Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rurka 6 mm z OBI - Fakty i Mity


Recommended Posts

W związku z pojawieniem się wielu tematów na temat tuningu broni oraz mitów jakie przy ich okazji powstały postanowiłem założyć ten temat i raz na zawsze ustalić pewne rzeczy. Temat tyczy się przede wszystkim przeróbek „bazarowych/allegrowych” sprężyn.Konkretnie chodzi tu o wymianę oryginalnej lufy wewnętrznej na rurkę z supermarketu(Castorama, OBI itp.)

Od czasu pierwszego „odkrycia” istnienia tych rurek wpadły one w „niepowołane” ręce i zaczęły krążyć o nich(w szczególności o ich średnicy wewnętrznej) różne nieprawdziwe opowieści.

 

Oto co udało mi się zebrać na podstawie lektury forum(zwłaszcza stare tematy) oraz własnych doświadczeń z rurką:

 

FAKTY:

- rurka jest wykonana z aluminium

- jest to rurka ciągniona więc nie występuje w niej żaden szew lub inna rzecz która mogła by ja definitywnie dyskwalifikować jako lufę

- według producenta jest to rurka o średnicy zewnętrznej 8,00 mm a wewnętrznej 6,00 mm

Dzięki badaniom gurka mamy następujące informacje dodatkowe odnośnie średnicy wewnętrznej:

Zmierzył on jej średnicę za pomocą suwmiarki z dokładnością do 1:20 mm. Wynik pomiaru to dokładnie 6,00 mm. Po uwzględnieniu dokładności suwmiarki otrzymujemy że średnica wewnętrzna rurki może wynosić od 5,91 mm do 6,09 mm

- rurka na pewno nie jest za ciasna. Bez żadnego zacięcia strzelałem z niej z następujących kulek:

Polskie(z Tajguna pakowane po 500 szt.) 0,2 g, Marui 0,2 g, Excel 0,2 g, Excel 0,25 g

- rurka daje dużo leprze skupienie niż standardowa lufa wielu tanich replik sprężynowych, w których standardowa lufa jest plastikowa, krótka i najczęściej kilkuczęściowa. Zwiększa się także prędkość początkowa kulki(to dzięki zmniejszeniu strat energii).

 

Nagminnego podawania średnicy wewnętrznej rurki jako 6,04 mm(czyli dokładnie tyle ile maja standardowe lufy precyzyjne) nie będę komentował. Jest to po prostu tworzenie mitów, które w tym temacie chce rozwiać.

 

Tu mam pewne wątpliwości i chciałbym poddać je dyskusji:

Zainteresowało mnie uzasadnienie jednego z forumowiczów. Tłumaczył on, że jego rurka ma dokładnie 6,04 mm. Twierdził że wybrał się do sklepu z suwmiarką i tak długo mierzył średnicę wewnętrzną rurek aż znalazł taka, która miała dokładnie 6,00 mm. W tym przypadku pomińmy błąd pomiaru i dokładność suwmiarki. Uważam ze jego rozumowanie jest błędne(choć w tej kwestii nie jestem pewny i mogę się mylić). Moja teoria jest taka:

Ponieważ poszczególne rurki różnią się od siebie średnicą wewnętrzna a rurki są cięte z innej dłuższej(dowody na to są na razie poszlakowe: występują rurki o długości 1m oraz 2 m a na obu końcach rurki widać wyraźne ślady świadczące o tym że były ucinane) rurki to może(i zapewne tak będzie) się tak zdarzyć że nasza rurka ma na jednym końcu np. 6,05 a na drugim 6,03 itp. Rurka może mieć także 6,04 mm na obu końcach a 6,05 mm w środku itp. W tym wypadku nawet jeśli znajdziemy rurkę 6,04 to i tak nie mamy prawa jej tak nazywać ponieważ nie ma ona(a przynajmniej nie mamy co do tego pewności) takiej średnicy na całej swojej długości i wprowadza to innych w błąd.

