Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MP5N/SD i słona woda


Recommended Posts

Zastanawia mnie, jakie modele MP5 uzywane sa przez jednostki dzialajace "z morza".

MP5N jest przystosowany do uzywania w slonej wodzie(jak sama nazwa wskazuje),natomiast jak jest z MP5SD?Na zdjeciach widac, ze uzywaja ich jednostki SEAL, GROM itp.Czy SD jest przystosowana do uzycia w slonej wodzie?

 

REMOV - -help! :)

Link to post
Share on other sites

Izi, myslę że wiekszym problemem w przypadku SD jest mozliwosc dostania sie wody do tlumika i jego "zalania" (problem z usunieciem wilgoci ze wzgledu na zlozonosc konstrukcji) niz samo to czy woda jest slona czy slodka. Zapewne slyszales ze najlepsza opinia "morskiej" broni cieszą się SIGi seri 550 z racji precyzji wykonania (rura gazowa, tlok etc) i wykonczenia czesci metalowych - ponoc bardzo odpornego na te sprzyjajace korozji warunki. Mozemy założyć, że wersje MP5N są zabezpieczone w analogiczny sposób, zastanawiające dla mnie bedzie bardziej samo zabezpieczenie tłumika. Naprostszy sposób jaki mi się nasuwa to oczywiscie tradycyjny kondom (zresztą lepiej bedzie pasował na tłumik SD :wink: Ale na pewno warto poszperać bo ciekawy problem wyszperałeś skubańcu :)

Link to post
Share on other sites
wiekszym problemem w przypadku SD jest mozliwosc dostania sie wody do tlumika i jego "zalania" (problem z usunieciem wilgoci ze wzgledu na zlozonosc konstrukcji)

Mam wrazenie, ze chyba Catch22 nie orientuje sie zbytnio, jak wewnetrznie jest zbudowany tlumik w wersji SD... :lol:

Link to post
Share on other sites

Masz złe wrażenie Pikace, konstrukcja tego tłumika nie jest wiedzą objawioną daną tylko nielicznym i każdy kto zajrzy sobie choćby pod http://www.hkpro.com/mp5sd.htm moze zapoznac sie z grubsza z jego konstrukcja i zasadami dzialania. Aluminiowy tłumik SD nie jest ani skomplikowany ani nowoczesny wedlug obecnych standardów (ciekawsze rzeczy znajdziesz chocby u B&T) - ale problem zachowania się tłumików integralnych w srodowisku wodnym jest przynajmniej dla mnie mniej oczywisty niz dla Ciebie (nie jak zauważył Gromek zasadnosci i praktyki ich użycia - tylko ich zachowania, efektywnosci i skutków ubocznych).

 

EDIT: Nigdy przedtem nie interesowalem się zbytnio technologią wytłumienia broni ale temat Iziego mnie zaintrygował na tyle żeby nieco poszperać - informacje jakie możemy uzyskać tu: http://www.soundtechsilencers.com/wetcan.htm

powinny wyjaśnić (mi przynajmniej wyjasnily) problematykę "suchych" i "mokrych" tłumików. Wynika z tego, się że "zalanie" tłumika może nawet zwiększyć jego efektywność. Oczywiscie inna sprawą pozostaje reakcja wody słonej i gazów prochowych i jej ostateczny wplyw na funkcjonowanie samej broni. W każdym razie całkiem ciekawy problem.

Link to post
Share on other sites

Relatywna złożoność konstrukcji każdego tłumika i jej funkcjonowanie w razie zalania wodą była przedmiotem moich wątpliwości. To że poza wyprodukowaniem niezbyt odkrywczego postu nie raczyles wyjasnic dlaczego tlumik MP5SD zachowa sie tak czy inaczej w srodowisku wodnym jest slabym argumentem na twą korzysc - najwyrazniej sam nie miales bladego pojecia... Aluminiowy tlumik SD nie jest nowoczesny na tle nowych konstrukcji (co nie znaczy ze nie spelnia swojej roli).

 

Niestety, to nie twoj post skłonił mnie do jakichkolwiek poszukiwań - to co wypisujesz ma czasem wartosc rozrywkową ale pozostaje raczej malo inspirujące.

Link to post
Share on other sites

Każdy proces chemiczny zabiera nieco czasu. Jak długo musi przebywać pod wodą broń, aby wspomniane procesy jej zaszkodziły na tyle, by niezawodność istotnie się obniżyła? Jaka jest różnica między wodą słoną a słodką w tym kontekście? Amunicję pomijam, zakładając, że jest stosowana specjalna, wodooporna.

 

Co do skuteczności mokrych tłumików, to podobno mokry tłumik KAC do Mk-23 tłumi o 1/3 skuteczniej, niż suchy.

 

I jeszcze jedno: czytałem, że Austriacy strzelają spod wody, wystawiając tylko wylot lufy nad powierzchnię. Czy wiecie coś więcej na ten temat?

Link to post
Share on other sites

Co do Austryjaków to w ich kontekscie wiem tylko, że płetwonurkowie używają TMP i że ten PM bardzo dobrze się sprawdzał w akcjach wodnych (również z tłumikiem). Przybliżenie pojęcia "mokrej technologii" tłumików to chyba największy pozytek z tego wątku. Mam nadzieję że jego autorowi, czyli iziemu o to chodziło...

:roll:

Link to post
Share on other sites

Austriacy używali poprzednio MPi-69, i z tego, co słyszałem, to była bardzo odporna na wodę broń.

 

Dziwi mnie jedno. Niby teraz można zrobić broń z plastikowym szkieletem, fosforanować części metalowe, chromować przewód. Czy ktoś robi PMy lub karabiny szturmowe ze stali nierdzewnej?

 

Czy SD jest przystosowana do uzycia w slonej wodzie?  

Właśnie, czy broń trzeba specjalnie przystosować do operacji w słonej wodzie, czy procesy elektrochemiczne przbiegają na tyle wolno, że wystarczy regularne czyszczenie, i gruntowne po, krótkiej zwykle, akcji?

Link to post
Share on other sites
Zastanawia mnie, jakie modele MP5 uzywane sa przez jednostki dzialajace "z morza".
W zasadzie może być każdy.
MP5N jest przystosowany do uzywania w slonej wodzie (jak sama nazwa wskazuje), natomiast jak jest z MP5SD? Na zdjeciach widac, ze uzywaja ich jednostki SEAL, GROM itp.Czy SD jest przystosowana do uzycia w slonej wodzie?
Eee... to nie tak. MP5N został owszem wyprodukowany na zamówienie US Navy (czyli USMC oraz NAVY SEAL), ale to nie do końca o "użycie w słonej wodzie" chodziło. Po prostu, jest to broń dostosowana do warunków zamawiającego - symetryczny przełącznik ognia po obu stronach komory zamkowej, lufa dostosowana do mocowania tłumika i przy okazji broń poprzez zastąpienie niektórych części metalowych wykonanymi z tworzyw sztucznych stała się bardziej odporna na korozję i nieco lżejsza. Nie traktuj tego jako broń dedykowaną do działań w słonej wodzie - bo możesz w niej używać każdego modelu karabinka czy pistoletu maszynowego, acz takie działania skrócą żywotność samej konstrukcji. I to wszystko.

 

apr1.jpg

 

PS. Ale Ty ich Witek cenzurujesz, już chciałem się zabierać za opieprzanie Catch22 za jakieś tam poniżanie (na pięciu stronach), które to rzekomo czynię, a tutaj już odpowiedniego fragmentu nie ma :wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...