Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam, kupiłem ostatnio ładowarkę mikroprocesorową Turnigy Accucell 6. Niestety nie ma do niej żadnego zasilacza, a słyszałem że można przerobić zwykły zasilacz wyciągnięty z jakieś nieużywanego komputera ;]

 

I tu następuje pytania -

1. Jak zaadoptować go do działania z tą ładowarką, i jakie powinien mieć parametry itd.?

2. Czy warto to robić, jeśli nie ma się w tym żadnego doświadczenia (elektronika i te sprawy).

3. Jeśli kupić to ew. jakie konkretne wymagania musi spełniać oraz gdzie ew. można kupić ?

 

Używałem szukajki, nic nie znalazłem ( oprócz paru tematów nieodpowiadających na me pytanie ).

Oczywiście mogłem to przeoczyć, więc proszę o pomoc. Mam także nadzieję że post nie jest chaotyczny, pełen błędów oraz że pomożecie a nie zbluzgacie.

 

Dane techniczne itd. ;

 

# napięcie zasilania 11-17V (prądu stałego)

# maksymalna moc podczas ładowania 50W

# maksymalna moc podczas rozładowywania 5W

# prąd ładowania 0,1-6A

# prąd rozładowania 0,1-1A

# balansowanie prądem 300mA

# regulacja delta peak 4-20mV

# liczba cel NiCD/NiMH 1-15

# liczba cel LiPo 1-6

# zakres napięcia dla akumulatorów Pb 2-20V

 

wbudowany balancer, posiada możliwość regulacji parametru "delta peak" w zakresie 4-20mV , rozładowywarkę

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Mam zrobiony zasilacz z kompowego.

Musisz poszukac ktore piny zewrzec zeby bylo non stop wlaczone (lub montujesz tam wlacznik).

Musisz dorobic wtyczke zeby podpiac pod accucela (koszt 50 gr w elektrycznym ale sa rozne rodzaje wiec musisz dobrze trafic).

Musisz tez wiedziec ktore przewody wyjsciowe podlaczyc - nie pamietam juz czy zolty z czarnym czy czerowny - jedna para jest do 5 V a druga do 12 V.

Bez obciazenia na drugiej parze zasilacz da tylko okolo 1.2 A pradu - potem za bardzo spadnie napiecie i ladowarka sie sama wylaczy.

Wiec max prad ladowania na niej to 1.2 A Mi to styka bo pakiet laduje mi od zera do maxa w 2 h (a tak po strzelance rozladowane to w pol godziny).

Nie chcialo mi sie kombinowac z obciazeniem.

Bedziesz jak pisalem potrzebowal troche zdolnosci znajdowania prostych informacji na necie, wtyczki zasilajacej, wlacznika albo kawalka drutu ;p oraz lutownicy.

Link to post
Share on other sites

u mnie wygląda to tak:

http://myk.elkopytko.pl/wmasg/2010-10-08%2011.26.53.jpg

http://myk.elkopytko.pl/wmasg/2010-10-08%2011.27.18.jpg

 

tak a nie inaczej bo czasem też inne urządzonka podłączam pod ten zasilacz ;). Żółty to plus, czarny minus. Do takiego gadżetu polecam wziąć przejściówkę molex->sata bo mniej frędzelków zostanie ;). Mając taki zestaw możesz już śmiało podłączyć ładowarkę pod zasilacz pracującego kompa. Jeśli chcesz jednak uruchomić ją z innym zasilaczem nie ma problemu. Pamiętaj jednak by obciążyć złącze 5V(w molexie czerwony i czarny kabelek). Jeśli tego nie zrobisz mogą się stać 3 rzeczy:

-nie uda Ci się włączyć zasilacza

-zasilacz się włączy ale będzie skąpo przydzielał energię dla ładowarki

-w najgorszym wypadku spali się

 

by włączyć zasilacz atx należy zewrzeć zielony i czarny kabelek z tej wtyczki:

http://myk.elkopytko.pl/wmasg/2010-10-08%2011.28.43.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Mam mały problem z zasilaczem komputerowym... Podczas ładowania batki (1200mAh, 9,6V) są chore skoki napięcia (ładuję 0,7A)... co jakiś czas (co minutę mniej więcej) ładowarka pokazuje 0A, a zasilacz (a w sumie wiatraczek zasilacza) zwalnia, słychać że chodzi trochę wolniej, tak samo jak bez obciążenia...

 

Zasilacz ma na wyjściu 12V i 4A. To jest jakiś antyczny twór prawdopodobnie ;)

 

Pytanie: jak bardzo to jest szkodliwe? I czym może być spowodowane?

 

 

edit: ładowarka to Accucell 6

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

a ja was zgasze i wrzucę cały artykuł o przerabianiu Zasilacza ATX http://www.stormdust.net/rc/pl/psu/intro.html tam jest pod banany, ale jeśli nie chce wam się możecie wyprowadzić poprostu kable na zewnątrz i zlutować je tak, ale je krokodylkami łapać.

 

Te nowsze zasilacze nie potrzebują (a przynajmniej niektóre) obciążania złącza 5v a zasilacz jest w stanie udźwignąć więcej niż 2 accucele 6 rozkręcone na maxa (czyli do 50W mocy)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...