 

Do póki nie pojawia się dodatkowe informacje na temat rurek z OBI prosił bym wszystkich ich posiadaczy o określanie ich jako „aluminiowa rurka z OBI”(lub jakoś podobnie). Naprawdę nie warto dodawać dokładną średnicę czy będzie to 6,003, 6,04 czy 6,08 itp. Rurki są bardzo dobrym materiałem na tanie lufy do naszych replik. Jak donosi wiele osób(w tym ja) znacznie poprawiają osiągi broni. Nie popadajmy jednak w przesadę. Określenie średnicy wewnętrznej jako 6,04 mm może sugerować że jest ona równie precyzyjna co lufy do AEG w cenach powyżej 100 zł. Jest to nie prawda.

 

 

Jeśli ktoś ma cos do dodania lub posiada argumenty, przeczą któremuś z powyższych stwierdzeń to bardzo proszę, aby je tu przedstawił.

 

Z góry dziękuję za współpracę!

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Tak sie składa ze posiadam ta aluminiowa rurke, poniewaz planowalismy z bratem zamontowanie jej do gazowego ingrama ksc (chcialismy wydłużyć w nim lufę). Kiedys poprosiłem ojca zeby podjechał do Castoramy i kupił ów produkt. Po obejrzeniu go stwierzdziłęm iz: Scianki rurki sa nie równej grubosci, rurka jest bardoz podatna na wszelkie urazy mechaniczne (moja jest juz lekko skrzywiona:( ), w srodku lufy jest wiele zadziorków.

Chciał bym tutaj poprzec Stolara. Te rurki eni sa robione z mysla o asg i sa one nie dokładnie wykonane. Jedka eni zaprzecza to faktowi, ze mozna je z pewnoscia stosowac w tenszych tepilikach (np. z allegro).

 

POZDRO

Link to post
Share on other sites
w srodku lufy jest wiele zadziorków.

 

Tylko z tym stwierdzeniem się nie zgodzę. Obie moje rurki są pod światło gładkie. Widać jedynie jakby podłużne linie(świadczą one o tym że jest to rurka ciągniona) a obraz się rozmywa – powstaje wrażenie jakby w środku było lustro/zwierciadło ale na pewno nie zadziory. Może miałeś pecha albo ja szczęście.

 

Jeśli przyjmiemy wariant że rurka faktycznie ma zadziory to wtedy przestaje ona już być lufą sama w sobie a staje się „bazą” na lufę, którą trzeba wypolerować wewnątrz(o tym więcej na forum i wmasg w dziale warsztat).

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

"Od siebie tylko dodam, że ta rurka jest bardziej precyzyjna, niż stockowa lufa MP5A5 od TM "

 

Taaa ... a wjaki sposób potrafisz to stwierdzić ? Panie Mamut....

Rozumiem ze posiadasz zdolność określenia wzrokiem srednicy wewnętrznej rurki w jej srodku...

Stary .... lufy stockowe TM mają 6.08 lub 6.12 mm . czesciej spotyka sie lufy 6.08 . Tolerancja przyjęta jest na 0.02mm czyli dwie setne milimetra.

Pragne zaóważyc ze przy 0.2 mm grubosci scianki lufy i aluminium jako surowiec do jej produkcji lekkie pukniecie ta rurką o cokolwiek spowoduje conajmniej 0.02 mm odkształcenia wewnątrz lufy czego nie jestes w stanie gołym okiem zobaczyc. Poza tym tzw wytrzymałosc udarowa aluminium jest na tyle zajebista ze dziś twoja precyzyjna lufa moze miec 6.00 a po strzelaniu 6.58....

 

A poza tym to po jaką cholere bawic sie w jakies tandetne lufy z aluminium jak mozna kupic normalna lufe precyzyjna i miec problem z bani ???

 

Ps.. Widziałem w cukierni rurki z kremem... Jakby tak krem wydmuchnąć to kto wie.... :)

Link to post
Share on other sites

O ! i o tym nie pomyślałem.....

Fakt że wykożystanie rurki aluminiowej do tzw testów długości lufy może być rozsądne. Przyznaje że nie wpadłem na to.

Nadal jednak sądze że aluminium a tym bardziej popularniejszy znal nie nadają sie do wykonania z nich lufy do czegokolwiek ( no może poza armatą do plucia z papierków na lekcji).

