Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

W jaki sposób podłączyć voltomierz?


Recommended Posts

Witam. Czytałem o kontrolowaniu napięcia aku podczas ładowania. Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak to zrobić przy użyciu miernika uniwersalnego (multimetr)?

 

Druga sprawa. Kupiłem Firefoxa 2000mah 9.6V i posiadam ładowarkę (Boyi) którą dostałem z repliką. Jest na niej taka informacja:

Output: 8.4V 450 mah.

 

Bez obciążenia napięcie ładowania wynosi 11.7V. Jak jest pod obciążeniem nie wiem, bo nie umiem podłączyć.

 

Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites
Druga sprawa. Kupiłem Firefoxa 2000mah 9.6V i posiadam ładowarkę (Boyi) którą dostałem z repliką. Jest na niej taka informacja:

Output: 8.4V 450 mah.

Jeśli będziesz ładował firefoxa 9.6V tą ładowarką to napięcie w tej baterii będzie wynosić 8.4V

Link to post
Share on other sites

Miernik podpinasz równolegle. Reszta tak jak wyżej.

"równolegle" to na nasze plus do plus - minus do minusa... jeśli chodzi o miernik uniwersalny to zakres pomiarowy ustawiamy na pomiar napięcia (czyli zakres zazwyczaj oznaczony lit V) i dalej w zależności od miernika odpowiednia wartość np.: w zakresie 0-15V (lepiej ustawić więcej niż mniej a w razie czego zmniejszać ustawienie), i patrzymy na wyświetlacz ( no chyba że mamy miernik wychyłowy) pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To przecież masz napisane że łączysz równolegle, masz nawet łopatologicznie napisane "plus do plusa, minus do minusa" więc w czym problem? Nie potrafisz położyć lewej dłoni na lewym kolanie a prawej na prawym? Bo ja już nie wiem czego nie rozumiesz?

Link to post
Share on other sites

No ja ^%#$&*$^@&%

Brawo, umiesz kopiować, może już niedługo uda Ci się wykonać prostą czynność według instrukcji która ktoś Ci napisał jak dla średnio rozwiniętego 7 latka :wink: Tak ciężko pomyśleć że wystarczy wbić szpilki w kable od batki i do nich przyłożyć końcówki miernika chociażby?? :wink:

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że akumulator (jedno ogniwo) posiada 3 napięcia: minimalne (1V), nominalne (1,2V) oraz maksymalne (1,5V). Żeby naładować akumulator potrzebujesz ładowarki która ma na wyjściu napięcie większe niz napięcie maksymalne całego pakietu (12V), czyli tą ładowarką którą posiadasz nie uda ci się naładować batki (gdyż ma 11,7V).

Edited by _Mnichu
Link to post
Share on other sites

Napięcia w baterii sprawdza się pod "obciążeniem" to samo tyczy się ładowarki, inne napięcie ma na jałowo inne podczas pracy. A jeśli chcesz tą badziewną ładowarką o za niskim napięciu ładować tą baterię to szybko tą baterie wyrzucisz, jeszcze szybciej niż może się Tobie wydawać.

Link to post
Share on other sites
Napięcia w baterii sprawdza się pod "obciążeniem" to samo tyczy się ładowarki,

 

Tak? A wiesz że w zależności od obciążenia będzie inne napięcie pod obciążeniem? Woltomierz też jest obciążeniem bo ma swoją rezystancję.

Link to post
Share on other sites

Woltomierz nie jest obciążeniem ponieważ jego rezystancja wewnętrzna w teorii powinna być nieskończenie wielka, a w praktyce są to Mega ohmy. Jeśli voltomierz byłby obciążeniem to powodowałby spadek napięcia w obwodzie mierzonym, czyli mijało by się to z celem pomiaru.

Link to post
Share on other sites

Skończmy ten wątek o rezystancji i obciążeniu jakiego woltomierz w praktyce nie powoduje w czasie tak prostych pomiarów, więc można to pominąć. Moim celem postu o obciążeniu ładowarki do pomiaru napięcia jest wytłumaczenie Pionierowi, że ładowarka znamionowe parametry pracy ma podczas ładowania pakietów a nie na jałowo. Bo jeśli Pionier pomierzył napięcie w ładowarce bez obciążenia i wyszło mu 11.7-12.6V to wcale nie oznacza, że gdy podłączy pod tą ładowarkę baterii napięcie pozostanie bez zmian. Na pewno spadnie poniżej 12 jak nie 11V co już nie pozwoli na poprawne naładowanie pakietu 9.6V

Link to post
Share on other sites

Pozwoli ponieważ wyrówna się od koniec ładowania (spadek napięcia zbliży się do 0).

 

Spadek na woltomierzu się pomija bo tak jak napisałem jest on w zakresie dopuszczalnego błędu pomiarowego miernika (w zależności od klasy miernika). EOT.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...