem w molle: z tego co widziałem, oficjalnie w użyciu jest jedynie plate carrier?

 

Jeśli mówisz o Plate Carrierze Black Hawka - zwykła piechota nie ma tego jako "standardowego" sprzętu - tak się składa, że po opublikowaniu zdjęć Księcia Harry'ego w gazecie pojawił się w Plate Carrierze wcześniej wspomnianej firmy - od tamtej pory żołnierze mają "zielone światło" do kupowanie tej kamizelki. O ile mnie pamięć nie myli, Catch22 pisał coś na temat tego, że Plate Carrier nie zapewnia takiej ochrony, jak np. nieszczęsny Osprey.

 

Obecnie nosi się 3 modele: ECBA (w czasie lotu z/do Afganistanu), Osprey, oraz Osprey Assault (to jest to nowe "coś" z programu PECOC).

 

Regulamin swoje, zasady swoje. Coś mi się wydaje, że MoD nie jest skłonny do wypłacania odszkodowań, jeśli żołnierz zginął/został ranny i miał na sobie inny hełm niż wyfasowany Mk. VIA oraz kamizelkę Osprey/Osprey Assault. Był przypadek gdy jeden żołnierz piechoty został postrzelony na warcie - miał na głowie hełm Para (a nie był Para) oraz chyba Plate Carriera. MoD oczywiście wyskoczył z informacją, że gdyby żołnierz miał na sobie wyfasowany szpej, to by z pewnością przeżył...

Link to post
Share on other sites

Regulamin swoje, zasady swoje. Coś mi się wydaje, że MoD nie jest skłonny do wypłacania odszkodowań, jeśli żołnierz zginął/został ranny i miał na sobie inny hełm niż wyfasowany Mk. VIA oraz kamizelkę Osprey/Osprey Assault.

No dobra, a jeśli żołnierz posiada regulaminową kamizelkę przeciwodłamkową/kuloodporną oraz hełm, ale na to kamizelkę lub chesta w systemie molle to chyba nie ma już tego problemu?

Link to post
Share on other sites

Halik - musisz pamiętać o dwóch rzeczach - regulamin to jedno, inwencja twórcza żołnierza to drugie.

 

W regulaminie będzie jasno napisane co i jak trzeba zrobić a zwykły trep i tak zrobi to po swojemu.

 

 

Są na necie fotki, gdzie brytole na swoje Ospreye wkładają jakiś hamburgerowy szajs, jest LCTV która została zaprojektowana zarówno do noszenia na Ospreyu jak i samodzielnie a jej kieszenie są kompatybilne z w/w Ospreyem.. Jest w końcu nowy Assault Osprey.

Masz ponadto całą gamę firm szyjących cywilnie ( non contract ) gdzie odbiorcą indywidualnym są żołnierze ( Arktis, HM Supplies, Range Master itp ) są tez samoróby szyte w jakieś piwnicy.

 

 

Żołnierze potrafią nosić PLCE podpięte do LBV a przy obecnym dostępie do różnorakiego oporządzenia również i inne dziwne rzeczy.

 

Wszystko zależy od tego, czy są akuratnie na misji czy w koszarach. bo niektóre rzeczy, które przejdą w Afghanie nie mają prawa bytu na Wyspach.

Edited by Duncan McLain
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...