 

Pozdrawiam Łosio

Link to post
Share on other sites
aluminium a tym bardziej popularniejszy znal nie nadają sie do wykonania z nich lufy do czegokolwiek

 

Powiedz to inżynierom np. z UHC. Oni z powodzeniem stosują w swoich replikach aluminiowe lufy a nie wiem nawet czy i ja nie mam takiej w MP5A3 Marui(nie wiem bo Marui w przeciwieństwie do UHC nie zdradza z czego jest zrobiona lufa).

 

Heh, troszkę śmiesznie to wyszło. Temat miał wszystko „naprostować” i rozwiać mity a tymczasem powoli zamienia się w miejsce „zmieszania rurek z błotem” :wink: . Bardzo dobrze, niech dyskusja się toczy.

 

Ja jestem tego zdania co Mudia. Dodam jeszcze że te rurki stosuje bardzo dużo ludzi do naprawdę tanich replik(np. ja do AK za 17 zł), lub do eksperymentów z np. przedłużaniem lufy w sprężynie/gaziaku(wystający kawałek lufy najczęściej jest zamaskowany tłumikiem) i wielu innych. Mogą sobie prawie za darmo pokombinować a przy tym sporo się nauczyć.

Zastosowanie w AEG to trochę inny temat. Ja nie ryzykował bym stwierdzenia że rurka będzie lepsza od stockowej lufy Marui. Jednak do prób z różnymi długościami lufy jest moim zdaniem bardzo dobra. Sam zamierzam(o ile nie zmienię planów) wstawić taka rurkę do XM AEG. Chce w nim skrócić lufę a ciąć oryginalnej czy kupować nową krótszą nie zamierzam. Dzięki tej rurce mogę lufę wykonać samemu(jeszcze nie robiłem „rozpoznania” wiec nie wiem czy okaże się to równie proste jak się wydaje jednak jestem dobrej myśli :P ) a w razie zmiany planów wrócić do standardowej konfiguracji.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Rurka obi 3.99 PLN. Mam taką zamontowana w swoim g36c... dobrze działa nienarzekam- a napewno lepiej działa od stockowej lufy z g36... Przez rurke przelatują kulki elegancko... a nawet dmuchajac taka z kulka w srodku mozna niezle sie zabawic.... (przykład. Wazon trafiłem z ok 5 metrów dmuchajac w rurke... qmpel dmuchnol mi kulka w reke miałem siniaka)

Te rurki są naprawde dobre i nadaja sie na lufy.

Link to post
Share on other sites

Osobiście mam bazarowy karabinek SKS. Jak go dorwałem to miał dwuczęściową plastikową 10cm lufę i generalnie kulki latały wszędzie tylko nie tam gdzie się celowało. Jakiś czs temu wstawiłem 40 cm rurkę z Castoramy i dorobiłem Hop-up. Na 20m jestem teraz w stanie trafić w głowę (potwierdzone trafienia na strzelance), w sylwetkę na 30m (około). Te rurki to nie żaden cud, ale sporo można z nich wyciągnąć. Lufy precyzyjnej nie przebiją, ale nie zapominajcie że są generalnie 10 razy tańsze. Do uzdatniania tanich ASG jak znalazł.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja zapodam mały OT :P Rurka 8mm jest dobra jeśli dorobicie tłumik(albo weźmiecie długą lufe 6mm i zrobicie stały tłumik)Bo nie sądze żeby lufa zrobiona z dwóch rurek 6mm była dobra.Kulki sie zblokują.Na tłumik może być lufa troche większa np: jak mówiłem 8mm :wink:

Link to post
Share on other sites
Od siebie tylko dodam, że ta rurka jest bardziej precyzyjna, niż stockowa lufa MP5A5 od TM (AEG). Kumpel ją wstawił i podobno poprawa była znaczna.

W to to ja już w życiu nie uwierzę... Co do springa TM'u miałbym poważne wątpliwości o elektryku już nawet nie mówię...

Pozatym co to znaczy znaczna? Nawet przy lufie 6,03 nie ma znacznej poprawy zasięgu, większa się jedynie widocznie skupienie.. A jakoś nie sądzę żeby rurki z obi były tak zajebiście wykonane żeby skupienie w widoczny sposób w elektryku poprawiać..

