Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

M4, a Bushmastery GROMu


Recommended Posts

Głównie takie, że M4/M4A1 to karabinki używane przez amerykańskie siły zbrojne i produkowane na ich zamówienie (stąd oznaczenie), a karabinki użytkowane niegdyś przez 2305 to Bushmaster XM15E2S M4A3 czyli produkt komercyjny. Najbardziej charakterystyczny element gromowych karabinków to składana muszka.

Link to post
Share on other sites

Na pewno różnią się nieco wizualnie - inny kształt kolby, inne szyny na łożu, inna muszka, inny zwierz na komorze spustowej (czy już gnieździe magazynka, czy lower recieverze ????), ale w sumie to i to, to klasyczne AR15 z lufą 14,5 cala i teleskopową kolbą.

Edited by Ijet
Link to post
Share on other sites

Na forach amerykańskich ludzie piszą o różnicach w użytych materiałach do budowy poszczególnych części (wewnętrznych) w cywilnych AR15 Colta i Bushmastera. O ile do gromowych karabinków ma to pewnie jakieś odniesienie, to czy do wojskowych M4 - aronoł...

Edited by Ijet
Link to post
Share on other sites
Czyli wynika z tego że M4 i Bushmaster zbytnio się nie różnią.
Różnią się na tyle, że jeżeli się znasz, to na pierwszy rzut oka będziesz w stanie rozpoznać, czy GROM ma w rękach karabinek KAC czy Bushmastera. Z pewnością zaś od razu będzie widać, czy to jest Colt M4/M4A1 czy też Bushmaster M4A3. Przy czym z tymi komercyjnymi karabinkami to bym nie przesadzał, GROM dlatego zakupił tę konstrukcję, że miała nadany numer NSN, co oznacza, że traktowana była jako odpowiadająca wojskowym standardom. Zresztą, jedna, niewielka partia M4A3 trafiła również do amerykańskich sił zbrojnych.

 

Tak na szybko, bo mam wrzucone na serwer to mogę Ci pokazać trzy zdjęcia, z moich zabaw tym karabinkiem w 2006. Możesz pobawić się w grę znajdź ile szczegółów różni odmianę dla GROM-u od typowego M4.

 

_M4A3_01.jpg

_M4A3_03.jpg

_M4A3_04.jpg

Link to post
Share on other sites

Tylko uwaga, mowa konkretnie o Bushmaster M4A3 XM15-E2S dla GROM-u (nie pamiętam, jakie on ma oznaczenie wewnętrzne producenta, musiałbym sprawdzić), bo normalny model M4A3 bez szyn i z typową podstawą muszki jest na pierwszy rzut oka (na drugi i trzeci zresztą też) nie do odróżnienia od typowego Colt M4. Vide konflikt w Gruzji i gruzińskie Bushmastery M4A3, ja nie byłem w pierwszej chwili, póki nie dostałem zdjęć ze zbliżeniem na lewą stronę komory zamkowej, jakiej produkcji jest to broń.

Link to post
Share on other sites

W sumie to samo można powiedzieć o większości AR15 z lufą 14,5 cala w podstawowej konfiguracji (podstawa muszki, karbowane łoże, kolba LE).

 

A teraz pytanie, czy takowy model karabinka jakiegokolwiek innego producenta aniżeli Colt i Bushmaster dostał swojego NSNa, bądź używany jest na większą skalę przez siły zbrojne jakiegoś kraju?

 

update,

Zrobiłem sobie szybkie turne, po stronach amerykańskich producentów ar15 i wygląda na to że prawie nikt nie oferuje gotowych karabinków z lufą 14,5 cala na rynek cywilny, dopiero w ofertach LE/MILITARY takowe się da znaleźć, dla cywili same 16-tki.

Edited by Ijet
Link to post
Share on other sites
Tak z ciekawości - dlaczego GROM nie mógł zakupić "normalnego" M4 ( od Colta) tylko musiał kupić jego klony?
Głównie ze względu na specyfikę polskich przetargów, czyli bardzo krótki czas między wygraniem przetargu, a dostarczeniem zamówionego sprzętu. Choć KAC - dostarczony wcześniej dla polskiej jednostki specjalnej - jest bardzo wysoko pod względem jakości na liście producentów typowych klonów M4, to jednak przedsiębiorstwo te miało bardzo małe moce przerobowe, a na zamówiony sprzęt GROM musiałby czekać ponad rok. Colt zaś wówczas miał spore kłopoty finansowe i nie tylko.

 

Bo Colt produkuje głównie dla Sił Zbrojnych USA?
A gdzie tam, bardzo wiele broni produkcji Colta dostarczanych jest państwom zaprzyjaźnionym w ramach FMF/FMS.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...