Kolejny post w temacie tworzenia mitów...

Link to post
Share on other sites

Chcialem powiedziec, ze rurki z Obi i Castoramy to raczej nie jest to samo. Ja mam rurkę z Castoramy. W srodku jest "szorstka". Srednica mierzona przeze mnie wskazuje prawie 6,1mm, a mimo to kulka nie chce przejsc (no chyba ze metalowy wycior bedziemy walic młotkiem). Swoja osobiscie musze wypolerowac wewnatrz, ale najpierw sie zastanawiam jak... :-) tzn. bedzie mi to robic kolega :)

Pozdrawiam

PrzeMas

Link to post
Share on other sites

Nie ma to jak wprowadzić zamęt do topicu którego celem jest właśnie mu zapobiegać :? .

 

Skoro twoja rurka jest szorstka to albo tafiła ci się jakaś wybrakowana – to w końcu tylko rurki a w dodatku ich średnica wewnętrzna i jej gładkość nie jest istotna w zastosowaniach przewidzianych przez producenta. Nie widzę w tym nic dziwnego – po prostu „wybrakowany” egzemplarz.

 

Dodam jeszcze że obi, castorama itp. były tylko przykładami sklepów(żeby ludziom łatwo było skojarzyć, o które chodzi(np. ja swoje mam z castoramy)). Daltego równie dobrze możesz kupić tą sama rurkę u Pana Miecia za rogiem a z drugiej strony obi w twoim mieście może być inaczej zaopatrzone niż w innym i dlatego twoje rurki „to nie te” rurki i są szorstkie.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jako, że jestem modelarzem wypowiem się na ten temat. Osobiście nie montowałem takich rurek do broni, ale nieraz je obrabiałem. Otóż sprawa jest taka, że rurka rurce nie równa. Nawet jeśli wyjdą z tej samej maszyny. Każdy materiał jest inny. Po obróbce rurka jest jeszcze wielokrotnie transportowana i podatna na uszkodzenia(wygiecie, temperatura itp.). To wszystko ma wpływ na kształt. Jeśli chodzi o wielkości wewnętrzne rurki to jest tak, że niby powinny być w środku równe. Ale roznie to bywa. Lekkie skrzywienie w środku i rurka traci swoje wymiary. Ja robię takie rurki osobiście na tokarce. Bierze się odpowiednie wiertło, materiał(nie koniecznie aluminium) i toczy. Wtedy mamy konktrole nad wszystkim. Ale tak czy siak NIE MA IDELANEJ RURKI !!. Nie istnieje takie coś jak "lufa precyzyjna". Każda maszyna, choć nie wiem jak droga posiada luzy, które nie są do wyeliminowania(czyli prościej mówią0000c niedokładność). Osobiście sądze, że rurki precyzyjne, które sprzedają firmy można spokojnie wytoczyć za niższa cene, a nawet kupić czasem w sklepie. Metoda robienia jest taka sama. Różnią się tylko tym, że są robione na innych maszynach. A na jakich tego nie będziemy wiedzieli. Zawsze się może okazać, że rurka prezeycyjna za 50 zł, może być gorsza od tej z OBI. I na odwrót. Trzeba to po prostu sprawdzić osobiście.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

a robiles juz tak czy tylko teoretyzujesz ?

 

ja nie robilem ale pytałem fachowców. Powiedzieli ze do wytobu luf sa specjalne maszyny. Zwykłą tokarka, wiertarka czy frezarka nie dasz rady zrobic lufy. Nie dlatego ze maszyna jest niedokladna ale dlatego ze potrzebujesz długiego wiertła a takie o długosci np 500mm wpadnie w wibracje i wygnie sie pod wplywem sily odsrotkowej przez co czubek wiertła wiercił będzie otwór o srednicy wiekszej niz jego srodek czy koniec. Takie zjawisko eliminuje wiertarki czy tokarki z produkcji lufy.

Jesli chcesz miec lufe precyzyjnie wykonaną sadze ze jedynym rozsadnym wyjsciem jes ja poprostu kupic.

 

 

Pozdr..

Link to post
Share on other sites
  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...